نگاهی به آخرین ساخته کمپانی لایکا؛ «کوبو و دو تار»

داستان كوبو در يك ژاپن فانتزي دوران كهن مي‌گذرد، جايي كه سامورايي‌ها در كنار حيوانات سخنگو و آلات موسيقي جادويي مي‌نشينند. وقتي كوبو خوش‌قلب (آرت پاركينسون در بازي تاج و تخت) بطور تصادفي يك روح انتقام‌جو را آزاد مي‌كند با ميموني شمشير زن (شارليز ترون) و يك حشره انسان‌نما (متيو مك‌كاناهي) متحد مي‌شود تا خانواده‌اش به جنگ عليه خدايان و هيولاها ترغيب كند، ازجمله خواهران دوقلوي عجيب غريب با صداپيشگي روني مارا، پادشاه ماه ستيزه‌جو با صدايپيشگي رالف فاينس و يك اسكلت 16 پايي كه در نهايت به يك چيدمان متحرك انيميشني تبديل مي‌شود.
7فاز: "ژانگ ييموي بزرگ زماني گفت هر پسري دو چيز مي‌خواهد؛ يا يک کلکسيون قطارهاي اسباب‌بازي يا ساخت يک فيلم هنرهاي رزمي. و من هيچ‌وخ يک کلکسيون قطار نداشتم." اين را تروايس نايت، مديرعامل کمپاني لايکا اينترتينمنت و کارگردان کوبو و دو تار مي‌گويد. نايت در پروژه‌هاي قبلي اين کمپاني از جمله کورالين، پارانورمن و ترول‍‌هاي جعبه‌اي همکاري داشته است و در هريک جزء انيماتورهاي اصلي بوده است. با اين حال او فاش مي‌کند: "چيزهاي بيشتري از من در اين فيلم وجود دارد." نايت براي اولين بار يک قدم بالاتر گذاشت تا کوبو را کارگرداني کند.
نايت درباره داستان فيلم مي‌گويد: "اين داستان به شيوه‌اي بسيار معنادار با من صحبت مي‌کرد. من در دوران کودکي تا نوجواني‌ام از هواداران سخت  حماسه‌هاي فانتزي بودم. در همان حين براي بار اول به همراه پدرم (موسس کمپاني نايکي، فيل نايت) به ژاپن سفر کردم و آن شبيه به هيچ چيزي که تا آن زمان تجربه کردم نبود. اگر 30 سال جلوتر بياييد به اين فيلم مي‌رسيد که ترکيبي از تمام تجربيات من در کودکي است و همه آن چيزهايي که ديوانه‌وار عاشق‌شان بودم. انگار که سفارشي براي من ساخته شده باشد."
جلوه‌هاي بصري خيره ‌کننده  کوبو الهام‌گرفته از بي‌شمار فرم‌هاي هنري ژاپن است و بخصوص کارهاي هنري بر روي چوب کيوشي سايتو. نايت توضيح مي‌دهد: "نکته اصلي استفاده آزادانه و بي قيد و شرط او ار بافت‌هاي چوبي حيرت‌‌انگيز بود. ما آن را به کاراکترها، چيدمان و لوازم صحنه اضافه کرديم، حتي به آب و دريا. اين تبديل به عنصر وحدت‌بخش در طراحي شد که ظاهر کلي فيلم را تعريف مي‌کرد."
لايکا حالا يکي از معدود کمپاني‌هايي است که بر روي استاپ-موشن کار مي‌کند. داستان کوبو در يک ژاپن فانتزي دوران کهن مي‌گذرد، جايي که سامورايي‌ها در کنار حيوانات سخنگو و آلات موسيقي جادويي مي‌نشينند. وقتي کوبو خوش‌قلب (آرت پارکينسون در بازي تاج و تخت) بطور تصادفي يک روح انتقام‌جو را آزاد مي‌کند با ميموني شمشير زن (شارليز ترون) و يک حشره انسان‌نما (متيو مک‌کاناهي) متحد مي‌شود تا خانواده‌اش به جنگ عليه خدايان و هيولاها ترغيب کند، ازجمله خواهران دوقلوي عجيب غريب با صداپيشگي روني مارا، پادشاه ماه ستيزه‌جو با صدايپيشگي رالف فاينس و يک اسکلت 16 پايي که در نهايت به يک چيدمان متحرک انيميشني تبديل مي‌شود. نايت به شگفتني توضيح مي‌دهد: "معمولا شما حماسه‌هاي فانتزي را در اين مديوم نمي‌بينيد، و اين يک دليل دارد، چراکه بسيار بسيار بسيار کار دشواري است! اما درنهايت چيزي که مهم است داستان شماست. يکي از چيزهايي که باعث مي‌شود به اين فيلم افتخار کنم نه فقط خاصيت بصري شگفت‌انگيز آن است که معنادار بودن صحبت اصلي اوست. اين يک نمايش باشکوه سينمايي با قلبي نيرومند و تپنده است."
کمدي در فيلم فراوان است، اما انتظار زخم‌ها و ناراحتي‌ها هم داشته باشيد. پارکينسون درباره تجربه‌اش در اين فيلم مي‌گويد: "آن را به همراه مادرم در دوبلين ديدم و او به گريه افتاده بود. چيزي که درباره فيلم‌هاي لايکا دوست دارم اين است تماشايشان سرگرم‌کننده است اما همچنين وزن سنگيني از احساسات را با خود به همراه دارند." نايت هم تاييد مي‌کند که کوبو به قلمروهاي تاريکي وارد مي‌شود: "در اين فيلم ترس‌هاي دوران کودکي از چيزهاي ناشناخته به شکل هيولاهاي واقعي درمي‌آيند، هيولاهاي بسيار جالبي هستند. او همچنين درباره اسکلت غول‌آساي در فيلم مي‌گويد: "اين بزرگترين عروسک استاپ-موشني است که ساخته شده و جاه‌طلبانه‌ترين چيزي است که تا به حال انجام داديم. بسيار هيجان‌زده‌ام که مردم زودتر آن را تماشا کنند."
«کوبو و دو تار» 19ام آگوست به اکران سينماهاي آمريکا درآمده است.
ويسنا فولادي
نظرات
دانته شنبه 6 شهريور 1395 به نظر خوب ميآد , با همين چند تصويري که ازش ديدم محو طراحي ها و رنگ بندي هاش شدم .
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز