10 بازیگر برگزیده هزاره سوم - مقدمه: درباره ضرورت توجه به بازیگران مهم هزاره تازه

هر دهه يا دوره سينمايي بازيگران مربوط به خودش را دارد. بازيگراني كه روحيات و ويژگي‌هاي برجسته سينماي هر دوره را نمايندگي مي‌كنند. مردانگي اغراق شده گري كوپر و همفري بوگارت، يادآور روحيه فيلم آمريكايي در دهه چهل است و خروش انقلابي مارلون براندو و معصوميت تباه شده پل نيومن، گوياي وضعيت سينما و جامعه آمريكا در نيمه دوم دهه پنجاه تا نيمه دوم دهه شصت. 
7فاز/ پويان عسگري: 
دفترچه اميدبخش
به روز بودن و به استقبال موضوعات و ايده‌هاي جديد رفتن، به جاي سرکوب و ناديده گرفتن آنها، بخشي از فهم منتقد سينمايي در همه جاي دنيا است. نکته‌اي که در ميان منتقدان فارسي زبان در مواجهه با سينماي روز دنيا، کمتر يافت مي‌شود و هنوز آنها دلبسته فيلم‌ها و بازيگران و ايده‌هاي قديمي هستند. منظور اين نيست که بايد تاريخ سينما را ناديده گرفت. که هيچ عقل سليمي اين موضوع را تاييد نمي‌کند. بلکه بايد در توجه به زيرمتن (تاريخ سينما)، فيلم‌هاي جديد را فهم و نقد کرد و جايگاه آنها را در تاريخ سينما مشخص.
هر دهه يا دوره سينمايي بازيگران مربوط به خودش را دارد. بازيگراني که روحيات و ويژگي‌هاي برجسته سينماي هر دوره را نمايندگي مي‌کنند. مردانگي اغراق شده گري کوپر و همفري بوگارت، يادآور روحيه فيلم آمريکايي در دهه چهل است و خروش انقلابي مارلون براندو و معصوميت تباه شده پل نيومن، گوياي وضعيت سينما و جامعه آمريکا در نيمه دوم دهه پنجاه تا نيمه دوم دهه شصت. همان‌طور که زن آزادخواهي جين فوندا، منش معذب آل پاچينو، مردانگي اخته شده رابرت دنيرو، تهور و بي‌باکي تلف شده في داناوي و روحيه اسيدي جک نيکلسون، نشان دهنده تغييرات جامعه آمريکا از نيمه دهه شصت تا پايان دهه هفتاد است. در شکلي ديگر صورت سنگي و به بن بست رسيده مونيکا ويتي در فيلم‌هاي ميکل آنجلو آنتونيوني، چهره سرد و خويشتن‌دار ليو اولمان در فيلم‌هاي اينگمار برگمان، شمايل انقلابي کاترين دونوو در دو فيلم لوييس بونوئل و وقار احساساتي مارچلو ماستروياني در فيلم‌هاي فدريکو فليني، مويد شيوه زيست اروپايي و مبين روحيه فيلمسازي هنري در دو دهه شصت و هفتاد ميلادي است.
سينماي هزاره سوم هم بازيگران خودش را دارد. کساني که شناخت آنها و فهم اسلوب کاري‌شان، ما را به درک بهتري از سينماي روز مي‌رساند. بازيگراني که شانه به شانه گذشتگان مي‌سايند و با پيگيري سنت بازيگري آنها و اضافه کردن ويژگي‌هاي تازه، شکل بازيگري معاصر را شامل شده‌اند. به طور مثال جسيکا چستين - مادر فيلم «درخت زندگي» - با سرما، طنز، هوش و فاصله‌اي که وارد نقش‌هايش مي‌کند و دمار از روزگار بازيگران مرد مقابلش درمي‌آورد، خوره فيلم را به ياد بزرگترين بازيگر زن تاريخ سينما، کاترين هپبورن مي‌اندازد. همان طور که طمطراق و ابهت در عين ظرافت تام هاردي - بازيگر مرد «مکس ديوانه: جاده خشم» - مارلون براندوي افسانه‌اي روزهاي اوج را به خاطر مي‌آورد. تماشاگران و خوره‌هاي فيلم در اين يک دهه و نيمي که از هزاره سوم گذشته، همپاي فيلم‌هاي جديد پيش آمده‌اند و هر کدام بازيگران مورد علاقه خود را دارند. بعد از 15 سال وقتش شده که منتقدان هم عقب ماندگي‌شان را جبران کرده و در صدد شناخت بازيگران و سينماي جديد برآيند. که در اين شتاب و تعجيل عمومي، يک سال عقب ماندن، معني ده سال تحجر دارد.
در پرونده کوچکي که براي 10 بازيگر مهم سينماي هزاره سوم تدارک ديده‌ايم به بازيگراني که بعد از سال 2000 چهره شدند و جاي خود را در ميان قلوب و افواه تماشاگران سينما پيدا کردند، توجه داشتيم. به همين خاطر بازيگران مهمي چون هيث لجر فقيد، آنجلينا جولي، کريستين بيل و ايمي ادامز به اين پرونده راه نيافتند. گرچه هر چهار نفر بهترين بازي‌هايشان را در هزاره سوم انجام داده‌اند. اين پرونده يک غايب بزرگ ديگر هم دارد. کسي که به سبب پيشرفت تکنولوژي در سينماي هزاره سوم، خالق تعدادي از مهمترين شخصيت‌هاي اين 15 سال بوده؛ از گالوم چندش‌آور سه گانه «ارباب حلقه‌ها» و کينگ کونگ با احساسي که چشمانش از هر انساني انسان‌تر به نظر مي‌رسيد در «کينگ کونگ» تا يکي از مقتدرترين و کاريزماتيک‌ترين فرماندهان نه فقط اين سال‌ها که تاريخ سينما در «ظهور سياره ميمون‌ها» و «سحرگاه سياره ميمون‌ها»؛ ميموني با نام سزار که وامدار ميراث «ابرمرد» نيچه بود. و بازيگر تمام اين نقش‌ها که به مدد کامپيوتر به منصه ظهور رسيدند، کسي نيست جز اندي سرکيس.
پويان عسگري
نظرات
سعيد چهارشنبه 25 آذر 1394 مثل هميشه درجه يک آق پويان
3 0
پاسخ

هادي چهارشنبه 25 آذر 1394 بسيار يادداشت خوبي بود..عکس مطلب هم درجه يک..کارت درسته آقاي عسگري
3 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز