فصل دوم سریال True Detective/ کارآگاه حقیقی از چه نظر با فصل اول آن متفاوت است؟

هواداران داستان‌هاي فانتزي-جنايي لس‌انجلس موارد لذت‌بخش زيادي را در فصل دوم خواهند يافت. كارآگاهي كه فارل نقش آن را بازي مي‌كند مي‌تواند از دل يكي از داستان‌هاي جيمز الروي هم پديدار شود و نوعي سردي و درماندگي درميان همه كاراكترهاست كه ريموند چندلر و جان فانته را به مخاطب يادآوري مي‌كنند.

هاليوود ريپورتر: متفاوت بودن فصل دوم سريال کارآگاه حقيقي از فصل اول آن ديگر خبر تازه‌اي نيست. بازيگران جديد سريال شبکه اچ‌بي‌او کالين فارل، وينس وان، ريچل مک‌آدامز و تيلور کيچ هستند، اين در حالي است که جزئيات مربوط به پرونده جديد فصل دوم تا شروع پخش آن از يکشنبه شب فاش نشده باقي مانده بود.
تغييرات فصل دوم با اين حال بيشتر از اين است؛ نويسندگي اپيزودها را بار ديگر نيک پيتزولاتو تهيه کننده برعهده گرفته و از نظر او با وجود "جنايت، کارآگاهان، روابط و ايده‌ها، فصل دوم هم ساختاري مشابه با فصل يک دارد." شايد سريال همان باشد اما حالا ديگر با داستان متفاوتي رو به رو هستيم. پيتزولاتو با هوشمندي تمام از خلق دوباره ديناميک بين متيو مک‌کاناهي و وودي هارلسون صرف‌نظر کرده است. فضاي فصل دوم مشابه با فصل اول است با اين وجود شيطان هميشه در پس جزئيات ساکن مي‌شود. برخي از اين تفاوت‌ها را با يکديگر مرور مي‌کنيم:

مقدمه
پس از گذشت چند دقيقه ابتدايي فصل اول کارآگاه حقيقي تماشاگران با جنازه دختري در دشت رو به رو مي‌شوند که بدن عريان‌اش مثل يک گوزن به سيخ کشيده شده است. دقايق گذشته به معرفي کاراکتر هارلسون، مارتي هارت و راست کول مک‌کوناهي سپري شده و خط زماني فرضي تا پايان فصل ادامه پيدا مي‌‌‌کند.
فصل دوم در تضاد با اولين فصل وقت بيشتري را براي نزديک شدن به موضوع اصلي پرونده مي‌گذراند، چهار کاراکتر اصلي وجود دارند: پليس‌ها فارل، مک‌آدامز و کيچ هستند و ماجراي گانگستري به تازگي تاجر شده (وان) با داستان اين سه نفر گره مي‌خورد. اعمال تاريک زيادي در زمان يک ساعته اپيزود اول به تصوير کشيده مي‌شوند و کساني که منتظر نمايي از يک بدن بي‌جان هستند بايد زمان نسبتا بيشتري را به ادامه تماشاي اين سريال بگذرانند.

لوکيشن‌ها
فصل يک صحنه‌هاي زيادي را در مناظر طبيعي لوييزيانا و دشت‌هاي پهناوري که پالايشگاهاي نفت تخريب‌شان کرده بودند گذرانديم. با اين حال احساس ترس از خفگي و عرق سردي که در نتيجه کاوش‌هاي هارت و کول در گوشه‌هاي تاريک ايالت نصيب‌مان شد فراموش نشدني هستند.
داستان فصل دو در کاليفرنياي جنوبي مي‌گذرد و هماهنگي خوبي با پراکندگي و از هم گسيختگي فضاي اين فصل دارد، صحنه‌هاي اکشن در ناحيه شمالي ماليبو و قلب صنعتي جنوب غربي آن، لس‌انجلس رخ مي‌دهند. جاستين لين کارگردان بر روي بزرگراه‌ها و محله‌هاي صنعتي تمرکز کرده است. در اين فصل بخش‌هايي از لس‌انجلس را خواهيد ديد که معمولا در تصاوير ديگر چنين ظاهري ندارند.

تاثيرپذيري‌ها
پيتزولاتو در لوييزيانا بزرگ شده و معتقد است روزهاي زندگي گذشته‌اش در ارائه تصويري غيرزميني‌ از اين ايالت بسيار کمک‌رسان بوده‌اند. فلسفه پوچ‌گرايي راست از کار نويسندگاني چون توماس ليگوتي و اي.ام سيوران الهام مي‌‎گيرد و ماجراي "پادشاه زرد" تا حدودي تماشاگر را به داستاني از رابرت.دبليو چيمبرز ارجاع مي‌دهد.
هواداران داستان‌هاي فانتزي-جنايي لس‌انجلس موارد لذت‌بخش زيادي را در فصل دوم خواهند يافت. کارآگاهي که فارل نقش آن را بازي مي‌کند مي‌تواند از دل يکي از داستان‌هاي جيمز الروي هم پديدار شود و نوعي سردي و درماندگي درميان همه کاراکترهاست که ريموند چندلر و جان فانته را به مخاطب يادآوري مي‌کنند.
ورنون به عنوان قلب داستان همچنين سابقه‌اي طولاني در فساد و رسوايي‌هاي اخلاقي و مالي دارد.

زن‌ها
يکي از بزرگترين اشکالاتي که متوجه فصل اول سريال بود دست کم گرفتن زن‌ها و اعمال رفتاري راکد و عقب‌افتاده با آنان بود. پيتزولاتو حالا مک‌آدامز را ميان شخصيت‌هاي اصلي‌اش قرار داده، کارآگاهي اهل ونتورا که براي اثبات سرسختي خود تلاش مي‌کند و به چاقوهاي چندکاره علاقه‌مند است. کلي ريلي در نقش همسر وان همچنين به نسبت ديگر کاراکترهاي مونث فصل پيش حضور پررنگ‌تري دارد.
کارآگاه واقعي هيچ‌گاه عميقا يک سريال فمينيست نخواهد بود، با اين حال کاراکترهاي قابل اعتناي مک‌آدامز و ريلي از تغييرات خوش‌آيند اين فصل محسوب مي‌شوند.

پخش فصل دوم سريال کارآگاه واقعي از 21 ژوئن در شبکه اچ‌بي‌او شروع شده است.

ويسنا فولادي
نظرات
فردين سه شنبه 23 تير 1394 من دو قسمت اول رو ديدم و ديگه تصميم گرفتم که نبينم، من عاشق فيلم هاي سينمايي با اين ريتم هستم ولي براي سريال اين ريتم زجر آوره و کشش نداره، کل داستان رو مي توني تو سه ساعت خلاصه کني و يه فيلم سينمايي موفق از توش در بياري، به نظر من الان سريال mr.robot گزينه بهتري هست
3 9
پاسخ

پرهام سه شنبه 23 تير 1394 فضاهاي فصل دوم سريال، مخصوصا داخل کافه و اجراهاي آهنگي که زنده انجام ميشود براي عاشقان اين سبک از سريال ها دلنشين است. به شخصه عاشق اجراي خواننده کم شهرت lera lynn با آهنگ my least favorite life شدم. همچنان اهميت زياد سريال به شخصيت ها را بسيار ميپسندم. چيزي که در سريال هاي زيادي مشاهده نکردم.
12 1
پاسخ
ميلاد چهارشنبه 24 تير 1394 اون دختره عااااليه!

علي شنبه 25 فروردين 1397 پيش از اين سريال فارگو رو ديدم و اونو خيلي قوي ميدونستم. فارگو رو هنوز هم قوي ميدونم اما در مقابل اين سريال خيلي حرفي براي گفتن نداره. فصل اول سريال مفاهيم فلسفي زيادي رو مطرح ميکنه و کند و کاو شخصيتي بسيار عميق و استادانه اي رو به نمايش ميذاره که نشون ميده تيم روانشناسي قوي پشتش هست. با اين سريال بايد تفکر کرد و اگر دنبال اکشن هستين بهش فکر نکنين.
فصل اول سريال موضوعي رو مطرح ميکنه که به تاملش ميارزه. ديدنش رو به همه متفکرين توصيه ميکنم.
1 0
پاسخ

شيرين شنبه 8 دي 1397 اتفاقا به نظر من فصل دوم واقعيتر و تاثيرگذارتر نسبت به فصل اول بود..همينطکر بازيگرانش به خصوص وان..در کل فصل اول براي کساني که اهل فلسفه پوچگرايانه هستن خيلي ضعيفتر و مصنوعيتر بود به خصوص بازي بازيگران فصل اول خيلي اغراق اميز و جنبه نمايشي داشت و لي فصل دوم انگار خود بازيگران درگير اين روحيات بودند بدون نمايش مصنوعي و اغراق
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز