یادداشت نویسنده 7فاز بر سریال محبوب تمام دوران؛ فرندز/ Friends - بخش اول

7فاز: اپيزود آخر فرندز كه در دو پارت 22 دقيقه‌اي در تاريخ ششم ماه مي سال 2004، به روي آنتن رفت از سوي برنامه‌ي تلويزيوني "سرگرمي امشب" به عنوان بزرگ‌ترين لحظه‌ي تلويزيون آمريكا در سال 2004 ناميده شد. ده سال از آغاز فرندز گذشته بود و مردم آمريكا پا به پاي اين شش نفر تا اينجا آمده بودند.

7فاز: مانيکا رو به چندلر کرد و گفت سرايدار خواسته همه کليدها را تحويل بدهيم، اول خودش و پس از او چندلر به سمت ميزي که در ميان سالن خالي آپارتمان باقي مانده بود رفتند و کليدهاي‌شان را روي ميز گذاشتند. راس، ريچل، فيبي و جويي همزمان دست توي جيب‌هايشان کردند و کليدهاي خود را بيرون آوردند و به نوبت به سمت ميز رفتند. شش کليد به رنگ‌هاي متفاوت ... همه‌ي آن‌ها نه تنها دوره‌اي در اين خانه زندگي کرده‌اند، بلکه اين خانه، خانه‌اي بوده که مرکز وحدت اين جمع شش نفره بوده است. بي‌جهت نيست که چندلر به دو تا کودک دوقلويي که در آغوش خودش و مانيکا آرام گرفته‌اند نگاه مي‌کند و مي‌گويد به اطراف‌تان نگاه کنيد. اينجا خانه‌ي اول‌تان بوده است... و اينجا محل شادي بوده. لبريز از عشق و خنده.
دوستان تصميم مي‌گيرند احتمالا آخرين قهوه شش نفره‌شان در منهتن را بخورند. خانه را ترک مي‌کنند و روانه سنترال پرک مي‌شوند. پيش به سوي مقر دائمي نشست‌هاي عصرانه‌شان. کاناپه‌اي براي تمام فصول... و ما مي‌مانيم و نماي 360 درجه‌اي از خانه‌اي خالي... با ديوارهايي به رنگ بنفش.
 اپيزود آخر فرندز که در دو پارت 22 دقيقه‌اي در تاريخ ششم ماه مي سال 2004، به روي آنتن رفت از سوي برنامه‌ي تلويزيوني سرگرمي امشب به عنوان بزرگ‌ترين لحظه تلويزيون آمريکا در سال 2004 ناميده شد. ده سال از آغاز فرندز گذشته بود و مردم آمريکا پا به پاي اين شش نفر تا اينجا آمده بودند. لابد آن وقتي که مانيکا گفت بايد همه‌ي کليدها را تحويل بدهيم، مخاطب‌ها نيز در خودشان کلنجاري داشتند مبني بر اينکه ما چطور؟ آيا ما هم بايد کليدهاي‌مان را تحويل بدهيم؟
هيچ بعيد نيست در همان حين، جايي از جهان، پسري در راستاي زدن مخ يک دختر جوان عبارت How you Doin را به‌کار مي‌برده. زني در جواب دوستان‌ش با لحني تاکيدي مي‌گفته I know. دختري با گيتارش سر و کله مي‌زده و زير لب زمزمه مي‌کرده Smelly cat, Smelly cat. جمعي به يک زوج عاشق اما درحال قطع و وصل شدن‌هاي مدام نگاه مي‌کرده‌اند و سر تکان مي‌داده‌اند که They are their Lobsters و مردي دست از جوک ساختن بر نمي‌داشته. لابد هنوز هم اگر آمار کاربرد So را به معناي خيلي يا واقعا در مکالمات روزمره مردم بگيرند و با سال‌هاي قبل از 1994 مقايسه کنند، با افزايش فاحشي مواجه خواهند شد.
فرندز که زندگي سه مرد و سه زن بيست و چند ساله ساکن محله گرين‌ويچ نيويورک را به مدت ده سال دنبال مي‌کند، يکي از محبوب‌ترين مجموعه‌هاي کمدي روزمره در تاريخ تلويزيون آمريکا بود. در تلويزيون‌هاي بيش از يک‌صد کشور جهان نمايش داده شد و ده‌ها ميليون طرفدار در سراسر جهان به‌دست آورد. سريال نسل به نسل و جغرافيا به جغرافيا، دست به دست شد و روزبه‌روز به شمار طرفداران آن افزوده شد. نمي‌دانم چرا براي همه اين‌ها از فعل ماضي استفاده کردم! اين اتفاقي‌ست که همين حالا هم در جريان است. احتمالاً در همين لحظه‌اي که من دارم اين يادداشت را مي‌نويسم يک کسي در يک جايي از جهان دارد از کنار دستي‌اش مي‌پرسد فرندز را نديده‌اي؟ چطور ممکن است. بايد زودتر شروع کني و هيچ بعيد نيست اين بايد تا وقتي شما داريد اين يادداشت را مي‌خوانيد، محقق شده باشد. فرندز در طول سال‌هاي پخش و حتي پس از آن، اثر قابل توجهي بر فرهنگ عامه داشته است. در سطوح مختلف. هنوز هم ما در وصف حال خودمان و شرايط خيلي وقت‌ها به فرندز ارجاع مي‌دهيم. شنيدن و گفتن تکه‌کلام‌هاي فرندزي هنوز هم گوينده و شنونده را سر ذوق مي‌آورند. غوغاي صفحات طرفداران فرندز در شبکه‌هاي اجتماعي متفاوت، خاموشي ندارد. هم‌چنان در صدر آمار تعداد علاقمندي و به‌طرز قابل توجهي پويا هستند. هر عکس يا پستي در اين صفحات به شکل چشم‌گيري با اقبال مخاطبان مواجه مي‌شود. در واقع بعيد مي‌دانم همين حالا که ده سال از پخش اپيزود آخر گذشته است، مجموعه‌اي يافت بشود که در درجه‌ي محبوبيت عمومي و همه‌گير و رسوخ به دل زندگي روزمره‌ي آدم‌هاي عادي، به گرد پاي فرندز رسيده باشد. دليل اين‌همه محبوبيت و همه‌گير شدن چه چيزي مي‌تواند باشد؟ جز اين است که سازندگان اثر برآيند نياز عمومي مخاطب‌شان را به دقتي بسيار بالا حدس زده‌اند و براي او خوراکي تدارک ديده‌اند که هم سرگرم‌ و هم درگيرش کند؟ فارغ از جنسيت، سن، نژاد، طبقه، مذهب و هر آيتم ديگري که آدم‌ها را در جهان تکه‌تکه کرده است. مخاطب در چشم آن‌ها، کليتي واحد است که بر اساس ريشه‌هاي انساني و پايه‌هاي نخستين زيست تعريف مي‌شود. آن چيزهايي که زمان و مکان نمي‌تواند تغييرش دهد.
فرندز
در آستانه‌ي دهمين سال‌گرد پايان گرفتن فرندز - البته اگر بشود فرندز را پايان‌يافته تلقي کرد - اين بخش را آغاز مي‌کنيم. اين‌جا نه تنها اسمي ندارد که تکليف و چارچوب و قاعده‌ي ثابتي هم ندارد. تنها چيز مسلم ‌اين است که قرار است شبيه به خود فرندز باشد. شاد، گرم، محزون، شوخ، جدي، مردمي، همراه، آهسته و  پيوسته ... نتيجه پرسه زدن در جهاني که خودش همه اين‌ها را به ظرافت در کنار هم مجموع کرده است، بايد به همين نقطه منتهي شود. ما مي‌خواهيم از هرچيزي وابسته به فرندز حرف بزنيم. از ارائه‌ي اطلاعات و آمار تا خاطره بازي کردن و ول‌گردي سبک‌سرانه در اپيزودها و رابطه‌ها و خود دوستان ... در طول نوشتن اين يادداشت بيشترين چيزي که به‌خاطرم مي‌آمد صداي خنده‌هاي بلند و جانانه‌ي  تماشاگران فرندز بود که بر روي همه‌ي اپيزودها شنيده مي‌شود. فکرش را بکنيد! فرندز پديده‌اي‌ست که صداي خنده‌هاي من، شما و ميليون‌ها نفر از هر زماني و مکاني را با قهقهه‌هاي بلند کلي آدم که ده تا بيست سال پيش در آن سوي کره‌ي زمين مي‌زيسته‌اند، پيوند زده است. احساساتمان را در لحظه يکي کرده است. بغض‌هايمان را، صداي‌مان را، نفس‌هاي‌مان را. کدام‌ يک از شما وقتي راس سر عقدش، بجاي اينکه بگويد I take thee Emily گفت I take thee Rachel با او هم‌صدا و هم‌نفس نبوديد؟ کدام از شما وقتي چندلر در معدود دفعات جدي بودن‌ش شروع کرد از مادرانگي بي‌نقص مانيکا حرف زدن، چشم‌هاي‌تان برق نزدند؟ کدام يک از شما وقتي جويي به ريچل گفت لابد آنها قد ما دوست‌هاي خوبي نبوده‌اند، يک دل سير به هر دوي‌شان حسودي نکرديد؟ آن شش نفر ده سال از زندگي‌شان را با ما شريک شدند. شادي و لذت و سرگرمي و تنهايي و دلتنگي‌شان را...حتي جويي! يادتان که هست؟ He doesn´t share his food

ندا ميري
نظرات
حامد دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 به عنوان يک Friends باز م بايد بگم که بسيار کار پسنديده اي کرديد که راجع به Friends مي نويسيد و مطلب هم بسيار خوب نوشته شده بود. منتظر بقيه اش هستم .
مرسي.
7 1
پاسخ

ميرحسين دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 منتظر ادامش مي مونيم. ممنون
2 1
پاسخ

نور سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 به به آفرين به شما! فرندزززززز بازي مي کنيم
7 0
پاسخ

مهدي سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 عالي بود. بي صبرانه منتظر مطلب بعدي هستم. دمتون گرم.
3 0
پاسخ

حسين شب سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 من بالغ بر چند 10 دفعه از اول تا اخر اين سزيال رو ديدم و به جرات مي تونم بگم بيش از نيمي از ديالوگ ها رو حفظم
بايد اعتراف کنم که تکه هايي رو انتخاب کرده بوديد بي نقص بود و به نظر من فقط مي شد 2 تا ديالوگ بهش اضافه کرد ديالوگ بخش خواستگاري مونيکا از چندلر "مي خواستي خيلي خاص باشه" و ديالوگ دعواي راس و ريچل "a break from us"
8 2
پاسخ

دريا سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 نوشته خيلي خوبي بود. براي فرندز باز ها که کم هم نيستن اين بهترين خبره که يه جايي درست و حسابي و جدي از فرندز حرف زده بشه. منتظر نوشته هاي بعدي نويسنده خوش ذوق شما هستم
4 0
پاسخ

پري پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 با اين مطلب ترغيب شدم برم ببينم ممنووووون ازتون براي انگيزه دادناتون :)
2 1
پاسخ

زهرا جمعه 12 ارديبهشت 1393 دوست داشتني...
1 0
پاسخ

سارا سه شنبه 16 ارديبهشت 1393 بسيار دلچسب و عالي... فرندز انساني و حقيقي ترين دنياي تصوير ِ
1 0
پاسخ

مهدي چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393 سلام.مطلب شماره 2 فرندز رو کي منتشر مي کنيد؟؟؟؟؟؟
2 0
پاسخ

مهسا جمعه 26 ارديبهشت 1393 بهترين سريال تمام دوران
حتي خوندن مطلبي درباره ي اين سريال من را به وجد مي آورد چه برسه به ديدنش.
خيلي خوبه که جايي باشه براي فرندبازها براي خاطره بازي.
6 1
پاسخ

حسين پنجشنبه 19 تير 1393 هر وقت دلم مي‌گيره، يکي از اپيزوداشو مي‌بينم. عاليه اين سريال عالي
7 0
پاسخ

زکريا سليماني چهارشنبه 1 مرداد 1393 عجب متن خوبي
ادامه بدين لطفا
2 0
پاسخ

کيوان دوشنبه 27 مرداد 1393 ممنون مطلبتون خيلي زيبا بود
1 1
پاسخ

مريم پنجشنبه 30 مرداد 1393 ببخشيد شما سي دي هاي سريال فرندز رو دارين من هر چي مي گردم پيدا نمي کنم . خواهشا اگه دارين بهم بگين ممنون
1 0
پاسخ

بهرام چهارشنبه 12 شهريور 1393 بگم خدا چکارتان نکند، تو دوران ترک فرندز بودم که باز همه چيز از نو شروع شد. برم و يه سيزن جديد را داونلود کنم.
2 0
پاسخ

dan يكشنبه 9 آذر 1393 "دختري با گيتارش سر و كله مي‌زده و زير لب زمزمه مي‌كرده smelly cat, smelly cat"
اشک تو چشام جمع شد.
3 0
پاسخ

حماسه شنبه 10 مرداد 1394 واي من چرا اين متنو خوندم حالا بايد بشينم دوباره فرند ببينم . بهترين اتفاق زندگيم بعد از به دنيا اومدن دخترم اين سريال بوده . بارها و بارها ديدمش و باهاشون زندگي کردم
4 0
پاسخ

عليرضا جمعه 23 مرداد 1394 "احتمالاً در همين لحظه‌اي که من دارم اين يادداشت را مي‌نويسم يک کسي در يک جايي از جهان دارد از کنار دستي‌اش مي‌پرسد فرندز را نديده‌اي؟ چطور ممکن است. بايد زودتر شروع کني..."
بله، من تازه از پائيز پارساله که اين سريال رو ديده‌ام و فعلاً هفت فصلش رو ديده‌م و از ترس تمومک شدنش نگاه نميکنم.
بله، واقعاً يادآوري لحضاتش همونطوريکه دان گفت: "اشک تو چشام جمع شد." واقعاً اشک تو چشمهاي آدم جمع ميشه.
الآن دارم آهنگ متن فيلم قرمز از سه رنگ رو گوش ميکنم که همون ساليکه فرندز شروع شد يعني سال 94 ساخته شده. اين فيلم رو هم ببينيد خيلي قشنگه. (three colors, blue, white, red)
2 0
پاسخ

عليرضا جمعه 23 مرداد 1394 من هم مثل حسين هر وقت دلم ميگيره يکي از قسمتهاشو نگاه ميکنم.
2 0
پاسخ

عليرضا جمعه 23 مرداد 1394 با حسين شب موافقم راست ميگه
2 0
پاسخ

عليرضا جمعه 23 مرداد 1394 با حسين شب موافقم راست ميگه
1 0
پاسخ

behnaz يكشنبه 24 آبان 1394 من ديشب تموم کردم فرندز رو
و فقط اشک ريختم
بسيار عالي و احساسي
اون لحظه اي ک همگي کليد آپارتمان رو تحويل دادن نزديک بود دق کنم از غصه تموم شدن سريال :-((((((((((((((((((
4 0
پاسخ

پريسا يكشنبه 2 اسفند 1394 نهههههههههههههه....
دلم يه هو گرفتتتت...هيييييييييچ سريالي فرندز نميشهههههههههه....
اصن وقتس تموم شد باااااااااورم نميشدددد.....
حالا فعلا که ميخوام سريال جويي رو ببينم....بالاخره همون 2 فصل هم غنيمته....
4 0
پاسخ

محمد چهارشنبه 12 اسفند 1394 من دو سال پيش اين سريال روتموم کردم بعد تموم شدنش خيلي خيلي ناراحت شدم و کلي سرچ کردم که شايد دوباره بعد بيست سال يه فصل ديگه ازش بسازن ولي خبري نبود(چون همه بازيگرهاش زنده هستند) بگذريم- بعدش سريال ملاقات با مادر و بگ بنگ (البته هنوز بيگ بنگ در حال ساخته آخر هاي فصل نهمه) ،گرسنه و عصباني و....رو هم ديديم-ملاقات با مادر کمي بهتره البته بيشتر بخش کمديش کمرنگتره و بيشتر درامه تا کمدي ولي هيچ چي جاي سريال همه چيز تمام فرندز نميشه-دوباره شروع کردم ديدن فرندز و الان فصل دومم ولي دوستان باور کنيد دوباره منو شاد ميکنه و واسم تازگي داره-البته يکي از دوستان سريال ساينفيلد رو بهم معرفي کرد ولي هنوز گيرش نياوردم-اميدوارم همتون موفق باشيد
6 0
پاسخ

شايان دوشنبه 30 فروردين 1395 تشكر از اين مطلب زيباتون...
طنز اين سريال،داستانش،محاوره ها،شخصيت هاش و و و منو جوري مجذوب خودش كرده كه تا حالا 10 بار از اول تا اخر اين سريالو ديدم و و هنوز از ديدنش سير نشدم.(فكر كنم كمتر كسي باشه كه اين سريالو فقط يك بار ديده باشه!!!)
4 0
پاسخ

flicka دوشنبه 10 خرداد 1395 به نظر منم هر آدمي بايد تو زندگيش فرندز رو ببينه ،
چون نه تنها سريال به اين خوبي ديگه وجود نداره ، و حتي جداي از طنزش ، فرندز خوده زندگيه !
آدم ـاي واقعي ، که واقعي شکل ميگيرن و در کنار هم رشد ميکنن !
روابط واقعي ان و حتي آدم ـآيي که انقد دوسشون داريم گاها آدم ـاي خطاکاري ان .
اما خوب وسط اينهمه طنز اون بدي bold نميشه که ناراحتمون کنه .
من که عاشقشم و دقيقا از همون دسته آدم ـايي ام که به دوستشون ميگن فرندزو نديدي ؟! عمرت بر فناااااس ، حتما ببين :دي
7 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز