نخل طلای 69 به کن لوچ رسید/ گزیده‌‍‌ای از حواشی و مهم‌ترین رویدادهای جشنواره فیلم کن 2016

در شب اعطاي جوايز، مل گيبسون نخل طلايي را براي فيلم «من، دنيل بليك» در دستان كن لوچ گذاشت تا اين كارگردان پس از موفقيت «بادي كه كشتزار جو را تكان مي‌دهد» در كن 2006 براي دومين بار برنده جايزه اصلي اين جشنواره باشد. ميشل هانكه، بيل آگوست، برادران داردن و فرانسيس فورد كوپولا از ديگر فيلمسازاني هستند كه توانستند بيشتر از يكبار جايزه اصلي اين جشنواره را از آن خود كنند. فيلم لوچ پيشاپيش از مدعيان حاضر در مراسم به شمار مي‌رفت. نمايش اختصاصي مطبوعاتي آن با اشك و تشويق زيادي همراه بود. بسياري از فيلم حمايت كردند و معتقد بودند اين فيلم به مسئله واقعي‌تري به نسبت فيلم‌هاي بيشتر فانتزي اين دوره پرداخته است. 
7فاز: جشنواره فيلم کن 2016 با اعلام اسامي برندگان امروز به پايان رسيد. 21 فيلم امسال در بخش مسابقه اصلي جشنواره حضور داشتند و فيلمسازاني چون نيکولاس ويندينگ رفن، زاويه دولان، پدرو آلمودوار، پل ورهوفن و برادران داردن بر سر تصاحب نخل طلايي امسال به رقابت مي‌پرداختند. با وجود انتخاب‌هاي زيادي که از ميان عناوين شايسته تحسين از سينماي جهان وجود داشت، اما دو کارگردان زن ظاهرا از چهره‌هاي موفق‌تر اين دوره از جشنواره بودند: آندره آرنولد (امريکن هاني) و مارن اده (توني اردمن). برخلاف پيش‌بيني‌ها، فستيوال کن مي‌تواند در اعطاي جوايز غافلگيرکننده باشد، بنابراين در اين مرحله هيچ چيز قطعي نيست.
 
در شب اعطاي جوايز، مل گيبسون نخل طلايي را براي فيلم «من، دنيل بليک» در دستان کن لوچ گذاشت تا اين کارگردان پس از موفقيت «بادي که کشتزار جو را تکان مي‌دهد» در کن 2006 براي دومين بار برنده جايزه اصلي اين جشنواره باشد. ميشل هانکه، بيل آگوست، برادران داردن و فرانسيس فورد کوپولا از ديگر فيلمسازاني هستند که توانستند بيشتر از يکبار جايزه اصلي اين جشنواره را از آن خود کنند. فيلم لوچ پيشاپيش از مدعيان حاضر در مراسم به شمار مي‌رفت. نمايش اختصاصي مطبوعاتي آن با اشک و تشويق زيادي همراه بود. بسياري از فيلم حمايت کردند و معتقد بودند اين فيلم به مسئله واقعي‌تري به نسبت فيلم‌هاي بيشتر فانتزي اين دوره پرداخته است.
 
در اين دوره از جشنواره، قهرمان مستقل آمريکايي‌ها، جيم جارموش با اداي دين خود به شاعرانگي زندگي روزمره در «پترسون» با حضور بازيگر نقش خبيث جنگ ستارگان، آدام درايور در نقش يک راننده اتوبوس توجه بسياري از تماشاگران و منتقدان را به خود جلب کرد.
کارگردان موج نويي رومانيايي، کريستي پويو نيز با «سيرانوادا» حضور قدرتمندي در مراسم داشت. و نيکولاس ويندينگ رفن، با هارور خونين «اهريمن نئوني» تماشاگران را سيلي‌خورده باقي گذاشت، منتقدي پس از اتمام فيلم و با روشن شدن چراغ‌ها فرياد زد و فيلم ويندينگ رفن را زباله خطاب کرد. منتقد ديگري هم آخرين فيلم اين کارگردان را پرشباهت با «تنها خدا مي‌بخشد» و در فضايي دورتر از «درايو» توصيف کرد.
پنجمين فيلم شان پن در مقام کارگردان، با عنوان «آخرين چهره» هم با کسب 0.2 امتياز از چهار ستاره، در نظرسنجي که در مجله اسکرين از منتقدان بين‌المللي شد عنوان بدترين امتياز کسب‌شده را در تاريخ اين نظرسنجي از آن خود کرد. منتقد هاليوود ريپورتر با لحني مهربان‌تر درباره فيلم نوشت: "فيلمي که در چشم سازندگانش مهم است؛ در اصل يک معجون بي‌حس و مزه از رومانس و هرزه‌گري‌ توهين‌آميز پناهندگان." منتقدان همچنين به آخرين فيلم زاويه دولان، «اين تنها پايان دنيا است» روي خوش نشان ندادند، گرچه آن را براي تشخيص‌اش در انتخاب موسيقي تشويق کردند.
وودي الن که با فيلم‌تازه‌اش، «کافه سوسايتي» 69امين دوره جشنواره کن را افتتاح کرد حتي پيش از قدم گذاشتن بر روي فرش قرمز از ديگر چهره‌هاي خبرساز اين دوره بود. اظهاراتي که الن را به سوءاستفاده از دختر تعميدي‌اش، ديلن فارو متهم مي‌کردند بار ديگر در ستون مجله‌اي با يادداشت برادر او، رونان مطرح شدند. سوزان ساراندن از طرف ديگر زماني که در نشستي تحت عنوان زنان در سينما، درباره وودي الن از او پرسيدند گفت: "چيز خوبي براي گفتن درباره وودي الن ندارم، بنابراين فکر نمي‌کنم بايد وارد اين مقولات شويم." او اتهاماتي را درباره اين کارگردان نيويورکي مطرح کرد که هنوز در دادگاه ثابت نشده‌اند و الن آن‌ها را تکذيب مي‌کند. 
پس از آنکه زنان حاضر در کن درباره محروميت از راه‌رفتن بر روي فرش قرمز به دليل نپوشيدن کفش پاشنه‌‌بلند صحبت کردند، هاليوودي‌ها دست‌بکار شدند. کريستن استوارت با کتاني‌هاي آبي‌رنگ در مراسم ظاهر شد و جوليا رابرتز در شب نمايش «هيولاي پول» با پاي برهنه بر روي فرش قرمز پياده‌روي کرد.
 
اصغرفرهادي به همراه ترانه عليدوستي، شهاب حسيني و بابک کريمي از ديگر کساني بودند که از روي فرش قرمز در ابتداي مراسم اختتاميه عبور کردند. در ادامه اصغرفرهادي جايزه بهترين فيلمنامه را براي «فروشنده» دريافت کرد. اين اتفاق پس از اعطاي جايزه بهترين بازيگر به شهاب حسيني افتاد و باعث غافلگيري کارگردان «جدايي» شد. او پس از دريافت جايزه‌اش گفت: "فرصت خوبي است که از هيات داوران و رئيس فستيوال و از دوست خوبم و تهيه‌کننده فرانسوي فيلم و نيز گروه فيلم تشکر کنم. همچنين از کساني که مرا در ساخت اين فيلم ياري کردند. و ياد مي‌کنم از يدا... نجفي؛ صدابردار و دوست خوبم که متاسفانه در ميانه‌ي فيلم درگذشت و ما را تنها گذاشت." شهاب حسيني نيز پس از دريافت جايزه خود گفت: "اين جايزه متعلق به مردم من است و با همه وجودم آن را تقديم‌شان مي‌کنم."
«امريکن هاني» ساخته آندره آرلوند درباره گروهي بچه که در سفري جاده‌اي به دنبال پول مي‌روند نيز عنوان دوست‌داشتني‌ترين فيلم انگليسي زبان در تاريخ کن را از سوي منتقدان به خود اختصاص داد. حتي تاثيرگذارتر از آن اينکه اين کارگردان به شکلي بازيگر اصلي فيلم، شيا لبوف را متقاعد کرده بود که در مصاحبه‌هاي مطبوعاتي‌اش عادي‌تر رفتار کند. 
سرعت کند پيشروي داستان در اقتباس استيون اسپيلبرگ از کتاب سال 1982 رولد دال نيز در شب نمايش فيلم او برخي از تماشاگران را از سالن فراري داد. بسياري ديگر هم نظرات متناقضي درباره «The BFG» داشتند و معتقد بودند پروژه ديزني فقط مخاطبان کودک را مورد هدف قرار داده است.
همچنين در اين دوره از جشنواره کن شاهد نظارت امنيتي شديدي بوديم که صف طويل حاضرين بيرون از تالار را از هر زماني تمام‌نشدني‌تر نشان داد. ظاهرا اين تدابير امنيتي پس از حملات تروريستي بروکسل،‌ در حين ورود به هتل‌ها و مهماني‌ها هم با سخت‌گيري بيشتري برقرار بوده‌اند. 
بازار فروش فيلم‌ها هم در روزهاي سردي به سر مي‌برد. تنها دو معامله بزرگ خارج از کن انجام شد: «مرد ايرلندي» مارتين اسکورسيزي (که حقوق بين‌المللي فيلم را براي 50 ميليون دلار به STX اينترتينمنت فروخت) و اولين تجربه کارگرداني آرون سورکين، «نقشه مولي» (9 ميليون دلار فروخته شده به STX). درحالي که بسياري از عناوين مستقل در باکس آفيس در حال تقلا هستند، خريداران گمان مي‌کنند که پکيج‌هاي پيشنهادي در کن بيش از اندازه انتخاب‌هاي ريسک‌پذيري بودند يا به قدر کافي تجاري نبودند. اين هم رسمي است که از زمان برگزاري آخرين دوره جشنواره فيلم تورنتو و ساندنس مد شده است.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز