گزارش امپایر از فیلم تازه برادران کوئن؛ «درود بر سزار!»

واضح است كه فيلم در همان فضاي "پس از خواندن بسوزان" يا "لباوسكي بزرگ" به سر مي‌برد، 
امپاير - ايان ناتان: اتفاقات خوب زيادي، از جمله انتشار تصوير جرج کلوني در ردايي بي‌آستين خوابيده بر روي يک صندلي تاشو، براي کساني که صبر کردند افتاد. براي انتشار اولين تصاوير آخرين فيلم جوئل و اتان کوئن، "درود بر سزار!" مدت زيادي صبر کرديم. اولين صحبت‌ها درباره اين فيلم در سال 2004 مطرح شد، زماين که جرج کلوني خبر حضور در آن را به عنوان پروژه بعدي اعلام کرد. پروژه‌اي که در کنار "اوه برادر، کجايي؟" و " سنگدلي تحمل‌ناپذير" سه‌گانه "حماقت" کوئن‌ها را تشکيل مي‌دهند و خب کلوني هم در آن در نقش يک احمق ظاهر شده. آن زمان تنها يک مشکل کوچک وجود داشت. جوئل آن زمان با حسرت توضيح داد: "اين ايده حتي در اندازه يک فيلمنامه‌ هم وجود خارجي ندارد. فقط يک ايده است. ما فقط جرج را با فرصت بازي در نقش يک احمق ديگر دست انداختيم. او کاملا از آن استقبال مي‌کرد." آن ايده، ساخت فيلمي بود که در دهه بيست هاليوود مي‌گذرد (يک دهه پيش از آن‌که بارتون فينک وارد شهر شود) و داستان پردردسر پروژه‌اي استوديويي درباره رم باستان را دنبال مي‌کند. اما آن‌طور که بعدتر مشخص شد ساخت آن با درگيري کوئن‌ها بر سر پروژه‌هاي ديگر به تعويق افتاد. تا زماني که جوئل و اتان دوباره به آن بازگشتند سه‌‌گانه حماقت پيشاپيش با ورود سومين فيلم، "پس از خواندن بسوزان" (محصول 2008)  تکميل شده بود. اگرچه سه‌‌گانه‌ها مي‌توانند متشکل از چهار قسمت باشند؛ از داگلاس آدامز بپرسيد.
اين نسخه "درود بر سزار!" از شکل قديمي آن در سال 2004 فاصله گرفته، آن هم در يک ويژگي کليدي: بازه زماني که فيلم در آن مي‌گذرد حالا به دهه پنجاه هاليوود تغيير پيدا کرده و بر ماجراي کاراکتري به نام ادي منيکس، يک تعميرکار هاليوودي تمرکز دارد که خود با الهام از کارآگاه خصوصي افسانه‌اي، فِرد اوتاش (همچنين الهام‌بخش کاراکتر جيک گيتز در "محله چيني‌ها") خلق شده و جاش برولين نقش آن را بازي مي‌کند. منيکس پرونده ناپديدشدن مرموز برد ويتلاک را بررسي مي‌کند و ويتلاک با بازي کلوني ستاره فيلم قبلي استوديو است، يک حماسه رمي با عنوان –درست حدس زديد- "درود بر سزار!".
تا اين‌جا که به شدت احمقانه است. با اين حال کارتر برول، آهنگساز هميشگي کوئن‌ها در حرکتي غافلگيرکننده مدعي شده است که فيلم کوئن‌ها "درواقع خنده‌دار نيست و کاملا جدي است." از طرفي رالف فاينس که نقش کارگرداني به نام لارنس لورنز را بازي مي‌کند اعلام کرده است که "دو يا سه روز طول کشيد. يک کمئوي خارق‌العاده را اجرا کردم. کميک بود." حرف کدام را باور کنيم؟ اتان کوئن مي‌گويد: "درباره صنعت فيلمسازي و زندگي و مذهب و ايمان است. هنوز با همان جرج طرف هستيم." البته، اين کلوني است که داستان کلي را با زنداني‌شدن ويتلاک به دست سازماني شيطاني به نام "آينده" وارد فاز تازه‌اي مي‌کند. و او بي‌چون و چرا يک کودن است. بنابراين ما نبايد تعريف از جديت فيلم را زياد جدي بگيريم. واضح است که فيلم در همان فضاي "پس از خواندن بسوزان" يا "لباوسکي بزرگ" به سر مي‌برد، به همراه گروگان‌گيري، توطئه‌چيني‌هاي ديوانه‌وار و کاراگاهي فاقد صلاحيت در مرکز آن.  خوب به تريلر فيلم توجه کنيد و متوجه کيفيت کوئني آن شويد. قطعا فرد ملمد را از "يک مرد جدي" و مايکل لرنر را در نقش جک ليپنيک در "بارتون فينک" تشخيص داده‌ايد. آيا ممکن است او هنوز هم در نقش جک ليپنيک بازي کند؟
برخلاف ميل شديد کوئن‌ها به دگرگوني ستارگان درجه‌يک به احمقاني تمام‌عيار به نظر مي‌رسد پاي تمام هاليوودي‌ها در ميان باشد. علاوه بر برولين، کلوني و فاينس، چانينگ تاتوم در نقش ستاره خوش‌بر و روي يک موزيکال در اين فيلم حضور دارد. اسکارلت جوهانسن در نقش يک زن ورزشکار استر ويليامز‌گونه‌ ظاهر شده و تيلدا سويينتون به جاي هدا هاپر، خبرنگار ستون شايعات نقش‌آفريني مي‌کند.  پس از آن به دولف لاندگرن مي‌رسيم، آن هم در فيلم کوئن‌ها. اين همه ريخت‌وپاش براي چيست؟ لاندگرن تاييد مي‌کند: "معلوم نيست از کجا پيدايشان شد. آن‌ها کسي را مي‌خواستند که در نقش يک فرمانده دريايي بازي کند. بنابراين من يک کلاه پشمي روسي پوشيده‌ام و با يک زيردريايي در مليبو سروکله مي‌زنم." اين حال و هواي برادران کوئن خيلي زود به نزديکي‌هاي ما نمي‌رسد.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز