لینا هدی بازیگر نقش سرسی لنیستر از «راهپیمایی شرم» در اپیزود آخر فصل پنجم «بازی تاج و تخت» می‌گوید

آينده سرسي حالا بيشتر شبيه به يك راز است، سازندگان سريال به پايان متريال موجود در كتاب‌هاي چاپ‌شده مارتين رسيدند. هدي مي‌گويد كه هيچ نظري درباره روزهاي آينده سرسي ندارد اما پيشنهادي هم مي‌دهد: "فكر كنم پيش از آنكه به كلي كارش تمام شود نقشه قتل چند نفر را در ذهن خود مرور كند."

اينترتينمنت ويکلي: اخطار؛ اين يادداشت به بررسي صحنه‌اي از اپيزود نهايي بازي تاج و تخت مي‌پردازد.
هيچ کس لايق چنين معامله‌اي نيست
حتي در هواي آفتابي مقر پادشاهي، در ميان اعضاي تيم تهيه صميمي و هجوم توريست‌هاي علاقه‌مند، تماشاي اين لحظات به شدت برهم‌زننده است: زني عريان، با موهاي قيچي‌شده، باريک راهي طولاني را زير هجوم فرياد جمعيتي طي مي‌کند که او را "دروغگو! هرزه! فاحشه!" خطاب مي‌کنند. زن از پادرآمده با چهره‌اي که تباهي خود را پشت نقابي مبهوت پنهان کرده، راهپيمايي حسرت‌وار خود را در نمايشي که تماشاگران هاليوود مدرن پيش از اين مشابه‌اش را نديده‌اند به سرانجام مي‌رساند.
اکتبر سال گذشته در دوبرونيک، لينا هدي مشغول خوردن برشي از پيتزا در بين برداشت‌هاي صحنه "راهپيمايي شرم" براي اپيزود نهايي يکشنبه شب بود. فيلمبرداري اين صحنه سه روز طاقت‌فرسا زمان برد و با وجود اينکه هدي در طول صحنه حضوري تماما عريان نداشت (از يک بدل‌کار هم استفاده شده)، با اين حال از ميان ازدحام تمسخرآميزي که شليک کثافات‌شان تمامي نداشت عبور کرد و سفري پيش‌رونده را در خاموشي پست‌ترين تجربه احساسي سرسي لنيستر به نمايش گذاشت و شايد درنهايت وقتي که به دست نجات‌دهنده‌اش، مانتين از روي زمين برخاست جرقه‌اي گذرا از قوت و اميد را هم در دل خود حس کرد. هدي در اين‌باره مي‌گويد: "سخت نيست که مردم رو به تو فرياد بزنند و تو شبيه به يک آشغال به نظر برسي و براي اينکه اين حس کاملا در تو رسوخ کند بايد تا استخوان‌هايت احساس حقارت کني. بخشي از وجود تو به شدت مي‌ترسد. تصور اينکه مردم خون تو را بخواهند برايم غيرممکن است. سرسي خطاکار است اما واقعا استحقاق چنين چيزي را ندارد."
درست مثل هر انگاره ديگري در بازي تاج و تخت اين راهپيمايي هم رويه‌اي قرون وسطايي است. جورج آر.آر مارتين پس از انتشار کتاب "رقصي با اژدهايان" در سال 2011 در طي مصاحبه‌اي با اينترتينمنت ويکلي توضيح داد که اين مرحله از تقاضاي بخشش سرسي الهام‌گرفته از داستان جين شور (Jane Shore)، معشوقه شاه ادوارد چهارم (King Edward IV) است؛ کسي که پس از مرگ پادشاه با مجازاتي مشابه رو به رو شد.
هدي اشاره مي‌کند که اين اعمال خشونت همگاني بر زنان صرفا موضوعي تاريخي نيست: "هنوز هم اين اتفاق مي‌افتد. کساني هستند که زنان را به محيطي عمومي مي‌آورند و تا سرحد مرگ سنگسارشان مي‌کنند."
در تاج و تخت اين صحنه حکم نتيجه نهايي سال‌ها توطئه‌چيني، آدمکشي و سلطنت کوته‌نظرانه و پارانويايي سرسي را دارد. علي رغم نقطه چرخش بغرنجي که تاج و تخت براي اين کاراکتر در نظر گرفت، اين شکل مجازات سرسي به شدت شخصي است؛ اجراي هدي فوق‌العاده مستحکم است و کارگردان صاحب‌نام تلويزيوني، ديويد ناتر اين لحظات را از پرسپکتيو سرسي نمايش مي‌دهد، به شکلي که درنهايت - دست کم آن‌طور که سازندگان سريال اميدوارند - حتي سرسخت‌ترين بدگويان و منتقدان اين کاراکتر را هم وادار به همدردي با او مي‌کند.
"فکر نمي‌کنم کسي لايق چنين معامله‌اي باشد. او پيش از آن هم کتک خورده، گرسنه و تحقير شده است. فکر مي‌کند که با بيرون آمدن و اعتراف کردن داستان تمام خواهد شد اما حتي زماني هم که زانو زده و در پيشگاه "هاي اسپرو" به گناهانش اعتراف مي‌کند کاملا راستگو نيست. او فکر مي‌کند که لياقت آزادي و بخشش را دارد، زماني که بيرون مي‌آيد و به سمت پله‌ها قدم برمي‌دارد از هيچ‌چيز باخبر نيست. نمي‌داند که جريان چيست، حتي پيش از آن، زماني که موهايش را مثل اصلان {خالق و ارباب دنياي فانتزي سي.اس.لوئيس، منظومه نارنيا که يک شير است.م} کوتاه کردند."
يافتن لوکيشن مناسب براي فيلمبرداري اين صحنه هم دشواري‌هاي خودش را داشت. لوکيشن اصلي مربوط به پله‌هاي منتهي به يک کليسا بود که به دليل مغايرت با اصول مذهبي مورد اعتراض متوليان آن قرار گرفت. پاييز سال گذشته جريان اين اعتراض به مطبوعات کشيده شد و ديويد بنيوف، يکي از سازندگان سريال از اين اتفاق به عنوان سکسکه‌اي ياد کرد که در پروسه ساخت تاج و تخت امري عادي تلقي مي‌شود. تيم تهيه درنهايت محلي مناسب‌تر براي فيلمبرداري پيدا کرد: "اين اتفاق هميشه مي‌افتد و باعث چندبرابر شدن کار تيم طراحي صحنه مي‌شود، با اين حال هميشه هم نتيجه خوبي دارد. در نماهاي بسته‌اي که از او گرفتيم، هدي نياز داشت که به مکاني تاريک برود تا احساس لازم را به دست آورد. همه چيز متقاعدکننده است با اين حال مي‌خواهيد صورت‌تان را برگردانيد تا شاهد اين صحنه نباشيد، شاهد زجرکشيدن يک نفر."
آينده سرسي حالا بيشتر شبيه به يک راز است، سازندگان سريال به پايان متريال موجود در کتاب‌هاي چاپ‌شده مارتين رسيدند. هدي مي‌گويد که هيچ نظري درباره روزهاي آينده سرسي ندارد اما پيشنهادي هم مي‌دهد: "فکر کنم پيش از آنکه به کلي کارش تمام شود نقشه قتل چند نفر را در ذهن خود مرور کند."

ويسنا فولادي
نظرات
سعيد پنجشنبه 28 خرداد 1394 خيلي صحنه شرم آوري بود..حتي اگه از سرسي هم بدت بياد باز اين صحنه تحت تاثير قرارت ميده
23 11
پاسخ

سيروس پنجشنبه 28 خرداد 1394 نکنه آريا بشه استون هارتي که همه ميگن بانو کتلينه؟!
کور که شده قيافشم عمو براش عوض ميکنه ديگه داستانش هم تا اينجا يخوره به استون هارت
همه چي رديفه واسه انتقام گيري :)
3 7
پاسخ
mn جمعه 29 خرداد 1394 تو کتاب ذکر شده که کتلينه

عليرضا پنجشنبه 28 خرداد 1394 آقا به يه نکته اي دقت کردين؟
الان اگه جيمي برگرده به کينگز لندينگ ميفهمه سرسي تمام اين مدت با لنسل ميخوابيده! چه شــــــود!!!!
يعني فکرشو بکن بزنه سرسي رو بکشه! واااااي ....
12 4
پاسخ

اينم جمعه 29 خرداد 1394 بيش تر ناراحتي و شرم سرسي از ابن بود كه با اون همه فشار تبليغاتي كمپين اش تو نظرسنجي و آهان آهان ها مقامي بهتر از هوبله شوبله دست نيافت اخ و اوخ و اخ بيگي منو
10 8
پاسخ
اونم جمعه 29 خرداد 1394 جدا خاك بر سرت
sh شنبه 3 مرداد 1394 خاك بر سرت

مژده يكشنبه 9 خرداد 1395 چرا ما تو کوچه و خيابون، سر ساده ترين چيزا، به مادر و خواهر هم فحش ناموسي مي ديم، ولي وقت نوشتن، حتي وقت ترجمه کردن، دلمون مي خواد همه چيو تلطيف کنيم. چه جوري whore رو ترجمه ميکنيد: فاحشه و هرزه؟ مگه مي گفتن prostitute مثلاً؟
فيلم پر از ديالوگاي خشنه، پر از خشونت جنسيه، پر از چيزاي بي ادبانه ست، ولي به زبوني غير از فارسي.
الانم مي ترسم که اون کلمه هايي که مي خوامو اگه بنويسم، سانسورم کنين!!!
دوست دارين لطيف بنويسين و ترجمه کنيد، before sunset رو انتخاب کنيد، يا اشعار سهراب سپهري، يا سريال نگس و ستايش و نمي دونم چي! بدترين انتخابو کردين براي اين طبع مودب و محترم!
8 1
پاسخ

هيچکس پنجشنبه 4 بهمن 1397 بجز بحث هاي مربوط به سکانس هاي اين سريال
آيا هيچ به فکرتون نيومد اينها از هويت سراسر نکبت خودشون هم سعي ميکنن اسطوره بسازن و خودشون تلقين کنن خيلي تمدن اصيلي دارند با تمام لجن بودن رفتارهاي اجدادشون

اما ما تا حالا رو واقعيات تمدن ديني خودمون چيکار کرديم؟

آيا غير از اينه که بعد از شهادت پيامبر ص عده اي پست و رزل همين بازي تاج و تخت رو راه انداختن و حکومت حق اميرالمومنين ع رو غصب کردند دختر پيامبرص رو شهيد کردند از جانشين برحق پيامبر ص زوري و به اجبار بيعت گرفتند در حالي که در او يک تنه قلعه خيبر رو فتح کرده بود و در تمام جنگهايي که خلفاي غاصب فرار ميکردند شجاعانه باقي ميموند و دفاع ميکرد از پيامبر ص و اين داستان واقعي حکومت در اسلام ادامه پيدا کرد تا جنگ شجاعانه ??نفر با ??هزار نفر در کربلا که هزار برابر جنگهاي توهمي نگهبانان تاريکي حيرت آورتره و اگه اين حقايق متعلق به آمريکايي ها بود چنان سريال هزار قسمتي ميساختن ازش که کل دنيا الان منتظر و پيگير ظهور آخرين امام و منجي جهان ميشدند!

خاک تو سر سينماي آبدوغ خياري ايران که نهايت هنرش ساختن چند فيلم مسخره است که با بازيگران دورياليش همين تمدن موجود رو هم تحقير کنه!

به اميد بازگشت امثال استاد داوود ميرباقري به عرصه توليد فيلم و سريال ارزشي و افتخارآفرين مثل مختارنامه....
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز