10 فیلم علمی-تخیلی برگزیده هزاره سوم - بخش ششم: برف‌شکن (بونگ جون هو)

به عنوان بزگترين فيلم بونگ از لحاظ بصري تا كنون "برف‌شكن" در زمان اكران‌اش به فروش بالايي نرسيد، با اين حال مشخص است كه در سال‌هاي آينده از اين فيلم به عنوان اثر كلاسيك كمترديده‌شده ژانر ياد مي‌كنند.

10 فيلم علمي-تخيلي برگزيده هزاره سوم

زمان کودکي‌مان، به دوراني ناگوار در قرن بيست و يکم و آينده‌اي چشم‌گير و علمي-تخيلي‌گونه فکر کرديم. روبات‌هاي پيشخدمت و ماشين‌هاي پرنده هنوز از راه نرسيده‌اند. با اين حال 15 سال ابتدايي اين قرن براي سينماي علمي-تخيلي دوراني به شدت پربار بوده است.

قدمت فيلم‌هاي علمي-تخيلي تقريبا به اندازه عمر سينماست، نمونه اول چنين فيلم‌هايي با "سفري به ماه" ژرژ ملي‌يس در سال 1920 به پرده بزرگ آورده شد. اما اين ژانر در اواخر قرن بيستم و درنتيجه نمايش "جنگ ستارگان" به محبوبيت چشمگيري دست پيدا کرد. بيشتر بلاک‌باسترهاي به ظاهر علمي-تخيلي در اصل فيلم‌هاي اکشني بودند که با برخي حقه‌هاي فانتزي تصور کاوش در دنيايي احتمالي را به تماشاگر القا مي‌کردند.

چنين چيزي هنوز هم تا حدودي  واقعيت دارد اما در يک دهه ونيم گذشته داستان‌هاي نبوغ‌آميز ساي-فاي زيادي براي تلويزيون درکنار فيلم‌هاي سينمايي ساخته شد که ايده‌هاي بسيار جذاب‌تر از انفجارها و چراغ‌هاي ليزري با خود به همراه داشتند.

فهرست زير از قوانيني تبعيت مي‌کند؛ هيچ فيلم ابرقهرماني (که حالا خودشان يک ژانر محسوب مي‌شوند) و هيچ فيلمي با مايه‌هايي از شاخصه‌هاي اصلي ژانر (مثل "اطلس ابر" و چشمه) و هيچ فيلمي که احساس واقعي ساي-فاي بودن را ايجاد نکند در اين رتبه‌بندي حضور ندارد. فيلم منتخب شما در فهرست زير کدام است؟

"برف‌شکن" (2014)

در روزهايي که برچسب "بر اساس يک داستان کاميک‌بوکي" بيشتر خبر از محصولي بي‌روح و پلاستيکي مي‌دهد تا يک فيلم، يادآوري اينکه فيلم عجيب و درخشان بونگ جون-هو هم در اقتباس از يک کاميک‌بوک ساخته شده اميدوارکننده است. فيلم درست مثل منبع اقتباس فرانسوي‌اش حکايتي شلوغ از نزاع ميان طبقاتي است، بازمانده‌هاي تمدني نابودشده در قطاري که به سوي ضدآرمان‌شهري برفي درحال حرکت است زندگي مي‌‌کنند. ثروتمندان به معناي واقعي کلمه از بيچارگان جدا شده‌اند. کريس ايوانز به همراه تيلدا سويينتون در يکي از خاص‌ترين فيلم‌هاي علمي-تخيلي تمام دوران به ايفاي نقش پرداخته‌اند. به عنوان بزگترين فيلم بونگ از لحاظ بصري تا کنون "برف‌شکن" در زمان اکران‌اش به فروش بالايي نرسيد، با اين حال مشخص است که در سال‌هاي آينده از اين فيلم به عنوان اثر کلاسيک کمترديده‌شده ژانر ياد مي‌کنند.

ويسنا فولادي
نظرات
آراز دوشنبه 25 آبان 1394 ((در روزهايي كه برچسب "بر اساس يك داستان كاميك‌بوكي" بيشتر خبر از محصولي بي‌روح و پلاستيكي مي‌دهد تا يک فيلم )) ... عجب!!!! توي کدوم روزها دقيقا اينجوريه ؟
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز