وایلد کاردز/ Wild Cards اثر جرج آر.آر. مارتین - هرآنچه لازم است بدانید

اگر اخبار را دنبال كرده باشيد حتما فهميده‌ايد كه يونيورسال، كمپاني سازنده «آقاي روبات» حق ساخت مجموعه‌ايي تلويزيوني از كتاب‌هاي وايلد كاردز را خريداري كرده است. اگر اين اسم به گوشتان آشنا نيست بهتر است بدانيد كه وايلد كاردز مجموعه‌اي درگيركننده و مرتبط از رمان‌هايي است كه در آن‌ها فصول جداگانه يا داستان‌هاي كوتاه در بستر داستاني يا گروه كاراكترهاي مشترك اتفاق مي‌افتند و روايتي خطي را از شروع تا پايان تعريف مي‌كنند. گرچه اين فصول جداگانه هركدام از نقاط ديد متفاوت و با سبكي خاص نوشته شده‌اند.
امپايرآنلاين- جيمز وايت: اگر اخبار را دنبال کرده باشيد حتما فهميده‌ايد که يونيورسال، کمپاني سازنده «آقاي روبات» حق ساخت مجموعه‌ايي تلويزيوني از کتاب‌هاي وايلد کاردز را خريداري کرده است. اگر اين اسم به گوشتان آشنا نيست بهتر است بدانيد که وايلد کاردز مجموعه‌اي درگيرکننده و مرتبط از رمان‌هايي است که در آن‌ها فصول جداگانه يا داستان‌هاي کوتاه در بستر داستاني يا گروه کاراکترهاي مشترک اتفاق مي‌افتند و روايتي خطي را از شروع تا پايان تعريف مي‌کنند. گرچه اين فصول جداگانه هرکدام از نقاط ديد متفاوت و با سبکي خاص نوشته شده‌اند.
 
وايلد کاردز چيست؟
خوب شد پرسيديد. داستان از 15 سپتامبر 1946 شروع مي‌شود، زماني که يک ويروس بيگانه بر فراز آسمان منهتن رها مي‌شود. در اين نقطه با شيوع بيماري در سراسر جهان، تاريخ داستان از تاريخ واقعي ما جدا مي‌شود. 90 درصد جمعيت جهان به شکل وحشتناکي از بين مي‌روند، درحالي که 9 درصد باقيمانده به موجوداتي به اسم جوکرها تغيير مي‌يابند که هرکدام به وضعيت فيزيکي نامتناسب ويژه‌اي دچار شده‌اند. 1 درصد خوش‌شانس باقيمانده هم به قدرت‌هاي فراواقعي دست‌ پيدا مي‌کنند و به آس‌ها شهرت مي‌يابند.
ما داستان قهرمانان و خبيث‌هاي گوناگوني را دنبال مي‌کنيم. در پيچ‌هاي داستاني مختلف شاهد تغيير دنيا درکنار کاراکترهايش هستيم. در عوض توقف‌ها، سرآغازها، بازسازي‌ها، نوسازي‌ها و اتفاقات هيجان‌انگيز در داستان ما شاهد بزرگ شدن کاراکترها، مرگ‌ آن‌ها و تغيير ديدگاه‌هاي آن‌ها در حين حرکت روبه‌آينده جهان هستيم.
اين مجموعه رمان که در سال 1987 منتشر شد تا امروز به 22 کتاب و 5 داستان کوتاه رسيده است. کتاب 23ام نيز همين ماه منتشر خواهد شد. کميک‌بوک‌ها و بازي‌ها و کتاب‌هاي صوتي اين مجموعه هم در دسترس هوادارانش قرار گرفته است.
 
و خالق آن جرج آر.آر مارتين است؟
چه کس ديگري در ژانر فانتزي شبيه به او سراغ داريد؟ او اين مجموعه را به همراه مليندا اسنادگرس خلق کرده و خودش بطور مستقل فصلي در کتاب ندارد بلکه به کار ويراستاري آثار نويسندگان فانتزي، علمي تخيلي و فراتر از آن پرداخته است.
 
نويسندگان ديگر
فهرستي با حضور پل کورنل، پت کاديگن، راجر زلزني فقيد، چري پريست، کريستفور رووي و بسياري ديگر. 
نکته حاشيه‌اي: در سال 1987، يک نويسنده جوان ايده‌اي را با مارتين درميان گذاشت که درباره يک کاراکتر که در دنياي خواب و رويا زندگي مي‌کند بود. مارتين به دليل نبود اعتبار و شهرت در اين نويسنده پيشنهادش را نپذيرفت. مرد جوان هم ايده‌اش را جاي ديگري برد اما متاسفانه از آن روز هيچ خبري درباره نيل گايمن شنيده نشده است. اميدواريم حالش خوب باشد.
 
کاراکترها
شايد به اندازه سوپرمن، بتمن يا ددپول معروف نباشند، اما کاراکترهاي زيادي در جهان وايلد کاردز وجود دارند، ازجمله...
Astronomer: رهبر گروهي متشکل از آس‌ها و جوکرها مشهور به فراماسون‌هاي مصري که قصد سلطنت بر جهان را دارند. او کله‌اي داغ از افکار انتقام‌جويانه دارد.
Black Shadow: يک پارتيزان آس که مي‌تواند با جذب نور نامرئي شده و البته با استخراج گرما از بدن خود به هيپوترمي دچار شود. او همچنين خاصيت چسبندگي بر روي ديوار را دارد اما از تمام توانايي‌هاي يک عنکبوت برخوردار نيست.
Captain Trips: دکتر مارک ميدوس، يک متخصص بيوشيمي و همچنين يک هيپي (فکر کنيد ترکيبي از هنک مک‌کوي ايکس-من و نيل در The Young Ones). او از داروها و مواد مخدر براي دگرگوني به اشکال ديگر با توانايي‌هاي مخصوص به خود استفاده مي‌کند.
Deadhead: او مي‌تواند با خوردن مغز ديگران از خاطرات و دانش آن‌ها بهره‌مند شود. ماهيت قدرت‌اش او را به شکل شوک‌آوري به مرز ديوانگي رسانده است. نفس‌ او بوي وحشتناک مغز مي‌دهد.
Dr. Tachyon: يک مهندس ژنتيک از سياره تکيس که توانايي تله‌پاتي دارد. او عضو کليدي گروهي بوده که ويروس اصلي را ساختند. او عليه هم‌گروهي‌هايش به آزمايش ويروس بر روي انسان‌ها اعتراض کرد و پس از فاجعه اصلي براي کمک به بازماندگان به زمين بازگشت. او عشاق زيادي در ميان ساکنين زن زمين هم دارد.
 
آيا اقتباس‌هاي ديگري هم در گذشته ساخته شده‌اند؟
همينطورست. در سال 2011 کمپاني يونيورسال پيشنهاد ساخت يک فيلم علمي تخيلي ارزان را از اين مجموعه مطرح کرد. اين برنامه بعدتر به ساخت يک فيلم علمي تخيلي با بودجه متوسط تغيير يافت که امکان تبديل شدن به يک جهان سينمايي مارول‌گونه را داشت. اما علي‌رغم هياهوي بسيار در آن زمان به نظر اتفاق خاصي نيفتاد. گرچه ساخت نسخه علمي تخيلي اولين پيشنهاد استوديوها به مارتين نبود، او پيش از آن دست کم يکبار ديگر با چنين پيشنهادي مواجه شده بود.
 
مجموعه تلويزيوني جديد
برنامه تازه حالا خلق يک جهان تلويزيوني است. مارتين در آخرين پست خود درباره شيوه آغاز کار گفته است: "مراحل به زودي از جايي که به نظر ما اولين قدم در ساخت چند مجموعه به هم پيوسته است شروع خواهد شد." اسنادگرس، از خالقين مجموعه (با سابقه کار در تلويزيون در Star Trek: The Next Generation) کار ساخت آن را به همراه گرگوري نووک به عنوان تهيه‌کننده آغاز خواهند کرد. اين ايده‌اي جاه‌طلبانه است که در گذشته معمولا در سريال‌هاي ژانر پليسي (نه به معناي کلاسيک آن) نشاني از آن يافت مي‌شد و اخيرا توسط مارول و نت‌فليکس در The Defenders به تصوير کشيده شده است.
ويسنا فولادي
نظرات
amir دوشنبه 1 شهريور 1395 چه شود خيلي منتظرشم??????
2 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز