یادداشت نویسنده 7فاز بر مامی (خاویر دولان)

اثر مهم‌ترين فيلمساز جوان فرانسه، كسي كه آينده سينمايشان است. دولان حالا بيشت و شش ساله در بهترين موقعيت شهرت خود است، پنج اثر بلند ساخته، در فيلم‌هاي بسياري غير از آثار خودش - از جمله فيلم ترسناك Martyrs – بازي كرده و با فيلم آخرش در كن پارسال دل فرانسوي‌ها را برده و هم‌اكنون هم در حال انجام مقدمات ساخت فيلمي با ماريون كوتيار، ونسان كسل و لئا سيدو است.

7فاز: اثر مهم‌ترين فيلمساز جوان فرانسه، کسي که آينده سينمايشان است. دولان حالا بيشت و شش ساله در بهترين موقعيت شهرت خود است، پنج اثر بلند ساخته، در فيلم‌هاي بسياري غير از آثار خودش - از جمله فيلم ترسناک Martyrs – بازي کرده و با فيلم آخرش در کن پارسال دل فرانسوي‌ها را برده و هم‌اکنون هم در حال انجام مقدمات ساخت فيلمي با ماريون کوتيار، ونسان کسل و لئا سيدو است. از طرفي هم شهرت خود را از دغدغه اصلي‌اش و برون‌ريزي آن در شخصيت‌هاي خود مي‌گيرد، بي‌پردگي و رک بودن ميل هم‌جنس‌خواهانه‌ دولان همچون گاس‌ ون‌سنت،بروس لبروس، فاسبيندر و الن گوييرويدي اکثر آثار وي را تشکيل داده است.
پسر مانوئل تادروس بازيگر اولين فيلم خود را بنام من مادرم را کشتم (2009)،در نوزده‌سالگي ساخت. داستان پسر هم‌جنس‌گرا و رابطه‌اش با مادر خود در قالبي اتوبيوگرافيک در اولين اثر او نمود پيدا کرد و به نوعي ما را با هسته‌ي اصلي فيلم‌هايش آشنا کرد: مسائل شخصي. اثر بعدي‌اش، عشق‌هاي خيالي(2010) رابطه ميان دو رقيب عشقي (يک زن و يک مرد هم‌جنس خواه) با معشوق‌شان و پرتاب‌شدن و تغيير حس‌هاي عشق و نفرت ميان هر سه‌نفر را به نحو احسن بازگو مي‌کرد، استفاده از حاشيه صوتي درخشان و قاب‌بندي هاي عالي دولان باعث شد تا او بهترين اثرش را خلق کند. دو فيلم بعدي وي، درهرصورت لارنس و تام در مزرعه، دغدغه آثار پيشين را با کاراکترهايي متفاوت‌تر و فضايي تازه‌تر اما سطحي‌ و سبک نسبت فيلم‌هاي قبلي معرفي مي‌کرد.
حالا مامي، در ادامه مسير فيلمسازي دولان، بازهم سراغ همان مسائل رفته. رابطه مادر و پسر بي‌پدري که دردسرساز است و دچار اختلالات عصبي است. با ورود زن همسايه هم‌بستگي خاصي ميان هرسه شکل مي‌گيرد. فيلم را از طرفي مي‌توان با اثر شاخص امسال سينماي مستقل امريکا ويپلش مقايسه کرد. در هر دو فيلم فرضيه‌اي ارائه داده مي‌شود - در ويپلش در سکانس بار که درباره موفقيت واقعي صحبت مي‌کنند و اينکه چطور مي‌شود بدون تشويق و با تمرين و تنبيه به آن موفقيت وراي تصور بشري رسيد؛ همان‌چيزي که در سکانس پاياني به بهترين شکل به نمايش در مي‌آيد؛ در مامي آنجايي که شاهد آخرين گفتگوي مادر و زن همسايه هستيم. و مادر در ديالوگ‌هاي خودش به او مي‌گويد که مهم‌ترين چيز همين تلاش کردن و هدف داشتن است - و در هر دو فيلم هم  ما نمونه آزمودن اين فرضيه را مي‌بينيم. درست در سکانس بعد از گفتگوي دو زن نظاره‌گر فرار پسر مي‌شويم، اما پايان را نمي‌بينيم، خب احتمالا مهم همين تلاش کردن است. اما از طرفي مي‌توان آن را زرق و برقي سطحي براي احساساتي کردن مخاطب تلقي کرد، چرا پايان را نبينيم؟
اينکه با فرم بازي کنيم و در لحظات بغرنج و پرتنش اندازه کادر باريک شود و وقتي همه‌چيز خوب است کادر پهن شود (که همين شيوه آه از نهاد خيلي‌ها زمان تماشايش برآورد، درحالي که نيم قرن قبل‌تر فرانک تاشلين در شروع Girl Cant Help it و يک دهه قبل‌تر از آن هم اچ سي پاتر در Hellzapoppin'  مديوم را به سخره گرفته بودند) باعث سطحي‌نگري مولف و نتيجه نهايي تنها منجر به چند سکانس درگيري و اعصاب‌خرد کن و چند لحظه شاد مي‌شود. در اينجا دولان بيشتر از آنکه وقت خود را وقف آن چيزي کند که درش استعداد دارد - ديالوگ نويسي و بيرون کشيدن لايه‌هاي مختلف کاراکتر - بيشتر درگير فرم و زرنگ کاري مي‌شود. عملي که نتيجه‌اش افت کيفيت نهايي فيلم است.

امين نور
نظرات
مستان دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 دوست عزيز دولان كانادايي است و به صرف فرانسوي زبان بودن ربطي به سينماي فرانسه ندارد.
3 0
پاسخ
امين نور دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 بله کانادايي ست، اما در فرانسه زندگي مي‌کند. فيلمش محصول آنجاست. گاسپار نوئه آرژانتيني‌الاصل است پس بايد صرف فرانسه حرف زدن او را ناديده بگيريم و بگوييم فيلمساز آرژانتيني‌ست؟ گدار هم در سوييس درس خوانده و بزرگ شده، رگه ي سوئيسي دارد و شهروند آنجا هم حساب مي‌شود، اما فيلمساز سوئيسي است؟بخش عمده‌اي از ايالت‌هاي کانادا فرانسوي صحبت مي‌کنند و کاملا خود را فرانسوي مي‌دانند تا کانادايي دوست عزیز.

مستان دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 در تمام منابع مامي و دو سه فيلم ديگر ايشان محصول كانادا ذكر شده، تهيه كننده ها هم كمپاني هاي كانادايي هستند. اگر شما چيزي به نام سينماي كانادا را برسميت نمي شناسيد كم لطفي خودتان است وگرنه تا جايي كه من احوالات اين فيلمساز را دنبال كرده ام متعلق به آن سينما است. اتفاقن زار و زندگيش هم در مونترال مي باشه.
6 0
پاسخ

پدرام شنبه 19 ارديبهشت 1394 بحث آرزانتيني بودن نوئه شد گفتم همينجا بگم لالو شيفرين کبير هم اصالتا آرژانتيني مي باشند
0 0
پاسخ

sara يكشنبه 24 ارديبهشت 1396 1.عشق هاي خيالي؟
2.مقايسه اين فيلم با whiplashخنده دارتر از اون چيزيه که بشه تصورشو کرد// اگه به اين قياس ايمان داشتيد بيشتر ازش مينوشتيد و قانع کننده تر.دانش سينمايي زيادي نميخواد که متوجه بشيم اين فيلم در مورد تلاش و موفقيت نبود!
چند خط انتهاييِ نوشته تان هم "بامزه" بود.

2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز