ملکه‌ی پیشین و پسین: گفتگوی امپایر با امیلیا کلارک از مادر اژدها تا مادر جنبش مقاومت ضد ربات‌ها

كلارك از "حدود پنج سالگي" در بازيگري مصمم بوده، وقتي كه دوستش جسيكا را در رقابت براي بازي در نقش اصلي يك نمايش در مدرسه كنار زد. احساس بدجنسي داشت. ديالوگ‌هايش را، البته نه خيلي زياد، فراموش مي‌كرد. مي‌خندد و مي‌گويد "از اون موقع تا حالا مثل يك عوضي به نظر رسيدم، انگار كه بگم اين كاريه كه مي‌خواهم با زندگي‌م بكنم.

امپاير: اميليا کلارک (بازي تاج و تخت) جامه‌ي يکي از قهرمانان اکشن معروف يعني سارا کانر را به تن کرده تا در فيلمِ آينده‌ي اين بلاک‌باستر، ترميناتور جنيسيس ايفاي نقش کند. او همچنين براي شماره‌ي اين ماه امپاير با ما به گفتگو نشسته‌است.
اميليا کلارک با بزرگ شدن در منطقه‌اي پردار و درخت در انگلستان، چندان درگير داستان‌هاي فانتزي يا علمي و تخيلي نبوده و با حالتي پوزش طلبانه مي‌گويد "اننظار داشتيد که باشم، نه؟" غيبت آن موهاي روشن به او ظاهري شيک‌ و زميني‌تر مي‌دهد و به شما يادآوري مي‌کند که او در واقع به زمين و قرن 21 تعلق دارد. تأثير اين تغيير تا حدي گيج‌کننده‌ است.
شايد او نتواند ادعا کند که ذاتن يک گيک بدنيا آمده‌‌، قطعن يک‌جور فشار گيکي بالاي سرش داشته است. او در اين باره اين‌طور مي‌گويد که "واقعن ايده‌ي در نظر گرفتن اين‌ نوع از بازي و اين نوع از سرگرمي به عنوان يک‌جور راه فرار براي آدم‌ها رو دوست دارم، همين‌طور براي خودم". کلارک البته در نقش دنريس تارگريان جايش را به خوبي در قلب‌هايمان باز کرده ‌است، ملکه‌ي قهرمان - اگرچه خام و بي‌تجربه - که در انتظار تخت آهنينِ وستروس است، يکي از محبوب‌ترين شخصيت‌هاي بازي تاج و تخت که هوادارنش با هياهويي پيش از موعد، انتظار شروع پخش فصل پنجمش را مي‌کشند. از آن مهم‌تر، او حالا با بازي در نقش سارا کانر در آخرين فيلم از سري فيلم‌هاي ترميناتور، اعتبارش را در کاميک‌کان به طرزي تصاعدي افزايش داده است.  
کلارک درباره‌ي فيلم اينطور مي‌گويد "فيلمنامه براي سارا پيشينه‌ي جديدي در نظر گرفته، روندِ بزرگ شدنش کاملن فرق کرده، اما اون هنوز هم ماهيت شخصيتي که جيمز کامرون نوشت رو با خودش داره."
ترميناتور جنيسيس، با فيلمبرداري در فاصله‌ي زماني بين فصول بازي تاج و تخت و با کارگردانيِ کارگردان سابق آن سريال يعني آلن تيلور، يک جور پاسخ سفت و سخت در برابر تقاضا براي فيلم‌هاي اکشن پر جنب و جوش بود. منصفانه اين است که بگوييم کلارک، علي رغم بازي در نقش قابله‌ي سه اژدهاي آتشين مزاج، در آشوب‌هاي پيچيده‌ي بازي تاج و تخت بيشتر ناظر بوده تا عامل، در حالي که فيلم‌هاي ترميناتور ذاتن بعنوان سرمشقي براي سکانس‌هاي تعقيب و گريزي مطرح هستند که به طرز پيچيده‌اي هدايت و کارگرداني شده‌اند.
کلارک با هيجان توضيح مي‌دهد که "با تفنگ‌هاي جدي جدي شليک مي‌کنيد و خيلي سريع مي‌دويد. وقتي يک فيلم اکشن بزرگ تماشا مي‌کنيد، همه چي ساده به نظر مياد. وقتي مي‌خواهيد انجامش بديد، با خودتون مي‌گيد اوه، لعنتي! اين يکي جديه! به خصوص در مورد سارا که يک کله‌خر درست و حسابي هم هست."
کلارک با غرور مي‌گويد که شخصيتِ سارا کانر به جا افتادنِ يک زن در نقش اصلي فيلم‌هاي اکشن کمک کرد. حقيقتي که در داستان جديد تقويت شده، جايي که بايد بيشتر منتظر نسخه‌ي سرسخت ليندا هميلتون در ترميناتور2 باشيم تا سلفِ پيشخدمت و نازک نارنجي‌اش در قسمت اول. کلارک هم تأکيد مي‌کند که "وقتي ديديمش، مصمم و سرسخت بودنش قشنگ پيدا بود"
"همين‌طوردر مورد آرني، اون يک روياي کامل بود. اينکه دقيقن هر روز بري سر کار و نگاهش کني واسه خودش کلي بود." کلارک مي‌گويد که او (شوارتزنگر) آمده براي رسيدن به يک هدف مشترک و "خيلي خيلي جذاب هم هست." چيزي که از داستان تازه مي‌دانيم، آخرين شمايل شوارتزنگر از T-800 کلاسيکش را که نماي بيروني‌اش به طرز قابل توجهي پير شده، در جايگاهي پدر وار براي سارا قرار مي‌دهد.
عجيب اينکه بازي تاج و تخت، سارا کانر فعلي را پيش از اين در بين مدعيان تاج و تخت خود داشته‌است . لنا هدي هم يک نسخه‌ي ديگر از سارا کانر را در مجموعه‌ي کوتاه تلويزيوني "ماجراهاي سارا کانر" به تصوير کشيده‌ است. دم دست داشتن دو بازيگر نقش سارا کانر باعث خنده‌ و تفريح براي گردانندگان بازي تاج و تخت يعني ديويد بنيوف  و دي. بي وايس شده است.
کلارک صبر زيادي از خودش نشان مي‌دهد و مي‌گويد"ديويد و دَن گفتن: ما شماها رو ميندازيم به جون هم" بعد ابرويش را بالا مي‌اندازد، مليح مي‌خندد و ادامه مي‌دهد "بله همين‌طوره" هر طور بخواهيم حساب کنيم، پنج سال گذشته دوران سختي براي کلارک بوده‌ است. اما با توجه به اصليتِ برييتيشش، نسبت به موفقيت‌ِ ناگهاني‌اش کمي خودآگاهي دارد.
خودش هم تصديق مي‌کند "چي مي‌شه گفت؟ يک سريال تلويزيوني تبديلت کنه به دخترِ برجسته‌ي اون دوره و بعدش هم بلاک‌باسترها همينجوري سرازير شن سمتت. آره، خوش‌شانس بودم. خودم رو نيشگون مي‌گيرم. اين يک موقعيتِ اَبَر-سورئاله..." اگر بخواهيم منصفانه نگاه کنيم، او با کارش کنار آمده، همانقدر که در نقش دنريس جا افتاده، بازي تاج و تخت هميشه به صورت يک چالش مطرح است. کلارک ادامه مي‌دهد "فقط همين فصله که توش آروم گرفتم".
کلارک همچنين وقت کرد تا در فيلم ترسناک Voice From The Stone بازي کند (در اين باره مي‌گويد"اين انعطاف بزرگي براي يک شخصيت به حساب مياد") و به زودي وارد ساخت اقتباسي از رمان جوجو مويِس يعني Me Before You مي‌شود، با بازي در نقش يک دختر از شهري کوچک که او با شادي اين‌طور توصيفش مي‌کند "يک ابله واقعي" مادر اژدها مشتاق است تا توانايي‌ها و مهارتش را نشان دهد.
کلارک از "حدود پنج سالگي" در بازيگري مصمم بوده، وقتي که دوستش جسيکا را در رقابت براي بازي در نقش اصلي يک نمايش در مدرسه کنار زد. احساس بدجنسي داشت. ديالوگ‌هايش را، البته نه خيلي زياد، فراموش مي‌کرد. مي‌خندد و مي‌گويد "از اون موقع تا حالا مثل يک عوضي به نظر رسيدم، انگار که بگم اين کاريه که مي‌خواهم با زندگي‌م بکنم." پدرش هم همچنين بعنوان يک مهندس صداي تئاتر فعاليت مي‌کرد، والدينش در ابتدا متعجب شدند که "بازيگري؟ واقعن؟" و شغل‌هاي معقول‌تري را پيشنهاد دادند اما او تمايلي به آنها نشان نداد و بعد از ترک مدرسه در آکسفورد، در مرکز نمايش لندن مشغول تحصيل و از همان‌جا راهيِ وستروس (و اگر بخواهيم دقيق‌تر بگوييم، راهيِ‌چمنزارِ دوتراکي‌ها) شد تا تمزين مرچانت را که انتخاب اوليه براي نقش دنريس بود کنار بزند.
آيا والدينش هيچ نگران برهنگي او در سريال بودند؟ فصل اول بازي تاج و تخت،در اولين بازيِ قابل توجهش، او بيشتر شاهد غيبت همان لباس‌هاي کمش بود تا شاهد پوشيدنشان، به خصوص در تقابل با جيسون موموآ در نقش کال دروگو که مي‌توان لفظ sexposition را در موردشان به کار برد. يک مورد خفيف ديگر هم در مورد اين سوال مطرح است؛ پدرش آنچنان براي اين قضيه آماده نبود. خودش اين‌طور تصديق مي‌کند "مي‌شه گفت يک‌جورهايي در طول فصل اول، يک دقيقه هم با هم حرف نزديم."
"بهش مي‌گفتم لازم نيست شيش قسمت اول رو تماشا کني، فکر مي‌کنم خوشحال باشه که لباس‌هاي من تو بقيه‌‌ي قسمت‌ها تقريبن سرجاشون باقي موندن." اين روزها پدر و مادرش، هر دو بهش "واقعن افتخار مي‌کنن". در واقع مادرش دوست دارد که خودش را "مادربزرگ اژدها" بنامد.
براي سوال پاياني وقت هست. پس برمي‌گرديم به طول موج ترميناتور. اگر او بتواند به سال‌ها قبل بازگردد و به خودِ جوان‌ترش توصيه‌اي بکند، آن توصيه چه خواهد بود؟ "اوه، شايد وقتي حدودن 13 ساله بودم، مي‌تونست اين باشه که وودکا رو بذار کنار اميليا... چند شبِ آشفته تو زندگيم داشتم. وگرنه که مي‌ذاشتم همين‌طور باشه." و چه کسي مي‌تواند سرزنشش کند؟

ترميناتور جنيسيس در تاريخ 3 جولاي اکران خواهد شد و پخش فصل پنجم بازي تاج و تخت از 13 آپريل آغاز شده است.

احسان سالم
نظرات
ايرو سه شنبه 29 ارديبهشت 1394 الان سوال اينجاست که لفظ sexposition براي کال دروگوئه؟ براي مامان اژدهاست؟ براي تقابل دروگوئه و مامان اژدهاست؟ يا چي؟
1 0
پاسخ
احسان سالم جمعه 1 خرداد 1394 "در موردشان"! ضمير "شان" برمي‌گرده به: او ... در تقابل با جسيون موموآ در نقش کارل دروگو. پس شد گزينه‌ي سوم.

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز