صداهای ماندگار - بخش پنجم: ناصر تهماسب

تهماسب در اوايل دهه پنجاه و با نقش‌گويي درخشان به جاي جك نيكلسون در فيلم محله چيني‌ها بدل به دوبلور ثابت اين بازيگر شد و جدا از كار فوق‌العاده درخشانش در پرواز برفراز آشيانه فاخته(ديوانه‌اي از قفس پريد) خصوصا در سال‌هاي اخير در تقريبا تمامي فيلم‌هاي اين بازيگر حرف زده است كه از ميان‌شان نقش نويسنده روان پريش درخشش به ياد ماندني‌تر است.

7فاز: ناصر تهماسب را معمولا گوينده تواناي نقش هاي به لحاظ رواني پيچيده نظير اغلب نقش‌هاي جک نيکلسون مي‌دانند که اطلاق مداوم اين صفت چيزي جز يک تعارف معمولي نيست و باعث شده تا وجوه ديگر توانايي‌هاي خيره کننده او در عرصه دوبله در سايه قرار بگيرند.
تهماسب که مانند بسياري ديگر از بزرگان اين عرصه از اواخر دهه سي به نقش‌هاي اول رسيد و در طول دوران پررونق دهه چهل گوينده ثابت ستارگان زيادي بود. او در اين سال‌ها به جاي همفري بوگارت در آثاري نظير کازابلانکا (دوبله اول)، کنتس پابرهنه، سابرينا و اومالي بزرگ صحبت کرد و تا پيش از دوبله‌هاي تلويزيوني آثار اين بازيگر در دهه شصت و نقش گويي‌هاي خاطره‌انگيز حسين عرفاني دوبلور ثابت بوگي محسوب مي‌شد. او در آن سال‌ها دوبلور اصلي گري کوپر هم بود و هم به جاي کوپر جوان و سرحال در آتشپاره و هم به جاي کوپر ميانسال درون‌گرا در وراکروز و باغ شيطان به بهترين نحو ممکن حرف زد. صداي تهماسب با بالارفتن سنش تغيير کرد ولي اين تغيير برخلاف مثلا صداي جلال مقامي با از دست رفتن ويژگي‌هاي منحصر به فرد صوتي‌اش همراه نبود و نوعي پختگي برايش به ارمغان آورد و باعث شد تا بتواند صدايش را در آثار مستند و حتي تيزرهاي تبليغاتي هم به کار بگيرد. تهماسب در سال‌هاي اخير با همين صداي تغييريافته دو تا از کارهاي قابل قبول دوبله معاصر را به جا گذاشته يعني نقش‌گويي به جاي گري کوپر در مردي از غرب و به جاي هنري فاندا در وارلاک. هنري فاندايي که در دهه‌هاي چهل و پنجاه بارها به جايش حرف زده بود که خاطره انگيزترين شان تام جاد فيلم خوشه‌هاي خشم است.
تهماسب در اوايل دهه پنجاه و با نقش‌گويي درخشان به جاي جک نيکلسون در فيلم محله چيني‌ها بدل به دوبلور ثابت اين بازيگر شد و جدا از کار فوق‌العاده درخشانش در پرواز برفراز آشيانه فاخته(ديوانه‌اي از قفس پريد) خصوصا در سال‌هاي اخير در تقريبا تمامي فيلم‌هاي اين بازيگر حرف زده است که از ميان‌شان نقش نويسنده روان پريش درخشش به ياد ماندني‌تر است.
تهماسب در دهه پنجاه با موفقيت کامل به جاي طيف بسيار متنوعي از نقش‌ها حرف زد و شايد به جرات بتوان گفت در ميان بزرگان دوبله در آن دهه هيچ يک به اندازه او در کارشان به پختگي نرسيده بودند. شاهد اين مدعا را هم مي‌توان حاصل کار رشک انگيزش در فيلم دختر خداحافظي به جاي ريچارد دريفوس دانست که آنرا به جرات مي‌توان يکي از درخشان‌ترين و يا شايد حتي درخشان‌ترين کار تاريخ دوبله اين سرزمين ناميد. حتي بسياري از فيلم‌هاي معمولي و فراموش شده آن سال‌هاي سينماي جهان را تنها به بهانه صداي او مي‌توان به ياد آورد.
استعداد فوق العاده تهماسب در نقش‌هاي کمدي هم باعث شد تا مديران دوبلاژ در آن سال‌ها از او در کنار عزت الله مقبلي و اصغر افضلي در دوبله فيلم‌هاي کمدي استفاده کنند . حرف زدن به جاي پيتر سلرز در پلنگ صورتي و به جاي استن لورل در به شکار ارواح مي‌رويم از بهترين نمونه‌ها هستند.
صداي خاص ناصر تهماسب چندان مناسب صحبت در فيلم‌هاي ايراني پيش از انقلاب موسوم به فيلمفارسي نبود ولي او با تغيير لحن و صدايش به جاي پيرمردهاي شنگول فيلم‌هاي ايراني صحبت کرده که از نمونه‌هاي معروفش اسماعيل محمدي سريال هزاردستان است.
ناصر تهماسب در سال هاي اخير و دوران حضيض دوبله وضعيت نسبتا متعادلي داشته نه همچون جلال مقامي گرد پيري صدايش را آنچنان تحت تاثير قرار داده و نه همچون جليلوند به واسطه پرکاري مفرط در سراشيب سقوط قرار گرفته و البته نه همچون سعيد مظفري و پرويز ربيعي توانسته صدايش را همچون دوران خوش گذشته به اصطلاح روي فرم نگه دارد.

پدرام شايق
نظرات
عليرضا سه شنبه 13 مرداد 1394 فکر کنم دوبلور جاي جك نيكلسون در فيلم در پرواز برفراز آشيانه فاخته (ديوانه‌اي از قفس پريد) مرحوم ايرج ناظريان بود.
0 3
پاسخ
پدرام سه شنبه 13 مرداد 1394 نه دوست عزيز ناصر تهماسب گوينده نقش جک نيکلسن توي اين فيلم بودند البته اين فيلم دو مرتبه دوبله شده ولي ظاهرا تمام گويندگان هر دو نسخه يکي بوده اند

ايمان سه شنبه 13 مرداد 1394 سپاس جناب شايق. بسيار خوب بود
1 0
پاسخ

آتنا چهارشنبه 14 مرداد 1394 صداش ترکيبيه از هوشمندي و شوخ طبعي.ممنون آقاي شايق بابت اين سري مطالبتون.درباره دوبله هاي ماندگار هم به جز صداهاي ماندگار بنويسين لطفا.
1 0
پاسخ

کيارش چهارشنبه 23 دي 1394 دوست عزيز متاسفانه، جيمز استوارت وکري گرانت رو از قلم انداختيتن!!!
و همينطور يکي از مهمترين و زيبا ترين گويندگي ايشون در نقش لودويگ کسلر در سريال ارتش سري...
2 0
پاسخ

مرضيه دوشنبه 5 بهمن 1394 بقول داداشم، صداشون ديوانه کننده هست
بي نظيره صداشون
1 0
پاسخ

بهرام جمعه 22 مرداد 1395 صدايي بينظير و خاص که اغلب به جاي نقشهاي اهريمني وباهوش وچند وجهي فوق العاده گويندگي ميکنند
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز