شخصیت‌های سریالی که دوستشان داریم - بخش دوم: ویل مک‌اووی در Newsroom/ اتاق خبر

ويل مك‌آووي اپيزودهاي اول يك ستاره تلويزيوني است اما نه يك گزارشگر پيشگام. او مارو يا بردلي يا برنستاين يا وودوارد نيست. بيشتر يك شومن است. آمار بيننده‌هايش بالاست و مهم‌ترين نكته برايش حفظ همين ركورد است. او مي‌خواهد يك «برنامه تلويزيوني» پرطرفدار داشته باشد نه يك «برنامه خبري» خوب

7فاز:
"و من بر اين باورم که روزنامه‌نگاري خوب و تلويزيون خوب، مي‌تواند دنياي ما را جاي بهتري براي زندگي کند."(کريستين امانپور/گزارشگر ارشد شبکه cnn)

ادوارد مارو، بن بردلي، کارل برنستاين، باب وودوارد، مايک والاس...اين فهرست طولاني‌تر هم مي‌شود. اين‌ها مرداني هستند که در عالم واقعيت بخاطر تلاش براي گزارش حقيقت به مردم از طريق رسانه‌هايشان مشهور شدند. در عالم سينما آنها الهام‌بخش به وجود آمدن فيلم‌هايي مثل «شب بخير و موفق باشيد»، «همه مردان رييس جمهور» و «اينسايدر» شدند. مرداني متعلق به نسل‌هاي قديم. دوره مک‌کارتي و دهه هفتاد. والاس پرتلاش البته تا دم مرگش در سال 2012 در تلويزيون فعال بود اما دوره اوج او هم به همان دهه‌هاي شصت و هفتاد و هشتاد برمي‌گردد. در خبرنگاري هميشه بار دراماتيک و جنب و جوش و شور و هيجاني بوده که آن را براي مردم عادي و سينماگران تبديل به يک شغل جذاب، الهام‌بخش و متعالي کرده است. خطر کردن براي درک و دريافت حقيقت شبيه سفري اوديسه‌وار است که روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و گزارشگران به آن دست مي‌زنند. شايد رسانه‌ها ديگر کمتر اسطوره‌هايي مثل مارو و بردلي و برنستاين به خود ببينند اما سينما همچنان مجذوب مرداني است که شغل‌شان گزارش حقيقت به مردم است. در سال‌هاي اخير بهترين نمونه‌اش را در سريال «اتاق خبر» آرون سورکين مي‌بينيد. چارلي اسکينر، مکنزي مک‌هيل به علاوه تک‌تک بچه‌هاي «اتاق خبر» از جنس همان قهرمانان روزگار گذشته هستند که هدف‌شان نه جلب مخاطب به هر قيمتي، که پخش اخبار صحيح است. اين وسط ولي قهرمان قصه و جذاب‌ترين‌شان ويل مک‌آووي است با بازي درخشان جف دنيلز. ويل مک‌آووي مجري برنامه خبري اصلي شبکه acn است. حالا وقتي مي‌گوييم مجري، احتمالا اين تصور به وجود مي‌آيد که او کسي است که جلوي دوربين مي‌آيد و متني را که سردبيران برنامه در اختيارش قرار داده‌اند مي‌خوانند. ويل مک‌آووي فقط اين نيست. او ستاره برنامه خبر است و صاحب اصلي برنامه. در حقيقت کنار چارلي اسکينر، مدير شبکه و مکنزي مک‌هيل، تهيه‌کننده برنامه، ويل ضلع سوم است که هيچ سوژه‌اي بدون تاييد او پخش نمي‌شود. ويل البته از جنس اهل رسانه قهرمان ديروز نيست که از همان اول براي کشف حقيقت خودشان را به آب و آتش مي‌زدند. در حقيقت در اولين قسمت سريال ويل بيشتر شبيه يک ستاره تلويزيون است که سعي دارد چهره محبوبش و ستاره‌هاي ارزشگذاري‌اش را پيش مخاطبان حفظ کند. اخبار اهميت‌شان را براي ويل از دست داده‌اند اما يک سوال و جواب در دانشگاه باعث مي‌شود که انگيزه‌هايش دوباره زنده شوند.‌ و راستش را بخواهيد اصلا عجيب نيست. کل روزنامه‌نگاري همين وسوسه‌هاي کوچک سوژه‌هايي است که ذهن اهل رسانه را قلقلک مي‌دهند. از ويل مک‌آووي و رابطه‌ عاشقانه‌اش با مکنزي عبور مي‌کنم چون بنظرم مهم‌ترين وجه شخصيتي ويل، آن ور خبرنگارش است. وجهي که مشتاق پيشرفت کشورش از طريق اطلاع‌رساني درست به مردم است. رسالت خطير کار خبر.
ويل مک‌آووي اپيزودهاي اول يک ستاره تلويزيوني است اما نه يک گزارشگر پيشگام. او مارو يا بردلي يا برنستاين يا وودوارد نيست. بيشتر يک شومن است. آمار بيننده‌هايش بالاست و مهم‌ترين نکته برايش حفظ همين رکورد است. او مي‌خواهد يک «برنامه تلويزيوني» پرطرفدار داشته باشد نه يک «برنامه خبري» خوب. (اين طبقه‌بندي‌ها ناگزير است. همين روزهاي اخير به بهانه برنامه «ماه عسل» در تلويزيون خودمان هم شاهدش بوديم. تفاوت بين يک برنامه پرطرفدار و برنامه‌اي که در مسير درست خودش است.) با آمدن مکنزي، همان کسي که در منزوي شدن ويل و تغيير مسيرش نقش مهمي داشته، دوباره در جايگاه درست خودش به عنوان يک گوينده خبر و نه يک ستاره تلويزيوني قرار مي‌گيرد. ويل مک‌آووي همان کسي است که دنبال حقيقت است و مي‌خواهد با گزارش آن و آگاه کردن مردم، جهان اطرافش را تغيير دهد. رسالت ژورناليسم. در اپيزود شش وجه انسان‌دوستانه ويل رو مي‌شود. يکي از بهترين اپيزودهاي فصل يک. وقتي ويل حاضر مي‌شود براي آزادي جواني که به صورت داوطلبانه از انقلاب مصر برايشان گزارش تهيه مي‌کرد، چندهزار دلار از جيب خودش بپردازد. در فصل آخر سريال «اتاق خبر» با حمايت بي‌چون و چرايش از نيل سمپات، خودش را به دردسر مي‌اندازد تا ريسک پخش خبري درباره امنيت ملي را قبول کنند. ويل مک‌آووي با بازي درخشان جف دنيلز، با تندي‌ها، شوخ‌طبعي‌ها، دغدغه‌هايش براي مخاطب، کمک‌هاي انسان‌دوستانه و درنهايت ايمانش به بخش خبري کاراکتر محبوب من در سريال‌هاي تلويزيوني است. همان‌طور که خودش در فصل اول مي‌گويد او «نخبه رسانه» است و جهان امروز بيشتر از هر زمان ديگري، حتي بيشتر از زمان رسوايي واترگيت يا افشاگري مارو درباره مک‌کارتي، به نخبگان رسانه نياز دارد.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پرهام چهارشنبه 14 مرداد 1394 مرسي خانوم نصرالهي بخاطر اين متن خيلي خوب..بازي جف دانيلز عالي هست در اين نقش
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز