گزیده نظرات منتقدان درباره «كاپیتان فنتستیك» مت راس

گاردين- برايان مويلن: درست مثل فيلم موفق ساندنسي، «ليتل ميس سانشاين»، كاپيتان فنتستيك هم درباره مفهوم پدر بودن و ارزش‌هايي كه در يك خانواده مهم است به طرح پرسش مي‌پردازد. با اين حال برخلاف آن فيلم، به بهاي ايده‌آل‌گرايي نگاه دارد و از شما مي‌پرسد يك نفر براي داشتن يك زندگي درست و واقعي بايد تا كجا پيش برود.
7فاز:
ورايتي- پيتر دبروژ:
اگر پيشاپيش فيلمي با عنوان «بهترين پدر دنيا» وجود نداشت، اين شعار نخ‌نماشده روز پدر به عنوان خوبي براي «كاپيتان فنتستيك» مت راس، با بازي ويگو مورتنسن در نقش يكي از پربارترين رئيس‌ خانواده‌هاي سينمايي در تمام دوران تبديل مي‌شد. راس با اعتماد به تماميت و راستي موجود در موقعيت مركزي فيلم (بسيار بهتر دراماتيزه شده از «حيات وحش» سدريك كان با تمي مشابه) از نتيجه گيري احساساتي از فيلم خود مثل بسياري از ديگر كارگردانان فرار نمي‌كند، همچنين آن را با گوشه و كنايه به شكلي كه به تمايل حسرت برانگيز فيلمسازان مستقل تبديل شده به پايان نمي‌رساند. در عوض، او به احساسات كاراكترها و تماشاگران خود در طول فيلم احترام مي‌گذارد و گرچه اين شايد به معناي به تمسخر گرفتن بدبين‌ها باشد اما «كاپيتان فنتستيك» مي‌بايست به شكل اساسي با آن‌هايي كه در انتظار تكان خوردن در نتيجه اين تجربه انساني منحصر بفرد هستند ارتباط برقرار كند. اين حقيقت كه فيلم، تصوير و صداي اين چنين بي نقصي دارد –راس در به كار گماشتن فيلمبردار ژاك اوديار، استفين فونتين («يك پيامبر»، «زنگار و استخوان») دست به كودتاي بزرگي زد- فيلم را تبديل به تجربه‌اي غني و درخشان مي‌كند.
 
گاردين- برايان مويلن: درست مثل فيلم موفق ساندنسي، «ليتل ميس سانشاين»، كاپيتان فنتستيك هم درباره مفهوم پدر بودن و ارزش‌هايي كه در يك خانواده مهم است به طرح پرسش مي‌پردازد. با اين حال برخلاف آن فيلم، به بهاي ايده‌آل‌گرايي نگاه دارد و از شما مي‌پرسد يك نفر براي داشتن يك زندگي درست و واقعي بايد تا كجا پيش برود. بن (ويگو مورتنسن) دمدمي مزاج نيست؛ او براي چيزي مي‌جنگد كه گمان مي‌كند بهترين انتخاب براي او، فرزندان و بطور كلي دنيا است. مورتنسن، در خوش تيپ‌ترين حالت يك مرد كوهستاني، كاريزماتيك و برنده اصلي است كه بر روي مرز باريك ميان اصول‌گرايي و ديوانگي قدم برمي‌دارد. بطور شوك‌آوري تمام بچه‌ها، از جمله كوچترين‌‌شان مشتاق به پذيرش اين چالش هستند. «كاپيتان فنتستيك» قطعا لايق چيزي كه در عنوان خود توصيف مي‌كند است.
 
نيويورك آبزرور- ركس ريد: شوك رويارويي با تلويزيون، گوناگوني سرسام‌آور محصولات غذايي فروشگاه‌ها و سرو خارق‌العاده غذاهاي پخته‌اي كه خودشان شكار نكرده‌اند، پنجره‌هاي تازه‌اي را رو به خانواده كش باز مي‌كند و بن مجبور به ارزيابي دوباره اولويت‌هايش براي پيشرفت زندگي خانواده خود مي‌شود. بچه‌هايش مي‌توانند با سبك زندگي قبلي خود كنار بيايند اما با ديدن زندگي اقوام خود شروع به زير سوال بردن سبك زندگي جايگزين خود كرده و درباره فرصت‌هايي كه پيش از اين نمي‌شناختند خيال‌پردازي مي‌كنند. 15 دقيقه پاياني فيلم نامتقاعدكننده و براي توجيه چيزي كه پيش از آن ديديم كمي نامتعادل است. اما دو ساعت فيلمسازي متفكرانه بر چيزي كه اين روزها دستتان را مي‌گيرد فرسنگ‌ها برتري دارد.
امپاير- هلن اوهارا: پيرنگ نسبتا ساده‌اي است، اما اولين تجربه كارگرداني مت راس به قدري از استعاره اشباع شده است كه مي‌توانيد در هر سطحي هر خوانشي از آن داشته باشيد. اين يك فيلم جاده‌اي درگيركننده درباره يك قوم عجيب و خاص است كه جهان پهناورتري را كشف مي‌كنند، همچنين تصويري زنده و گويا از زندگي مدرن و دو رنگي‌ها و محدوديت‌هاي آن.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز