یادداشت نویسنده 7فاز بر گینس (محسن تنابنده)

محبوبيت اين روزهاي تنابنده نبايد او را از بحران فيلمنامه‌اي كه با آن مواجه است غافل كند. عدم رضايت مخاطبان از پايتخت 4 و همچنين نارضايتي تماشاگران گينس از فيلم و پايان سر كاري آن، زنگ خطري است كه او بايد به آن توجه كند. از آنجايي كه يك بازي خوب از خلاء به وجود نمي‌آيد، بدون شك اين مشكل در طول زمان توانايي‌هاي بازيگري او را نيز تحت تاثير خود قرار خواهد داد.

7فاز: نخستين بار در چند كيلو خرما براي مراسم تدفين سامان سالور بود كه با محسن تنابنده آشنا شديم. هيچكس آن موقع پس از تماشاي آن ظاهر خشن و زمخت فكر نمي‌كرد كه اين بازيگر قرار است تبديل به يكي از شيرين‌ترين بازيگران كمدي چند سال بعد شود. تنابنده در كنار بازيگري، فيلمنامه‌نويسي هم انجام مي‌داد و همان سال فيلمنامه چند ميگيري گريه كني شاهد احمدلو را نوشت. اما پس از گذشت يك دهه نام تنابنده بيشتر از همه به عنوان بازيگري توانا به ذهن خطور مي‌كند تا چيز ديگري. با اينكه تنابنده از سينما كار خود را آغاز كرد، اما همچون رضا عطاران همبازيش در گينس، در تلويزيون بود كه تبديل به تنابنده‌ي امروز شد. در دوره‌اي كه عطاران كارش را در سينما متمركز كرده بود، تنابنده و پايتخت قرار بود جايگزيني براي او در سريال‌هاي كمدي تلويزيوني باشند.
تنابنده با استفاده از محبوبيتي كه از قبال پايتخت به دست آورد، با گينس به سينما برمي‌گردد. اكران همزمان فيلم با پخش پايتخت 4 در تلويزيون حساب كردن تنابنده بر روي اين محبوبيت را نشان مي‌دهد. حضور عطاران، پولسازِ اين روزهاي سينماي ايران (به طرزي متناقض در بدترين روزهاي بازيگر) ديگر نكته‌اي است كه احتمال فروش زياد گينس را بالاتر مي‌برد. رسيدن به رقمي ميلياردي ظرف نه روز گواهي است بر درستي اين احتمالات. اما از تمام اين نكات كه بگذريم، در زمينه‌ي داستان و فيلمنامه، گينس همان مسير دو فصل آخر پايتخت را در پيش مي‌گيرد. نبود هيچ طرح و فيلمنامه و قرار دادن تمام بار فيلم بر دوش بازيگران. همانطور كه پايتخت 4 در عمل نشان داد، تكيه بر بازيگري تنها تا يكجايي مي‌تواند پوشاننده‌ي نبود درام و داستان باشد. از اين نظر اوضاع در گينس از پايتخت هم خراب‌تر است. اينجا حتي از معدود لحظات خوبي كه تنابنده و عطاران در بدترين فيلم‌هايشان هم ارائه مي‌كنند خبر چنداني نيست. نكته‌ي اصلي درباره‌ گينس فارغ از هرگونه ارزشگذاري بد و خوب اين است كه حتي تبديل به يك فيلم هم نمي‌شود و در كمال خونسردي نصفه و نيمه تمام مي‌شود. به همين خاطر است كه تصميم شترمرغ سواري براي ثبت ركورد گينس (شايد به خاطر درخواست اسپانسر فيلم) خيلي راحت تبديل به مسابقه بزرگترين ساندويچ شترمرغ مي‌شود. در نبود هيچ‌گونه درام و ميزان‌سن كمدي‌ساز، تنابنده در مديومي به مراتب آزادتر از تلويزيون، از كمدي اشتباهات روستايي پايتخت فاصله مي‌گيرد و براي خنداندن تماشاگرش (اشتباه بزرگ بيشتر كمدي‌سازان ايراني اين است كه فكر مي‌كنند فيلم كمدي بايد حتما تماشاگرش را از شدت خنده به دل درد بيندازد) دست به دامن انواع و اقسام شيشكي و شوخي‌هاي جنسي و غذا خوردن‌هاي حال به هم زن شود (چيزي كه پيش از آن عطاران بهترين نمونه‌هايش را در كارهاي خوبش انجام داده). پكيجي از دم دستي‌ترين شوخي‌ها كه حتي براي پنجاه سال پيش هم تمهيدات سطح پاييني بودند چه برسد به اين روزگار.
محبوبيت اين روزهاي تنابنده نبايد او را از بحران فيلمنامه‌اي كه با آن مواجه است غافل كند. عدم رضايت مخاطبان از پايتخت 4 و همچنين نارضايتي تماشاگران گينس از فيلم و پايان سر كاري آن، زنگ خطري است كه او بايد به آن توجه كند. از آنجايي كه يك بازي خوب از خلاء به وجود نمي‌آيد، بدون شك اين مشكل در طول زمان توانايي‌هاي بازيگري او را نيز تحت تاثير خود قرار خواهد داد. آزادي عمل بيشتر تنابنده در مقام فيلمنامه‌نويس و كارگردان، بحث او را نسبت به ساير بازيگران قابلي كه به دليل پتانسيل پايين سينماي ايران از حضور در نقش‌هاي خوب محروم مي‌شوند جدا مي‌كند. شايد از بقيه آبي گرم نشود، اما حداقل خود تنابنده مي‌تواند فكري به حال خود كند و از اين ورطه‌ي تكراري خودش را جدا كند. خدا مي‌داند كه تنابنده چه قابليت بالايي در ايفاي نقش‌هاي مختلف از جمله نقش‌هاي منفي و جدي مي‌تواند داشته باشد. فقط بايد اميدوار باشيم كه سقف آرزوهايش بلندتر از موقعيتي باشد كه تا به حال به آن دست يافته است.

احسان ميرحسيني
نظرات
يكي دوشنبه 22 تير 1394 عدم رضايت تماشاگران از پايتخت4؟
شما حالت خوبه؟ آمار گرفتي از اين بيننده هاي ناراضي و نامريي؟ اينهمه كه دارن هرشب تماشا مي كنن تماشاگران نيستن؟ كجا هستن اين ناراضيا استاد دلواپس
13 8
پاسخ
محمد دوشنبه 22 تير 1394 يعني حال کردم بات ،يکي باشي ،اين جماعت عادت داره به اين که خودشو مدعي العموم بدونه ،عزيز روشن فکر نويسنده ارجاعت مي دم به کمپين هايي که براي ساخت پايتخت 5 تشکيل شده

مسعود دوشنبه 22 تير 1394 پايتخت چهار به خوبي سه تاي قبلي نيست اما هنوز تماشاي مسخره بازيهاي اين جماعت بامزه هستش
10 2
پاسخ

تير دوشنبه 22 تير 1394 بازهم صدور حكم هاي من درآوردي شبه انتلكت
7 4
پاسخ
... دوشنبه 22 تير 1394 باز هم زر زرهاي کيلويي صد من يه غاز :)))
:) دوشنبه 22 تير 1394 تير جان شما فعلا بهمن ات رو دود کن
تير دوشنبه 22 تير 1394 ترك كردم جناب :)))
هادي دوشنبه 22 تير 1394 ترک واسه موتوره..دود کن که ترک عادت موجب مرض است

پرهام دوشنبه 22 تير 1394 خيلي خوب نوشتند آقاي ميرحسيني.هم مشکل پايتخت و هم اين فيلم نبود فيلمنامه هستش.يا به عبارت بهتر ذوق داستانگويي که انگار وجود خارجي نداره بين جماعت.
8 3
پاسخ

ارسطو عامل دوشنبه 22 تير 1394 چي بچه مچه حرف ميزني تو!!
6 0
پاسخ
پيرمرد پرحاشيه دوشنبه 22 تير 1394 الكي ميگه

بلحاج دوشنبه 22 تير 1394 ميزان سن؟!!! يعني جدانويسي تو حلقم
3 1
پاسخ
مسعود سه شنبه 23 تير 1394 نادان تر از تو نديدم..زياد زر ميزني و دو سه جا کامنتاتو خوندم..پخي نيستي و مشتت خاليه..در نتيجه ببند گاله رو تا خودم نيومدم با عن پرش کنم!!

فرشيد سه شنبه 23 تير 1394 خيلي خوشحالم از خوندن اين نوشته
هم نقدش کاملن درست بود
هم چيزي که درباره استعداد تنابنده گفته شد
يکي از بهترين کاراکترهاي زمختي که توي چند سال اخير توي سينماي ايران ديدم ، نقش تنابنده در چند کيلو خرما بود
تنابنده آدم باهوشيه. مطمئنم يه فکري براي خودش ميکنه
0 -2
پاسخ

يك شخصيت مطرح بين المللي پنجشنبه 25 تير 1394 آقاي ميرحسيني كه ديده ام به ميزانسن وقعي ميگذرايد جدا آنهمه ميزانسن كارا و زيبا در پايتخت را نمي بينيد؟
1 2
پاسخ

p پنجشنبه 1 مرداد 1394 توصيه ميکنم هيچکس گينس رو نبينه،از محسن تنابنده و رضا عطاران بعيد بود همچين چيزي.شوخي هاي زشت و انحرافي ، قمار و شرط بندي ، غذا خوردن هاي حال به هم زن توش کم نيست،حالا باز اينا هيچي،،،،،،،، آخرش خيلي مسخره تموم ميشه و معلوم نميشه چي شد .واقعا موقعي که تو سينما اين فيلمو ميديدم خودمو فش ميدادم که باسه چي اومدم اين فيلمو ببينم.
2 1
پاسخ

ساناز شنبه 30 بهمن 1395 خيلي ازت بدم مياد
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز