یادداشت نویسنده 7فاز بر سریال محبوب تمام دوران؛ فرندز/ Friends - بخش دوم

7فاز: فيبي در اكثر نظرسنجي‌ها، محبوب‌ترين زن سريال است. انتخاب پل راد دوست داشتني در نقش مايك احتمالا جايزه خالقان اثر بوده به كيفيت نمايش ليزا كودرو در نقش فيبي. فكرش را بكنيد چه كيفي دارد آدم زير آسمان در حال بارش برف نيويورك به پل راد بگويد تو خانواده مني!

7فاز: فرندز با صداي مانيکا آغاز مي‌شود... چيزي براي گفتن وجود ندارد دقيقا بعد از يک نماي هوايي از نيويورک، دوربين زوم مي‌کند روي شيشه سنترال پرک و مي‌رود داخل. مانيکا و فيبي نشسته‌اند روي کاناپه شکلاتي و چندلر و جويي دو طرف دخترها روي مبل و صندلي‌هاي تکي کافه. مانيکا دارد درباره يکي از همکارهايش حرف مي‌زند و دوستان سوال پيچ‌اش کرده‌اند و پياپي کامنت مي‌دهند. کمي بعد راس به آن‌ها مي‌پيوندد و وقتي همگي به خانه مي‌روند نوبت ورود عروس فراري است: ريچل.
فرندز
مانيکا: اسم اپيزود اول اين است وقتي مانيکا هم‌اتاقي پيدا مي‌کند. چه چيزي بهتر از اين مي‌تواند آستانه ورود به فرندز باشد؟ مانيکا گلر چه بخواهد چه نخواهد گويا نقش مادر اين جمع را دارد. البته که او از اين موضوع لذت مي‌برد. ميزهاي مراسم را او مي‌چيند. مديريت هر ماجرايي را او برعهده مي‌گيرد. در خانه‌ي او به روي اين جمع هميشه باز است و خانه او تقريبا لوکيشن اکثر دورهمي‌ها و اتفاقات مهم فرندز است.
زندگي حرفه‌اي کورتني کاکس اين‌گونه آغاز شده بود: دختري که در موزيک ويدئوي رقص در تاريکي بروس اسپرينگستين حسادت اهالي نيوجرسي را برانگيخت. کورتني کاکس در ابتدا قرار بود نقش ريچل را بازي کند. اما او توانست تهيه‌کنندگان را متقاعد سازد که خصوصيات اخلاقي‌اش با اين سرآشپز پرفکشنيست وسواسي جورتر است. اولين نقش جدي‌اي که پس از فرندز مطرح شد، سوزان مير در زن‌هاي نااميد بود که کورتني به دلايل مشکلات شخصي/ خانوادگي‌اش آن را نپذيرفت و نقش به تري هچر رسيد. کورتني در سال‌هاي بعد از فرندز در چندين فيلم سينمايي و مجموعه تلويزيوني جلوي دوربين رفت. آخرين فيلمي که او در آن به ايفاي نقش پرداخت جيغ 4 در سال 2011 بود. يقين دارم تماشاي صورت دلنشين و زيباي او در نقش گيل ودرز رايلي همه فرندزبازها را براي دقيقه‌اي از فضاي رعب و وحشت فيلم کنده و به خاطرات قديمي آن دختر مو مشکي نظيف نيويورکي پرتاب کرده است.
مانيکا در رتبه‌بندي‌هاي محبوب‌ترين کاراکتر فرندز، در اکثر ليست‌ها با اقبال زيادي مواجه نبوده است. اما شک داريد که اگر او نبود شايد اين جمع شش نفره يک جايي همان ميانه‌هاي کار از هم مي‌پاشيد؟
فرندز
جويي: يک‌بار جويي به خودش اشاره کرد و گفت وقتي بسته بندي انقدر عالي‌ست، چه کسي به اين توجه مي‌کند که توي بسته چه چيزي هست؟ در اين لحظه جويي بي‌رحمانه‎ترين توصيف ممکن را از خودش مي‌کند. واقعيت اين است که بعد از چند سيزن، آن وجهي از جويي که دلبري مي‌کند ديگر آن مغناطيس ناشناخته نيست که باعث مي‌شد زن‌ها روبروي‌ش غلاف کنند. کودکي، سادگي‎ و بلاهت دوست‌داشتني، معصوميت، بي‌گناهي و روشنايي حيرت‌انگيز درون او در واقع خيلي خواستني‌تر از آن بسته‌بندي بيروني نمکين و جذاب است. مت لو بلانک ادعا کرده بود وقتي براي تست فرندز حاضر شد، کلا يازده دلار داشته. اما او حالا مي‌تواند هرچقدر دلش مي‌خواهد مافين و ساندويچ بخرد! جويي در طول فرندز آن‌قدر در دل مخاطبان جا گرفته بود که سريالي بر اساس کاراکتر او به همين نام پس از فرندز ساخته شد که البته نتوانست به همان اقبال دست يابد. در همان سال‌ها او چندين حضور متوسط در فيلم‌هايي مانند گمشده در فضا، اد و فرشتگان چارلي داشت. هم‌چنين در ويدئوي بگو که اينطور نيست جان بون‌جووي، حضوري افتخاري داشت. مت لو بلانک پس از جويي، روي پشت صحنه متمرکز شد. در سال 2006 به واسطه کمپاني‌اش - توليدات فورت هيل - در ساخت تله فيلم پرينس مشارکت کرد. او در سال 2011 دوباره به جلوي دوربين برگشت. در سريال اپيزودها که توسط ديويد کرين، يکي از تهيه‌کنندگان فرندز توليد مي‌شد... در نقش مت لو بلانک!
پسر مامان و دل‌رباي قهار جمع دوستان، دوستي‌ست که هر آدمي بايد يک دانه‌اش را داشته باشد. دوستي که مي‌شود از ساده‌لوحي‌ حيرت‌انگيز و شکم‌پرستي کودکانه‌اش عصباني شد. اما غيرممکن است بشود از صداقت و شفافيت رفاقتش صرف‌نظر کرد.
شرط مي‌بندم همه شما دل‌تان براي دکتر درک رموري تنگ شده‌ است.
فرندز
فيبي: اگر تضميني وجود داشت که نتيجه همه سختي‌هاي دوران کودکي، چنين نتيجه حيرت انگيزي‌ باشد، احتمال داشت دکان نيمي از متخصصين علوم تربيت کودک تخته شود. فيبي در عين عجيب و غريب بودن، شيرين، جسور، صريح و دلنشين است. به حيوانات علاقه دارد و ادعا مي‌کند که با آنها و همچنين ارواح مي‌تواند ارتباط برقرار کند. سراينده و خواننده اشعار فولک است، استايل شخصي براي لباس پوشيدن دارد و دست‌هايش هميشه از انگشتر پر است.
ليزا کودرو براي بازي در نقش فيبي، شش بار نامزد امي شد. بيش از همه بازيگران گروه. او در طول ده سال پخش فرندز در فيلم‌هاي متعدد و مجموعه‌هاي مختلف تلويزيوني به ايفاي نقش و در چندين انيميشن به صداپيشگي پرداخت. کودرو در شماره‌هاي خوش شانس با جان تراولتا، در هنگينگ آپ با دايان کيتون و مگ رايان و در اين را تحليل کن با رابرت دنيرو و بيلي کريستال هم‌بازي بوده و در سريال ديوانه تو هستم نيز در کنار هلن هانت جلوي دوربين رفته است. او را در سال جاري در نقش کوچکي از فيلم همسايه‌‌ها در کنار سث روگن، رز بايرن و زک افرون خواهيم ديد.
فيبي در اکثر نظرسنجي‌ها، محبوب‌ترين زن سريال است. انتخاب پل راد دوست داشتني در نقش مايک احتمالا جايزه خالقان اثر بوده به کيفيت نمايش ليزا کودرو در نقش فيبي. فکرش را بکنيد چه کيفي دارد آدم زير آسمان در حال بارش برف نيويورک به پل راد بگويد تو خانواده مني!
فرندز
راس: برادر بزرگ مانيکا که يک ديرينه شناس (فسيل شناس) فعال در موزه تاريخ طبيعي است و بعدها به عنوان استاد در دانشگاه نيويورک مشغول مي‌شود. او فرزند محبوب خانواده است که اندکي هم لوس و البته خودخواه است. سخنراني‌هاي خسته‌کننده علمي او تمامي ندارند. فکرش را بکنيد! جويي در حال شنيدن يک نطق طويل علمي چه حالي مي‌تواند داشته باشد.
نقش راس گلر موقع نوشتن سناريو، براي ديويد شويمر پيش‌بيني شده بود. شويمر علاوه بر بازي در نقش راس، ده اپيزود از فرندز را کارگرداني کرد. پس از فرندز خيلي ها از شنيدن صداي او در نقش ملمن در انيميشن ماداگاسکار هيجان زده شدند. او کارنامه درخشاني هم درعرصه تئاتر دارد و دو سال پس از آخرين اپيزود فرندز، در اجراي جديدي از نمايش The Caine Mutiny Court Martial هرمان ووک در برادوي روي صحنه رفت که با استقبال تماشاگران مواجه شد. شويمر همچنين دو فيلم بدو، پسر چاق بدو را با بازي سايمون پگ و اعتماد را با حضور کلايو اوون و کاترين کينر کارگرداني کرده است که اعتماد با استقبال مردم و البته منتقدان مواجه شد.
يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي بازي شويمر در نقش راس، کاري‌ست که او با اعضاي صورتش مي‌کند و اين نقش به‌سزايي در بروز عصبيت ويژه کاراکتر راس دارد. يادتان هست هر باري که راس فرياد مي‌زد We were on a break چگونه همه جزئيات صورتش در هم مي‌پيچيدند؟ دکتر بدشانس فرندز پس از طلاق‌ها و شکست‌هاي عاطفي متعدد، مي‌رسد آنجايي که از اول به آن متعلق بوده است. چه کسي مي‌تواند دامادي که سر مراسم عقدش به جاي اسم عروس، اسم معشوقه همه دوران‌هايش را بر لب آورد به همين راحتي فراموش کند؟
فرندز
ريچل: دختري که با لباس عروس از جشن ازدواجش فرار کرد و به  خانه مانيکا آمد، يک لوس نازپرورده بود و کل کاري که از او بر مي‌آمد خريد کردن با کارت اعتباري‌هاي پدرش بود! وقتي مانيکا دانه دانه کارت‌هاي اعتباري او را قيچي مي کرد، ريچل خودش هم باور نمي‌کرد بتواند روزي تا کار کردن براي برند معتبر رالف لورن پيش برود. او از سنترال پرک شروع کرد. پيش‌بند بست و زير نگاه‌هاي مفتون گاتنر/ صاحب‌کافه به عنوان پيش‌خدمت مشغول به کار شد. ريچل در طول سريال بالغ شد و کم کم تبديل به زني مستقل و توانا شد. او دوستي قابل اعتماد، عاشقي وفادار و البته مادري دوست داشتني بود.
خدا مي‌داند تهيه کنندگان با خودشان چه فکري کرده بودند که مي‌خواستند به جنيفر انيستون، نقش مانيکا را بدهند. شيريني و بامزگي ذاتي انيستون جان مي‌دهد براي اينکه او را در قالب زن‌ کمدي رمانتيک‌ها ببينيم. اتفاقي که پس از فرندز افتاد و او را تبديل به پاي ثابت بازي در نقش دخترک‌هاي عاشق‌پيشه کرد. او با اوون ويلسن، جنيفر کانلي، آرون اکهارت، جرارد باتلر، جيسون بيتمن، پاتريک ويلسن، آدام سندلر، جيسن سودکيس، وودي هارلسن، مارک والبرگ، پل راد، وينس وان، فرانسس مک‌دورمند، کاترين کينر، مارک روفالو و البته شرلي مک‌لين نازنين هم‌بازي بوده است. جنيفر انيستون در سال 2000 با برد پيت ازدواج کرد و در سال 2005 طي حواشي فراوان از او جدا شد. آنيستون سه سال، از سوي مجله پيپل به عنوان زيباترين زن سال انتخاب شد تا جمله بامزه بودن، جذاب است بارها و بارها بر زبان مردم جاري شود.  
فراموش کردن دختر خوش‌قلب و شيک‌پوش فرندز در حالي‌که يک کت چرم قهوه‌اي ساده پوشيده بود و از زن رديف جلويي‌اش پرسيد او گفت ريچل؟ کار خيلي سختي‌ است... حتي بعيد مي‌دانم دوست نداشتن او از کسي بر بيايد.
فرندز
چندلر: او چه‌کاره بود؟ اينکه هيچ‌کس جواب اين سوال را نداند به خودي خود عجيب نيست. اما اينکه جواب اين سوال را در مورد يکي از صادق‌ترين کاراکترهاي تاکنون تاريخ تلويزيون و سينما کسي نداند، موضوع بامزه‌اي است. او در ارتباط با زن‌ها، دقيقا نقطه مقابل جويي بود. خيلي اعتماد به نفس نداشت و کلا کم‌حرف و شوخ بود اما هنگامي که برافروخته يا احساساتش تحريک مي‌شد بيش از هميشه تکه‌پراني و شوخي مي‌کرد. پدرش دگرباش بود و در دوران کودکي او رابطه خوبي با مادر نويسنده‌اش نداشت و در نهايت هم از او جدا شده بود. چندلر شناخته‌شده‌ترين فرد اين گروه است. اما هرکسي بخواهد از او ياد کند مي‌گويد : او که از همه بامزه‌تر بود و جمله را همين‌جا تمام مي‌کند. بي‌آنکه اشاره کند اين شيرين‌زباني‌ها ومتلک‌ها سپر دفاعي او بوده‌اند و پشت اين نقاب طناز و اين زبان تيز، پسر بچه‌اي نشسته است آسيب‌پذير، هراسيده و البته شکننده. خيلي‌ها چندلر را پس از اينکه عاشق مانيکا شد، به اندازه سيزن‌هاي نخست نمي پسنديدند. واقعا دوست داشتن پسري که در آغوش حمايت‌هاي مانيکا بزرگ و بزرگ‌تر شد کار سخت‌تري بود؟
متيو پري از سال 1988 به عرصه بازيگري وارد شد. پيش از فرندز در مجموعه‌هاي متعددي جلوي دوربين رفته بود. متيو در دنياي تبليغات نيز چهره فعالي بود. همراه ديگر اعضاي گروه فرندز در يک کليپ تبليغاتي براي پپسي شرکت کرد و همچنين با بروس ويليس و مايکل جردن بسکتباليست نيز در پروژه‌هاي تبليغاتي فعاليت داشت. او تجربه نوشتن چندين اپيزود براي سريال آقاي سان شاين را نيز دارد. متيو پري در طول پخش فرندز در چندين فيلم سينمايي حضور داشته اما از سال 2004 تاکنون بيشتر او را در نقش‌هاي تلويزيوني ديده‌ايم. پري مدتي را به خاطر ترک اعتياد در مراکز بازپروري گذراند. تغيير چهره و وزن او در آن دوران و پس از رهايي، در سريال کاملا مشهود است. خودش علاقه‌اي به صحبت کردن درباره اين موضوع و کلا شکست‌هاي زندگي‌اش ندارد، چرا که او ترجيح مي‌دهد همان شخصيت کميک و شاد را در مصاحبه‌ها و حضورهاي اجتماعي‌اش حفظ کند.
چندلر در صدر ليست‌ محبوب‌ترين کاراکترهاي فرندز است. شهرت او به‌قدري بود که در کارتون معروف سيمپسون‌ها اداي او را در آوردند. آخرين ديالوگ فرندز را چندلر مي‌گويد: کجا؟ پيش از آن که گروه عازم سنترال پرک شوند.... گويا قرار نيست همه جا اول کمدين‌ها به صحنه بيايند و بعد برنامه جدي شروع شود. انگار مردم در زندگي روزمره‌شان، کمدين‌ها را ترجيح مي‌دهند. به خصوص اگر آن‌ها پسر بچه‌هاي مغمومي باشند که پشت خنده‌هاي بزرگ و شوخي‌هاي فراوان‌شان، ترس‌هاي عمده‌اي را پنهان کرده‌اند.

ندا ميري
نظرات
فرزاد دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 خيلي شيرين و جذاب. مرسي.
6 0
پاسخ

دريا دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 عالي بود. سرگرم کننده و روان و خواندني
5 0
پاسخ

راضيه چهارشنبه 24 ارديبهشت 1393 اين فرندز دوست داشتني! يادداشت حرف نداشت
6 0
پاسخ

پري چهارشنبه 24 ارديبهشت 1393 مگه مي شه با خوندن اين مطلب آدم ترغيب نشه براي ديدن؟؟
عااااااااالي...حرف ندارين
6 0
پاسخ

صديق سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 فوق العاده بود.ممنون
4 0
پاسخ

سين سين جمعه 9 خرداد 1393 خانوم ندا ميري
تقريبا اشک ما را درآوردي... انگار سال‌هاست دوستان خوبمان را نديده‌ايم
:)
6 0
پاسخ

کيوان دوشنبه 27 مرداد 1393 متن و نگارش عالي اي دارين، به نوشتن در مورد فرندز ادامه بدين حتما... ما هم به کامنت گذاشتن ادامه ميديم.
پ.ن:
(اگه ميشه گزينه reply هم به کامنتا اضافه کنين تا بشه به نظرات بقيه هم پاسخ داد، در کل سايت خيلي خوبي دارين، يه پنل کاربري داشتين کاملتر ميشد)
6 0
پاسخ
حسين يكشنبه 6 ارديبهشت 1394 کاش ريپلاي رو بردارين تا جماعت هار ايراني به جون هم نيفتن

هادي پنجشنبه 3 مهر 1393 سريال که عالي بود و همينطور متن شما.
3 0
پاسخ

عليرضا پنجشنبه 22 مرداد 1394 با همه‌ي کسانيکه نظر گذاشته‌اند موافقم. سريالي بسيار عاليست.
دوستم محمد ميرزائي سال 1391 اين سريال را بهم معرفي کرد و سي‌دي ها را هم دوستم ديگرم حسين رضائي بهم داد. ولي بمدت دو سال علاقه‌اي بديدنش نداشتم چون بنظرم قديمي مي‌اومد و سريال آشنائي با مادر رو هم که حسين داده بود نگاه کردم. هر باري که ميخواستم اين سريال رو ببينم نميتونستم. رفتم سربازي و دقيقاً دو سال گذشت. اواخر خدمتم نميدونم چي شد که بالأخره تصميم گرفتم سريال رو ببينم. تا اسفند 93 تا فصل پنجم ديدم و بعد پشت صحنه و مصاحبه‌هاي جنيفر انيستون رو از اينترنت گرفتم. جنيفر گريه ميکرد و من هم حسابي حالم گرفته شد و تو خودم بودم. حالا هفت فصل رو ديده‌م ولي از ترس اين که سريال تموم نشه نگاه نميکنم. حتي دوستم محمد ميگفت که وقتي سريال تموم شد او هم دلش ميخواست گريه کنه.
2 0
پاسخ

شبي سه شنبه 27 مهر 1395 من عاشق کاراکتر راس هستم با فيبي اين سريال تو اخرين قسمتش اشک منو درااوورد انگاردوستاي واقعيه خودم بودن عاشق اين سريالم و هيچوقت ازديدنش خسته نميشم.
1 0
پاسخ

ليلا دوشنبه 17 آبان 1395 متن دلنشيني بود.اين عجيبه که من غير از فرندز نميتونم سريال ديگه اي ببينم؟؟؟ميدونم که درک ميکنين!خخخخ
3 1
پاسخ

رضا شنبه 26 فروردين 1396 داغون شدم
ديسب تمومش کردم
2 0
پاسخ

سجاد يكشنبه 3 تير 1397 جلوي اشکهام رو نميتونم بگيرم، عاشق چندلر هستم و احساس ميکنم دوست واقعيم بوده و اونو از دست دادم....
1 0
پاسخ

محمد دوشنبه 23 مهر 1397 منم ديشب تمومش کردم. ميگم اي کاش از اول نديده بودمش. خيلي داغونم کرد. يه چيزي تو مايه هاي عشقه دوس داشتني و سخت.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز