ما جنگ ستارگان را دوست داریم/ کارگردان‌های هالیوودی که عاشق بزرگ‌ترین فرنچایز تاریخ سینما هستند درباره فیلم می‌گویند/ از ریدلی اسکات و جیمز کامرون تا پیتر جکسون

جيمز كامرون
واكنش من به فيلم اين نبود كه مثلا بگويم واي چه فيلم خوبي. چقدر كار بزرگي كرده‌اند، دوست دارم باز هم آن را ببينم. بلكه با خودم گفتم اي داد، بايد سريع خودم را جمع و جور كنم چون يك نفر ديگر دارد كاري را مي‌كند كه من دوست دارم و كارش را هم بي‌نقص انجام داده. بايد به خودم بجنبم.
امپاير: کارگردان‌هاي هاليوودي که عاشق بزرگ‌ترين فرنچايز تاريخ سينما هستند درباره فيلم مي‌گويند
از جيمز کامرون گرفته تا گيلرمو دل‌تورو.... حماسه جنگ ستارگان، براي يک نسل از فيلمسازان بزرگ تاريخ سينما الهام بخش بوده است. اينجا از خاطرات‌شان از فيلمي مي‌گويند که جهان سينماي علمي-تخيلي را زير و رو کرد ...
 
گيلرمو دل‌تورو
من اولين بار «جنگ ستارگان» را در يک سالن سينماي کوچک به نام گوادالاجارا در مکزيک ديدم. از سينما بيرون آمدم، از چهارراه به سمت صف مردم پيچيدم و دوباره منتظر شدم تا بليط بخرم. آن روز تا نصفه شب تمام سانس‌هاي نمايش فيلم را بليط خريدم و فيلم را ديدم. بعد يک نسخه سوپر هشت از فيلم خريدم که تصاوير تکه تکه و تدريجي ساخته شدن فيلم و همينطور قسمت‌هايي از تمرين‌هاي شمشير بازي را هم اضافه بر خود فيلم داشت. هرگز پيش از اين خلق يک دنياي ديگر را در اين ابعاد و با اين جزئيات نديده بودم. لوکاس هر چه داشت و نداشت در جنگ ستارگان گذاشته بود و همه چيز را زنده و واقعي خلق کرده بود. هر صد سال يک‌بار از سينما که بيرون مي‌آييد، فيلم دنيا‌ي‌تان را زيرورو کرده است.  «جنگ ستارگان» چشم‌انداز اينکه چه چيزي ممکن و چه چيزي غيرممکن است را براي همه به کلي عوض کرد.
 
ريدلي اسکات
در زندگي‌ام نديده‌ام که مخاطب تا اين اندازه به يک فيلم واکنش نشان دهد. سالن سينما از صداي تماشاگران مي‌لرزيد. فيلم آنقدر نفسگير بود که وقتي تمام شد احساس بدبختي به من دست داده بود. تعريفي از اين بالاتر ندارم که بگويم: يک هفته تمام اين فيلم حال من را بد کرده بود. آن زمان هنوز جورج را از نزديک نمي‌شناختم اما توي دلم مي‌گفتم: لعنت به تو جورج.» مدتي بعد کسي فيلمنامه‌اي به من داد به نام «بيگانه»، گفتم واي،‌ من حتما اين فيلم را مي‌سازم. اولين «جنگ ستارگان» که جورج لوکاس کارگردان کرد، براي من نقطه آغاز به تمام معناست. آنقدر خلاقيت درخشاني پشت آن است که بايد آن را علت ساخته شدن فيلم‌هايي مثل «بيگانه» در آينده بدانيم. لوکاس يک قصه پريان ساخته بود، يک پرنسس، يک پرنس جوان و هريسون فورد بدبين در نقش هان سولو. براي من اين قصه در حکم يک اقتباس کامل و بي‌نقص از يک مجموعه کميک بي‌نظير است.
 
جيمز کامرون
واکنش من به فيلم اين نبود که مثلا بگويم واي چه فيلم خوبي. چقدر کار بزرگي کرده‌اند، دوست دارم باز هم آن را ببينم. بلکه با خودم گفتم اي داد، بايد سريع خودم را جمع و جور کنم چون يک نفر ديگر دارد کاري را مي‌کند که من دوست دارم و کارش را هم بي‌نقص انجام داده. بايد به خودم بجنبم.
 
پيتر جکسون
سه دوست و همکلاسي با هم براي ديدن فيلم رفتيم و من از قبل بليط‌هاي اولين روز اکران فيلم را خريده بودم، اما با اين وجود مجبور شديم در صفي طولاني جلوي سالن سينراما در ولينگتون منتظر بايستيم. «جنگ ستارگان» روي پرده رفت و من به خوبي به ياد دارم که وقتي لوک دور دث استار پرواز مي‌کرد، از جايم بلند شده بودم و از خوشحالي دستانم را در هوا تکان مي‌دادم. يادم هست که هيجان فيلم تا چه اندازه من را احاطه کرده بود. در واقع اين اولين باري بود که اينقدر تحت تاثير يک فيلم قرار مي‌گرفتم، تا آنجا که دلم مي‌خواست بالا و پايين بپرم و رو به قهرمان فرياد بزنم.
ليدا صدر
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز