یادداشت نویسنده 7فاز درباره «من پیش از تو»

جناب آقاي آرتور هيلر همين دو هفته پيش درگذشت. كارگردان و خالق فيلم «قصه عشق» كه در سال 1970 از رمان اريك سگال اقتباس شد. دو سال گذشته فيلم نوجوانانه «بخت پريشان ما» داستان يك دختر و پسر نوجوان سرطاني كه به هم علاقمند مي‌شوند و تصميم مي‌گيرند از آخرين روزهاي عمرشان كنار هم با خوشي استفاده كنند، موردتوجه مخاطبان سينما قرار گرفت. امسال هم «من پيش از تو» كه اقتباسي از رمان نويسنده نه چندان مطرحي به نام جوجو مويس است، تقريبا همان حال و هوا را اما در فضايي بزرگسالانه‌تر دارد. همه اين فيلم‌ها به نوعي ريشه‌شان به 1970 و «قصه عشق» برمي‌گردد
7فاز: جناب آقاي آرتور هيلر همين دو هفته پيش درگذشت. کارگردان و خالق فيلم «قصه عشق» که در سال 1970 از رمان اريک سگال اقتباس شد. دو سال گذشته فيلم نوجوانانه «بخت پريشان ما» داستان يک دختر و پسر نوجوان سرطاني که به هم علاقمند مي‌شوند و تصميم مي‌گيرند از آخرين روزهاي عمرشان کنار هم با خوشي استفاده کنند، موردتوجه مخاطبان سينما قرار گرفت. امسال هم «من پيش از تو» که اقتباسي از رمان نويسنده نه چندان مطرحي به نام جوجو مويس است، تقريبا همان حال و هوا را اما در فضايي بزرگسالانه‌تر دارد. همه اين فيلم‌ها به نوعي ريشه‌شان به 1970 و «قصه عشق» برمي‌گردد. نکته اينجاست که اتفاقا هر دويشان به نسبت «قصه عشق» فيلم‌هاي بهتري هستند. اما به هرحال «من پيش از تو» مي‌تواند به آرتور هيلر تقديم شود که ساخت ملودرام‌هاي آبکي اشک‌انگيز درباره عشق آدم‌هايي که قرار است فقدان يکديگر را بچشند، باب کرد. 
فيلم نه کارگردان شاخصي داشت که از آن استقبال شود و نه رمان عاشقانه مويس موفقيت بزرگي کسب کرده بود اما نکته‌اش اکران به موقع آن بود. درست کمي پس از تمام شدن فصل جديد سريال «بازي تاج و تخت» که در آن اميليا کلارک نقش دنريس تارگرين، مادر اژدهايان را بازي مي‌کند و در اين فيلم در قالبي کاملا متفاوت دختر جوان معصوم و کمي بي‌دست و پايي است که بايد منجي يک مرد جوان افسرده شود. آنهايي که سراغ فيلم رفتند بخاطر اميليا کلارک بود و کلارک نااميدشان هم نکرد. بازي او جزو نکات مثبت فيلمي است که درنهايت نکته جديدي به ملودرام‌هاي عاشقانه اين‌چنيني از «قصه عشق» تا «بخت پريشان ما» اضافه نمي‌کند اما در سر و شکل و ريتم و بازي‌ها يکدست‌تر و در فيلمنامه کمي بهتر از آنهاست. سرخوشي لو هر چه بيشتر عاشق ويل مي‌شود، بيشتر رنگ مي‌بازد اما به جايش يک‌جور پختگي نصيبش مي‌شود. همان چيزي که غالبا از عشق دست طرف شکست‌خورده را مي‌گيرد. لو از زندگي لذت مي‌برد. آدم‌ها را دوست دارد و مي‌خواهد نشانط ذاتي‌اش را به ويل تحميل کند که بعد از ماجراي تصادف آدم ديگري شده است. البته که از همان ابتدا تا نيمي از قصه فيلم برايتان عيان است. اينکه دختر عاشق پسر جوان مي‌شود و ويل هم به واسطه محبت‌ها و رنگ و نوري که لو به زندگي‌اش آورده بدخلقي‌اش را کنار مي‌گذارد حتي براي کم‌هوش‌ترين مخاطبان هم قابل حدس است. برگ برنده قصه پايان تلخ و مصمم بودن ويل در اجراي تصميم‌اش است. اين چيزي است که باعث مي‌‌شود «من پيش از تو» يک قدم فراتر از «بخت پريشان ما» و «قصه عشق» به مفهوم زندگي و احساسات آدم‌ها نزديکتر شود. آدم‌هاي افسرده لزوما با عشق حال‌شان بهتر نمي‌شود و آدم‌هاي اميدوار هم قرار نيست هميشه با مبارزه به آنچه مي‌خواهند و دوستش دارند برسند. «خواستن توانستن است» در روابط انساني فرضيه از بيخ و بن غلطي است. ويل دنبال چيزهاي بيشتري از زندگي است. آنقدر عاشق شده که ثروتش را به لو ببخشد اما آنقدر دوستش ندارد که بخاطرش به جنگ زندگي برود. در مقابل بار عشق پيچيده به لو نشان مي‌دهد که زندگي همه‌اش در لباس‌هاي رنگارنگ خلاصه نمي‌شود. عشق لزوما به معناي يک دورهمي خوشايند نيست. معناي کاميابي و پيروزي هم ندارد. اين حرف تلخ پشت پرده ملودرام ساده عاشقانه‌اي است که پايانش در پاريس قرار است انتهاي خوش قلمداد شود. اما واقعيت اين است که ويل مرگ را انتخاب کرده. لو مردي را که دوست داشته از دست داده و نتيجه اين عشق چند روز خوشحالي بيشتر براي ويل بوده و تجربه‌اي که احتمالا عليرغم آن خنده‌هاي سکانس‌هاي آخر لو برايش خيلي گران تمام شده. ماکس افولس کبير، آخر فيلم «لذت» ديالوگي دارد به اين مضمون که: «خوشبختي لزوما شادي و نشاط همراهش نيست». حرف افولس البته خيلي عميق‌تر است اما اگر به جاي «خوشبختي» کلمه «عشق» را بگذاريد مي‌شود چکيده فيلم «من پيش از تو». تا امروز اين کامل‌ترين نسخه «قصه عشق» است چه در کارگرداني و چه در قصه. بنظر مي‌رسد ميراث آرتور هيلر دارد پيشرفت مي‌کند.
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.
صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز