چه کسی الهام‌بخش جرج آر آر مارتین خالق "بازی تاج و تخت" بوده است؟

 مارتين ضمن تاكيد بر اينكه "ارباب حلقه‌ها" منبع الهام مهمي در حرفه اوست مي‌گويد نويسنده كاميك بوك آمريكايي، استن لي براي رسيدن به يك سبك نوشتاري مشخص و متمايز بيش از تالكين بر رو تاثير گذاشته است.
7فاز:
جرج آر.آر مارتين از بزرگترين منبع الهام خود مي‌گويد؛ ممکن است غافلگير شويد، او از تالکين صحبت نمي‌کند. مارتين همچنين در گفتگوي اخيرش با بي‌بي‌سي از سبک نويسندگي‌اش گفته است.
جرج آر.آر مارتين در مصاحبه‌اي که در فستيوال کتاب ادينبرگ انجام شد مي‌گويد: "اولين کلماتي که بر روي کاغذ آوردم در ستون نامه‌هاي شماره "چهار شگفت‌انگيز" مجله کاميک مارول چاپ شدند." نويسنده مجموعه فانتزي "نغمه يخ و آتش" که از او به عنوان تالکين آمريکايي ياد مي‌کنند در ادامه اين گفتگو از قهرماني ياد مي‌کند که بيش‌ از هرکس بر سبک نوشتاري او تاثير گذاشته. مارتين ضمن تاکيد بر اينکه "ارباب حلقه‌ها" منبع الهام مهمي در حرفه اوست مي‌گويد نويسنده کاميک بوک آمريکايي، استن لي براي رسيدن به يک سبک نوشتاري مشخص و متمايز بيش از تالکين بر رو تاثير گذاشته است. "آن زمان کاميک‌بوکي که بر دنياي کاميک‌ها سلطنت مي‌کرد دي‌سي بود که ماجراهايش در يک مسير دايره‌وار حرکت مي‌کردند، سوپرمن و بتمن وارد يک ماجرا مي‌شدند و در پايان آن دقيقا به نقطه‌اي مي‌رسيدند که از آن‌جا شروع کرده بودند. در مقابل آن کاراکترهاي مارول مدام در حال تغيير بودند. برخلاف کاميک‌هاي دي‌سي که همگي در آن راحت بودند و قهرمان‌ها به يکديگر علاقه‌مند بودند، استن لي مفهموم تازه‌اي از کاراکترسازي را معرفي کرد و حتي به خاصيتي خاکستري در برخي از کاراکترهايش رسيد." رمان‌هاي فانتزي مارتين که در شبکه اچ‌بي‌او در قالب سريال "بازي تاج و تخت" به اقتباس تلويزيوني درآمده‌اند، کاراکترهاي پيچيده‌اي را به نمايش مي‌گذارد که از درگيري‌هاي تماما سياه يا سفيد ميان خير و شر خودداري مي‌کنند. مارتين در طي اين گفتگو در فستيوال کتاب ادينبرگ از کاراکتر واندر من در ميان گروه اونجرز صحبت مي‌کند: "زماني فرا مي‌رسد که او بايد به گروه خيانت کند اما به قدري دلبسته آن‌ها شده که نمي‌تواند خودش را راضي کند تا به عنوان يک جاسوس طبق وظايف‌اش عمل کند. او خودش را قرباني مي‌کند و آخر آن شماره مي‌ميرد." بسياري از نامه‌هاي مارتين که در آن‌ها به تحسين و ستايش استن لي پرداخته در شماره‌هاي مختلف مارول به چاپ رسيدند. در نامه‌اي ديگر که در شماره سال 1961 "چهار شگفت‌انگيز" مارول چاپ شد مارتين 13 ساله مي‌پرسد: "در چه مجله کاميک ديگري مي‌توانيد چيزهايي مثل سقوط يک قهرمان به کانال فاضلاب، قهرمان زني که يک اسباب‌بازي‌ساز را با يک جنايت‌کار اشتباه مي‌گيرد و رييس جمهور آمريکا که کنفرانسي تعيين‌کننده را براي شب‌به‌خير گفتن به دخترش ترک مي‌کند، ببينيد؟"
مارتين در ادامه مي‌گويد: "شايد استن لي بزرگترين منبع الهام من در ادبيات باشد، حتي بيشتر از شکسپير يا تالکين."
ويسنا فولادي
نظرات
ali شنبه 7 فروردين 1395 چرا ديگه تحليل گاتي و خبراشو نميزارين بخدا من فقط بخاطر تحليلتون سر ميزنم دارم کم کم سرد ميشم ترو خدا بخاطر ما دست نکشيد
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز