مروری بر سینما و تلویزیون جهان در هفته‌ای که گذشت: کوئنتین تارانتینو، رکورد شکنی «جنگ ستارگان»، «جوانی» پائولو سورنتینو و دکتر هو

تارانتينو موضع‌گيري ديگري را اين بار در مقابل ديزني از خود نشان داده و اين كمپاني را به نابودي فيلمش متهم كرده است. او معتقد است كه ديزني براي نمايش آخرين قسمت مجموعه جنگ ستارگان، "نيرو برمي‌خيزد" فيلم او را از رده خارج كرده. تارانتينو با حضور در برنامه راديويي هاوارد استرن گفته است: "اين واقعا خبر بدي بود و لعنتي اعصابم را خرد كرد. آن‌ها براي خراب كردن من از حد و حدود خود خارج شدند."
7فاز: "هشت نفرت‌انگيز" تارانتيو همچنان در حال حاشيه‌سازي است. در هفته‌اي که گذشت خبري مبني بر نمايش خياباني نسخه 70 ميلي متري آخرين فيلم کوئنتين تارانتينو در 25 ام دسامبر منتشر شد. با اين حال اين کارگردان موضع‌گيري ديگري را اين بار در مقابل ديزني از خود نشان داده و اين کمپاني را به نابودي فيلمش متهم کرده است. او معتقد است که ديزني براي نمايش آخرين قسمت مجموعه جنگ ستارگان، "نيرو برمي‌خيزد" فيلم او را از رده خارج کرده. تارانتينو با حضور در برنامه راديويي هاوارد استرن گفته است: "اين واقعا خبر بدي بود و لعنتي اعصابم را خرد کرد. آن‌ها براي خراب کردن من از حد و حدود خود خارج شدند." بر طبق صحبت‌هاي اين کارگردان، ديزني سينماهاي زنجيره‌اي لس‌انجلس را تهديد کرده که در صورت نمايش فيلم "هشت نفرت‌انگيز" اجازه اکران "نيرو برمي‌خيزد" را به هيچ يک از اين سينماها نخواهد داد. او در ادامه گفته است که آرک‌لايت سينما وعده دو هفته اکران را به او داده اما به لطف ديزني فيلم او اجازه اکران در زمان مقرر را نخواهد داشت. با اين حال به گزارش ددلاين ديزني از مدت‌ها پيش اين سينماها را براي اکران فيلم خود رزرو کرده بود تا "نيرو برمي‌خيزد" در تعطيلات حضور خوبي در گيشه داشته باشد. اين سينما براي تارانتيو مکان مهمي به شمار مي‌آيد، نمايش افتتاحيه فيلم 7ام دسامبر در سينما Dome برگزار شد و تارانتينو درباره آن گفت: "من هشت نفرت انگيز را براي اين سينما ساختم. اين اولين باري است که در اين سينما فيلم را مي‌بينم، انگار پيش از اين تماشايش نکرده بودم." 13 منتقد در سايت متاکريتيک به تحسين فيلم تارانتينو پرداختند تا اين فيلم تا به اينجا با امتياز 83 به کار خود ادامه دهد. منتقدان فيلم تارانتينو را پرشباهت به "سگ‌هاي انباري" دانستند و برخي حتي آن را از لحاظ خشونت جذاب و درگيرکننده‌اش بهترين فيلم او دانستند.
 
"جنگ ستارگان: نيرو برمي‌خيزد" نيز اولين نمايش عمومي خود را روز گذشته تجربه کرد. تحليل‌گران بسياري پيش بيني کرده‌اند که اين فيلم در هفته اول اکران خود در 4134 سالن (گسترده‌ترين اکران در دسامبر) به فروش 180 تا 220 ميليون دلاري خواهد رسيد. اين در حالي است که فيلم با فروش بيش از 208.8 ميليون دلار در سينماهاي آمريکا و کانادا در اين هفته مي‌تواند "دنياي ژوراسيک" را که در ماه ژوئيه اکران شد شکست دهد. شايد جي.جي آبرامز، کارگردان "نيرو برمي‌خيزد" يک عمارت‌ساز افسانه‌اي مثل جرج لوکاس نباشد اما او چيزي را که اين فرنچايز نيازمند آن است در اختيار دارد: هواداران باتعصب و خوره‌هاي جنگ ستاره‌اي. آقاي آبرامز با تلويزيون و سريال "آلياس" تبديل به نامي مشهور شد و حالا با آخرين فيلم خود ثابت کرده که هنوز دست از آموختن نکشيده و و تمام درس‌هايي که پيش از اين از تيم لوکاس/اسپيلبرگ به ياد سپرده بود حالا به نتيجه رسيده‌اند. (فيلمبردار هميشگي او، دن ميندل و تدوين‌گرانش ماريان برندون و مري جو مارکي  نيز از پروژه‌هاي قبل او را همراهي کرده‌اند.) آقاي آبرامز با به تصوير کشيدن فيلمنامه لارنس کازدان کهنه‌کار از هرج و مرج‌هاي زايد دوري کرده و ريتم تند فيلم خود را بدون اطوارهاي ديوانه‌وار طي مي‌کند. داستان فيلم او به سادگي هميشگي ظاهر شده و موجودات بامزه و بغل‌کردني تازه‌اي را همراه خود آورده است. او فيلمي براي همه ساخته، اين ادعايي خالي از حقيقت نيست.
 
در هفته‌اي که گذشت اعطاي جايزه بهترين فيلم مراسم 2015 فيلم اروپا به آخرين ساخته پائولو سورنتينو، "جواني" نيز براي هواداران اين فيلمساز ايتاليايي تبديل به خبر خوبي شد. در فيلم "جواني" که دومين فيلم سورنتينو به زبان انگليسي است، مايکل کين نقش رهبر ارکستر بازنشسته‌اي را بازي مي کند که از او دعوت مي شود براي ملکه بريتانيا و همسرش برنامه اجرا کند. مايکل کين? بازيگر بريتانيايي علاوه بر دريافت جايزه‌ افتخاري? جايزه بهترين بازيگر نقش اصلي مرد را نيز براي اين فيلم به دست آورد. بيست‌و‌هشتمين مراسم جوايز فيلم اروپا (european film awards) که به اسکار سينماي اروپا نيز شناخته مي‌شود به ميزباني برلين برگزار شد و برترين‌هاي سال 2015 اروپا را در زمينه‌ي سينما معرفي کرد. گفتني است اين برندگان با نظر بيش از 2500 منتقد آکادمي فيلم اروپا انتخاب شده‌اند. "پائولو سورنتينو" فيلمساز مطرح ايتاليايي که پيش ‌از اين دو بار ديگر در سال‌هاي 2008 و 2013 نامزد دريافت اين جايزه شده بود امسال توانست نظر منتقدين را بيش از پيش جلب نموده و دو جايزه‌ي بهترين فيلم و بهترين کارگرداني را براي فيلم "جواني" بدست آورد. موفقيت‌هاي "جواني" با انتخاب "مايکل کين" به عنوان بهترين بازيگر مرد به اوج خود رسيد. پيش‌ازاين "جواني" با قرار گرفتن در ليست نامزدهاي نخل طلاي کن و دو نامزدي در جوايز گلدن‌گلوب امسال در رشته‌هاي بهترين ترانه و بهترين بازيگر مکمل زن براي جين فوندا به عنوان يکي از فيلم‌هاي مطرح امسال شناخته شده است. سورنتينو در سال 2013 با فيلم "زيبايي برتر" موفق به کسب جايزه اسکار بهترين فيلم خارجي زبان شده بود اما از آن‌جا که اين فيلم به زبان انگليسي ساخته شده، مسئولان سينماي ايتاليا نتوانستند آن را به عنوان نماينده کشورشان راهي مراسم اسکار امسال کنند.
 
در هفته‌اي که گذشت خبر دلگرم‌کننده‌اي درباره سريال "دکتر هو" از دنياي تلويزيون به گوشمان رسيد. استيون موفات که مغزمتفکر پشت اين سريال است از ورود غافلگيرکننده دو نويسنده تازه در فصل دهم اين مجموعه تلويزيوني خبر داد. موفات درباره اين دو نويسنده گفته است که "فاش کردن نام آن‌ها مغزتان را منفجر خواهد کرد." اين نويسنده و تهيه‌کننده که اين هفته در نمايش اپيزود کريسمس اين مجموعه در لندن به پيتر کاپالدي، ستاره سريال پيوست درباره فصل تازه "دکتر هو" گفت: "پيشاپيش در حال حرکت هستيم و ملاقاتي با نويسندگاني داشتيم که پيش از اين اپيزودي براي دکتر هو ننوشته بودند." او با ورود اين دو نويسنده تازه وعده فصلي درخشان و هيجان‌انگيز را داده است. موفات به همراه ستاره اصلي سريال در جلسه پرسش و پاسخ فصل نهايي نيز درباره پيرنگ پيچيده و اپيزودهاي موردعلاقه‌اش گفته است. کاپالدي نيز با حضور در اين نشست شايعه حضور پيتر جکسون را در ميان هواداران سريال پراکنده کرده است. متن کامل اين گزارش را مي‌توانيد در سايت cnet.com بخوانيد.
7فاز
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز