راهنمای جنبش‌های سینمایی - بخش دوازدهم: مكتب لهستان (1963-1955)

فيلمسازان مهم: آندري وايدا, رومن پولانسكي, يرژي اسكوليموسكي, آندري مونك 
امپاير:
فيلمسازان مهم: آندري وايدا, رومن پولانسكي, يرژي اسكوليموسكي, آندري مونك 
 
چيست؟ برخي از جنبش‌هاي سينمايي غيررسمي, بي‌پايه و در بهترين حالت محصول فعاليت تعداد محدودي كارگردان هستند كه شايد حتي دوست فيس‌بوكي يكديگر هم نباشند. اما درباره نهضت فيلم لهستان اين چنين نبود. اعضاي اصلي اين جنبش را دوستاني نزديك به هم تشكيل دادند كه همگي از مدرسه فيلم لودز در اواخر دهه 50 فارغ‌التحصيل شدند. گروهي كه براي تماشاي فيلم‌هاي اروپايي و آمريكايي كه در عصر ذوب شدن يخ‌ها در دوران زمامداري خروشچف اجازه ورود به كشور را پيدا كرده بودند در دفتر رياست دانشكده جمع مي‌شدند, چنين تجربه‌اي بعدها در فيلم‌هايي زخم‌خورده از جنگ  و سركوب‌گري‌ تجلي يافت. درست مثل موزيسين‌هاي جز كه در مراسم عشاء رباني براي آرامش روح مردگان سازهاي خود را به صدا درآورند.
يرژي اسكوليموسكي و رومن پولانسكي در فيلم "چاقو در آب" و اسكوليموسكي و آندري وايدا در "جادوگران بيگناه" با يكديگر همكاري كردند, همان كارگرداناني كه داغ جنگ بر پيشاني‌شان نشسته بود: پدر وايدا به دست روسي‌ها كشته شده بود, پدر اسكوليموسكي به دست آلمان‌ها و مادر پولانسكي در اردوگاه آشويتس به قتل رسيده بود. فيلم‌هاي آنان با وجود تفاوت در چالش اصلي‌شان (پولانسكي به روانكاوي علاقه‌مند بود و وايدا دغدغه هويت داشت) نوعي جهان‌بيني مشابه را با يكديگر به اشتراك گذاشتند كه نام سينماي لهستان را به خارج از مرزهاي كشور هم رساند. با كشته شدن آندري مونك در راه بازگشت از آشويتس (محل فيلمبرداري "مسافر") در سال 1961 تراژدي سوزناك  پوليش اسكول به وقوع پيوست.
 
فيلم‌هاي مهم: يك نسل (1954), كانال (1956), خاكسترها و الماس‌ها (1958), جادوگران بيگناه (1960), چاقو در آّب (1962), مسافر (1963)
 
بر چه چيز تاثير گذاشت؟ كارگردانان فعال در سينماي اخلاق‌گراي لهستان همگي از مدرسه فيلم لودز فارغ‌التحصيل شدند؛ نام‌هايي مثل كريشتوف كيشلوفسكي, كريشتوف زانوسي و البته پولانسكي كه در دهه 70 فاتح هاليوود هم شد.
 
نكته: عينك‌هاي آفتابي لهستاني پس از بازي زبيگني‌يف سيبولسكي در "خاكسترها و الماس‌ها"  بسيار پرفروش شدند.
 
چه بايد گفت: "كانال در ميان سه‌گانه جنگي آندري وايدا مثل "امپراطوري ضربه مي‌زند" است."
 
چه نبايد گفت: "بزن بريم سواري مفتي بگيريم!"
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز