10 فیلم علمی-تخیلی برگزیده هزاره سوم - بخش پنجم: تلقین (کریستوفر نولان)

دزد روياها، لئوناردو دي‌كاپريو براي بازگشت به خانه در كنار فرزندان‌اش در به ثمر رساندن بزرگترين سرقت حرفه‌اي خود تلاش مي‌كند. اين سفر ماجراجويانه در جهاني مستحكم و حساب‌شده مي‌گذرد كه با شايستگي هرچه تمام‌تر موفق به خلق به يادماندني‌ترين لحظات سينماي قرن بيستم و يكم شده.
10 فيلم علمي-تخيلي برگزيده هزاره سوم
زمان کودکي‌مان، به دوراني ناگوار در قرن بيست و يکم و آينده‌اي چشم‌گير و علمي-تخيلي‌گونه فکر کرديم. روبات‌هاي پيشخدمت و ماشين‌هاي پرنده هنوز از راه نرسيده‌اند. با اين حال 15 سال ابتدايي اين قرن براي سينماي علمي-تخيلي دوراني به شدت پربار بوده است.
قدمت فيلم‌هاي علمي-تخيلي تقريبا به اندازه عمر سينماست، نمونه اول چنين فيلم‌هايي با "سفري به ماه" ژرژ ملي‌يس در سال 1920 به پرده بزرگ آورده شد. اما اين ژانر در اواخر قرن بيستم و درنتيجه نمايش "جنگ ستارگان" به محبوبيت چشمگيري دست پيدا کرد. بيشتر بلاک‌باسترهاي به ظاهر علمي-تخيلي در اصل فيلم‌هاي اکشني بودند که با برخي حقه‌هاي فانتزي تصور کاوش در دنيايي احتمالي را به تماشاگر القا مي‌کردند.
چنين چيزي هنوز هم تا حدودي  واقعيت دارد اما در يک دهه ونيم گذشته داستان‌هاي نبوغ‌آميز ساي-فاي زيادي براي تلويزيون درکنار فيلم‌هاي سينمايي ساخته شد که ايده‌هاي بسيار جذاب‌تر از انفجارها و چراغ‌هاي ليزري با خود به همراه داشتند.
فهرست زير از قوانيني تبعيت مي‌کند؛ هيچ فيلم ابرقهرماني (که حالا خودشان يک ژانر محسوب مي‌شوند) و هيچ فيلمي با مايه‌هايي از شاخصه‌هاي اصلي ژانر (مثل "اطلس ابر" و چشمه) و هيچ فيلمي که احساس واقعي ساي-فاي بودن را ايجاد نکند در اين رتبه‌بندي حضور ندارد. فيلم منتخب شما در فهرست زير کدام است؟
 

"اينسپشن/ تلقين" (2010)
شجاعانه‌ترين، اوريجينال‌ترين و غيرعادي‌ترين بلاک‌باستر قرن بيست و يک. "اينسپشن" جستجويي عميق در ذهن کريستوفر نولان است، فيلمي درحال انفجار با جلوه‌هاي بصري بيگانه که داستاني درباره اندوه و تزکيه نفس دارد. فيلم در زمان اکران‌اش به فروش جهاني 800 ميليون دلاري دست پيدا کرد. دزد روياها، لئوناردو دي‌کاپريو براي بازگشت به خانه در کنار فرزندان‌اش در به ثمر رساندن بزرگترين سرقت حرفه‌اي خود تلاش مي‌کند. اين سفر ماجراجويانه در جهاني مستحکم و حساب‌شده مي‌گذرد که با شايستگي هرچه تمام‌تر موفق به خلق به يادماندني‌ترين لحظات سينماي قرن بيستم و يکم شده. با اين حال "اينسپشن" اکسپرسيونيستي‌ترين فيلم نولان است و بهترين گروه بازيگران را کنار يکديگر جمع کرده و موسيقي تکرارنشدني هانس زيمر و تدويني که به خلق سمفوني بزرگ ذهني منجر شده از اتفاقات کمياب سينمايي هستند. حالا با گذشت 5 سال بيشتر از هر زمان ديگري احساس مي‌کنيم که اينسپشن شاهکار کارنامه فيلمسازي نولان است.
ويسنا فولادي
نظرات
و دوشنبه 18 آبان 1394 يه فيلم معنا گرا...
3 0
پاسخ

آراز چهارشنبه 20 آبان 1394 آقا نولان
3 0
پاسخ

حسين دوشنبه 25 آبان 1394 هنوز خيلي زوده که خيلي ها قدر نولان و فيلمهاش رو اونطوري که بايد بدونن.نولان يه اعجوبس با ذهن خلاق و پويا,و اينسپشن قطعا يه شاهکار و يه خلاقيت به معناي واقعي کلمه
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز