20 فیلم برگزیده سال 2014 به انتخاب تحریریه 7فاز: Guardians of the Galaxy/ نگهبانان کهکشان (جیمز گان)

والتر هيل سال‌ها پيش درباره آثار هاوارد هاكس كبير گفته بود نقد آثار هاكس بزرگترين آزمون براي منتقدان است. گزاره‌اي متين كه درباره نگهبانان كهكشان هم صدق مي‌كند. فيلم جيمز گان باورها/ خرافه‌هاي به غلط جاافتاده در نقد فيلم را به چالش مي‌كشد و استاندارد بالايي در شكل سرگرمي‌سازي پديد مي‌آورد كه بازيگوشانه و سرخوش در حال مسخره كردن قراردادهاي نخ‌نما شده در مواجهه با يك فيلم هاليوودي است.

7فاز:
احسان ميرحسيني:
وقتي از فيلمِ سرگرم‌کننده حرف مي‌زنيم، از چه مي‌گوييم؟ تماشاي نگهبانان کهکشان بهترين پاسخ براي اين سوال است. از مدل فيلم‌هايي که همواره محملي براي کارگردانان خوره فيلم بوده، تا ايده‌هاي تلفيقيشان را به انواع مختلف پياده کنند. اين بار نوبتِ جيمز گان بود تا موفق شود يکي از بذله‌گوترين و شوخ‌طبع‌ترين فيلم‌هاي مارولي را بسازد. تسلط گان بر سنت‌هاي داستان‌گويي کلاسيک و ژانري و در برخي جاها بازيگوشي‌هايش، منجر به نتيجه‌اي مقابل فيلم‌هاي معمول اين ژانر مي‌شود. جايي که گوي جادويي، ماهيتي مک‌گافيني پيدا مي‌کند و متوجه مي‌شويم اين شخصيت‌ها هستند که بيش از روايت داراي اهميت هستند. شخصيت‌هايي به غايت جذاب که طنين فيلم‌هاي مردانه‌ي کلاسيک را در خود دارند. خب، از يک کارگردان خوره فيلمِ عاشقِ فيلم‌هاي درجه ب انتظار ديگري هم مي‌توان داشت؟

امين نور: نمونه کامل سرگرمي هاليوودي. بهترين اثر بلاک باستري سال که چندين طعم را با هم مخلوط کرده. از اکشن‌هاي ابرقهرماني و حماسي تا تم ملودرام (رابطه شخصيت اصلي با مادرش) و البته کمدي (به بهترين نحو در نقطه اوج داستان شوخي‌هاي خودش را رو مي کند). فيلمي که در گيشه حسابي موفق بود و از الان خبرهاي ساخت دنباله(ها)ي آن مي‌آيد. در مجموع - با تمام ضعف و کاستي‌ها- اين مثال بارز فيلم مفرح استوديويي است که از بدو تولد سينما تا الان وجود داشته و تا زماني که تماشاگر/مصرف کننده وجود دارد به حيات خود ادامه خواهد داد. اثري که طرفداران خودش را دارد و البته منتقد هاي خشک سليقه خود را نيز.

وحيد جلالي: يکي از فرح بخش‌ترين فيلم‌هاي سال. نه جديت آثار پيشين کمپاني مارول را دارد و نه ابرقهرمان‌هايش شبيه ابرقهرمان‌هاي اين گونه فيلم‌ها هستند. پيتر کويل قهرمان اصلي فيلم، يک راهزن شوخ و شنگ، کامورا دختري در ظاهر وحشي و دور از احساسات، درکس، يک غول‌پيکر احساساتي و خنگ و يک زوج عجيب و غريب و بامزه به اسم راکت (يک راکون) و يک درخت انسان‌نما جمعي را تشکيل مي‌دهند که در انتها وظيفه‌ي نگهباني از کهکشاني را دارند که زياد هم نمي‌بينيمش. جمع ناجوري که در ابتدا هر يک ساز خود را مي‌زند و در طول مسير است که پي به ارزش‌هاي جمع مي‌برند. فيلم پُر است از موقعيت‌هاي و ديالوگ‌هاي بامزه که از حاضرجوابي‌هاي شخصيت‌ها مي‌آيد. و همين‌طور شوخي با مايه‌هاي فيلم‌هاي ابرقهرماني. نگهبانان کهکشان فيلم مهمي است که شايد مسير ساخت اين ژانر را تغيير دهد.

احسان سالم: چرا فيلم‌هاي مارول لااقل در سال‌هاي اخير نسبت به محصولات دي سي با اختلاف بهتر بوده‌اند؟ شايد دليلش اين بوده که مارول کار را به دست کاردان سپرده و با دست گذاشتن روي امثال جاس ودن و جيمز گان توانسته در کنار ورِ اساطيريِ بعضن تيره‌ و تار، ورِ طنز آثار خودش را هم نشان تماشاگر دهد. نگهبانان کهکشان نمونه‌ي اعلاي اين سياست مارولي هاست که در آن همانطور که اغلب نوشته‌هاي فرنگي هم اشاره کرده‌اند، شاهد يک جهان سايبرپانک مارولي با تمام زير و بم ‌هايش بوديم از تکنولوژي هاي پيشرفته در کنار حال و هواي کهنه بوديم تا حاشيه‌ي صوتي کم‌نظير و دل‌انگيزش در کنار يک مشت قهرمانِ بي علَم و کتل. پيتر کويل هم مثل اغلب ابرقهرمان‌هاي آمريکايي با يک فقدان بزرگ (اينجا مرگ مادر) به مخاطب شناسانده مي‌شود. او نه چندان باهوش است و نه خيلي مقتدر و اين فاکتورها را کم‌کم در طول قصه «کسب» مي‌کند. نگهبانان کهکشان از بيرون يک فيلم نوجوانانه جلوه مي‌کند اما زورش به سرگرم کردن بازه‌ي بزرگي از مخاطبين مي‌رسد و مشتاقانه منتظر قسمت بعدي‌اش هستيم.

زرتشت کاشفيان: نگهبانان کهکشان حظ محض است. جيمز گان از روي دست جاس ودون و Avengers اش نوشته و اکشني تر و تميز و زنده و بانمک تحويل داده که مي‌شود چندين بار تماشايش کرد و هر بار بيشتر از قبل کيف کرد. ترکيب بازي‌هاي درجه يک، فيلمنامه خوب، شوخي‌هاي بانمک، کارگرداني اکشن خلاقانه و يک تدوين خوش ريتم فيلمي ساخته که مي‌شود مطمئن بود در صورت موفق بودن نسخه‌هاي بعدي، به ماندگاري جنگ ستارگان و Star Trek (پيشتازان فضا) باشد.

پويان عسگري: راز موفقيت نگهبانان کهکشان (جيمز گان) در الد اسکول (قديمي پسند) بودنش است. در تلفيق ژانرها و چرخه‌هاي گوناگونِ مرتبط با دوره‌هاي مختلف سينماي آمريکا. در اينکه کهنه را در نو ادغام مي‌کند و مايه‌ها/ تم‌هاي هميشگي سينماي آمريکا را با ظاهري جديد و تکنولوژيک جوري مي‌نمايد که انگار همين ديروز گفته شده‌اند و به چشم و گوش ما رسيده‌اند. با پيرنگي آشنا و بارها روايت شده در تاريخ سينماي آمريکا - از دليجان جان فورد تا حرفه‌اي‌هاي ريچارد بروکس – که عده‌اي ناخواسته و از سر تقدير دور هم جمع مي‌شوند تا از موجوديت حقيقتي در برابر شرارتي عالم‌گير محافظت کنند. جماعتي که در هنگامه نبرد متوجه مي‌شوند معناي گروه پيدا کرده‌اند و راز بقايشان در همين با هم بودن است. و اينجا است که ياد کارگردان بزرگ تمام دوران‌ها مي‌افتيم. کسي که خالق بهترين گروه‌هاي تاريخ سينما بوده. در هر شکلي که فکرش را بکنيد. از کمدي اسکروبال تا وسترن کلاسيک و مدرن. از فيلم جنايي/ نوآر تا فيلم علمي-تخيلي. واجد فهمي پيشرفته و کارآمد از چيزي که گروه نام دارد. درست حدس زديد؛ هاوارد هاکس کبير. والتر هيل سال‌ها پيش درباره آثار هاوارد هاکس کبير گفته بود نقد آثار هاکس بزرگترين آزمون براي منتقدان است. گزاره‌اي متين که درباره نگهبانان کهکشان هم صدق مي‌کند. فيلم جيمز گان باورها/ خرافه‌هاي به غلط جاافتاده در نقد فيلم را به چالش مي‌کشد و استاندارد بالايي در شکل سرگرمي‌سازي پديد مي‌آورد که بازيگوشانه و سرخوش در حال مسخره کردن قراردادهاي نخ‌نما شده در مواجهه با يک فيلم هاليوودي است.

گروه نويسندگان 7فاز
نظرات
سعيد شنبه 16 خرداد 1394 فانتزيش عاليه..اي ام گروت
2 1
پاسخ

سايه شنبه 16 خرداد 1394 از اونجرز هم بهتره.ماتريکسيه واسه خودش با اون راکون دوست داشتني
2 1
پاسخ

پوري يا سه شنبه 26 خرداد 1394 بازي تاج و تخت:
گفتم حالا کل اين قسمتو تحليل کاردين تا اين موقع که از پخش اپيزود گذشته. ي چيزي از قسمت ده بنويسيد حالمون گرفته س، لعنت به اين بازي که آر آر با احساسات بينندهاش ميکنه. قسمت دهم رو خيلي کلي جمع بندي کرد لياقت خيلي از داستانا نمايش خيلي بيشتري بود. بعضي از داستانا رو تاجايي رسوند ک به هيچ وجه ارزشش رو نداره يکسال پاش وايسيم برخي ديگه رو ک کاملا گند زد توش. سريال فوقوالعاده قوي هستش. از قدرت لمسي ک در احساسات مخاطباش داره ميشه گفت.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز