گزیده نظرات منتقدان درباره «Burnt/ سوخته» جان ولز

امپاير- انجي اريگو: يك سرآشپز سرد و شيطان صفت را در نظر بگيريد كه در دوره نقاهت خود به سر مي‌برد و در ميان دوستان، رقبا و همكارانش مردي منفور است. بي‌انكه ضرورتي داشته باشد، شرحي مضحك بر زندگي گذشته كاراكترها فراهم كنيد و سعي كنيد توضيح دهيد ستارگان كتاب ميشلن (كتاب ارزيابي رستوران‌ها و مواردي از اين دست) چه كساني هستند. «سوخته» تركيبي بي طعم و مزه به تماشاگران خود ارائه مي‌دهد كه پس از تماشاي فيلم به سرعت فراموش مي‌شود.
7فاز:
سان فرانسيسکو کرونيکل- مايک لاسال: زمانبندي همه چيز نيست اما قطعا تاثيرات خودش را دارد، بنابراين اين از خوش شانسي فيلم «سوخته» نبود که سومين فيلم درباره يک سرآشپز در طي 18 ماه بود. حتي اگر اين فيلم از مابقي عناوين مشابه خود در 2015 بهتر بود و حتي اگر برداشتي کاملا تازه از موضوع خود داشت، باز هم بي‌اهميت جلوه مي‌کرد. «سوخته» در واقعيت از دو فيلم ديگر در سطح پايين تري قرار مي‌گيرد، با صحنه‌هاي آشنا و ايده‌هايي که به ظرفي از پس مانده‌هاي دوباره گرم شده غذا مي‌ماند. و به اين ترتيب، مثل غذايي که چند لحظه پيش از ماکروويو بيرون آمده، داستان يک سرآشپز نمونه ديگر را دنبال مي‌کنيم که به دنبال رستگاري حرفه‌اي و دروني است (مثل جان فاورو در «سرآشپز»). خوشبختانه فيلم بردلي کوپر را همراه خود دارد که با وجود جذابيت سرد و خشک ذاتي‌اش اما دست کم واجد اين ويژگي است. چيزي پاک و خالص درباره او وجود دارد، انگار از تاثيري که بر مردم مي‌گذارد آگاه است و اين در بيشتر اجراهايش به خوبي به چشم مي‌آيد. اما در کنار آن نوعي از خودگريزي و تنفر از خود در وجود او يافت مي‌شود که همين راه رستگاري را برايش سنگفرش خواهد کرد. او آدام را به کاراکتري دوست داشتني تبديل نمي‌کند، بلکه او را مردي نشان مي‌دهد که در نهايت برخلاف خواسته‌مان به او اهميت مي‌‌دهيم، چراکه چيزي در او مي‌بينيم، يا دست کم اينطور گمان مي‌کنيم.
 
بوستون گلوب- تام روسو: آيا فيلم‌بازها از فيلم‌هاي غذايي خسته شده‌اند؟ بردلي کوپر و سازندگان «سوخته» اميدوارند اينطور نباشد. با اين حال تماشاگران شايد به دليل دست‌اندرکاران بااستعداد فيلم شانس ديگري به آن بدهند و تماشايش کنند، بردلي کوپر در کنار جان ولز کارگردان (آگوست: اوسيج کانتي)، دستيار نويسنده، استيون نايت (لاک) و سيينا ميلر (زن کوپر در فيلم تک تيرانداز آمريکايي) در ساخت اين فيلم دخالت داشتند. فيلم وارياسيون ديگري از «سرآشپز» است و همچنين به نوعي حس و حال پيچيده "ويپلش" را با خود به همراه مي‌آورد. کوپر مثل هميشه متقاعدکننده ظاهر شده، مونتاژهاي از ميزهاي شلوغ غذا وسوسه‌کننده هستند. اما سازندگان فيلم انتظار نادرستي از تماشاگران خود دارند و تصور مي‌کنند ما تا ابد هيجان زده اين گوردون رمزي (سرآشپز و رستوران‌دار موفق اسکاتلندي) خواهيم ماند. متاسفيم، با ذائقه ما جور درنمي‌آيد.
 
مووي نيشن- راجر مور: «سوخته» با بازي بردلي کوپر،‌رومانسي مد روز، يک دست و سطحي را دنبال مي‌کند که بر پايه اجرايي به شدت يک بعدي شکل مي‌گيرد. فيلمي براي خوراک‌شناس‌ها که کارشناسان مشهوري را (گوردون رمزي، ماريو بيتالي) به عنوان مشاور همراه خود دارد و جزئيات آشپزخانه‌اش به درستي و تمام و کمال طراحي شده. اما ستاره فيلم دو دکمه خاموش و روشن دارد؛ زماني که روشن است تصوير آشپزي مغرور اما خوشايند را از خود نمايش مي‌دهد که دقيقا به خوبي تصورات شماست. و زماني که خاموش است تبديل به مردي تحمل ناپذير و بددهان شده که ظرف و ظروف آشپزخانه را به اطرافش پرتاب مي‌کند و به زيردستانش ناسزا مي‌گويد. جان ولز سابقا تهيه‌کننده (مردان کمپاني، آگوست: اوسيج کانتي) صحنه‌هاي آشپزي را به خوبي کارگرداني کرده. «سوخته» فيلم بدي نيست، اما پرداختي هيجان زده و زياده‌رو به ملودرام دارد، رومانس آن بيش از اندازه پرحرارت شده و فرمولش براي تهيه يک کوکتل، هم‌‌زدگي زيادي مي‌طلبد.
 
امپاير- انجي اريگو: يک سرآشپز سرد و شيطان صفت را در نظر بگيريد که در دوره نقاهت خود به سر مي‌برد و در ميان دوستان، رقبا و همکارانش مردي منفور است. بي‌انکه ضرورتي داشته باشد، شرحي مضحک بر زندگي گذشته کاراکترها فراهم کنيد و سعي کنيد توضيح دهيد ستارگان کتاب ميشلن (کتاب ارزيابي رستوران‌ها و مواردي از اين دست) چه کساني هستند. «سوخته» ترکيبي بي طعم و مزه به تماشاگران خود ارائه مي‌دهد که پس از تماشاي فيلم به سرعت فراموش مي‌شود.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز