آینده فرانک آندروود چه خواهد بود و سوالات دیگری درباره فصل سوم سریال خانه پوشالی

اين ايده كه كلر به شوهرش براي رسيدن به آنچه در سر دارد زمان مي‌دهد و پس از آن خواسته خودش را مطالبه مي‌كند يك كنايه عامدانه به ماجراي كلينتون‌ها است. كلر در اين‌جا مشابه با رفتاري كه هيلاري كلينتون پيش از اين در قبال همسرش داشته تبديل به زني مي‌شود كه قصد سبقت جستن بر شوهر خود را دارد. تجربه تماشاي پارگي و از هم گسيختگي رابطه اين دو بسيار ناخوشايند بود!

ريچارد لاسان/ ونيتي فير: خطر لو رفتن داستان فصل سوم وجود دارد.
بسياري از ما تماشاي فصل سوم خانه پوشالي؛ درام سياسي اعتيادآور شبكه نت فليكس را تمام كرده‌ايم و بد نيست به همين مناسب گفتگوي كوتاهي درباره آن داشته باشيم. جمع‌بندي نظرات درباره فصل سوم سريال به كدام سو متمايل است؟ چه سوالات مهمي هنوز بي‌جواب مانده‌اند؟ با تاكيد دوباره بر اسپويل شدن، قصد داريم برخي از اين سوالات را با شما به اشتراك بگذاريم.

پايان زندگي مشترك كلر و فرانك؟
موضوع اصلي اين فصل به جاي طرح ماجراهاي قتل و توطئه‌هاي بزرگ بر رابطه تشنج‌آميز كلر و فرانك متمركز بود. پيش از اين قصد داشتم كه اين تشنج را حاصل اتفاقي ناگهاني بدانم، اما آنچنان غيرمنتظره هم نبود، مگر نه؟ مشكلات اساسي ديناميك قدرت و ميل به سلطنت هميشه بين اين زوج وجود داشته است. كلر قصد دارد در سازمان ملل متحد به عنوان يك سفير مشغول به كار شود  و در نگاه اول شايد اين موضوع كمي بدون تشريفات اوليه اتفاق افتاد اما در هر صورت قابل فهم است، پس از اينكه فرانك آنطور كه مي‌خواست در كاخ سفيد مستقر شد، تمايل كلر به خواسته‌ها و غرض‌هاي بلندپروازانه‌ اين چنيني كاملا باورپذير است. تمام اين ايده كه كلر به شوهرش براي رسيدن به آنچه در سر دارد زمان مي‌دهد و پس از آن خواسته خودش را مطالبه مي‌كند يك كنايه عامدانه به ماجراي كلينتون‌ها است. كلر در اين‌جا مشابه با رفتاري كه هيلاري كلينتون پيش از اين در قبال همسرش داشته تبديل به زني مي‌شود كه قصد سبقت جستن بر شوهر خود را دارد. تجربه تماشاي پارگي و از هم گسيختگي رابطه اين دو بسيار ناخوشايند بود! براي مدتي نه چندان كوتاه من نسبت به اين حجم تاكيد بر روي اين رابطه در فصل سوم نااميد و عاصي شده بودم، ترجيح مي‌دادم كه پاي چندتايي از توطئه‌هاي خارجي هم در ميان باشد. اما در هر حال نظرم تا حدودي با تماشاي آخرين اپيزود تغيير كرد. تلاشي زندگي مشترك فرانك و كلر به نوعي مهم‌ترين عامل بازدارنده براي از هم پاشيدگي اين فصل بود. حالا سوال اينجاست كه فصل چهارم درباره چه خواهد بود؟ بازگشت اين دو به زندگي مشترك يا تلاش براي نابودي يكديگر؟ اولي محتمل‌ترست اما من يك نفر براي رخ‌دادن دومي دعا مي‌كنم.

بالاخره فرانك هم‌جنس‌باز است يا نه؟
شايد پشت پرده اين نكبت زناشويي يك دليل غيرانتزاعي وجود داشته باشد. با وجود خاطرات هم‌جنس‌بازانه گذشته فرانك، تريسام با ميچام و آن صحنه پرانرژي با توماس ييتس به اين فكر مي‌افتيد كه شايد واقعا خانه پوشالي قصد دارد درباره واقعيت فرانك آندروود چيزهايي به ما بگويد. به علاوه اين فصل در موارد متعددي ديديم كه كلر به هيچ‌وجه ارضا نمي‌شود. متوجه‌ام كه اين موضوع مي‌تواند به چيزهاي ديگري از جمله جاه‌طلبي و روياپردازي و غيره ربط پيدا كند اما مفاهيم فرعي شديدالحن زيادي هم در اين ميان جريان دارند. درست نيست؟ بخصوص آن صحنه اتاق خواب ميان كلر و فرانك. مطمئن نيستم، شايد بيش از اندازه وسواس به خرج مي‌دهم يا انتظار زيادي از سريال دارم. اما درحقيقت به نظر مي‌رسد سريال قصد دارد مسيري كمتر ابهام‌آميز و بيشتر آشكار درباره اين مسئله پيش بگيرد. شايد هم نه! شايد وضعيت مبهم و تيره تمايلات جنسي فرانك گوياي جزئياتي درباره خودِ بزرگتر و پيچيده‌تر او باشد كه حتي در آينده هم كشف نشده باقي مي‌مانند. اگرچه دليلي ندارد اين مسائل را بدون رساندن‌شان به مقصدي معين مطرح كرد. اين سريال سوپرانوها نيست. اين سريالي‌ست كه بالاخره به همه سوالات جواب خواهد داد و قرار نيست چيزي در نهايت پوشيده بماند. تمايلات جنسي فرانك هم جزء همين دسته خواهد بود.

آيا داگ، ستاره واقعي داستان است؟
بسيار خوشحالم كه آقاي استمپر برگشته است. كاملا غافلگيركننده بود، مگر نه؟ در مصاحبه‌اي كه تابستان گذشته با مايكل كلي داشتيم او به هيچ وجه از وضعيت خود در فصل جديد باخبر نبود، اما بالاخره معلوم شد كه از ضربه محكمي كه به سرش خورد جان سالم به در برده است. البته من به شخصه از عود كردن همه‌ ماجراهاي گذشته استقبال نمي‌كنم اما خانه پوشالي درواقع اين عقب‌گرد ترسناك را در مسيرهاي جديدي و غيرمنتظره‌اي به كار گرفته است. صادقانه بگويم كه از انگيزه‌هاي انتقام‌جويانه داگ هنگامي كه به كمپين دانبار پيوست بي‌اطلاع بودم، اما در هر صورت انگيزه‌هاي او باعث مي‌شوند كه تقلا و طرح‌ريزي او به نمايشي سرگرم‌كننده و البته تاريك تبديل شود. داگ در فصل گذشته هم تقريبا سومين نقش مهم سريال محسوب مي‌شد اما در اين فصل كاملا به نظر مي آيد كه كاراكتر او و داستانش جدي گرفته شد‌ه‌اند. و عجب داستان عبوس و غم‌باري!  زماني كه او فرمان اتومبيل‌اش را به سوي ريچل كج كرد كاملا بهت‌زده بودم، اين صحنه به شكل استادانه‌اي فيلمبرداري و پرداخت شده بود و من با وجود اينكه مي دانستم در دنيايي ايده‌آل ريچل زندگي خودش را درحالي كه به سوي غروب خورشيد نيومكزيكو محو مي‌شود ادامه خواهد داد اما از طرفي ديگر مي‌دانستم كه اينجا با دنيايي ايده‌آل طرف نيستيم، گنداب اخلاقي خانه پوشالي بار ديگر به همراه داگ به بي‌رحمي سابق خود بازگشته است. حالا دست كم ظاهرا داگ را در كنار فرانك مي‌بينيم و مانورهاي بعدي قدرت‌نمايي او ديدني خواهد بود. داگ با حركت نهايي‌اش نشان داد كه خانه پوشالي هنوز هم قصد دارد بيش از آنكه درباره ناراحتي‌هاي احساسي و رواني باشد درباره نقشه‌ها و دسيسه‌هاي حساب‌شده و حيرت‌انگيز قديمي‌ست. داگ حتي به كاراكتر فرانك هم در فصل بعدي كمك‌رسان خواهد بود.

آيا فرانك محكوم به باخت است؟
حدس مي‌زنم كه فصل بعد، داستان انتخابات عمومي فرانك و رقابت‌اش در برابر كانديداهاي جمهوري‌خواه را دنبال كند. اما سوال اينجاست كه آيا تماشاي فرانك‌اي كه قدرتمند است جذاب ترست يا فرانك‌اي كه در راه رسيدن به قدرت تلاش مي‌كند و نقشه مي‌ريزد؟ من با آخري بيشتر موافق‌ام. به نظر من مرد خبيثي كه دائم در گوش اطرافيان‌اش ايده‌هاي شيطاني مي‌خواند و سعي در فريفتن آن‌ها دارد جذاب‌تر است. چنين فرانك‌اي فوق العاده بود، فرانك معاون رئيس جمهور هم همين‌طور. اما فرانك رئيس جمهور؟ به خوبي هميشه نبود. فكر مي‌كنم اگر كه انتخابات را ببازد و دوباره به مراتب پايين‌تر تنزل پيدا كند سريال از نو جوان خواهد شد. شايد هم نه. حالا كه زمام قدرت را در دست خود گرفته شايد بازستاندن‌اش از او به كليت كاراكترش لطمه بزند. اما در صورت باخت راه براي احتمالات ديگر باز مي‌شود: اگر كلر قصد نشستن پشت ميز رياست جمهوري را داشته باشد چه؟ شايد اين راه حل سريال براي خلق يك مبارزه درست و حسابي بين كلر و فرانك باشد؟ كنايه‌اي به تقابل هيلاري با بيل؟ و فكر مي‌كنم كه در چنين سناريويي فرانك قطعا يك بازنده خواهد بود. پرزيدنت كلر آندروود. حالا اين شد يك نمايش حيرت‌انگيز.

حالا چه كسي براي فرانك كار خواهد كرد؟
حالا كه ديگر نه رمي وجود دارد و نه جكي شارپ و نه كلر، پس فرانك به خوني تازه در رگ‌هايش نياز دارد. شايد او به ميچام يك ترفيع س.ك.س.ي بدهد و به همراه داگ بتواند تمام دنيا را فتح كند و شايد هم به كلي تيمي جديد براي خود دست و پا كند. من زياد به آن سث گريسون حيله‌گر علاقه‌اي ندارم و به نظرم خود سريال هم دقيقا نمي‌داند با او چه كند. اما حتي با وجود او هم فرانك به مردان بيشتري نياز خواهد داشت. آيا رئيس‌جمهور واقعا با چنين افراد كمي باقي مي‌ماند؟ اگرچه او ملاقات‌هايش را با اعضاي كابينه حفظ كرده اما در حقيقت تنها با تعدادي محدود تعامل دارد. و اگرچه تمركز بر داستان كلر و فرانك و داگ كار اشتباهي نيست اما كاراكترهاي فرعي كمي جديت و عمق پيشين خود را از دست داده‌اند. بنابراين اميدوار هستم كه در فصل چهارم دستي به سر و روي آنان كشيده شود. و واقعا هم اميدوارم كه رمي و جكي شارپ بي‌نوا را براي آخرين بار نديده باشيم. بازگشت داگ ثابت كرد كه نبايد به حذف هميشگي هيچ‌كدام از كاراكترها مطمئن بود، بنابراين اميدوارم كه باز هم اثري از اين دو كاراكتر ببينيم.

آيا فصل سوم فصل خوبي بود؟
اين فصل قطعا ناهمواري‌هاي زيادي داشت. باز هم اجراهاي فوق‌العاده زيادي را ديديم و مهم‌تر از همه فيلمبرداري و موسيقي آن بخصوص در اپيزودهاي پاياني حيرت‌انگيز بود: ياد كلر در وان حمام و آن دورنماهاي خيره‌كننده از نيومكزيكو بيفتيد. اين فصل باعث شد شما اپيزودهاي بيشتر و بيشتري از خانه پوشالي بخواهيد. اپيزود نهايي، با آن حركت خونسرد داگ نسبت به ريچل و انفجار دروني رابطه كلر و فرانك، موتور سريال را روشن نگه داشت. اما بزرگترين مشكل اين فصل عدم توازن و تعادل آن بود، اين نقص بيشتر از همه چيز به جايگاه فعلي فرانك و داستان‌هايي فرعي مربوط مي‌شود كه درحقيقت راه به مقصدي مهم يا معين نبردند. داستان‌هايي در اين فصل با وجود اجراهاي خوب بازيگران درواقع غيرضروري جلوه دادند. البته اين سريالي با خواص ايروديناميك است و هراتفاقي ممكن است بيفتد. اما فكر مي‌كنم كه فصل سوم همانند فصل اول يا دوم از لحظات غافلگيركننده و حيرت‌آور بزرگ خالي بود. اين فصل فاقد حقه‌ها و طرح‌هاي هيجان‌انگيزي بود كه مثل يك پمپ انرژي براي سريال عمل كند. تلويزيون پر از سريال‌هاي درام درباره ازدواج و مشكلات زندگي مشترك است بنابراين اميدوارم خانه پوشالي به همان رويه سابق خود بازگردد. هميشه فكر مي‌كردم كه سه فصل براي اين سريال كافي‌ست اما حالا به اميد اينكه همه‌چيز به مسير اصلي خود متمايل شود منتظر فصل چهارم هستم.

ويسنا فولادي
نظرات
emo شنبه 5 ارديبهشت 1394 هنوز همجنسگرا رو مي نويسين هم جنسباز
5 7
پاسخ

ليلا يكشنبه 6 ارديبهشت 1394 مطب خيلي خوبي بود.باز هم راجب اين سريال عالي مطلب بذارين تا ما بخونيم و کيف کنيم
2 0
پاسخ

glizoviliz سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 مرسي از اين سريال بيشتر مطلب بزاريد
1 0
پاسخ

آراز سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 مطلب جذابي بود ممنون فقط به نظر من اين فصل هيچي از دو فصل قبل کم نداره که تازه کمي جذابتر هم هست .
1 0
پاسخ

محسن شنبه 12 ارديبهشت 1394 فصل سوم نسبت به دو فصل اول اندکي نااميد کننده بود.خصوصن اينکه فرانک بدون داگ خيلي ضعيف شد وکل فصل منتظر بودم فرانک تاثير فقدان داگ رو حس کنه و برش گردونه.و اپيزود حضور رييس جمهور روسيه در کاخ سفيد در حد سريال نبود.ولي فصل سوم با يه ضربه غافلگيرکننده تموم شد و ديدن فرانک بدون کلير خودش داستاني تازه خواهد شد فصل 4م زودتر بيا.
1 2
پاسخ

ايمان شنبه 23 خرداد 1394 به نظر من به اين نكته توجه كنيد: (( سري چهارم همزمان با انتخابات رياست جمهوري سال 2016 آمريكا پخش خواهد شد)) بر اين اساس مي توانيم پيش بيني دقيق تري داشته باشيم. رمان خانه پوشالي توسط يك نماينده محافظه كار نوشته شده است. هدفش هم با توجه به زمان توزيع آن احتمالا تاثير گذاري بر انتخابات خواهد بود. فرانك هم بيشتر متمايل به حزب دموكرات است. به نظر من براي محافظه كاران بهترين حالت اين است كه فرانك با تقلب پيروز شود و مملكت را به گند بكشد. بر اين اساس افرادي كه تحت تاثير اين سريال هستند احتمالا به محافظه كاران ميل خواهند كرد. لذا بر خلاف نويسنده محترم متن اين صفحه بر اين باورم كه فرانك انتخابات را با دغل كاري پيروز مي شود. ارادتمند همه دوستان علاقه مند.
2 1
پاسخ

علي سه شنبه 2 تير 1394 به نطر من فراک کلر رو ميکشه
0 0
پاسخ

آفاق پنجشنبه 29 مهر 1395 کلر چيزخوبيه دوست دارم باهاش بخابم
0 3
پاسخ
مجيد يكشنبه 22 مرداد 1396 آخه برا چي زر ميزني مثل خيلي از بچه‌ها بيا بخون کامنت خوبي داري بزار نداري زر نزن

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز