یادداشت طاها افشین درباره آلبوم «منشور» كاوه یغمایی

كاوه يغمايي هميشه آهنگساز خوبي بوده و هست. قطعاتش سر و ته دارند و به هر قيمتي حاضر نشده تا لقب يك نوگرا را با خود همراه كند. آنچه از قطعات او به گوش مي رسد اين است كاوه يغمايي بيش از آنكه پرچم دار نوگرايي راك در ايران باشد، ترجيح مي دهد تا كيفيت كار خود حفظ كند و بي جهت چارچوب آهنگسازي راك را به هم نزند.
7فاز:
منشورِ پسرِ كوروش
حذف كنسرت كاوه يغمايي از برنامه هاي جشنواره موسيقي فجر سبب شد تا زمزمه هاي انتشاري آلبومي از او در ايران به ورطه شك بيافتد و پس از كش و قوس هاي فراوان در حالي كه كمتر از دو ماه از انتشار آلبوم يغمايي پدر ( در امريكا ) مي گذشت، بالاخره «منشور» يغمايي پسر در ايران منتشر شد تا علاقمندان راك در ايران شاهد يك «راكِ واقعي»‌ باشند.
كاوه يغمايي هميشه آهنگساز خوبي بوده و هست. قطعاتش سر و ته دارند و به هر قيمتي حاضر نشده تا لقب يك نوگرا را با خود همراه كند. آنچه از قطعات او به گوش مي رسد اين است كاوه يغمايي بيش از آنكه پرچم دار نوگرايي راك در ايران باشد، ترجيح مي دهد تا كيفيت كار خود حفظ كند و بي جهت چارچوب آهنگسازي راك را به هم نزند. آهنگسازي فوق العاده در كنار نوازندگي بي نقص او باعث شده تا وزن موسيقي نسبت به كلام سنگيني عجيبي داشته باشد. سولوي محشر قطعه «كوچه» و يا قطعه «زخمي» از استاندارد جهاني برخوردار است و البته نبايد فراموش كرد كه همراه كاوه يغمايي يك درامر و بيسيست غير ايراني قرار دارند و طبيعتا خود اين مسئله تاثير بسياري در كيفيت موسيقي اين آلبوم داشته است.
اما آلبوم «منشور» شامل 9 قطعه است كه همگي آنهابه طور قطع در دسته راك و هارد راك قرار مي گيرند. تنظيم قطعات بسيار عالي انجام شده و هر قطعه حاوي سولوهاي بي نظيري است كه شنونده را سوپرايز خواهد كرد. ضرباهنگ بالا و قوي آهنگ ها با نوازندگي اعضاي گروه «نيكل بك» و صدابرداري و ميكس و مستر بي نقص آن وسوسه گوش كردن اين آلبوم را هدفون دو چندان مي كند.
خوانندگي آلبوم به عهده كاوه يغمايي است و صدايش اگر چه اشكال تخصصي ندارد اما نمي تواند هر سليقه اي را راضي كند. در واقع در مقايسه با پدرش او از صداي خاص و عجيبي برخوردار نيست و شايد اولين دليل براي برتري ساز بر آواز در اين آلبوم باشد. اما علاوه بر اين، نكته مهم ديگري وجود دارد كه نه تنها در مورد اين آلبوم كه در مورد هر سبك ديگري كه به موسيقي ايران وارد مي شود و پسوند ايراني را به خود مي گيرد ديده مي شود. شعر و كلام در نه در مورد سبك راك كه در مورد متال نيز همين وضعيت را دارد. آنچه ترانه سرايان ما انجام مي دهند اين است كه براي يك قطعه  راك به همان شكلي ترانه مي سازند كه براي يك قطعه پاپ. خوب به همين آلبوم گوش كنيد شايد بهترين ترانه را نيلوفر فرزندشاد در قطعه «شب سرد» گفته باشد كه خود يك راكِر است و درك او از موسيقي راك به كمكش آمده تا يك ترانه كاملا مناسب براي اين قطعه بسازد. اما در مقابل شاهد ترانه هايي از روزبه بماني هستيم كه به هيچ عنوان انتظارات ما را از او برآورده نمي كند. اغلب ترانه هاي اين آلبوم به سختي روي آهنگ نشسته اند و اگر موسيقي بي نظير آن نبود شايد شنيدنش ديگر آن لطف فعلي را نداشت. قطعه «يادش بخير» به لحاظ آهنگسازي و تنظيم و اصوات خوش الكتريك، چيزي كم ندارد اما كلامي كه روي آن قرار گرفته در واقع قرار نگرفته است.
شايد در «منشور» به يكي دو مثال نقض برسيد كه «خاطره بازي» يكي از آنهاست اما مي توانيد همين قطعه را با قطعه قبلي مقايسه كنيد. هر دو قطعه ازكلامي رومنس برخوردارند با دو شيوه آهنگسازي كاملا متفاوت كه اولي به هيچ و جه با كلامش سنخيت ندارد و ترانه دوم  به شدت روي موسيقي جا افتاده است.
كمتر از دو ماه پيش بود كه راجع به آلبوم «ملك جمشيد» اثر كوروش يغمايي نوشتم و امروز كه «منشور» را مي شنوم تفاوت حس دو نسل برايم بسيار ملموس تر شده. هر چه در آلبوم «ملك جمشيد» با يك تم لطيف و در قطعاتي مثل نوروز يا ملك جمشيد با تمي شاد روبه رو هستيم در «منشور» شاهد آن فرياد و اعتراض و شور كلاسيك راك مواجه مي شويم.
انتخاب يك يا دو قطعه به عنوان بهترين قطعات كار بسيار دشواريست؛ بعضي از آنها سولوهاي بي نظيري دارند، بعضي تنظيم درخشان و به طور كل همگي آنها با اختلاف بسيار زيادي دارد با آنچه در ايران به عنوان راك منتشر مي شود و بعضا با استقبال هم مواجه شده است. «منشور» شايد نمونه خوبي باشد براي كساني كه تصور مي كنند موسيقي راك را عرضه مي كنند وشايد پيشنهاد درستي باشد براي آنكه كار خودشان را با «منشور» مقايسه كنند و براي خودشان به يك جمع بندي برسند.
اما با همه اين اوصاف نبايد از ضعف كلام در اين آلبوم چشم پوشيد و جا دارد يك اتفاق جدي در اين زمينه بيافتد.
طاها افشين
نظرات
حميدرضا پنجشنبه 11 شهريور 1395 نويسنده اين مطلب جز تعريف چيزي نداشته بگه گويا!
ايشون حتي يه جستجوي ريز نزده ببينه فقط درامر گروه نيکل بک در اين البوم همکاري کرده نه همه اعضاي گروه
http://nava.ir/reportage-and-interview/learn-more-about-kaveh-yaghmaei-new-album-musicians.html
همونطور که تو مطلب بالا مي تونيد بخونيد!!
2 2
پاسخ

كيهان خراسانى يكشنبه 28 شهريور 1395 كلى گويى كرده اى و جز يك سرى نظرات سليقه اى و عوامانه هيچ چيز ديگر در يادداشتت نيست. مهم تر اين كه كاملاً واضح است از ادبيات و ترانه كوچكترين اطلاع و سررشته اى ندارى و بدون كمترين سواد در اين حوزه به شكل مضحكى ضعيف ترين و بى سر وته ترين كلام اين آلبوم (كلام خانم فرزندشاد) را بهترين ترانه اش معرفى كرده اى در حالى كه براى كسى كه كمترين آشنايي با ادبيات و شعر و ترانه دارد اين كلام از بديهي ترين اصول ادبى و كلامى عارى است. پسر خوب! كسى مجبورت نكرده راجع به چيزى كه تخصصش را ندارى بنويسى و وقت خودت و ما را بگيرى. اين خط خطى ها منتقدت نمى كند. برو و بيشتر ياد بگير و بعد بيا بنويس
3 3
پاسخ

محمد سه شنبه 13 مهر 1395 نه خير آقا نه
شما کلا يه طرفه به قاضي ميري...
اين آلبوم واقعا آلبوم ضعيفي بود و صدا و لحن خوندن کاوه به همه چيز ميخوره جز راک...
حتي اينجا هم ميخواستي يکم بگي راک چاووشي بده راک کاوه خوبه
نکن آقا ... نکن
1 3
پاسخ

فراز جمعه 1 دي 1396 نويسنده درمورد تک به تک ترانه ها کلامي و آهنگ نوشته. ضعف ترانه هايي با مضامين نرم و رمانتيک يا بقول نويسنده اشعاري که براي پاپ مناسب است را براحتي مي‌توان حس کرد کرد. آهنگ ساز امروز راک را آنقدر دستکاري مي‌کنند تا بشود پاپ راک و رويش شعري مي‌گذراند که اگر ناخودآگاه آهنگسازي روي پاپ بگذارد آب از آب تکان نمي‌خورد! سالهاست که وقتش رسيده آهنگساز به خودش جرات بدهد و راک محض بسازد والبته خوب بسازد مثل کاوه يغمايي و رويش شعر محکمتر بگذارد. کلامي که با حال و هواي معترض و پرخاشگر موسيقي راک بخواند. آنوقت است که ذائقه مخاطب هم حتما تغيير مي‌کند اگر کار بيشتر بسازند نه اينکه براي شنيدن يک راک فارسي خوب بايد چندسال منتظر باشيم.
1 0
پاسخ

bahador چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397 منم کاملا موافقم ضغف کلام وجود داره.
و واقعا متاسفم که کاوه رو با کساي ديگه مقايسه مي کنن . کاوه يغمايي بي نظيره هنرش بي نظيره .
واقعا متاسفم که با محسن چاوشي يا رضا يزداني مقايسه ميشه .
آلبوم منشور خيلي قويه . شايد تو ايران چند تا شاعر راک داشتيم از اين هم قوي تر ميشد.
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز