گزیده نظرات منتقدان درباره چپی/ Chappie (نیل بلومکمپ)

يواس‌اي تودي - كلوديا پيگ: "نقش اصلي، بهترين چيز اين فيلم است. چاپي، كنايه‌آميز و قابل‌تحسين است و تماشاي او از كودكي تا دوره جواني حسي تعريف‌كردني دارد. اگرچه صحنه‌هاي وحشي‌گري گردن‌كلفت‌ها كمي زياده‌روي و احمقانه است. بخش هايي از اين تريلر اكشن مخوف، حس بودن در يك بازي ويدئويي را تداعي مي‌كند."

7فاز: داستان تريلر ساي-فاي نيل بلومکمپ در آينده‌اي نزديک مي‌گذرد، جايي که روباتي مسلح به عنوان نيروي ويژه پليس به جرايم مختلف رسيدگي مي‌کند. جايي که يکي از آدم ماشيني‌ها (شارلتو کوپلي) دزديده مي‌شود و از نو دستورالعمل‌هاي تازه اي دريافت مي‌کند. اين روبات پس از آن مي‌تواند فکر کند، تصميم بگيرد و انقلابي را رهبري کند. از ديگر بازيگران فيلم مي‌توان به نام‌هاي هيو جکمن، ديو پاتل و سيگورني ويور اشاره کرد.

نظر منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - تاد مک‌کارتي: "کاراکترهايي يک خطي، تصورات سطح پايين، انگيزه‌هاي غيرمقبول و يک نجات مضحک غيرمحتمل درميان آن‌ها: اين‌ها محرک‌هاي اصلي فيلم براي آزاردادن تماشاگر هستند. پس از غافلگيري "منطقه 9" حالا نيل بلومکمپ با ساخت اين فيلم يک قدم رو به عقب حرکت کرده. چاپي مزاحمي بي‌نمک و اعصاب خردکن است. هيچ نقطه آغازي براي دعوت بشريت به همذات‌پنداري با او وجود ندارد. و الگوهاي هيستريک لحن حرف زدن‌اش بسيار پس‌زننده عمل مي‌کنند. ظاهر واقعي کاراکتر کوپلي رفته رفته او را آغشته به رنگ سي‌جي مي‌کند و اگرچه کار تکنيکي بي‌عيب و نقصي از آب درآمده اما اين نکته باعث نمي‌شود که کوپلي را دوست داشته باشيم. با نزديک شدن به پايان فيلم، هرنوع استدلال منطقي و واقعيت فيزيکي محو مي‌شود و کاراکترها بالاخره گويا از طريق نوعي جادو از نقطه آ به نقطه ب مي‌رسند. چشم‌انداز کارگردان به قدري قابل‌پيش‌بيني‌ست که انگار اين کار را تنها از روي عادت است که ادامه مي‌دهد. هيچ‌کس اينجا سرگرم کننده نيست، حتي شرارت."

لس‌انجلس تايمز - کنت توران: "کارتوني و مهمل. کوششي که همه چيز را از دکتر فرانکشتاين تا تين من جادوگر شهر اُز يادآوري مي‌کند. غيراورجينال بودن بزرگ‌ترين اشکال اين فيلم است. بازي‌هاي بد بزرگترين گناه چاپي نيست، اگرچه همه‌چيز در هر حال وضعيت وخيمي دارد. اين فيلم هر کاري نکند اما حداقل باعث مي‌شود آرزو کنيد که اي کاش ماشين‌ها توانايي فيلم‌سازي داشتند، دست کم فيلم آن‌ها از اين بنجل‌تر نمي‌شد."

گاردين - پيتر بردشاو: "سه ستاره. اداي دين‌اي به روبوکاپ. پس از "اليزيوم" نااميدکننده حالا بلومکمپ بار ديگر به بازي بازگشته است. نظم و قانوني که در آينده جريان دارد در آشوب هميشگي ژوهانسبورگ در حال فروپاشي‌ست. پسر روباتي سردرگم ناگهان تبديل به نوجوان روباتي خشمگين و دردسرساز مي‌شود. بعدتر، زماني که چاپي ربوده مي‌شود درباره دزديده شدن‌اش توسط مردي سوار بر ون ناله سر مي‌دهد، انگار که يک قرباني تجاوز باشد. چاپي، تصويري گستاخانه و گسترده است که خودش را در باتلاق ايمان يا شک به هوش مصنوعي گرفتار نمي‌کند. به دنبال حجم زيادي از انرژي و اتفاقات سرگرم‌کننده است."

نيويورک ديلي نيوز - گراهام فولر: "سه ستاره. جکمن در لباس يک کاراکتر شرور جالب است، اگرچه کافي نيست. بلومکمپ به همراه همسرش و دستيار نويسنده، تري تتچل، ايده‌هاي خوبي را وارد داستان کرده‌اند، مشکل اينجاست که چاپي در منطقه‌اي طاقت‌فرسا از حس و حال يک فيلم جنگي به سر مي‌برد و تلاش دارد در يک لحظه عناصر زيادي را به داستان‌اش راه بدهد. اگرچه يک تفکر دلگرم‌کننده در ميان آن‌ها پيدا نمي‌شود."

شيکاگو تريبون - مايکل فيليپس: "بدون ستاره. چاپي يک فيلم خسته‌کننده، نالان و الکي خوش آب و رنگ است. تنها با توده‌اي از کارکترهاي تحقيرشده، توهين‌آميز و مصدوم در طي زمان دوساعته اين فيلم روبه‌رو هستيد. تاريک يا اميدوار، احساساتي يا قسي‌القلب، اما علمي-تخيلي‌ها بهترست که هيچ‌گاه نخ‌نما نشوند، اگرچه چاپي با چنين توصيه‌اي دشمني دارد. شما به بقاي هيچ‌کدام از کاراکترهايش اهميت نخواهيد داد. البته احساس مي کنم کسي املاي  Chappie را به غلط نوشته است، بايد به جاي h حرف r را جايگزين کرد. (Crappie=چرند)

يواس‌اي تودي - کلوديا پيگ: "نقش اصلي، بهترين چيز اين فيلم است. چاپي، کنايه‌آميز و قابل‌تحسين است و تماشاي او از کودکي تا دوره جواني حسي تعريف‌کردني دارد. اگرچه صحنه‌هاي وحشي‌گري گردن‌کلفت‌ها کمي زياده‌روي و احمقانه است. بخش هايي از اين تريلر اکشن مخوف، حس بودن در يک بازي ويدئويي را تداعي مي‌کند."

ويسنا فولادي
نظرات
آراز سه شنبه 26 خرداد 1394 معمولي
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز