با فیلم‌های سپتامبر 2016 آشنا شوید: از فیلم جنجالی «اسنودن» الیور استون تا فیلم «سالی» کلینت ایستوود

سالي
در پانزدهم ژانويه سال 2009 جهان شاهد «معجزه‌اي روي هادسن» است وقتي كاپيتان سالنبرگر مشهور به سالي با هواپيمايش درون آب‌هاي يخ‌زده رودخانه هادسن سقوط مي‌كند ولي موفق مي‌شود زندگي 155 نفر سرنشين هواپيما را نجات بدهد. هرچند سالي توسط رسانه‌ها و مردم به عنوان يك قهرمان بزرگ بخاطر مهارت فوق‌العاده‌اش در خلباني معرفي مي‌شود اما بازجويي‌هاي از او همزمان آغاز مي‌شود كه اعتبار شغلي‌اش را به خطر مي‌اندازد. تلفيق اكشن و ماجراي آبروي يك خلبان قديمي از آن چيزهايي است كه بنظر مي‌رسد كارگردان كهنه‌كار هاليوود كلينت ايستوود خيلي خوب مي‌تواند از پس ساختش بربيايد. مي‌گويند بازي تام هنكس در نقش خلبان سالي در فيلم ديدني است و احتمال نامزدي‌اش براي جايزه‌هاي مختلف وجود دارد.
7فاز: کم‌کم با فرا رسيدن فصل جوايز فيلم‌هاي کارگردانان مهم‌تر هم اکران مي‌شوند. يکي دو تا از اين فيلم‌هاي مهم ماه سپتامبر قرار است روي پرده سينماها بروند. فيلم‌هايي که شايد در فصل جوايز موفق شدند. در کنارشان فيلم‌هاي ديگري هم هستند که احتمال پرفروش‌شدن‌شان خيلي زياد است. دوستداران سينما خودتان را آماده کنيد. از حالا به بعد تا اسکار قرار است فيلم‌هاي مهم زيادي بيايند. اين تازه استارت اوليه است. ايندي‌واير چند تا از فيلم‌هاي مهم ماه سپتامبر را معرفي کرده است:
 
سالي
کارگردان: کلينت ايستوود
بازيگران: تام هنکس، لارا ليني
در پانزدهم ژانويه سال 2009 جهان شاهد «معجزه‌اي روي هادسن» است وقتي کاپيتان سالنبرگر مشهور به سالي با هواپيمايش درون آب‌هاي يخ‌زده رودخانه هادسن سقوط مي‌کند ولي موفق مي‌شود زندگي 155 نفر سرنشين هواپيما را نجات بدهد. هرچند سالي توسط رسانه‌ها و مردم به عنوان يک قهرمان بزرگ بخاطر مهارت فوق‌العاده‌اش در خلباني معرفي مي‌شود اما بازجويي‌هاي از او همزمان آغاز مي‌شود که اعتبار شغلي‌اش را به خطر مي‌اندازد. 
تلفيق اکشن و ماجراي آبروي يک خلبان قديمي از آن چيزهايي است که بنظر مي‌رسد کارگردان کهنه‌کار هاليوود کلينت ايستوود خيلي خوب مي‌تواند از پس ساختش بربيايد. مي‌گويند بازي تام هنکس در نقش خلبان سالي در فيلم ديدني است و احتمال نامزدي‌اش براي جايزه‌هاي مختلف وجود دارد.
 
هفت دلاور
کارگردان: آنتوان فوکوآ
بازيگران: دنزل واشنگتن، کريس پرت، ايتان هاوک
هفت هفت‌تيرکش در زمان‌هاي قديم در غرب به تدريج به هم مي‌پيوندند تا به ساکنان فقير يک دهکده کمک کنند از دست غارتگران نجات پيدا کنند. 
هنوز معلوم نيست نسخه فوکوآ به نسبت فيلم آمريکايي جان استرجس(محصول 1960) و نسخه ژاپني  «هفت سامورايي» کوروساوا چه تفاوت‌هايي دارد اما حداقل الان فهرست بازيگران مي‌تواند افراد نگران تبعيض نژادي در هاليوود را راضي کند چون نقش اصلي در فيلم برعهده دنزل واشنگتن است. البته منتقدان مي‌گويند که امکان ندارد فوکوآ به اثر جان استرجس يا کوروساوا حتي نزديک شود.
 
بچه بريجيت جونز 
کارگردان: شارون مگواير
بازيگران: رنه زلوگر، کالين فرث، اما تامپسون
بريجيت جونز حالا چهل ساله شده و صاحب يک فرزند است. اما قصه‌ دردسرهاي او هنوز هم ادامه دارد. 
فرنچايز «بريجيت جونز» از اوايل قرن بيست و يکم شروع شد و آنقدر سودزا بود که هنوز هم هاليوود سراغ اين کاراکتر مي‌رود. بعد از شکست قسمت قبلي آنها دوباره دنبال مگواير کارگردان قسمت اول رفتند. اين فيلم کمدي بعيد است در فصل جوايز اتفاق مهمي باشد اما به احتمال خيلي زياد گيشه سينماها را تکان خواهد داد. «خاطرات بريجيت جونز» جزو فيلم‌هاي پرفروش سال 2001 بود. به علاوه بعيد نيست بازيگرانش نامزد دريافت جوايزي بشوند.
 
اسنودن
کارگردان: اليور استون
بازيگران: جوزف گوردون لويت، شايلين وودلي، نيکلاس کيج
ادوارد اسنودن، کارمند سازمان امنيت ملي چهره مهم اين سال‌هاي سياست است. او هزاران سند محرمانه طبقه‌بندي‌شده را در اختيار مطبوعات قرار داد و با اين کارش از رابطه آمريکا با بسياري از کشورها و مسائل سري پرده برداشت. 
اينکه پرفروش شود يا منتقدان دوستش داشته باشند يا در فصل جوايز موفق باشد ممکن است اتفاق بيفتد يا نه، اما چيزي که از آن مطمئنيم اين است که «اسنودن» جنجالي‌ترين فيلم سپتامبر خواهد بود. 
 
جادوگر بلر
کارگردان: آدام وينگارد
بازيگران: جيمز آلن مک‌کان، کالي هرناندز، برندون اسکات
گروهي از دانش‌آموزان يک کالج يک ريسک بزرگ مرتکب مي‌شوند و به جنگل‌هاي بلک‌هيلز در مريلند مي‌روند تا بتوانند راز گم‌شدن خواهر جيمز را کشف کنند. خيلي‌ها معتقدند ناپديدشدن او با افسانه جادوگر بلر در ارتباط است. اول کار گروه اميدوارند بخصوص وقتي گروهي از محلي‌ها قبول مي‌کنند آنها را در ميان جنگل راهنمايي کنند. اما کم‌کم انگار متوجه مي‌شوند که اين افسانه واقعي‌تر و شيطاني‌تر از چيزي است که فکرش را مي‌کردند. 
فيلم در حقيقت دنباله‌اي بر «پروژه جادوگر بلر» است که سال 1999 به عنوان يک فيلم مستقل تجربي در آمريکا ساخته شد. نسخه اصلي روايت سه دوست مستندساز است که در نواحي مريلند در سال 1994 به دنبال تهيه فيلمي مستند درباره يک افسانه محلي به نام «جادوگر بلر» هستند. کساني که آن‌جا زندگي مي‌کنند، مي‌گويند ديگر هيچ اثري از آن‌ها ديده نشده؛ به جز ردپاهايي که از آن‌ها به جا مانده است. فيلم، موفقيتي باور نکردني در همه رسانه‌ها و عموم کسب کرد، به طوري که به عنوان يکي از موفق‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينماي وحشت شناخته مي‌شود. با تصاويري مستندگونه. دنباله اولي که بر اين فيلم ساخته شد «کتاب سايه‌ها: جادوگر بلر2» انقدر اصر ضعيفي بود که تمشک طلايي گرفت. حالا طرفداران سينماي وحشت اميدوارند که اين يکي در حد و اندازه‌هاي نسخه اوليه باشد.
 
عمليات بهمن
کارگردان: مت جانسون
بازيگران: مت جانسون، اوون ويليامز، جاش بولز
سال 1967 درست در اوج جنگ سرد، دو افسر جوان سازمان سيا با لباس مبدل به نسا مي‌روند. آنها در حقيقت مي‌خواهند از مردي که تصور مي‌کنند جاسوس شوروي است بازجويي کنند. در اين استتار آنها نقش دو مستندساز را بازي مي‌کنند. درنهايت به راز مهمي در ناسا پي مي‌برند که دولت مي‌خواسته روي آن سرپوش بگذارد و حالا تصميم دارند عمليات جديدي آغاز کنند که ممکن است جان‌شان را به خطر بياندازد. 
فيلم‌هاي مربوط به جنگ سرد هميشه مورد توجه قرار مي‌گيرند. حتي اگر امتياز بالايي از منتقدان نگيرند معمولا بخاطر هيجان و تعليق‌شان تماشاگران را راضي مي‌کنند. چند منتقدي که فيلم را ديده‌اند از آن راضي بنظر مي‌رسند. فيلم البته در صحنه‌هاي مربوط به ناسا سوتي‌هاي زيادي داده اما منتقدان مي‌گويند که در نهايت مي‌تواند تماشاگرش را متقاعد کند. مت جانسون موفق مي‌شود که لحن فيلم را بين يک جور طنز و تعليق حفظ کند. 
 
ملکه کت‌وي
کارگردان: ميرا نايير
بازيگران: ديويد اويلو، لوپيتا نيونگ او
فيلم داستان واقعي دختر جواني در روستايي در اوگانداست که اشتياق زيادي به شطرنج بازي کردن دارد. و برنامه ‌مي‌ريزد تا رويايش را دنبال کند و تبديل به يک قهرمان بين‌المللي شود. 
ميرا نايير اسم آشنايي براي دوستداران فيلم‌هاي خاص‌تر و طرفداران کارهاي جشنواره‌اي است. فيلمش بعيد است براي عموم تماشاگران جذاب باشد اما شانس زيادي در جلب کردن نظر منتقدان و گرفتن جايزه از چند جشنواره دارد.
 
افق آب‌هاي عميق
کارگردان: پيتر برگ
بازيگران: مارک والبرگ، جينا رودريگوئز، جان مالکوويچ، کيت هادسن، کرت راسل
در 20 آوريل سال 2010 يکي از بزرگترين فاجعه‌ها به دست بشر در افق آب‌هاي عميق در خليج مکزيک اتفاق مي‌افتد. فيلم داستان آن فاجعه نفتي را به تصوير مي‌کشد که انفجارش باعث کشته شدن 11 کارگر اين سکو شد و بزرگترين نشت نفتي تاريخ آمريکا را رقم زد. 
به جز اينکه فيلم‌هايي که از روي اتفاقات واقعي اقتباس مي‌شوند، بخصوص اتفاقات معاصر هميشه جذابيت‌هاي خودشان را دارند به اين نکته هم بايد توجه کرد که کارگردان فيلم در ساخت فيلم‌هاي اکشن کاربلد است و از آنجايي که برگ يکي در ميان فيلم‌هاي خوب و بد مي‌سازد و فيلم قبلي‌اش «بازمانده تنها» با بازي جاني دپ فيلم ضعيفي بود مي‌شود به «افق آب‌هاي عميق» اميد بيشتري داشت. به جز اين‌ها گروه بازيگران فيلم هم کنجکاوي‌برانگيزي هستند و احتمالا از ميان‌شان نامزدهايي در فصل جوايز خواهيم داشت. درضمن اگر سريال «اتاق خبر» آرون سورکين را ديده باشيد در همان فصل اول يکي از مهم‌ترين خبرهايي که روي آنتن مي‌برند همين ماجراي نشت سکوي نفتي است. براي آمريکايي‌ها که موضوع جذاب و مهمي است و اگر پرداخت و قصه خوبي داشته باشد درام جذابي مي‌شود که در همه جهان مخاطب خواهد داشت.
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.
صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز