گزیده نظرات منتقدان درباره «The Martian/ مریخی» ریدلی اسکات

نيويورك تايمز- مانولا دارگيس: "خاصيت همه‌فن‌حريف‌بودن ديمون (او جيمي استوارت ماست) سطح فراخ داستان را محدود مي‌كند، اما چيزي كه اين داستان حماسي را به اثري شخصي تبديل مي‌كند رويكرد آقاي اسكات در فيلمسازي است، او چهره صميمي كاراكتر اصلي فيلمش را در هر نماي هوايي اوج‌گيرنده‌اي كه از سياره سرخ نشان مي‌دهد گنجانده. نشاني از سيسيل بي.دوميل در دي‌ان‌اي سينمايي اين كارگردان (گاها به ضرر او) به چشم مي‌خورد با اين حال براي كساني كه "2001: يك اوديسه فضايي" را در اولين سال‌هاي پس از اكران‌اش تماشا كردند تاثير استنلي كوبريك هم در فيلم اسكات ملموس است."
7فاز: بسيار خب، شايد "هميشه" کمي زياده‌روي باشد، اما در "نجات سرباز رايان" گروهي از سربازان دلير ارتش آمريکا که به سختي از فاجعه نورماندي در سال 1994 جان سالم به در بردند براي نجات مردي ميانه‌حال که تمام برادرانش به قتل رسيده‌اند دست به فداکاري بزرگي مي‌زنند. اين مرد بار ديگر در "مريخي" ريدلي اسکات به ماموريت اصلي يک گروه تبديل مي‌شود، ديمون در اين فيلم در نقش فضانوردي مجروح که به اشتباه در سياره مريخ تنها گذاشته مي‌شود بازي کرده. هم‌گروهي‌هاي او با تکيه بر مرگ فرضي‌اش در فرار از طوفاني مخرب به زمين بازمي‌گردند. کاراکتر ديمون، مارک وتني در شن‌زارهاي سرخ مريخ برمي‌خيزد، او زنده‌ است اما کسي را کنار خود ندارد و بايد راهي پيدا کند تا به همکارانش در زمين پيامي براي درخواست نيروي کمکي مخابره کند. وتني در يکي از ويدئوهاي خود که به پيشرفت داستان کمک مي‌کنند مي‌گويد: "من بايد از اين لعنتي با کمک علم خلاص شوم."
"مريخي"، اقتباسي از رمان پرفروش نخبه‌پسند اندي واير و بر اساس فيلمنامه‌اي از درو گدار، بازيگر نقش اصلي خود را مرکز ثقل داستان‌اش قرار مي‌دهد. با وجود اينکه چهره‌هاي مشهور زيادي–جسيکا چستين، کيت مارا، مايکل پنا به همراه جف دنيلز، کريستن ويگ و چيوتل اجيوفر- در اين فيلم حضور دارند اما ديمون بار تمام نمايش را به تنهايي به دوش مي‌کشد. منتقد اينترتينمنت ويکلي، کريس ناشاواتي مي‌نويسد: "اين نسخه پيشرفته "ويلسون واليبال" اوست. ديمون مونولوگ‌هاي اعتراف‌آميزش درباره ترموديناميک، هگزادسيمال و حتي دانا سامر را به شکلي اجرا مي‌کند که کمتر بازيگري توانايي آن را دارد. او در بيان عبارات تاثربرانگيز و مقاصد اصلي‌اش  مساوات را رعايت کرده و به تنهايي داستان بقاي حماسي خود را به چيزي انساني و صميمي تبديل مي‌کند."
 
گزيده نظرات منتقدان مختلف را درباره "مريخي" در زير خواهيد خواند: 
 اينترتينمنت ويکلي- کريس ناشاواتي: "اگر بخواهيد فيلم "مريخي" ريدلي اسکات را در پنج کلمه توصيف کنيد بدترين تلاش‌تان بايد به اين جمله منتهي شود: مت ديمون در فضا گم شده است. خوشبختانه من چيز بيشتري را از اين فيلم دريافتم. و از اين بابت خوشحالم، چراکه ماجراجويي علمي-تخيلي اسکات از آن دسته فيلم‌هايي است که پس از تماشايش با احساس وسوسه‌کننده پيشنهاد آن به مابقي دوستان‌تان سالن نمايش را ترک خواهيد کرد. اين فيلم مشابه با "آپولو 13" و "جاذبه" داستاني علمي و معضل حل مسئله را به تجربه‌اي هيجان‌انگيز تبديل مي‌کند."
 
شيکاگو سان تايمز- ريچارد روپر: "مريخي نامه عاشقانه اميدوارانه‌اي است به علم و رياضي، عزيمتي آمريکايي، قدرت دوستي و روياي دنيايي که تفاوت‌هاي مليتي  خود را در مسير بازگرداندن مردي به خانه کنار مي‌گذارند. فيلم همچنين يک ضيافت بصري کامل است و يکي از دوست‌داشتني‌ترين و قابل‌اعتمادترين بازيگران عصر ما را در اجرايي بهتر از تمام کارهاي قبلي او در کنار خود دارد."
 
ايندي واير- اريک کوهن: "مريخي به عنوان يک بلاک‌باستر "کوچک" انتظارات تماشاگران را با وجود پايبندي‌اش به فرمول‌هاي يک درام خوشايند برآورده مي‌کند. با وجود اينکه "ميان‌ستاره‌اي" نقطه جاه‌طلبانه‌تري را به عنوان هدف خود انتخاب کرده بود، مريخي بازي امن‌تري را برگزيده است، اين يک محصول استوديويي هوشمندانه است که داستانش در پس زمينه‌اي آشنا و صميمي‌تر ريشه دوانده است."
 
بوستون گلوب- تاي بر: "مريخي مقولاتي آشنا را جذاب، سرگرم‌کننده و تحريک‌آميز جلوه مي‌دهد. جزئيات کاراکتر وتني در رويارويي با  سياره‌اي بي‌اکسيژن و خالي از آب و دگرگوني‌اش به يک کشاورز يا مسير تفکرات او براي برقراري ارتباط با زمين در صحنه‌هايي دراماتيزه شده‌اند که گيرا، جذاب و زيرکانه هستند. سازندگان فيلم بر رابطه مستحکمي تکيه کرده‌اند که تماشاگران در طي سال‌ها با ديمون به آن رسيده‌اند؛ حضوري همواره گذرا اما نيرومند، ستاره سينمايي که در همسايگي آن‌ها زندگي مي‌کند."
 
لس‌انجلس تايمز- کنت توران: "ديمون تا جايي که يک بازيگر آمريکايي مي‌تواند دوست‌داشتني باشد با اعتماد بنفسي دل‌نشين و دربرگيري حس شوخ‌طبعي کاراکتر وتني در کتاب منبع اقتباس در اين نقش ظاهر شده. او دقيقا همان فردي است که مي‌تواند به حجم اطلاعات علمي قابل‌توجه داستان نکاتي جالب بيفزايد و موقعيت رابينسون کروزگونه وتني را در مريخ به ماجرايي باورکردني تبديل کند."
 
نيويورک تايمز- مانولا دارگيس: "خاصيت همه‌فن‌حريف‌بودن ديمون (او جيمي استوارت ماست) سطح فراخ داستان را محدود مي‌کند، اما چيزي که اين داستان حماسي را به اثري شخصي تبديل مي‌کند رويکرد آقاي اسکات در فيلمسازي است، او چهره صميمي کاراکتر اصلي فيلمش را در هر نماي هوايي اوج‌گيرنده‌اي که از سياره سرخ نشان مي‌دهد گنجانده. نشاني از سيسيل بي.دوميل در دي‌ان‌اي سينمايي اين کارگردان (گاها به ضرر او) به چشم مي‌خورد با اين حال براي کساني که "2001: يک اوديسه فضايي" را در اولين سال‌هاي پس از اکران‌اش تماشا کردند تاثير استنلي کوبريک هم در فيلم اسکات ملموس است."
 
اسليت- دانا استيونز: "اسکات در برابر تمام احتمالات ايستاده و يکي از اساسي‌ترين قوانين فيزيک را زير پا گذاشته: تمايل سيستم‌هاي گوناگون به بي‌نظمي. آخرين فيلم‌هاي اسکات (پرومتيئوس، اکسودوس: خدايان و پادشاهان) که غالبا نمايش‌هاي پرسروصدا،طولاني، آهسته‌رو و پرزحمت بودند حالا در تغيير مسير ناگهاني اين کارگردان به اثري اگرچه طولاني (تقريبا دو ساعت و سي دقيقه) رسيده‌اند که مثل يک توپ ساحلي سبک‌بال و منعطف است."
 
نيويورک مگزين- ديويد ادلستين: "با وجود انتقادي که به بلاک‌باسترهاي غول‌آسا و تسلط آن‌ها بر محصولات استوديويي دارم اما نمي‌توانم تصور کنم کسي اين فيلم را دوست نداشته باشد. "مريخي" به نحوي فيلمبرداري، طراحي، تدوين و نويسندگي شده که هر فيلم ديگري با پيروي از قواعد مورد استعمال او مي‌تواند به اثري شلخته و بي‌سروته تبديل شود. اسکات و درو گدار نويسنده قصد ندارند يک فيلم "مهم" علمي تخيلي مثل "ميان‌ستاره‌اي" بسازند. آن‌ها هدف پايين‌تري را نشانه گرفته‌اند اما از نقطه‌گذاري‌هاي پيش‌بيني‌شده خود فراتر مي‌روند."
 
سن فرانسيسکو کرونيکل- مايک لاسال: "چيزهاي بسيار خوبي در "مريخي" وجود دارد با اين حال حجم اين چيزهاي خوب شايد کمي زياد باشد. فيلم تازه ريدلي اسکات جالب و دل‌نشين و متراکم و اشباع‌شده است و البته يک مورد کنجکاوي برانگيز. فيلم تمام چيزهاي به ظاهر سخت را در کمال مهارت آسان مي‌گيرد، با اين حال پس از آن درون مسائلي را مي‌کاود که آسان‌فهم‌بودن مي‌بايست فاکتوري کليدي براي آن‌ها باشد. بدتر از آن فيلم دقيقا زماني از رمق مي‌افتد که بايد بر سرعتش بيفزايد."
 
واشنگتن پست- آن هورنادي: "تصور کنيد کاراکتر دندان‌شکن جرج کلوني در "جاذبه" به سفري به مريخ برود و پس از آن به ماموريت اصلي ماجراجويي "آپولو 13"وار تبديل شود؛ در اين صورت شايد بتوانيد متوجه حال و هواي دگرکهکشاني "مريخي" شويد. اين سفر پذيرنده کوتاه در مسير اکتشاف، ابتکار و نبوغ نشان مي‌دهد که  فيلم‌هاي بزرگ اگر بر جدي‌گرفتن خودشان زياده از حد اصرار ورزند مي‌توانند به چه وضعيتي دچار شوند."
ويسنا فولادي
نظرات
امين سه شنبه 8 دي 1394 به معناي واقعي کلمه يک فيلم خسته کننده بود. جنبه علمي فيلم بسيار ضعيف فيلم باعث خنده شده بود! نزديک دو سال روي مريخ تنها!!!!
بازگشت به زمين که خيلي مزحک بود يه تيم ميان زمين رو دور ميزنن برميگردن اونو تو فضا نجات ميدن!
سقف فضا پيما رو ميکنن چادر به جاش ميزارن!!!!!
آخرش هم مثل فيلم هندي تموم شد يه کاپيتان فداکار با صندلي تو هوا پرواز ميکنه و مت ديمون رو به طور تخيلي نجات ميده!
نميدونم چرا وقتي بين ستاره اي پخش شد خيلي ها گفتند که فيلم ضعيف و شخصيت ها مسخره اند و... اما براي اين فيلم واقعا مسخره در برابر بين ستاره اي همه تعريف و تمجيد ميکنن!
5 1
پاسخ

پوري يا جمعه 11 دي 1394 در عين موافقتم با مضمون نظرتون کاش داستانو شرح نميدايد يا حداقل اشاره به لو رفتن داستان براي دوستاني که نظر شما رو ميخونن بکنيد!
فيلم فاصله زيادي با فضايِ فضايي تعريف شده در "جاذبه" يا "بين ستاره اي" داشت، نچسب! مريخي ک بيشترش براي من زمين بود، ادبياتي ک، من از القايي ک فيلمايي فضانواردي بهم داشتن، مشابه ش رو در هيچ فيلم جدي از زبان فضانوردان نشنيدم! صد رحمت به گنگ بودن و هري پاتر وار بودن "بين ستاره اي" حداقل چون در مورد آينده بود هرچقدر هم گنگ بگه باز ميشه گفت شايد اتفاق بيفته و شايد اينجوري باشه! آخه ديگه نه در اين حد:

بيشتر به استندآپاي لويس سي کي شبيه بود!
مونولوگايي ک هيچ توجيهي نداشت جز در جريان گذاشتن ما! و خيلي چيزاي ديگه ک اينجا مناسب نيست والا کامنت از خود پست طولاني تر ميشه. :)
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز