گزیده نظرات منتقدان درباره «شماره 10 خیابان کلورفیلد» دان تراخنبرگ

مووي‌نيشن- راجر مور: يك سفر ديگر به سرزمين مووي‌هاي هيولايي. آنطور كه فهميديم «شماره 10 خيابان كلوورفيلد» داستان بازمنده‌هاي "واقعه" كلورفيلد است. شايد اين فيلمي درباره آدم‌ربايي و تجاوز باشد، با مري اليزابت وينستد دلربا («اسمشد»، سريال «خيابان مرسي») درحال توطئه و نبرد براي رهايي، فرار از جان گودمن هالك‌طور و خبيث و كمي خل‌وضع.
7فاز:
گاردين- جوردين هافمن: در آهني که ميچل (مري اليزابت وينستد) را محبوس کرده بايد فرورفتگي يا چيزي مثل آن داشته باشد. هربار هاوارد (جان گودمن) آن را باز مي‌کند چنان ناله مي‌کند که انگار وحشت‌زده کمک مي‌خواهد. چيزهاي عجيب زيادي در «شماره 10 خيابان کلورفيلد» اتفاق مي‌افتد. «کلوورفيلد»، اکشن/هارور/ساي-فاي ساخته 2008 جي‌جي آبرامز يکي از نمونه‌هاي بهترين ژانر خودش است. شما هيچ وقت در اين دنباله فرياد "اوه خداي من!" را از دهان چندنفر معلق بر فراز يک پل نمي‌شنويد. اين خوراک تند و تيزبيشتر از هيچکاک تاثير مي‌گيرد تا کنسول Xbox.  ميچل با بازي مري اليزابت وينستد، قوي، باهوش و مصمم است و سوار ماشين مي‌شود تا کمي از دوست‌‌پسرش دور شود. راديو از يک جور قطعي برق سراسري هشدار مي‌دهد. امت (جان کالاگر جونيور) به گروه اضافه مي‌شود، البته در زماني که ميچل پيشاپيش خودش را زنجير شده به ديوار مي‌يابد.  گودمن به راحتي مي‌توانست در نقش هاوارد خوفناک ظاهر شود، هيکل بزرگش بخش زيادي از کار را انجام مي‌دهد، او در برابر وينستد مثل کوه به نظر مي‌رسد. "من منحرف نيستم!" اين يکي از گفته‌هاي هاوارد د رابتداي فيلم است ، و ما هم قبلوش مي‌کنيم. او فقط يک بيمار رواني است. 
 
نيويورک پست- سارا استوارت: ميچل همه فن حريف سعي دارد بفهمد در اين خانه واقعا چه خبر است، در همين حين  تراخنبرگ کارگردان موفق مي‌شود با انجام کارهاي غيرعادي حسابي روي مخ‌تان رژه برود. اين داستان واقعا از منبع اقتباس خود پيروي نمي‌کند (به علاوه وينستد  به شکل محسوسي بري لارسون «اتاق» را يادآوري مي‌کند)، اما فيلمنامه حسابي صيقل خورده و هرگز احساس نمي‌کنيد با آب و تاب زيادي پرداخته شده. درباره پيچ‌هاي داستاني هم هرچه کمتر بدانيد بهتر است. وينستد به قهرمان زن خوب بدل مي‌شود، او کاراکتري دارد که حلال همه مشکلات است، دستپاچه نمي‌شود و تماشاي او درحالي که از يک نقشه پس از شکست به سراغ بعدي مي‌رود سرگرم‌کننده و درعين حال مضطرب‌کننده است. تراخنبرگ خودش را به خوبي با جهان اتفاقات مرموز جي‌جي آبرامز وفق مي‌دهد. چيزهاي زيادي درباره اين شنيديم که آبرامز اين فيلم را زماني که همگي حسابي مشغول «نيرو برمي‌خيزد» بوديم تهيه‌کنندگي کرد. اين فيلم نشان مي‌دهد که او هنوز اشتياق زيادي به ساخت فيلم‌هاي کم‌بودجه اما پرهيجان دارد.
 
مووي‌نيشن- راجر مور: يک سفر ديگر به سرزمين مووي‌هاي هيولايي. آنطور که فهميديم «شماره 10 خيابان کلورفيلد» داستان بازمنده‌هاي "واقعه" کلورفيلد است. شايد اين فيلمي درباره آدم‌ربايي و تجاوز باشد، با مري اليزابت وينستد دلربا («اسمشد»، سريال «خيابان مرسي») درحال توطئه و نبرد براي رهايي، فرار از جان گودمن هالک‌طور و خبيث و کمي خل‌وضع. آيا اين نسخه جهنمي «اتاق» است يا يک ريف بيشتر مضحک بر «کيمي اشميت شکست‌ناپذير» با يک گروگان نااميدانه در پي آزادي؟ «اتاق» هنوز در اکران سينماهاست. و بسيار بيشتر از کلورفيلد، ترس‌آور و هيجان‌انگيز  و تکان‌دهنده است.  ستاره آن فيلم اسکار برده و به ما يادآوري مي‌کند که ترسناک‌ترين چيزهاي زمين روي همان زمين هستند. بجايش «اتاق» را تماشا کنيد. 
 
اسکرين‌کراش- ارين ويتني: شماره 10 خيابان کلورفيلد چيست؟ به جز آدرس مزرعه جان گودمن، اين پروژه مخفيانه نوعي ارتباط خوني با کلورفيلد (2008) دارد و دنباله آن نيست. پيرنگ فيلم در سيناپس پنج کلمه‌اي آن خلاصه شده؛ "هيولاها به شکل‌هاي مختلفي مي‌آيند." بهتر است سفر هيجان‌انگيز شماره 10 خيابان کلوورفيلد را با کمترين دانسته قبلي از آن تجربه کنيد. با وجود اينکه داستان شماره 10... با کلورفيلد يک مسير مشترک را طي نمي‌کند و از لحاظ زماني خط ديگري را طي مي‌کند، رابطه اصلي اين دو فيلم با هم عملکرد مشابه در يک اتمسفر است. با وجود نقاط اوج خوب فيلم، اما شماره 10... به وضوح محصول بهم‌دوختن دو ايده کاملا مجزا است. نتيجه نهايي فيلمي است که انگار بين دو ژانر گرفتار شده، در يک زمان تلاش مي‌کند که يک تريلر دراماتيک باشد و بعدتر به شکل کابوس‌هاي علمي-تخيلي درمي‌آيد. اگرچه خودش را جدي نمي‌گيرد و همين درنهايت آن را به يک اثر سرگيجه‌آور و مهيج تبديل مي‌کند. شماره 10... هرچه از واقعيت فاصله مي‌گيرد هيجان‌انگيزتر مي‌شود. پيچ‌هاي داستاني سربسته آن شکل يک بي-مووي علمي تخيلي را به آن مي‌دهد. اينجا جهاني است که به ظاهر ترس‌هاي جهان واقعي را دارد اما احتمالات زيادي را براي آن‌ها در نظر گرفته شده، و فقط برخي از آن‌ها به شکل خنده ‌داري احمقانه اند.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز