10 بازیگر برگزیده هزاره سوم - بخش سوم: کری مولیگان

كري موليگان سعي كرد در فيلم‌هاي كارگردانان مشهورتر بازي كند و روبه‌روي بازيگران مردي كه از خودش يك سر و گردن بالاتر بودند: با مايكل فاسبندر در «شرم» استيو مك‌كويين همبازي شد و با لئوناردو دي‌كاپريو در «گتسبي بزرگ» باز لورمان.
7فاز: پيش از اينکه کري موليگان را به عنوان بازيگر يک فيلم ببينم، درباره حضور درخشانش در فيلم «تحصيلات» لون شرفيگ زياد شنيده بودم. مي‌گفتند يک استعداد جوان است که در 20 سالگي توانسته قابليت‌هايش را در اين فيلم چنان نشان بدهد که نامزد جايزه اسکار شود. «تحصيلات» اولين بازي موليگان نبود. بعد که فيلم را ديدم يادم افتاد در «غرور و تعصب» جو رايت هم بازي کرده بود. نقش کيتي، خواهر کوچکتر اليزابت. در «تحصيلات» حضور مسحورکننده‌اي داشت. دختر نوجوان دبيرستاني شيريني که محبوب پدر و مادرش است و فريب يک مرد مسن را مي‌خورد و زندگي‌اش را مي‌بازد. «تحصيلات» را که ديدم گمان مي‌کردم کري موليگان تبديل به ستاره محبوبم مي‌شود. مدل صورتش که هميشه او را کم سن و سال نشان مي‌دهد و لبخند محجوبش باعث شد همه او را آدري هبپورن جديد بدانند. با اين حال هبپورن در عين ملاحت و شيريني، جاذبه‌ و کاراکتري داشت که موليگان فاقد آن است. از طرف ديگر موليگان جزو دسته بازيگران انگليسي متشخصي به حساب مي‌آيد که به بازي روي صحنه تئاتر هم علاقه زيادي دارد. اين ترجيحش به گزيده‌کار بودن خودش بزرگترين معضل بر سر راه ستاره شدنش است. سعي کرد در فيلم‌هاي کارگردانان مشهورتر بازي کند و روبه‌روي بازيگران مردي که از خودش يک سر و گردن بالاتر بودند: با مايکل فاسبندر در «شرم» استيو مک‌کويين همبازي شد و با لئوناردو دي‌کاپريو در «گتسبي بزرگ» باز لورمان. نقش‌هايي که با چهره اصيل و آرام انگليسي او هيچ تناسبي نداشتند. حتي در فيلم «درايو» نيکلاس وندينگ‌رفن مقابل رايان گاسلينگي که تازه مي‌رفت ستاره بشود هم نتوانست قد علم کند. انگار هميشه در سايه قرار مي‌گيرد حالا يا سايه نقشي که برايش زيادي بزرگ است يا زير سايه بازيگر مقابلش که قدرتر از اوست. داشتم از ستاره‌اي که با «تحصيلات» کشفش کرده بودم نااميد مي‌شدم که امسال در «دور از اجتماع خشمگين» نقش بتسابه را بازي کرد. بالاخره يک انتخاب درست که قابليت‌هايش را نشان بدهد. موليگان بهترين انتخاب براي دختران جوان آرام و مستقل و عميق مثل بتسابه رمان توماس هاردي است و بدترين گزينه براي نقش‌هايي مثل ديزي گتسبي که به شور و برون‌گرايي نياز دارند.‌ از آنهايي است که تمام تلاش‌اش را مي‌کند تا بازي خوبي داشته باشد اما هنوز کسي نتوانسته گرما و کاريزماي يک ستاره سينما را از او بيرون بکشد. اين فيلم آخرش، «زنان صاحب حق راي» احتمالا اثري است که بازي موليگان در آن به چشم مي‌آيد. در نقش يکي از زنان آغازگر جنبش فمينيستي در اوايل قرن بيستم. ولي درنهايت با توجه به انتخاب‌ها و بازي‌هاي سردش بعيد است جا پاي ستاره‌هاي بزرگ بگذارد.
صوفيا نصرالهي
نظرات
علي جمعه 4 دي 1394 باور نميشه کسي درباره مري موليگان بنويسه اما به بازيش تو فيلم never let me go اشاره نکنه. تنها ميتونم فکر کنم نگارنده محترم حتما اين فيلم و نديدن و الا اصلا نميشه از کنار بازي موليگان تو اين فيلم به اين راحتي بدون هيچ اشاره ايي گذشت.
11 2
پاسخ

دالي دوشنبه 26 شهريور 1397 به نظرم تو خيلي زشتي
0 0
پاسخ

دالي دوشنبه 26 شهريور 1397 البته نسبت به سلنا گومز و تيلور سوييفت
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز