كامیك بوك - بخش سوم: معرفی و دانلود كامیك Kingdom come (سوپرمن) با ترجمه فارسی

آلن مور، نابغه دنياي كاميك در 1987 ايده‌اي با عنوان "سپيده دم ابرقهرمان‌ها" را به DC ارائه داد كه در آن قرار بود تمام ابرقهرمان هاي اين دنيا كشته شوند. در ابتدا ابرقهرمان‌ها دنيا را بين خودشان تقسيم مي‌كنند و به نوعي چند امپراطوري شكل مي‌دهند. تنها دسته‌هاي معدودي به عنوان نيروي مخالف آن‌ها باقي مي‌مانند. يكي از اين دسته‌ها متشكل از ويلن‌هاي مشهوري مثل لكس لوتر و جوكر است و دسته ديگر هم قهرمان‌هايي هستند كه قدرت ويژه‌اي ندارند مثل بتمن. طرح مور البته رد شد و او هم دو سال بعد DC را براي هميشه ترك كرد.

7فاز: "خيلي خيلي پيش از آن كه خدا يكي باشد، و غير از خدا هيچ كس نباشد،روي زمين پر از آدميزاد بود، و سينه‌ها پراز قصه‌هاي خدايان، و آدميزادها بود..." هفاايستوس، بهمن فرسي.
......
كاميكي كه قرار است معرفي كنيم البته داستانش مال خيلي خيلي پيش‌ها نيست ولي خب خيلي راحت مي‌شود ادعا كرد درباره خدايان است. Kingdom Come بيش از هر چيز يك حماسه است. قصه خداياني است از دنيايي كهن كه باز مي‌گردند تا مفاهيمي مثل عدالت، برابري، انسانيت و... را دوباره گسترش دهند، مفاهيمي كه نه تنها دنيا ديگر به آن‌ها اعتقادي ندارد بلكه خود اين خدايان هم چندان درباره‌شان مطمئن نيستند.
Kingdom come كاميكي است نوشته الكس راس و مارك ويد و چاپ DC 1996. قصه در دنياي Elsworlds مي‌گذرد كه معني خودماني‌اش اين است كه خارج از دنياي چند بعدي DC اتفاق مي‌افتد. Kingdom come به نوعي جزو سري كاميك‌هاي Justice league of America محسوب مي‌شود ولي نه به آن شكل هميشگي شان. الكس راس يكي از بزرگان دنياي كاميك در دهه 90 بود. او بعد از اينكه حسابي با "مارول‌ها" محبوب شد و طراحي‌هاي حيرت‌انگيزش خيلي‌ها را دوباره به مديوم اميدوار كرد، قصد داشت تا همان كاري را كه با ابرقهرمان‌هاي كمپاني مارول در "مارول‌ها" كرده بود در DC هم پياده كند. البته ايده اوليه ظاهرا به گفته خودش اوايل دهه هشتاد به ذهنش رسيده بود و همان موقع هم خيلي از صحنه‌هاي كليدي را طراحي كرده بود. باز هم به گفته خودش تحت تاثير واچمن و قهرمان‌هاي افسرده‌ي آلن موري‌اش، "اسكادران بهترين‌ها"ي مارك گروئن و سري "معجزه گر" بوده. به هر حال او اوايل سال 94 ايده اوليه را همراه با 40 صفحه طراحي از شكل شمايلي كه مي‌خواست در Kingdom come به آن برسد به DC برد و DC هم بعد از كش و قوس با چند نويسنده مختلف براي همراهي راس بالاخره به اسم مارك ويد رسيد كه تازه داشت به عنوان يك نويسنده جريان اصلي محبوب مي‌شد و به خاطر شناخت فوق العاده‌اش از تاريخچه و لحن قهرمان‌هاي DC معروف بود. اين دو كه هميشه با هم سر جنگ داشتند و Kingdom come اولين و آخرين همكاري بين‌شان بود، بالاخره بعد از بحث‌هاي طولاني خط كلي قصه را مشخص كردند.
سوپرمن بعد از مرگ تراژيك لوييس لين خودش را تبعيد و بازنشسته كرده، جاي او را قهرمان جديدي به اسم مَگاگ گرفته كه دار و دسته و تشكيلات مخصوص به خودش را دارد و خيلي هم فرقي برايش نمي‌كند كه آدم بدها را دستگير كند يا بكشد. اعضاي Justice league هم كه بدون سوپرمن نتوانسته بودند ادامه بدهند هركدام به گوشه‌اي رفته‌اند. آن‌ها يا فقط به ايمن نگه داشتن شهر خودشان بسنده كرده‌اند  يا از رهبرشان الگو گرفته‌اند و به تبعيد خودخواسته تن داده‌اند. در اين ميان ابرانسان‌ها سر و كله‌شان پيدا شده كه همينطوري، فقط به خاطر اينكه مي‌توانند، با هم مي‌جنگند  و چيزها و آدم‌هاي عادي‌اي كه در ميان اين جنگ‌ها از بين مي‌روند عذاب وجدان آنچناني‌اي بهشان تزريق نمي‌كند. در يكي از همين جنگ‌ها مگاگ و گروهش سر مي‌رسند و مي‌خواهند قائله را ختم به خير كنند كه يكي از اين ابرانسان ها، كاپيتان اتم، كه يكي از همكاران مگاگ بوده را منفجر مي‌كند. انفجار كاپيتان اتم منجر به انفجار هسته‌اي و نابودي كانزاس مي‌شود. سوپرمن حالا بايد تصميم بگيرد كه بازگردد يا نه و اگر بازگردد آيا هنوز همان ابرقهرمان گذشته و مرد فردا خواهد بود؟
البته داستان خيلي از اين خلاصه نه چندان كوتاه مفصل‌تر است. حتي خط داستاني هم نسبت به دنياي كاميك‌ها پيچيده‌تر شده و شكل و شمايلي مذهبي به خودش گرفته است. خود اسم Kingdom come اصطلاحي است برگرفته شده از انجيل كه به معناي آمدن آخرالزمان يا پايان دنيا است، كل آيه‌اي كه اين نام از آن گرفته شده اينطور است:Thy kingdom come, Thy  will be done كه اگر بخواهيم كمي گستاخ باشيم و ترجمه نصفه نيمه‌اي بكنيم معنايش چيزي شبيه اين خواهد بود "امپراطوري‌تان (منظور بازگشت مسيح است البته) كه آمد، كارتان تمام خواهد شد".
قصه البته هرچه جلوتر مي‌رود پر ارجاع‌تر و قابل تعميم‌تر مي‌شود. خيلي‌ها معتقدند حضور ابرانسان‌ها كه همان قدرت‌هاي ابرقهرمان‌ها را دارند ولي به هيچ كد اخلاقي خاصي معتقد نيستند و يا ابرقهرمان‌هايي مثل مگاگ كه به راحتي خبيث‌ها/ ويلن‌ها را مي‌كشند، كنايه‌اي است به وضع دنياي كاميك بوك در اواسط دهه 90 كه قهرمان‌ها عملا ديگر پايبند هيچ قيد و بندي نبودند و ديگر علاقه‌اي به مجري قانون يا نشردهنده عدالت بودن نداشتند. راس خودش هم در مصاحبه‌اي گفته كه تمايل داشته تا نداي بيداري باشد براي دنياي كاميك بوكي كه قهرمان‌هايش ديگر علاقه‌اي به نجات دنيا ندارند و مخصوصا اين موضوع را به پلات اصلي قصه‌اش تبديل كرده است. از طرف ديگر ايده بازگشت سوپرمن، ارجاعات متعدد به انجيل، و مطرح كردن مسئله آخرالزمان باعث مي‌شود فكر كنيم شايد قصد اين بوده تا سوپرمن در جايگاهي مشابه مسيح در قصه‌هاي انجيلي قرار بگيرد.
جدا از روايت داستاني، Kingdom come از حيث طراحي هم به شدت شايان توجه است. طراحي‌هاي راس در اين كاميك را بارها با نقاشي‌هاي نورمن راكول، نقاش مشهور آمريكايي مقايسه كرده‌اند. نكته منحصر بفرد طرح‌هاي راس يكي انتخاب زواياي نامتعارف نسبت به استانداردهاي معمول كاميك است كه باعث شده شمايل ابرقهرمان‌ها حماسي‌تر و اسطوره‌اي‌تر به نظر بيايد و ديگري رويكردش در استفاده از رنگ است. او كه براي رنگ كردن تصاوير از گواش استفاده كرده اگرچه قصه‌اي آخرالزماني و تاريك را روايت مي‌كند اما طرح‌هايش اكثرا در روز و پس زمينه‌هاي پرنوراتفاق مي‌افتند و رنگ‌هاي زنده‌اي دارند كه با كاميك‌هاي هم دوره‌اش كه هر روز تيره و تارتر مي‌شدند به شدت اختلاف دارد.
Kingdom come آنچنان پرفروش و موفق شد كه DC قصد ارائه نسخه پيش زمينه‌اي داشت كه قرار بود حوادث را درست تا قبل از اتفاقات Kingdom come روايت كند. ويد و راس هم قصد كار كردن روي اين نسخه را داشتند اما اختلاف نظر امانشان را بريد و راس پروژه را ترك كرد. ويد به همراه طراحش روي قصه ديگري كار كرد و به Kingdome رسيد كه بيشتر ادامه‌اي‌ است بر Kingdom come تا پيش زمينه‌اي بر آن.
آلن مور، نابغه دنياي كاميك در 1987 ايده‌اي با عنوان "سپيده دم ابرقهرمان‌ها" را به DC ارائه داد كه در آن قرار بود تمام ابرقهرمان هاي اين دنيا كشته شوند. در ابتدا ابرقهرمان‌ها دنيا را بين خودشان تقسيم مي‌كنند و به نوعي چند امپراطوري شكل مي‌دهند. تنها دسته‌هاي معدودي به عنوان نيروي مخالف آن‌ها باقي مي‌مانند. يكي از اين دسته‌ها متشكل از ويلن‌هاي مشهوري مثل لكس لوتر و جوكر است و دسته ديگر هم قهرمان‌هايي هستند كه قدرت ويژه‌اي ندارند مثل بتمن. طرح مور البته رد شد و او هم دو سال بعد DC را براي هميشه ترك كرد ولي حرف از كار كردن روي اين ايده بارها مطرح شده و DC هم بارها مخالفتش را اعلام كرد. مور خودش البته گفته كه قصد داشته "سپيده دم" آخرين كاميكِ ابرقهرماني‌اي باشد كه مي‌نويسد. خيلي‌ها معتقدند كه به خاطر شباهت‌هاي فراوان داستاني، kingdom come خيلي تحت تاثير طرح مور بوده اگرچه الكس راس گفته كه اين طرح را هيچ وقت نديده ولي با اين وجود kingdom come شايد بهترين معادل براي ايده‌اي باشد كه مور مي‌توانست با آن يك تكان حسابي به دنياي كاميك بدهد، تكاني كه خب هيچ وقت اتفاق نخواهد افتاد.
Kingdom come يكي از آن اتفاقات كاميك بوكي بود كه هر چند سال يك‌بار به وقوع مي‌پيوندند و باعث مي‌شوند اين مديوم دوست داشتني‌تر و جذاب‌تر باشد. براي ما كه بچه‌هاي درونمان هم كم كم سن و سالي ازشان مي‌گذرد طراحي‌هاي چشم نواز و قصه درخشان kingdom come لذت ناب كاميك خواندن است.

دانلود PDF كاميك بوك Kingdom Come با ترجمه فارسي

زرتشت کاشفيان، صالح کرما
نظرات
کيمن دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 واي. روز و هفته ام رو ساختيد.
بارها اين کميک رو خوندم اما فضاي سنگين ادبيات انگليسيش باعث شده بود يه جايي رهاش کنم. ترجمه کردنش از بهترين کارهاييه که انجام داديد. ممنون و ممنون.
فقط اگر لطف کنيد با فرما cbr بقيه قسمتها رو بديد عالي تر هم ميشه.
1 0
پاسخ

آقاي نارنجي دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 لطفاً از آقايِ کرما بيشتر کار بکشيد
4 0
پاسخ

arash سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 ممنون
0 0
پاسخ

محمد سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 بسيار عالي. دمتون گرم. خيلي خيلي ممنون بابت ترجمه. بازم ازين کارا بکنين. :)
فقط يه نکته که پي‌دي‌اف به نظرم فرمت خوبي نيست واسه خوندن کاميک. فرمت سي‌بي‌زد هست که البته خيلي رايج نشده. و اونم دردسر داره. اما بهترين و ساده‌ترين حالتش همون عکساي جي‌پِگِ خودمونه. جي‌پگ اگه بذارين دستتون بيشتر درد نکنه! :)
1 0
پاسخ

هارلي کوئين چهارشنبه 30 ارديبهشت 1394 زري تو جمله‌هاي مرتبِ اون بچه رو هم خراب کردي.
اديتِ نهايي رو بده صالح ارواحِ جدت.
0 4
پاسخ

عباس سه شنبه 5 آبان 1394 مرسي. دنبال همين بودم. دمتون گرم
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز