یاداشت نویسنده 7فاز بر اپیزود اول فصل چهارم بازی تاج و تخت/ Game of Thrones

7فاز: يكي از شمشيرها به جيمي لنيستر مي‌رسد. شكي نيست كه او مي‌تواند ستاره اين فصل باشد. او ديگر پرنس چارمينگِ آغاز سريال نيست كه با موهاي صاف وچهره‌ زيبايش محبوب زنان بود.

7فاز: وقتي چند روز پيش شبکه HBO تاييد کرد که اقلا فصل پنجم و ششم سريال بازي تاج و تخت هم پخش خواهد شد خيال طرفدارانش را جمع کرد که فعلا نگران سالي بدون بازي تاج و تخت نباشند. طرفداران منتظري که منحصر به آمريکا نيستند و در سرتاسر دنيا چشم‌به‌راه آغاز فصل چهارمش ماندند. قسمت اول از فصل چهارم هفته گذشته پخش شد و رکورد تعداد بيننده تلوزيوني يک قسمت از سريال را در آمريکا شکست و طبعا رکورد دانلودهاي اينترنتي را هم. فروم‌ها و پيج‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي نشان مي‌دهد که تعداد هواداران سريال در ايران هم بيشتر از آنچه بود که تصور مي‌کنيد. پس در سايت 7فاز فکر کرديم که با فصل چهارم، هفته به هفته همراه شويم .اين تازه جدا از پرونده مفصلي‌ست که براي سريال در آينده‌اي نزديک تدارک ديده‌ايم.

اپيزود اول : دو شمشير
باشکوه‌ترين افتتاحيه بين تمام چهار فصل اينجاست. در آغاز اين فصل. تايوين لنيستر، که حالا پس از پيروزي در بلک‌واتر مقابل استنيس باراتيون، حذف رنلي بارتيون و قتل عام استارک‌ها ديگر رقيبي در هفت اقليم براي حکومت مرکزي نمي‌بيند، شمشير کهن لرد ادارد استارک (آيس) را از جايگاهش برمي‌دارد، پوسته گرگ نشانش را مي‌سوزاند و آن را به آهنگران مي‌سپارد تا ذوبش کنند و از فولادِ آن دو شمشير تازه در بياورند. نواي محزونِ موسيقي رامين جوادي در اين صحنه، گويي همراه با پايان يک دوران نواخته مي‌شود. دوراني که مردهاي استارک مرده‌اند و زمستان هم که نزديک است.
يکي از شمشيرها به جيمي لنيستر مي‌رسد. شکي نيست که او مي‌تواند ستاره اين فصل باشد. او ديگر پرنس چارمينگِ آغاز سريال نيست که با موهاي صاف وچهره‌ زيبايش محبوب زنان بود و پسربچه‌ استارک را بي‌رحمانه پرت مي‌کرد و به رابطه نامشروعش با سرسي مي‌پرداخت. او از اسارت برگشته. از ميان نبرد خودش را به پايتخت رسانده. با حيوانات وحشي براي نجات وفادارانه زني غول‌پيکر مبارزه کرده. زخم ديده و دست راستش را از دست داده و در پايتخت حتي سرسيِ محبوبش هم استقبالي از او نمي‌کند. ديگر شوخ‌طبعي و طنازي سابق را ندارد و مهمتر از همه، خالقين سريال هوشمندانه موهايش را کوتاه کرده‌اند تا جيميِ شاه‌کش به صفحه خالي افتخاراتش در کتاب تاريخ محافظين پادشاهان نگاه کند و در پاسخ به طعنه بيرحمانه جافري که توانايي او را براي محافظت از خويش زير سوال مي‌برد بگويد از دست چپم استفاده مي‌کنم تا رقابت نزديکتر بشه. جيمي تقاضاي پدر براي عزيمت به کسترلي راک را نمي‌پذيرد. او مي‌خواهد در پايتخت بماند و اعتبار ازدست‌رفته‌اش را بازگرداند و صفحه خالي افتخاراتش را پر کند.
قرينه ديدار جيمي و تايوين، در آغاز فصل سوم بود که تيرين لنيستر، بعد از زخم ديدن در بلک واتر به ديدار پدر رفته بود و کسترلي راک را به عنوان ميراث از او خواست که تايوين او را بي‌رحمانه از خود رانده بود. حالا تيرين در پايتخت به شغل ملال‌آور خزانه‌داري که در تناقض با قريحه و ذوق و هوش اوست مشغول است. به ازدواجي اجباري با سانسا استارک تن داده و معشوقه‌اش- شي – اگرچه هنوز به او وفادار است اما حسادت و ترديد رنجش مي‌دهد. تيرين در چنين شرايطي در تدارک عروسي جافري و مارجري‌ست و مسئول استقبال از مدعوين. اين اما بهانه‌اي‌ست براي معرفي شخصيت تازه سريال: اوبراين. مردي از خاندان مارتل. جذاب. با چهره‌اي مرموز و رفتاري بي‌پروايانه. با معرفي منحصر به فرد او در فاحشه‌خانه و تمايلات غريب جنسي‌اش. و کينه‌اي عميق از لنيسترها . داستان غم‌انگيزي که از سرنوشت خواهرش مي‌گويد حکايتي از بي‌رحمي تايوين براي دستيابي به قدرت را افشا مي‌کند. اوبراين به بهانه شرکت در عروسي، به قصد انتقام آمده.
به نظر مي‌رسد پايتخت آن‌جور که به نظر مي‌رسد آرام نخواهد بود. سرسي از رابطه شي و تيرين خبردار شده. مارجري با نفوذ زنانه به جافري، سوداي قدرت دارد. و برين تارث از جيمي مي‌خواهد که به وعده‌اش پايبند بماند و سانسا استارک را رهايي دهد.
سانسا استارک در اين سو همچون دخترکانِ عزادار کاسه چه کنم به دست گرفته و در سوي ديگر سرزمين، خواهر کوچکش آريا گام در مسير مردانه بلوغ گذاشته. او هويتي را پيدا مي‌کند که پدر و برادرش نتوانسته بودند به آن دست يابند. هويت يک انتقام‌جو. تماشاي آريا استارک وقتي شمشيرش را در گلوي دشمنش فرو مي‌برد لذت‌بخش است. درست بعد از ديالوگ‌نويسيِ جادويي سکانس کافه، وقتي هاوند در کنارِ آريا با مامورين حکومتي رجز مي‌خواند. گفتگوي هاوند آن‌قدر طرفدار پيدا کرد که بلافاصله ترول‌هاي کميک از آن درآمد و هشتگِ FTK  از روي لعنت به شاه سرتاسر فيسبوک و توييتر را پر کرد. حالا يکي از جذاب‌ترين بخش‌هاي سريال پيگيري اين زوج است. هاوند –غول خشن و بدهيبت با قلبي رئوف – و آريا دخترکي معصوم با قلبي پر از کينه و نفرت و آرزوي انتقام.

پايتخت در آرامش نسبي پيش از عروسي شاه است. اما در شمال وحشي‌ها از دو سوي ديوار در آستانه حمله به قلعه سياه هستند. جان اسنو ستاره پرطرفدار سريال دوباره به نزد نگهبانان ديوار بازگشته و با درايت از محاکمه‌اي که بابت خيانت برايش ترتيب داده بودند تبرئه مي‌شود.در حالي‌که ايگريد معشوقه وحشي او در جبهه ديگر آماده نبرد با ياران اوست. با همراهي قومِ مهيب تازه‌اي به نام تن‌ها. آنها يک چشمه از خشونت افسارگسيخته‌اي که احتمالا در قسمت‌هاي بعد شاهدش باشيم را در اين قسمت نشان مي‌دهند. اگر فکر مي‌کنيد سريال بازي تاج و تخت از نمايش شکل تازه‌ و هراسناک‌تر خشونت پرهيز مي‌کند ساده‌دليد. کافي‌ست ببينيد تن‌ها براي خوراک روزانه‌شان چه چيزي را به سيخ مي‌کشند و کباب مي‌کنند.
اما آن سوي مرزهاي شرقي دنريس تارگريان -مادر اژدها- همچون موسي، بني اسرائيلش را سنگر به سنگر جلو مي‌برد. بيننده‌ها شايد در ابتدا از تماشاي بازيگر جديد کاراکتر داريو ناهاريس نااميد شوند. جذابيت اثيري اد اسکرين با اين شخصيت پر رمز و راز تطابق بيشتري داشت. ميشل هايسمن براي اقناع تماشاگران کار دشواري پيش رو دارد. به‌خصوص اين‌که بايد به عنوان عاشق دنريس که زنانگي‌اش تحت منزلت پيامبرگونه‌اش پنهان شده ، راضي‌کننده باشد. پيامبر مونثي که در آستانه فتحي ديگر است. اگر اژدهايش به فرمانش باشد.

کاوه اسماعيلي
نظرات
آزاده سه شنبه 26 فروردين 1393 مرررررررسي از کاااااووه خوووشحالم که اينجا مطالبش هست خيلي خوشحااالم
1 0
پاسخ

سعيد عابدي سه شنبه 26 فروردين 1393 ممنون کاوه جان .اميدوارم آريا ستاره بي چون و چراي اين فصل باشد
1 0
پاسخ

سميه سه شنبه 26 فروردين 1393 ريويوي خوبي بود. در عين اينکه کليد هاي اپيزود رو گفته و خلاصه داستان رو، به جزئيات خوبي هم اشاره کرده که از چشم خود من جا مونده بودن و بدون تفسيرهاي طولاني گراهاي خوبي به تماشاگر داده. ممنون
0 0
پاسخ

حامد شنبه 6 ارديبهشت 1393 بسيار خواندني و جذاب.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز