شخصیت‌های زن ماندگار سینمای ایران - گلرخ کمالی/ مژده شمسایی در سگ‌کشی (بهرام بیضایی)

بيضايي در آخرين فصل داستان، سياهي را به اوج مي‌رساند. گلرخ مي‌فهمد مهره‌اي بوده براي تكميل نقشه ناصر معاصر تا او بتواند بعد از تمام شدن داستان با خيال راحت همراه منشي شركت به سفر اروپا برود. بيضايي اما فراموش نمي‌كند گلرخ را، تنها نقطه سپيد دنياي سياهش را از داستان خارج كند. گلرخ اسلحه را به عنوان هديه به ناصر معاصر مي‌دهد و از دنيايي كه به آن تعلق ندارد خارج مي‌شود. او ناصر را ترك مي‌كند درست شبيه كاري كه پيش‌تر انجام داده بود با اين تفاوت كه آنقدر قوي شده است كه ديگر هيچ ترديدي نمي‌تواند قدم‌هايش را سست كند و وادارش كند به پشت سر نگاه كند؛ به صحنه‌ي سگ كشي.

7فاز: مژده شمسايي دانش‌آموخته رشته تئاتر، عمده شهرت خود را از همکاري با همسرش بهرام بيضايي بدست آورد. او که در فيلم مسافران توانايي خود را ثابت کرده بود توانست بعد از شکستن سکوت ده ساله استاد، در فيلم سگ کشي ايفاگر نقش گلرخ باشد. نقشي که مورد توجه منتقدين قرار گرفت و براي شمسايي سيمرغ بلورين  بخش بين‌الملل نوزدهمين جشنواره فيلم فجر را نيز به ارمغان آورد.
 گلرخِ فيلم سگ کشي را اول بار در فرودگاه مي‌بينيم جايي که در جواب فرستاده همسرش که از او مي‌پرسد شما گلرخ کمالي هستيد؟ مي‌گويد: بهتراست باشم يا نباشم؟
گلرخ براي جبران گذشته بازگشته است؛ جبران شکي که هيچگاه برايش به يقين تبديل نشد. او که به گفته خود يکسال آزگار را به دليل بدگماني بي‌جا نسبت به رابطه همسرش با منشي شرکت از او دور بوده است حال مي‌خواهد در سخت‌ترين شرايط ممکن ناجي ناصر معاصر شود. گلرخ اين‌بار آمده است تا باور کند. به ديدار منشي سابق همسرش مي‌رود و بي‌گناهي او را باور مي‌کند. به ديدار همسرش مي‌رود و داستان ورشکستگي او و خيانت شريکش را باور مي‌کند و قبول مي‌کند براي نجات ناصر وارد بازي‌اي شود که قواعدش را نمي‌داند. قبول مي‌کند با آدم‌هايي که از قماش خود نيستند روبرو شود و در ازاي پرداخت يک سوم طلب‌شان رضايت آنها را جلب کند. گلرخ که نويسنده است و شبيه اغلب نويسندگان با دنياي تجارت و سر و کله زدن با اعداد و ارقام درشت بيگانه، به اجبار حساب و کتاب ياد مي‌گيرد. شب‌ها در اتاق هتل،روبروي پنجره بزرگي که کارگران مشغول کار در ساختماني نيمه کاره هستند مي‌نشيند و به جاي نوشتن داستان، براي فردا و طلبکاراني که قرار است با آنها روبرو شود نقشه مي‌کشد. متصدي هتل که معلم ادبيات بوده و با وجود ظاهر موجه‌اش تلفن‌هاي گلرخ را استراق سمع مي‌کند درباره کتاب جديد گلرخ مي‌گويد قهرمان شما هميشه خطر ميکنه واقعا چرا؟ مي‌خوايد بگيد خطر کردن شجاعته يا اون هيچوقت نمي‌ترسه؟ گلرخ پاسخ مي‌دهد: برعکس، اون مي‌ترسه خيلي هم زياد اما بي‌اون که بخواد جاييه که هر قدمي برداشتن اصلن بدون خطر کردن ممکن نيست.
دنيايي که بيضايي براي ما به تصوير مي‌کشد دنياي خطر کردن است؛ دنيايي که رفته رفته تيره و تيره‌تر مي‌شود و خاکستري آدم‌هايش بيشتر به سياهي مي‌زند. در اين ميان تنها گلرخ است که نبايد در لجنزار ترسيم شده غرق شود. گلرخ کم‌کم ياد مي‌گيرد انقدر بي‌اعتماد باشد که بلافاصله بعد از گرفتن چک از طلبکاران، امضاي آنها را پاره کند. ياد مي‌گيرد چطور از نقطه ضعف آنها به نفع خود بهره برد مثل زماني که حاجي بازاري را با وعده وصال سرگرم مي‌کند و با همدستي حاج خانم چک را در ازاي پرداخت مبلغ طي شده با حاج آقا دريافت مي‌کند. گلرخ مجبور مي‌شود براي طلبکاري که قصد سو‌ءاستفاده از او را دارد اسلحه بکشد. نقشه وکيل خائن طلبکاري ديگر را رو کند و در سخت‌ترين ايستگاه، زنانگي‌اش مورد تعرض قرار ‌گيرد. گلرخ بعد از تمام آن آزارهاي جسمي و روحي به نگهبان باغ ناصر مي‌گويد ديگر به محافظ احتياج ندارد و ادامه راه را تنهاتر از قبل پي مي‌گيرد. گلرخ در آخرين قدم در آن ساختمان وهم آلود با صدايي محکم و عاري از ضعف التماس مي‌کند اما نه به خاطر خود، به خاطر مردي که خيال مي‌کند در قعر چاه است و قرار است با دستان او بيرون کشيده شود.
بيضايي در آخرين فصل داستان، سياهي را به اوج مي‌رساند. گلرخ مي‌فهمد مهره‌اي بوده براي تکميل نقشه ناصر معاصر تا او بتواند بعد از تمام شدن داستان با خيال راحت همراه منشي شرکت به سفر اروپا برود. بيضايي اما فراموش نمي‌کند گلرخ را، تنها نقطه سپيد دنياي سياهش را از داستان خارج کند. گلرخ اسلحه را به عنوان هديه به ناصر معاصر مي‌دهد و از دنيايي که به آن تعلق ندارد خارج مي‌شود. او ناصر را ترک مي‌کند درست شبيه کاري که پيش‌تر انجام داده بود با اين تفاوت که آنقدر قوي شده است که ديگر هيچ ترديدي نمي‌تواند قدم‌هايش را سست کند و وادارش کند به پشت سر نگاه کند؛ به صحنه‌ي سگ کشي. در اين ميان تنها چيزي که گلرخ به يادگار براي خود مي‌برد زخمي است که بايد با آن ساخت، زخمي که سخت است اما خوب مي‌شود.

مونا باغي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز