چرا زنان در هالیوود بلاک باستر نمی‌سازند؟

آوا دوورني با اقتباس‌اش از روي «چروكي در زمان» جزو آن دسته از فيلمسازان زني است كه با بودجه 100 ميليون دلاري كار كرده. كاترين بيگلو و پتي جنكينز هم همراه او در اين طبقه قرار مي‌گيرند. اين وظيفه استوديوهاست كه همان‌طور كه به كارگردانان مرد اين فرصت را مي‌دهند از زنان هم بخواهند بعد از فيلم‌هاي مستقل‌شان روي بلاك‌باسترها كار كنند. 
ايندي واير: سوال جالبي بنظر مي‌رسد که پرسيدنش احتمالا ضرري ندارد. چرا در سيستم هاليوود که قرار است همه چيز مبتني بر استعداد فردي و چرخش مالي باشد، فيلمسازان زن به طرف ساخت فيلم‌هاي بزرگ نمي‌روند؟اين سوالي است که سايت ايندي‌واير مطرح کرده. چندي پيش مقاله‌اي در اين سايت مورد توجه قرار گرفت که فهرستي از فيلمسازان زني مثل رز مک‌گوان يا نيکول هولفسنر منتشر کرده بود. کارگرداناني که فيلم‌هاي جاه‌طلبانه مستقل مي‌سازند. در کنارش نام 25 کارگردان زن درج شده بود که از نظر منتقدان در حال حاضر کارنامه‌شان نشان مي‌دهد آمادگي ساخت بلاک‌باستر دارند. يعني استوديوهاي هاليوودي مي‌توانند سرمايه‌هاي هنگفت براي ساخت فيلم‌هاي پرخرج در اختيارشان قرار دهند تا آنها فيلم‌هاي پرفروش بسازند. خيلي از خوانندگان آن مقاله اين سوال را مطرح کرده بودند که آيا اصلا کارگردانان زن تمايلي به ساخت بلاک‌باستر دارند؟
شايد سوال عجيبي باشد ولي آيا کارگردانان مرد واقعا خودشان علاقمند به ساخت بلاک‌باستر هستند؟ايندي‌واير سراغ تعدادي از کارگردانان زن فهرستش رفت تا پاسخ اين سوالات را بدهند. تقريبا همه آنها در پاسخ به اين سوال متفق‌القول بودند که علاقمند به ساخت بلاک‌باستر هستند و اينکه اين اولين‌باري نيست که اين سوال را جواب مي‌دهند. در صحبت با آنها به دلايلي رسيدند که چطور ممکن است در تصميم‌شان مصمم‌تر شوند:
 
1) روياها جنسيتي نمي‌شوند.
بسياري از فيلمسازان اين آرزو را دارند که با ساخت يک فيلم کوتاه يا فيلم مستقل وارد هاليوود بشوند و موردتوجه قرار بگيرند. آنها کمتر اين رويا را مي‌بافند که توسط استوديوها براي ساخت فيلم‌هاي بزرگتر استخدام شوند. برخلافه تصور عمومي قصه‌هاي ابرقهرماني يا بلاک‌باسترها جنسيتي نيستند. فيلمسازان زن هم به اندازه کافي جاه‌طلبند. خيلي از آنها روياهاي بزرگي دارند و عاشق ژانر ابرقهرماني يا بلاک‌باسترهاي جنگي هستند. در طول اين سال‌ها کارگردانان مردي مثل گرت ادواردز هم داشته‌ايم که از يک فيلم مستقل کوچک به جهان بزرگ بلاک‌باستر پريده‌اند. بدون اينکه حتي کار خاصي انجام بدهند اما اين اتفاقي است که کمتر براي زنان رخ مي‌دهد. آوا دوورني با اقتباس‌اش از روي «چروکي در زمان» جزو آن دسته از فيلمسازان زني است که با بودجه 100 ميليون دلاري کار کرده. کاترين بيگلو و پتي جنکينز هم همراه او در اين طبقه قرار مي‌گيرند. اين وظيفه استوديوهاست که همان‌طور که به کارگردانان مرد اين فرصت را مي‌دهند از زنان هم بخواهند بعد از فيلم‌هاي مستقل‌شان روي بلاک‌باسترها کار کنند. 
 
2)ريسک بازي برد و باخت
خيلي از کارگردانان زن فکر ساختن بلاک‌باسترها را از سرشان بيرون کرده‌اند چون تجربه‌ ساخت فيلم‌هاي بزرگتر به آنها نشان داده که ريسک خيلي زيادي در ماجراي سرمايه‌گذاري وجود دارد. از طرف ديگر سرمايه‌گذارها هم کمتر به آنها اعتماد مي‌کنند. در مورد پخش فيلم‌هاي کارگردانان زن هميشه تبعيض وجود دارد و پخش فيلم‌هايي که فيلمسازان‌شان مرد هستند گسترده‌تر است. حتي قضاوت در مورد نتيجه کار هم با توجه به جنسيت‌تان فرق خواهد کرد. اگر فيلم‌تان بد شود مثل بمبي عمل مي‌کند که مستقيم شما را به زندان کارگردانان خواهد فرستاد و در بهترين حالت اگر نتيجه خوب شود همه آن سر و کله زدن‌ها با تهيه‌کننده‌ها باعث مي‌شود در نهايت آنها بگويند شما آدم لجباز و سرسختي هستيد. البته که زنان دوست دارند بلاک‌باستر کارگرداني کنند اما همزمان نمي‌خواهند وقتي سر صحنه مي‌روند اين حس را داشته باشند که قرار است روي زمين پر از مين راه بروند.
 
3) تجربه‌هاي فروپاشي عصبي
يکي از کارگردانان زن از داستان‌هايي مي‌گويد که درباره فروپاشي عصبي موقع تحويل نهايي فيلم برايش تعريف کرده بودند. اينکه اين فروپاشي‌ها باعث مي‌شود قوه خلاقيت‌تان به طرز قابل توجهي کاهش پيدا کند. به عقيده اين کارگردان تلويزيون مي‌تواند کمک بزرگي براي پيدا کردن اعتماد به نفس براي ساختن بلاک‌باسترها باشد. آنجا شما با گروه بزرگتري از بازيگران طرف هستيد و بودجه بيشتري هم در اختيار داريد اما همزمان فرصت ارائه قوه خلاقانه‌تان را هم داريد. آنجا مي‌توانيد ريلکس‌تر و آرام‌تر باشيد و اعتماد به نفس بيشتري هم پيدا کنيد. در حقيقت خيلي از کارگردانان زن مي‌ترسند وقتي پاي پول زياد در ميان باشد جلوي خلاقيت‌هايشان و ايده‌هاي جسورانه‌شان گرفته شود.
 
4) شور شخصي
البته خيلي از کارگردانان زن هم هستند که بخاطر زمان زيادي که صرف ساخت بلاک‌باسترها مي‌شود از اين ماجرا انصراف مي‌دهند. آنها ترجيح مي‌دهند سالي يک فيلم مستقل جالب توجه بسازند تا اينکه دو سال را صرف اين کنند که بلاک‌باستري توليد کنند و بعد اسم‌شان به فهرست کارگردان‌هاي سازنده فيلم‌هاي پرهزينه و پرفروش اضافه شود. ساختن بلاک‌باستر نياز به انرژي و زمان بيشتري دارد. اگر قرار است بلاک‌باستر بسازيد بايد ارتباط شخصي‌تان با قصه خيلي زياد باشد. بايد نسبت به آن يک شور شخصي داشته باشيد. البته بعضي از اين فيلمسازان زن مثل هولفسنر نظريه جالبي دارند: من بايد انقدر کمدي‌هاي خوب و ويژه بسازم و آنها انقدر پرفروش شوند که اين‌طوري نام من با بلاک‌باستر پيوند بخورد. البته فکر نمي‌کنم اين اتفاق به اين زودي‌ها بيفتد. 
کارگردانان زن مي‌گويند از ساخت هر فيلمي که احساسات و جهان‌شان را بازتاب بدهد استقبال مي‌کنند مي‌خواهد يک فيلم بلاک‌باستر باشد يا يک فيلم مستقل کم‌هزينه. 
 
5) مرزها را محو کنيد
اين بخش فقط مربوط به استوديوهاي فيلمسازي نيست. اين وظيفه‌اي است که برعهده فيلمسازان زن است. آنها بايد به استوديوها نشان بدهند که قادر به کارگرداني فيلم‌هاي بزرگتر هستند بدون اينکه از هزينه‌ها و عواقبش بترسند. بايد مرز بين رويا و واقعيت را محو کرد. توانايي‌ها را ارزيابي کرد و طبق آنها جلو رفت. خيلي از فيلمسازان زن علاقمند به ساخت فيلم‌هاي علمي-تخيلي هستند اما درنهايت خودشان به اين نتيجه مي‌رسند که توانايي‌اش را ندارند. پس بايد سراغ حوزه‌اي بروند که مي‌توانند در آن با اعتماد به نفس بيشتري پول خرج کنند. يکي از فيلمسازان زن که دوست ندارد اسمش فاش شود مي‌گويد: «من دوست دارم «يازده يار اوشن» زنانه را بسازم. يا هر کدام از فيلم‌هايي که ديزني رويش کار مي‌کند مثل «شيطان‌صفت». هر چيزي که مربوط به جهان «جنگ ستارگان» يا بتمن و سوپرمن باشد. اما حالا «يازده يار اوشن زنانه» را گري راس مي‌سازد و راب مارشال هم سراغ پروژه «بازگشت مري پاپينز» مي‌رود. ما الان در چنين نقطه‌اي قرار داريم. نقطه‌اي که بايد همه را متقاعد کنيم به عنوان فيلمسازان زن توانايي قصه گفتن داريم.»
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.
صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز