گزیده نظرات منتقدان درباره «Creed/ کرید» رایان کوگلر

نيويورك تايمز- اي.او اسكات: "هواداران فيلم تحسين شده "راكي" با تماشاي "كريد" كه با موسيقي اوريجينال بيل كونتي آغاز مي‌شود آن را ايستاده تشويق كردند. اين تنها نمايشي براي تماشاگران پاپ‌كورن‎‌خور راكي نبود؛ سالني پر از منتقدان و خبرنگاران به تماشاي اين فيلم نشسته بودند.
7فاز:
نيويورک تايمز- اي.او اسکات: "هواداران فيلم تحسين شده "راکي" با تماشاي "کريد" که با موسيقي اوريجينال بيل کونتي آغاز مي‌شود آن را ايستاده تشويق کردند. اين تنها نمايشي براي تماشاگران پاپ‌کورن‎‌خور راکي نبود؛ سالني پر از منتقدان و خبرنگاران به تماشاي اين فيلم نشسته بودند. در سال 2015، فارغ از تصادفي يا عامدانه بودن آن، محصولات بسياري در يادآوري سبک زندگي عامه مردم در گذشته‌هاي دور به سينما عرضه شدند. "مد مکس: جاده خشم" و "دنياي ژوراسيک" از راه رسيدند و قسمت تازه "جنگ ستارگان" هم در راه است. در اين ميان، "کريد" که فصل تازه‌اي در سرگذشت راکي بالبوآ مي‌گشايد سبک تازه و قابل توجهي است که پس از مدت‌ها ديده مي‌شود، شايد اولين بار پس از اکران "راکي" در سال 1976 شاهد يک فيلم بوکسي خارق‌العاده هستيم. اما کريد را نمي‌توان يک بازگشت به شمار آورد، سيلوستر استالونه که بدش نمي‌آيد هرازگاهي در چند صحنه پيدايش شود اين بار فرمان را به دست مايکل بي.جوردن سپرده است. جوردن نقش يک بوکسور بااستعداد را بازي مي‌کند که صعود ناگهاني‌اش در اين ورزش از بحران دروني او نيرو مي‌گيرد. حتي نام او هم شما را به شک مي‌اندازد. فرزند آپولو کريد، دشمن قسم خورده راکي و درنهايت بهترين دوست او، مرد جواني است که در استفاده و استقبال از ميراث پدري که هيچ گاه او را نمي‌شناخته دچار شک شده است. او خودش را آدونيس صدا مي‌زند (گاهي اوقات هم داني) و زندگي گذشته‌اش کلافي پيچيده از محروميت و مزيت است. يک فيلم بوکسي بدون کليشه‌هايش مثل يک کمپين انتخاباتي بدون دروغ است. "کريد" به کارگرداني رايان کوگلر و فيلمنامه او به همراه آرون کاوينگتون، مسيري را که طي مي‌کند به خوبي مي‌شناسد و نمي‌خواهد آن را از چيزي که بايد، زيباتر نشان دهد. اين فيلم همچنين يکي از نادرترين انتخاب‌ها را در هاليوود دارد: يک فيلم بوکسي با قهرماني سياهپوست."
 
گاردين- جوردن هافمن: "تم جالبي در فيلم وجود دارد، داني در طي داستان از تمايلش به استقلال به عنوان يک جانسون (نام خانوادگي او در فيلم) دست مي‌کشد و مي‌پذيرد که يک کريد است. انگار که کوگلر کارگردان متوجه شده باشد که پيشروي داستان بدون تکيه بر کريد بي سرانجام خواهد بود و بايد به ريشه‌هاي بنيادي ماجرا در سال 1976 پرداخت. اين رويکرد در نهايت به ضرر او تمام نمي‌شود، او با گذشته در توازن است و فيلم به همين طريق به بهترين شکل کار مي‌کند. با اين حال کوگلر در انتخاب اين خاطرات از گذشته، گزينشي عمل کرده. نبرد بزرگ در فيلم کاملا اضطراب‌آور و ترکيبي از ضربات مرگ‌آور و برداشت‌هاي بلند و باشکوه است. نه، اين گاو خشمگين نيست اما بوکس بار ديگر ثابت کرده که يکي از سينمايي‌ترين ورزش‌هاست. تنها نکته تاسف‌بار در اين ميان پرداخت اغراق‌اميز کاراکترهاست و گفتگوهاي زيادي که در قاب‌هاي يخ‌زده صورت مي‌گيرد. اجراها به اندازه کافي خوب هستند و متريال آنقدرها پيچيده نيست. کاراکتر جالب توجه در اين ميان دختر همسايه بيانکا با بازي تسا تامپسون است، دختري مهربان، خاکي و يک موسيقيدان که مبتلا به نوعي ضعف شنوايي پيش‌رونده است. نظر کلي من درباره اين فيلم به نوعي متناقض است، اما لحظات کوتاهي در آن وجود دارد که بدون شک تاثيرگذار خواهد بود."
 
هاليوود ريپورتر- تاد مک‌کارتي: " اين اولين فيلم با حضور کاراکتر راکي است که استالونه فيلمنامه آن را ننوشته است. کوگلر فيلمش را از سينماي مستقل به فيلم استوديويي پرهزينه‌اي آورده و نتيجه آن محصولي دقيق و روان است. او به همراه هم‌کلاسي قديمي‌اش، آرون کاوينگتون در فيلمنامه خود مسير جالب توجه و فرمولي را طي کرده‌اند. از طرفي جوردن با بازي در نقش آدونيس خودش را به خوبي با شرايط خارج و داخل رينگ وفق داده و برخي از دروني‌ترين ناامني‌هاي او را به شکلي که پيش از اين در رابطه با خود راکي واکاوي نشده بود در ظاهر خود نشان مي‌دهد. در اين ميان تسا تامپسون به شکل جدي در هر صحنه که حضور دارد مي‌درخشد و فيليسيا رشد در نقش بيوه جوردن با فاصله‌اي دورتر از او حمايت مي‌کند. ايده اوريجينال فيلم راکي با همان سر و شکل آشنايش بار ديگر به موفقيت رسيده است."
ويسنا فولادي
نظرات
پوري يا سه شنبه 22 دي 1394 بعد از راکي اول، هيچکدوم از راکي ها نتونستن خاصيت و موفقيت اولي رو تکرار کنن و راکي و استتالونه شروع کرد به قرقره پس مونده هاي فيلنامه هاي هاليوودي و اينبارم اصلا فکر نميکردم با ي راکي ديگه بتونه کاري کنه اما انصافا تو مشت زن هاي اخير از چپ دست هم از جهاتي بهتر و کيفيتش در حد راکي اول. فيلم قشنگ و منطقيه هرچند مثه بقيه فيلما نميتونه مرگ قهرماناش رو بينه ک در اون صورت عالي ميشد مخصوصا حالا ک جانشين رو تعيين کرده.
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط




































































































استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز