گزیده نظرات منتقدان درباره «سوسیس پارتی»

گاردين- جوردن هافمن: درباره تر و تازه بودن حرف مي‌زنيم. كارتون غذايي سث روگن، مثل بهترين كارهاي او، يك بسته وسوسه كننده است. فيلمنامه‌اي كه همكار هميشگي او ايوان گلدبرگ (به همراه كايل هانتر و اريل شفير) نوشته در ابتدا به نظر فقط به مواد غذايي قفسه فروشگاه‌ها كه خصوصيات انساني يافته‌اند و بددهني مي‌كنند مي‌پردازد. همه چيز با شروع فيلم متظاهرانه است، اما با آن همراه شويد، اين فقط يك دست‌گرمي براي پا گذاشتن به دنيايي غافلگيركننده در يك كمدي كاملا زيركانه است. 
7فاز:
گاردين- جوردن هافمن:
درباره تر و تازه بودن حرف مي‌زنيم. كارتون غذايي سث روگن، مثل بهترين كارهاي او، يك بسته وسوسه كننده است. فيلمنامه‌اي كه همكار هميشگي او ايوان گلدبرگ (به همراه كايل هانتر و اريل شفير) نوشته در ابتدا به نظر فقط به مواد غذايي قفسه فروشگاه‌ها كه خصوصيات انساني يافته‌اند و بددهني مي‌كنند مي‌پردازد. همه چيز با شروع فيلم متظاهرانه است، اما با آن همراه شويد، اين فقط يك دست‌گرمي براي پا گذاشتن به دنيايي غافلگيركننده در يك كمدي كاملا زيركانه است. چيزهاي مسخره زيادي در «سوسيس پارتي» وجود دارد، مثل زماني كه مردي در حال نشئگي ناگهان مي‌تواند غذاهاي زنده را در خانه‌اش ببيند و صداي آن‌ها را بشنود، يا يك آدامس جويده شده تحت تاثير استفن هاوكينگ، اما (قسم مي‌خورم) پيام غني‌تري هم وجود دارد. درواقع اگر اصلا پيامي در اين فيلم وجود داشته باشد اين است كه حتي اگر شما فكر كنيد يك نفر ديگر كارهاي احمقانه مي‌كند، نمي‌توانيد با سرزنش‌شان در حماقت خود از آن‌ها پيش بيفتيد. چيزي  كه حالا با نزديك شدن به انتخابات كه حاميان هر كانديدا به قدري احمق به نظر مي‌آيند كه بايد شك كنيم حتي قادر به بستن بند كفش‌هايشان هستند، بيشتر معنا پيدا مي‌كند.
 
ايندي‌واير- ديويد ارليچ: اين يك كارتون درجه آر (R) است كه قهرمانش يك سوسيس به نام فرنك و خبيث‌اش يك عوضي به معناي واقعي است. اين فيلم به قدري كثيف است كه «ساوث پارك: بزرگتر، بلندتر و بدون‌كات» پيش آن مثل يكي از شاهكارهاي خوش‌تراش و چشم‌نواز استوديوي جيبلي به نظر مي‌آيد. «سوسيس پارتي»، خوب يا بد، فيلمي است كه واقعا وجود دارد. و در نقطه‌اي از مسير حين تماشاي آن، اين واقعيتي است كه واقعا شما را شوكه خواهد كرد. كاري را كه «رواني» با حمام‌ها كرد، «سوسيس پارتي» با غذاها مي‌كند. اگر كمدي فيلم به اندازه وسواس‌اش درباره رژيم‌ها بود آن را يك شاهكار در تمام دوران مي‌دانستيم. اما حالا با فيلمي طرف هستيم كه بامزه‌ترين شوخي‌هايش همان‌هايي هستند كه براي اولين بار ساخته مي‌شوند. نمي‌شود اين حس را از خود دور كنيم كه كاش «سوسيس پارتي» توسط مغزهاي متفكر آن با فرم روايي آزادانه‌تري ساخته مي‌شد؛ نزديك‌تر به «يك پوينده تاريك» تا «زندگي يك حشره». اما تامين سرمايه براي «سوسيس پارتي» تا همين اندازه هم قطعا كار سختي بوده است.
 
ورايتي- جو ليدون: همه چيز از زماني پيچيده مي‌شود كه فرنك حقيقت را درباره خوراكي‌هايي مثل خودش زماني كه از قفسه‌ها بيرون آمده و به خانه مي‌روند درمي‌يابد. و مهم‌تر از آن او مي‌فهمد كه "فناناپذيران" پرنفوذ يك افسانه از زندگي شادمان پسين ساخته‌اند تا محصولات فروشگاه‌ها را از پي بردن به پوچي‌اي كه در بيرون منتظرشان است بي‌خبر نگه دارند. زماني كه فرنك سعي مي‌كند اين خوراكي‌ها را به هوش بياورد آن‌ها از اين ايده استقبال نكرده و حتي آن را باور نمي‌كنند. فيلم كه به نظر راه «اين آخرشه» را دنبال مي‌كند اينطور نشان مي‌دهد كه سث روگن شايد ويران‌گرترين تمثيل‌پرداز مذهبي بي‌ريايي باشد كه امروز در هاليوود فعاليت مي‌كند.
 
سالون- اندرو اوهاير: كمدي تاثيرگذار و مقدار زيادي عناصر متفكرانه به اين داستان اخلاقي درباره يك هات داگ به نام فرنك كه حقيقت را درباره زندگي پسين مي‌يابد تزريق شده است. اينكه فيلم از برخي جهات- اينكه با يك كارتون دغدغه‌مند به س.ك.س كه درون فلسفه وجودي شيرجه مي‌زند و در نهايت فاش مي‌كند كه نسخه‌اي از تمثيل غار افلاطون است طرف هستيم- ارزش تماشا كردن داشته باشد سوال پيچيده‌اي است. خب، نه، بلوف مي‌زنم. من از اين فيلم متنفر شدم؛ آرزو مي‌كنم هيچ وقت آن را نديده بودم. اما اين به معناي بي‌ارزش يا فاسد يا كاملا چرند بودنش نيست.
ويسنا فولادي
نظرات
amir جمعه 14 آبان 1395 سکانس آخرش خيلي حرف داشت0
3 2
پاسخ

سامان چهارشنبه 26 آبان 1395 فوق العاده بود.
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز