گزیده نظرات منتقدان درباره Wild/ وحشی (ژان مارک ولی)

نيويوركر - ديويد دنبي: "وحشي درباره بقا و تجديد زندگي است اما در عين حال فيلمي است كه بي‌هيچ مقدس نمايي و خداترسي ساخته شده. بازيگر زن فيلم باهوش، جاه طلب اما به فنارفته است. استريد داستان خود را با مهارت تمام نوشته است، داستاني كه مطمئن است تماشاگر با او همراه خواهد شد و به داخل ذهن شريل دسترسي پيدا خواهد كرد.

7فاز: وحشي ژانويه گذشته به اکران محدود سينماها درآمد، ستاره فيلم ژان مارک ولي، ريس ويترسپون در نقش زني معتاد و رنجور است که در کنار او لورا درن, گبي هافمن و توماس سادوسکي به ايفاي نقش پرداخته‌اند. وحشي با اقتباس از رمان پرفروش خاطرات شريل استريد پس از نمايش در فستيوال فيلم تلورايد نظر منتقدان زيادي را به خود جلب کرد و به يکي از عناوين مهم فصل جوايز تبديل شد.

نظر منتقدان برجسته نشريات مختلف را درباره وحشي بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - استيفن  فاربر: "فيلم ولي علاوه بر تصور هيجان‌انگيزي که از  يک فيلم ماجراجويانه دارد فيلمي است قدرتمند درباره دردهاي خانوادگي و بقا. جاهايي قابليت اين را دارد که دل مخاطب را بشکند اما در جايي ديگر با يک شوخي خنده‌دار جبران مي‌کند. کاري که نيک هورنبي فيلمنامه‌نويس با کتاب استريد انجام داده بدون نقص است. استريد خود در نوشتن کتاب زندگي‌اش صادقانه و وفادارانه عمل کرده و هورنبي و ولي هم بدون رودربايستي آنچه را که بايد نشان دادند."
علاوه بر اين "ويترسپون چه از نظر فيزيکي و چه احساسي خودش را در اختيار اين نقش گذاشته و از تمام حالات روحي و احساسات پرتناقضي که درونش مي‌گذرد تصويري باورپذير ارائه مي‌دهد. هيچ چيز سانتيمانتالي درباره اجراي او وجود ندارد. ويترسپون به همراه درن يکي از صادقانه‌ترين و پيچيده‌ترين روابط مادر-دختري را که در فيلم‌هاي اخير ديده‌ايم در معرض نمايش مي‌گذارند."

نيويورک تايمز - اي.او.اسکات: "صداقتي مستحکم و بدون لغزش. البته شايد کارگردان درخصوص بعضي از روابط شريل جزئيات زيادي را بازگو نکرده باشد. اما يکي از چيزهايي که به خوبي مخاطب را با فيلم همراه مي‌کند احترام آن به تعريف داستان از زبان خود استريد است و هر آن چيزي که بر او مي‌گذشته. فيلم در بي اعتنايي‌اش به روش‌هاي سينمايي و معمول داستان سرايي چيزي را برملا مي‌کند که ما هم مدت‌ها به آن مشکوک بوديم: اين داستان دشمن حقيقت است. و همه آن تصاوير و احساسات مي‌تواند معنايي خيلي بيشتر از مجموعه‌اي از صحنه ها و عرض اندام کارکترها داشته باشد."

نيويورکر - ديويد دنبي: "وحشي درباره بقا و تجديد زندگي است اما در عين حال فيلمي است که بي‌هيچ مقدس نمايي و خداترسي ساخته شده. بازيگر زن فيلم باهوش، جاه طلب اما به فنارفته است. استريد داستان خود را با مهارت تمام نوشته است، داستاني که مطمئن است تماشاگر با او همراه خواهد شد و به داخل ذهن شريل دسترسي پيدا خواهد کرد. مناظر فيلم به خوبي مي‌توانند قلب يک بز کوهستاني را از تپيدن بازدارند. وحشي يک قهرمان زن خارق‌العاده دارد اما خود در بازگويي داستان او بيشتر لحني ادبي دارد تا شاعرانه. بيشتر از آن سرش شلوغ است که بخواهد اوج بگيرد و بيشتر ترجيح مي‌دهد که با تماشاگر ارتباط برقرار کند تا اينکه به سادگي فقط پر زرق و برق جلوه کند."

گاردين - هنري بارنز: "فيلمي در مسيري سخت که تقريبا به بيشتر نکات اخلاقي و انتقادي کتاب منبع اقتباسش اشاره مي‌کند. ولي و تيم او از فيلم باشگاه خريداران دالاس به خوبي تجربه تکرارشونده و دايره‌وار تلاش براي بقا و استقامت را به تصوير کشيده‌اند. با اين حال به درن فرصت زيادي داده نشده که نقش خودش را تعريف کند و هافمن هم حيف و ميل مي‌شود."

نيويورک ديلي نيوز - اليزابت ويتزمن: "يکي از پيشنهادهاي پر سر و صدا براي اسکار بهترين بازيگر اما درنهايت ختم شونده به چيزي نااميدکننده. بله شما ممکن است بازي محکم ويترسپون را تحسين کنيد اما فراموش هم نمي‌کنيد که درنهايت داريد به يک ستاره سينمايي نگاه مي‌کنيد. شايد اگر هافمن با آن شکلي که از خطر استقبال مي‌کند در نقش اصلي فيلم بازي مي‌کرد فيلم بهتري را تماشا مي‌کرديم."

ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز