گفته‌های تازه کوئنتین تارانتینو درباره سریال «کارآگاه حقیقی/ True Detective»، باراک اوباما، انفجار استعداد دیوید او راسل، It Follows و .../ کارآگاه حقیقی افتضاح است!

فيلم‌هايي كه پيش از اين به عنوان فيلم مستقل شناخته مي‌شدند، مثل فيلم‌هاي جشنواره ساندنس در دهه 90، حالا تبديل به شانس‌هاي اسكاري شده‌اند. چيزهايي مثل "حال بچه‌ها خوب است" و "مبارز". آن‌ها در حال حاضر همان فيلم‌هاي كم هزينه هستند با اين تفاوت كه چون ستاره‌هاي بزرگي دارند بودجه‌شان هم بالاتر است. فيلم‌هاي خوبي هستند اما فكر نمي‌كنم از قدرت ناميراي برخي از فيلم‌هاي دهه 90 و دهه 70 بويي برده باشند. فكر نمي‌كنم كه در20 يا 30 سال آينده هنوز هم درباره فيلم‌هايي مثل "شهر" يا "حال بچه‌ها خوب است" يا "An Education" صحبت كنيم. "يادداشتي بر يك رسوايي" هم يك نمونه ديگر است. "فيلومنا" هم همين‌طور. يا نصف فيلم‌هاي كيت بلانشت، همگي فقط شبيه چيزهايي هنري هستند. اما "مبارز" يا "كلاهبرداري آمريكايي"، اين فيلم‌ها را 30 سال ديگر هم مي‌توان تماشا كرد.

پلي‌ليست/ کوين جاگرنات:
کوئنتين تارانتينو هنوز راه زيادي پيش رو دارد، "هشت نفرت انگيز" براي اکران در ماه دسامبر آماده مي‌شود و اگر مصاحبه‌هاي آينده او هرگونه شباهتي با صحبت‌هايش با نشريه والچر داشته باشد (او در اين گفتگو اشاره مي‌کند که: "کمي بيشتر از يک ساعت فيلم را دراختيار داريم") ما هم مشتاقانه منتظر ماه‌هاي پيش رو هستيم تا شاهد حضور بيشتر اين کارگردان در نشست‌هاي مختلف خبري باشيم. تارانتينو در آخرين گفتگويش علاوه بر "هشت نفرت‌انگيز" از موضوعات مختلف ديگري هم صحبت کرد. چکيده مهم‌ترين صحبت‌ها‌ي او را، که غالبا پاسخ‌هايي صادقانه بودند در زير خواهيد خواند:

کوئنتين تارانتينو با سريال "کارآگاه حقيقي" ارتباط برقرار نمي‌کند اما "اتاق خبر" را دوست دارد
سعي کردم اولين اپيزود فصل اول را تماشا کنم، اما به هيچ‌وجه مجذوب آن نشدم. به نظرم بسيار خسته‌کننده بود. فصل دوم هم افتضاح به نظر مي‌رسد. درست مثل تريلر آن؛ همه اين بازيگران خوش‌چهره سعي دارند که خوش‌چهره نشان ندهند و جوري در اطراف پرسه مي‎زنند که انگار تمام سنگيني بار دنيا روي دوششان است. اين خيلي جدي است و آن‌ها واقعا شکنجه شده‌اند و با آن لباس‌هاي رنگ و رو رفته و ريش‌هايشان سعي مي‌کنند بيچاره به نظر برسند.
سريال مورد علاقه من در شبکه اچ‌بي‌او "اتاق خبر" است. اين تنها سريالي است که من واقعا سه مرتبه تماشايش کردم. يکشنبه‌ها ساعت 7 صبح زماني که اپيزود جديد مي‌رسيد آن را تماشا مي‌کردم.  پس از آن‌که تمام مي‌شد و روزهاي بعد معمولا يک‌بار در هفته به سراغ آن مي‌رفتم که بتوانم بار ديگر گفتگوي ميان اين آدم‌ها را بشنوم.

چرا "او تعقيب مي‌کند" نمي‌تواند فيلم واقعا خارق‌العاده‌اي باشد
امسال هيچ فيلمي نديدم. مدت زيادي است که مشغول ساخت فيلم‌ام هستم. "کينگزمن" را خيلي دوست داشتم و از "او تعقيب مي‌کند" واقعا خوشم آمد. بهترين محصولي بود که در سينماي هارور پس از مدت‌ها از راه رسيد. از آن دسته فيلم‌هاي خوبي است که وقتي تبديل به چيزي عالي نمي‌شود واقعا از دست آن عصباني مي‌شويد.
چگونه مي‌توانست عالي باشد؟
او {کارگردان} مي‌توانست افسانه‌اش را در همان مسير مستقيم نگه دارد. اما او اين افسانه را از چپ و راست و مرکز آن درهم‌شکست.

کوئنتين تارانتينو، ديويد او راسل را تحسين مي‌کند و معتقد است فيلم‌هاي "مبارز" و "کلاهبرداري آمريکايي" را سي سال آينده هم مي‌توان تماشا کرد
فيلم‌هايي که پيش از اين به عنوان فيلم مستقل شناخته مي‌شدند، مثل فيلم‌هاي جشنواره ساندنس در دهه 90، حالا تبديل به شانس‌هاي اسکاري شده‌اند. چيزهايي مثل "حال بچه‌ها خوب است" و "مبارز". آن‌ها در حال حاضر همان فيلم‌هاي کم هزينه هستند با اين تفاوت که چون ستاره‌هاي بزرگي دارند بودجه‌شان هم بالاتر است. فيلم‌هاي خوبي هستند اما فکر نمي‌کنم از قدرت ناميراي برخي از فيلم‌هاي دهه 90 و دهه 70 بويي برده باشند. فکر نمي‌کنم که در20 يا 30 سال آينده هنوز هم درباره فيلم‌هايي مثل "شهر" يا "حال بچه‌ها خوب است" يا "An Education" صحبت کنيم. "يادداشتي بر يک رسوايي" هم يک نمونه ديگر است. "فيلومنا" هم همين‌طور. يا نصف فيلم‌هاي کيت بلانشت، همگي فقط شبيه چيزهايي هنري هستند. اما "مبارز" يا "کلاهبرداري آمريکايي"، اين فيلم‌ها را 30 سال ديگر هم مي‌توان تماشا کرد.
بخشي از آن به انفجار استعداد ديويد او راسل مربوط مي‌شود، استعدادي که هميشه وجود داشت اما عميقا در آن فيلم (کلاهبرداري آمريکايي) رسوخ کرد. به نظرم او در سينماي امروز، در کنار من، بهترين بازيگردان است. گروه بازيگران "مبارز" بي‌نقص بود. به عنوان مثال من واقعا فيلم "شهر" را دوست داشتم، آن فيلم هم در سال 2010 نمايش داده شد و فيلم جنايي خوبي بود. با اين حال در مقايسه با "مبارز" نمي‌توانست خودش را بالا نگه دارد، چراکه همه آدم‌هاي "شهر" چيزي فراتر از جذاب و زيبا هستند. بن افلک کسي است که زير بار اين ماجرا نمي‌رود، چراکه لهجه بوستوني خوبي دارد. دختر هرزه شهر، بليک لايولي، کاملا خيره‌کننده است. جرمي رنر کمترين خوشگلي را در ميان بقيه دارد و واقعا خوب به نظر مي‌رسد. بنابراين اگر به "مبارز" نگاه کنيد و آن خواهرها را ببينيد متوجه مي‌شويد که چقدر استثنايي هستند. زماني که شکل بازي گرفتن اوراسل را از آن خواهرها مي‌بينيد و  نگاهي به بن افلک و بليک لايولي مي‌اندازيد متوجه  مي‌شويد که نمي‌توان اين دو فيلم را با يکديگر مقايسه کرد. يکي از آن‌ها نشان مي‌دهد که ديگري چقدر قلابي و پيش‌پاافتاده است.

کوئنتين تارانتينو مخالف نگراني‌هاي استيون اسپيلبرگ و جرج لوکاس درباره صنعت فيلمسازي است
مردم هر شش سال يکبار اين را مي‌گويند. ما همه موافقيم که دهه 70 – يا دهه 30، بستگي دارد چه احساسي داريد - احتمالا بهترين دهه تاريخ سينما، تا جايي که به سينماي هاليوود مربوط مي‌شود است. به نظر من دهه 90 هم همان بالا ايستاده اما مردم همان چيزي را گفتند که اسپيلبرگ تمام مدت در دهه 90 گفت و همان‌‌ها را هم در دهه 70 گفتند.
...اگر در طي يکسال مدام به سينما برويد و فيلم‌هاي زيادي ببينيد تهيه ليست 10تايي برترين‌ها کار دشواري مي‌شود، چراکه شما چيزهاي بسيار زيادي ديديد که دوستشان داشتيد. يک ليست 20تايي آسان‌تر است. احتمالا يک فيلم شاهکار در هر سال وجود دارد، اما فکر نمي‌کنم که بايد انتظار بيش از يک فيلم شاهکار را در هرسال داشت، مگر اينکه يک سال خيلي بزرگ و خاص باشد.

کوئنتين تارانتينو هنوز هم يادداشت‌هايي از سوي استوديوها دريافت مي‌کند
آخرين نامه خوبي که به دستم رسيد براي فيلم "جنگو {رهاشده}" بود. ما درباره مدت زمان فيلم درحال مشاجره بوديم و من قسمتي از فيلم را بيرون کشيدم تا به حرکت‌مان ادامه دهيم. ايمي پاسکال از کمپاني کلمبيا به من مي‌گفت: "در فيلمنامه صحنه‌اي وجود ندارد که شولتز تاريخ زيگفريد و برونهيلد را براي جانگو شرح مي‌دهد؟" جواب دادم که "آره، فکر کردم که مي‌توانم از آن صرف‌نظر کنم." او گفت که "نه، فکر مي‌کنم به نوعي مهم باشد." بنابراين ما اين کار را امتحان کرديم و حق با او بود. صحنه مهمي بود و مشاوره خوبي از او گرفتم.

"هشت نفرت‌انگيز" با مسائل نژادي حال حاضر آمريکا سروکار دارد
فيلم درباره از هم گسيختگي کشور و مسائل نژادي بوجودآمده شش، هفت، هشت يا ده سال پس از آن است. سرانجام به مسئله برتري سفيدها پرداخته شده و درباره آن صحبت مي‌شود. و موضوع اصلي فيلم همين است. چنين چيزي پيشاپيش در فيلمنامه وجود داشت و در فوتيج‌هاي فيلمبرداري شده هم ديده مي‌شد. فقط درست به موقع از راه رسيد. ما سعي نداشتيم که براي زمان خاصي آن را آماده کنيم. خودش به موقع از راه رسيد. عاشق اين حقيقت هستم که مردم درباره نژادپرستي سازمان‌دهي شده که هميشه در اين کشور وجود داشته و ناديده گرفته شده صحبت مي‌کنند. به نظرم اين يک لحظه دهه شصتي ديگر است، جايي که مردم خودشان بايد چهره زشت گذشته‌شان را پيش از آن‌که همه چيز دگرگون شود آشکار کنند. اينکه چينن چيزي در حال حاضر اتفاق بيافتد اميدوارم مي‌کند.

باراک اوباما رييس‌جمهور موردعلاقه تارانتينو است
به نظرم او فوق‌العاده است. او رييس‌جمهور محبوب من است؛ در تمام زندگي‌ام. او سال گذشته را فوق‌العاده سپري کرده، بخصوص در جريان زنجيره اتفاقاتي که به سرعت يکي پس از ديگري جلوي پايش سبز شدند. تقريبا شبيه به اين است که هيچ‌کس را زنداني نکنيد. رويکرد لعنتي او در اهميت ندادن به هيچ چيز هنوز هم جالب است. هميشه افراد بسياري درباره رييس‌جمهورهاي غيرمتعهد که دوره‌شان رو به اتمام است صحبت کردند و من هيچ‌گاه نديده بودم که کسي به چنين پاياني برسد. همه کساني که در اين مسير او را همراهي کردند و سوالات مختلفي از او پرسيدند، حالا به همه جواب‌هايشان مي‌رسند.

ويسنا فولادي
نظرات
پرهام سه شنبه 3 شهريور 1394 آقا درود به سرعتتون در کار کردن اين مطلب...لذت بردم از خواندن صحبتهاي کيو تي
2 0
پاسخ

پوري يا پنجشنبه 5 شهريور 1394 اي بابا!
کاش تو ام (تارانتينو) مثه ما حداقل از فصل اول کاراگاه حقيقي لذت ميبردي!
حالا فصل دوم رو انصافا ميتونم حق بهت بدم.
1 0
پاسخ

صادق يكشنبه 8 شهريور 1394 عميقا خواهش ميکنم اسم فيلمارو انگليسي بنويسيد
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز