گزیده نظرات منتقدان درباره «افسانه تارزان» دیوید ییتس

گاردين- جوردن هافمن: گنگ بودن به كنار، فيلم مشكلات زياد ديگري دارد. براي شروع, ظاهر خوبي ندارد. بيشتر صحنه‌ها حيوانات كامپيوتري (شيرها، فيل‌ها و بخصوص گوريل‌ها) را نشان مي‌دهند كه زير باران يا در تاريكي يا نوعي هواي مه آلود مانده‌اند. فيلم عوض الهام بخشي من را وادار كرد كه شيشه‌هاي عينكم را تميز كنم تا مطمئن شوم لكه‌دار نشده‌اند. نمي‌دانم كاميپوترهايي كه در ساخت كتاب جنگل بكار گرفته شدند قدرت پردازش بالاتري داشتند، و شايد زمان بيشتر براي پالودن نماها، اما تفاوت ميان اين دو فيلم خارق‌العاده است.
7فاز:
تلگراف- تيم روبي: افسانه تارزان از داستان‌هاي اساطيري است كه با تاريخ در زميني پر گل و لاي دست به يقه شده و گاها به برقراري صلحي خجالت‌بار تن مي‌دهد. اين اسطوره ساخته ويليايم رايس باروز در جنگل بزرگ مي‌شود و بعد نجات يافته و به انگلستان بازمي‌گردد و –در حركت اضافه فيلم- براي صاف كردن برخي حساب‌هاي قديمي دوباره به جنگل سفر مي‌كند. اين يكي فيلم گرچه به نظر با عجله بيشتري درمقايسه با «رنجر تنها» ساخته شده. در ميانه فيلم خاصيت افسانه‌اي آن روبه محوشدگي مي‌رود و داستان با سنگيني مصيبت‌‎هاي اين جهاني به تلوتلوخوردن مي‌افتد. كارگرداني ديويد ييتس  آن سرزندگي يا ابتكار لازم را براي بلند كردن ما از زمين ندارد. حضور ذهن و سرراستي چيزي است كه فيلم كم دارد، بخصوص زماني كه تارزان پيش از آن كه به حرف بيفتد با خانواده ميمون‌ها كه به سختي فرصت آشنايي با آن‌ها را پيدا مي‌كنيم رابطه برقرار مي‌كند و بعدتر با جين (مارگوت رابي) ملاقات مي‌كند. او با بوميان رابطه بهتري از دوست‌‌پسرش دارد و همان كسي است كه سرزنده‌ترين حضور فيلم از آن اوست.
 
امپايرآنلاين- كريس هويت: حالا ديويد ييتس از جهان هري پاتر قدم به بيرون مي‌گذارد و بلافاصله به سرگرداني عظيمي وارد مي‌شود. اگر كسي عناصر عامه‌پسند اثر باروز را كنار بگذارد ناگهان خودش را در قلمرو «جرج جنگل»  (بهترين فيلم تارزان 40سال اخير) مي‌يابد. كمي از آن دور شويد تا به نتيجه‌اي بي‌روح و معنا برسيد. قدم برداشتن بر خط مياني اين دوحالت مسئوليت خطيري است و اين فيلم درنهايت به دسته آخر سقوط مي‌كند.در اينجا اما دست كم به رابطه بين تارزان و قبيله بومي‌ها عمق ديگري بخشيده شده؛ تارزان عوض اينكه پادشاه‌شان باشد به نوعي برابر با آن‌هاست. قدمي كوچك اما از هيچي بهتر است.  لحظات نه چندان خوشايند و غلط برجاي خودشان باقي هستند، بخصوص زماني كه تارزان دمار از روزگار گروهي جنگنده كنگويي درمي‌آورد. براي فيلمي كه ادعاي بي‌اعتنايي به رنگ پوست را دارد به شكل شوك‌آوري صحنه گنگي است.
 
گاردين- جوردن هافمن: گنگ بودن به كنار، فيلم مشكلات زياد ديگري دارد. براي شروع, ظاهر خوبي ندارد. بيشتر صحنه‌ها حيوانات كامپيوتري (شيرها، فيل‌ها و بخصوص گوريل‌ها) را نشان مي‌دهند كه زير باران يا در تاريكي يا نوعي هواي مه آلود مانده‌اند. فيلم عوض الهام بخشي من را وادار كرد كه شيشه‌هاي عينكم را تميز كنم تا مطمئن شوم لكه‌دار نشده‌اند. نمي‌دانم كاميپوترهايي كه در ساخت كتاب جنگل بكار گرفته شدند قدرت پردازش بالاتري داشتند، و شايد زمان بيشتر براي پالودن نماها، اما تفاوت ميان اين دو فيلم خارق‌العاده است. پيامي بر ضد زياده‌خواهي و طمع و به نفع فضاي سبز و پيامي فمينيستي در فيلم وجود دارد، اما همچنين تكه‌هاي هاليوودي ابلهانه‌اي در داستان چيده شده‌اند كه باعث مي‌شوند از خودتان بپرسيد بهترين راه براي ساخت يك فيلم تارزان در سال 2016 چيست؟ جواب: در عوض يك داستان تازه براي تعريف كردن پيدا كنيد. بسياري با تماشاي فيلم احساس ناراحتي خواهند كرد و چيزي هم به كمك‌شان نخواهد آمد چراكه فيلم ابلهانه و لبريز از حماقت است.
 
اسكرين كراش- مت سينگر: سخت است بتوانيم حدس بزنيم چرا يك نفر بايد در سال 2016 فيلم تارزان بسازد، كاراكتري كه به اندازه يك قرن قدمت دارد و رويكردش به نژاد و جنسيت تقريبا همان‌قدر كهنه است. اما اين فيلم تلاش ديويد ييتس كارگردان و آدام كوزد و كرگ بروور نويسنده را براي بازآفريني تارزان به عنوان ابرقهرماني مدرن نشان مي‌دهد، تنها چيزي كه كم دارد لوگوي يك ابرقهرمان بر روي سينه‌اش است. بهترين كاراكتر فيلم نه تارزان بلكه جرج واشنگتن ويليامز است كه در كمال غافلگيري با الهام از فردي واقعي كه براي پرده‌برداري از جنايات بلژيك به كنگو سفر كرد خلق شده (كاراكتر كريستوف والتز نيز ظاهرا بر اساس يك شمايل تاريخي واقعي خلق شده). فيلم مي‌خواهد حس تازگي را به مفهومي قديمي ببخشد. اما برخي از مفاهيم دربرابر مدرنيزه‌شدن مقاومت مي‌كنند، صرف نظر از بهترين اهداف سازندگان‌اش.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز