گزیده نظرات منتقدان درباره آقای ترنر (مایک لی)

نيويوركر - ديويد دنبي: "خشن، عجيب اما خيره‌كننده. كارگردان و فيلمبردار بيشتر به ما ياد مي‌دهند كه چگونه به نقاشي‌ها نگاه كنيم تا اينكه فقط آن‌ها را نمايش دهند و اين انتخابي هوشمندانه است. همه مردان اين فيلم درمقابل يكديگر با مهارت رفتار مي‌كنند، انگار كه در حال اجراي نمايش روي صحنه باشند. اما اسپال در غرابت قهرمانانه خود و خلق و خوي‌اش بالاتر از همه مي‌ايستد."

7فاز: تيموتي اسپال در نقش نقاش بريتانيايي؛ جي.ام.دبليو ترنر در فيلم بيوگرافيک پرسروصداي مايک لي در کنار دوروتي اتکينسون و ماريون بيلي به ايفاي نقش پرداخته است. آقاي ترنر به بازگويي داستان 25 سال آخر زندگي اين نقاش مي‌پردازد.

نظر منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - لزلي فلپرين: "لي موفق شده است که تقريبا بدون متوسل شدن به هيچ رويداد مهمي جادو کند و جزئياتي غيرغافلگير‌کننده را به فيلمي تکان دهنده و جذاب تبديل کند. اين همان اتصال بين بيوگرافي و هنر است که هميشه کتمان مي‌شد. البته مشکلات مربوط به بودجه مانع آن شد که لي در فيلمش به سفر ترنر به اروپا، بخصوص ونيز هم بپردازد. اما از طرفي تمرکز بر زندگي او در انگلستان توانسته به تنهايي فيلم را غني و بي کم و کاست کند. لي همچنين موفق شده است که نوعي جلوه‌گري اسرارآميز از دل کار ترنر و روش منحصر به فرد او در استفاده از رنگ‌هاي روشن بيرون بکشد و اين حس را القا کند که هرچيزي در طبيعت به کار او ربط پيدا مي کند. همان نظريه‌ مورد علاقه هنرمندان رمانتيک: که همه‌چيز در اين دنيا اساسا به هم ربط پيدا مي‌کند."
علاوه بر اين "تمامي اين‌ها با اجرايي استادانه از اسپال منسجم‌تر مي‌شود؛ نقشي که او براي بازي در آن آفريده شده همين است. لي موفق شده ترنر را آرام و باهوش نشان دهد، آن حالتي که او مشتاقانه به صحبت‌هاي آقاي بوث گوش مي‌دهد و اين اشتياق منجر به درکي وسيع از هنر براي خلق بهترين آثارش مي‌شود. همه اين جزئيات مينياتوري در حين خرخر کردن ترنر و سلانه سلانه راه رفتن‌هاي او کار خود را انجام مي‌دهند و به لي و اسپال اجازه مي‌دهند که پرتره‌اي چندلايه از مردي باهوش و بوالهوس خلق کنند که شايد حتي تشابهاتي هم به شخصيت واقعي خود کارگردان داشته باشد."

نيويورکر - ديويد دنبي: "خشن، عجيب اما خيره‌کننده. کارگردان و فيلمبردار بيشتر به ما ياد مي‌دهند که چگونه به نقاشي‌ها نگاه کنيم تا اينکه فقط آن‌ها را نمايش دهند و اين انتخابي هوشمندانه است. همه مردان اين فيلم درمقابل يکديگر با مهارت رفتار مي‌کنند، انگار که در حال اجراي نمايش روي صحنه باشند. اما اسپال در غرابت قهرمانانه خود و خلق و خوي‌اش بالاتر از همه مي‌ايستد."

نيويورک تايمز - اي.او.اسکات: "کاري پرقدرت در نمايشِ خلاقيتي منتقدانه. پرتره‌اي دوست داشتني و غيراحساساتي از روحي خلاق که هر روز فرصت ديدنش را نداريد. با اينکه اين فيلم به روشني تمام، نقاش داستانش را تحسين و منبع افکار او را به تماشاگر معرفي مي‌کند در عين حال تمام تصورات قرن اخير را از چيستي هنر و کار هنرمند برهم مي‌زند. اسپال، ترنر را درشت، کوبنده و با نازک‌بيني بازي مي‌کند. به لطف فيلمبرداري بديع و پررنگ و لعاب پوپ مي توانيم دنيا را از دريچه نگاه ترنر تماشا کنيم."

لس انجلس تايمز - کنت توران: "اين فيلم ما را در مقابل  تصورات و روايت‌هاي مرسوم قرار مي‌دهد. پايان‌بندي فيلم مثل يک دام است که تماشاگر را تماما به داخل دنياي خود مي‌کشاند. ترنر به قدري ما را غوطه‌ور مي‌کند که در نهايت احساس مي‌کنيم همه دنياي هنرمند، شخصيت او و نوع زندگي در زمانه او را مي شناسيم. ابتکار عمل در پروراندن کاراکتر ترنر ماه‌ها زمان برده و درکنار او حتي بازيگراني که چند لحظه کوتاه در فيلم ظاهر مي‌شوند از بازي خوب و تاثيرگذار کم نمي‌گذارند و حتي رد پاي آن‌ها هم در روند کلي پيشرفت داستان واضح است."

گاردين - پيتر بردشاو: "عجب فيلم شگفت انگيزي. چقدر غني و سرگرم‌کننده. و چقدر با سرعت، قدم‌هاي بلندش را مي‌پيمايد. رابطه واقعي بين کارکترهاي اين فيلم با نوعي عجيب بودن در کيفيت‌اش ترکيب شده که تمام صحنه‌هاي فيلم را آغشته به بوي خود مي‌کند. هر لحظه کمدي آن با مهارت تنظيم شده و هر اجرايش از هوش و عشق لبريز مي‌شود. اين يک فتح ديگر براي لي و براي اسپال است."

ويسنا فولادي
نظرات
کيا سه شنبه 16 خرداد 1396 خوب بود . نمايش هنر بوسبله هنر
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز