شباهت‌های رفتار کاخ سفید در پرونده هسته‌ای ایران با سریال‌های پرطرفدار عامه‌پسند؛ 24، خانه پوشالی و هوملند

آندروود به دنبال راه نجاتي براي خودش است و به همين دليل قصد دارد طرحي پرهزينه را با عنوان «اشتغال براي آمريكا» به كنگره ببرد. اين طرح باعث مي‌شود كه در اتفاقي نادر، سران حزب دموكرات و جمهوري‌خواه با هم متحد شده و عليه طرح رئيس‌جمهور ايستادگي كنند. اين همان اتفاقي است كه روز دوشنبه و سه‌شنبه و در جريان نشست «جان كري» در مجلس نمايندگان و سنا رخ داده است. سناتورهاي دموكرات و جمهوري‌خواه با هم متحد شده و مي‌كوشند طرحي را تصويب كنند كه ممكن است چيزي از تفاهمي كه ايران و آمريكا بر سر آن به توافق رسيده‌اند باقي نگذارد.

7فاز: حوادث اين روزهاي ديپلماسي آمريکايي بي‌شباهت به سريال‌هاي اين کشور نيست. تلاش اوباما و گروهش براي لابي با سناتورها و اخلال در ايجاد جبهه متحد آنها عليه توافق هسته‌اي از جمله اين شباهت‌هاست. يکي از علايق«باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا، ديدن سريال‌هاي تلويزيوني است. رسانه‌هاي خبري بارها گزارش داده‌اند که اوباما علاقه بسياري به سريال‌هايي همچون «خانه پوشالي»، «خانواده مدرن»، «بازي تاج و تخت»، «دانتون ابي»، «برکينگ بد» و «امپراتوري بوردواک» دارد. در اين ميان اما او بيش از همه از ديدن سريال خانه پوشالي لذت مي‌برد. اوباما  بارها در سخنراني‌ها و مصاحبه‌هايش به اين سريال اشاره کرده و حتي در اکانت توئيترش از فالوئرهايش ـ که فصل سوم اين سريال را ديده بودند خواست ـ تا آن را اسپويل نکنند! اکنون و پس از انتشار فصل سوم اين سريالِ شبکه «نت‌فليکس» و اتفاقي که در صحنه سياسي براي اوباما و دولت او افتاده است، بايد گفت درام و واقعيت در آمريکا به‌هم آميخته‌اند. تلاش «جان کري» وزير امور خارجه دولت اوباما براي متقاعد کردن نمايندگان مجلس و سنا و تماس تلفني مستقيم اوباما با سناتور «باب کورکر» ـ يکي از  طراحان طرحي که اوباما را ملزم خواهد کرد توافق نهايي با ايران را براي بازبيني و تصويب در اختيار کنگره بگذارد ـ و طرح ديدگاه خود مبني بر اينکه «رويکرد اصولي به ديپلماسي، بهترين راه براي ممانعت ايران از دستيابي به سلاح هسته‌اي است»، بي‌شباهت به آن چيزي نيست که در فصل‌هاي مختلف سريال مشهور خانه پوشالي مي‌گذرد. با اين حال اشاره مستقيم به ايران تنها به اين سريال محدود نمي‌شود. در اين مطلب ابتدا به بررسي بعضي سريال‌هاي قديمي‌تر پرداخته‌ايم که به‌صورت مستقيم يا غيرمستقيم به ايران پرداخته‌اند و سپس درمورد کاخ سفيدِ اوباما و کاخ سفيدِ فرانک آندروود حرف خواهيم زد.

پرزيدنت حسن در آمريکا
سريال «24» که پخش آن از ششم نوامبر 2001 آغاز و با پخش فصل هشتم آن در 24 مي 2010 به پايان رسيد، محصول شبکه فاکس و داستان ماموري خبره و ورزيده به نام «جک بائر» است که در يک واحد ضدتروريستي فعاليت مي‌کند. البته در مي 2014 نيز 12 قسمت ديگر از اين سريال با عنوان «يک روز ديگر زنده بمان» پخش شد که داستان آن در لندن مي‌گذشت. فصل هشتم اين سريال به داستان صلح آمريکا با کشوري خيالي به نام «جمهوري اسلامي کامستان» اختصاص دارد. «عُمر حسن» رئيس‌جمهور کامستان براي انعقاد صلح  و حضور در سازمان ملل‌متحد به نيويورک سفر مي‌کند. رئيس‌جمهور آمريکا در اين فصل زني به‌ نام «اليسون تيلور» است. مقامات آمريکايي مطلع مي‌شوند که عده‌اي قصد ترور رئيس‌جمهور کامستان دارند. در نهايت هم مشخص مي‌شود که «فرهاد»، برادر رئيس‌جمهور کامستان ـ که فردي تندرو است و مخالف صلح آمريکا و اين کشور ـ قصد دارد او را ترور کرده و از يک مافياي روسي تجهيزات مربوط به ساخت بمب اتم را دريافت کند. در نهايت رئيس‌جمهور حسن ترور مي‌شود و پيمان صلح نيز به جايي نمي‌رسد. در اين سريال اما ديالوگ‌هايي رد و بدل مي‌شود که اکنون و در سال 2015 بسيار آشنا به‌نظر مي‌رسند. در بخشي از اين سريال، رسانه‌هاي خبري اعلام مي‌کنند که تيلور و عمر حسن به زودي کنفرانس خبري مشترک برگزار خواهند کرد. خبرنگاران با شور و اشتياق گزارش مي‌دهند که رئيس‌جمهور حسن قرار است لغو برنامه توليد سلاح هسته‌اي در کشورش را اعلام کند و او مذاکرات را شروعي تازه براي کشورش و کل منطقه خاورميانه خوانده است. بعد از اين صحنه، ما بخشي از گفت‌وگو‌هاي دو رئيس‌جمهور را مي‌بينيم. در اين گفت‌وگوها رئيس‌جمهور کامستان خطاب به رئيس‌جمهور آمريکا مي‌گويد که کشورش مي‌پذيرد برنامه اتمي‌اش تحت نظارت کامل بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي باشد اما تيلور اعتراض مي‌کند که بازرس‌ها بايد آمريکايي باشند نه بازرسان آژانس. بحث در اين بخش با دخالت «فرهاد» برادر رئيس‌جمهور بالا مي‌گيرد. او خطاب به معاون رئيس‌جمهور مي‌گويد« «شما مي‌خواهيد اين پيام را به جهانيان بدهيد که فقط آمريکا قابل‌اعتماد است؟» با اين حا عمر حسن سخنان برادرش را قطع و اعلام مي‌کند که مجلس کامستان اجازه اجراي اين طرح را نخواهند داد. در نهايت تيلور در جلسه‌اي خصوصي به معاونش مي‌گويد نظر پرزيدنت حسن را تامين کند چرا که « او رهبري است که در هر دوران تنها يک بار گير ما مي‌آيد!» در بخش‌هايي از همين اپيزود هم پرزيدنت عمر حسن ديده مي‌شود که خطاب به برادرش مي‌گويد «چرخاندن 6 هزار سانتريفيوژ مانور سياسي خوبي است» و از اين مسئله حمايت مي‌کند که در برابر «لغو تحريم‌ها و بسته‌هاي حمايتي به ارزش ميلياردها دلار» کشورش «دست از جاه‌طلبي‌هاي هسته‌اي کشيده است.» در پايان نيز خطاب به برادرش مي‌گويد: «هرچيز که مي‌خواهيم بدست آورده‌ايم.» و فرهاد با لحني بدبينانه پاسخ مي‌دهد: « البته اگر کلک نباشد.»

ميهن (هوم‌لند)
در فصل دوم سريال «هوملند» تمرکز سيا روي مسئله هسته‌اي ايران است. آنها دو مامور به تهران اعزام مي‌کنند و در تصويري کاريکاتورگونه از ايران آنها با کشتن يکي دو مقام نظامي در ايران درنهايت کشورمان را به پاي ميز مذاکره مي‌کشانند و سيا اين اتفاق را پيروزي خود محسوب مي‌کند!

خانه پوشالي
«هنر چيدن کارت‌ها بدون اين‌که آن‌ها بريزند»، بهترين مفهومي است که مي‌توان براي نام  House of cards که به «خانه پوشالي» ترجمه شده است استفاده کرد. به واقع هنر «فرانک آندروود» شخصيت اصلي اين سريال همين است. اين نماينده کنگره که منتظر است به خاطر تلاش‌هايش در راه پيروزي «گَرِت واکر» دموکرات در انتخابات  رياست‌جمهوري آمريکا به عنوان وزير امورخارجه انتخاب شود، ناگهان و با تصميم رئيس‌جمهور از اين سِمت محروم و مجبور مي‌شود در کنگره باقي بماند «چون رئيس‌جمهور به نفوذ آندروود در کنگره نياز دارد.» همين تصميم اما بلاي جان دولت واکر مي‌شود. او با حيله و مکر فراوان و لابي‌هاي گسترده در کنگره کار را به جايي مي‌رساند که واکر در چنان مخمصه‌اي گرفتار مي‌شود که تنها راه نجات براي رئيس‌جمهور استعفاست. آندروود که در طول ماه‌هاي متوالي و به لطف دسيسه‌هايش توانسته است خود را به عنوان معاون رئيس‌جمهور به يک قدمي اتاق بيضي ـ دفتر رئيس‌جمهور آمريکا ـ برساند، با استعفاي واکر رئيس‌جمهور آمريکا مي‌شود. فصل سوم کاملا اختصاص به دوران رياست‌جمهوري آندروود دارد. اين دوران اما شباهت‌هاي بي‌بديلي به حال و روز فعلي سياست در آمريکا دارد. نارضايتي از آندروود اندک‌اندک بالا گرفته و سران حزب دموکرات نيز رسما اعلام کرده‌اند که در انتخابات سال 2016 از او حمايت نخواهند کرد. در همين زمان بانوي اول ـ که به عنوان سفير آمريکا در سازمان ملل نيز انتخاب شده است ـ طرحي را درمورد فلسطين و اسرائيل و کرانه باختري پيش مي برد که روسيه مخالف سرسخت آن است. آندروود به دنبال راه نجاتي براي خودش است و به همين دليل قصد دارد طرحي پرهزينه را با عنوان «اشتغال براي آمريکا» به کنگره ببرد. اين طرح باعث مي‌شود که در اتفاقي نادر، سران حزب دموکرات و جمهوري‌خواه با هم متحد شده و عليه طرح رئيس‌جمهور ايستادگي کنند. اين همان اتفاقي است که روز دوشنبه و سه‌شنبه و در جريان نشست «جان کري» در مجلس نمايندگان و سنا رخ داده است. سناتورهاي دموکرات و جمهوري‌خواه با هم متحد شده و مي‌کوشند طرحي را تصويب کنند که ممکن است چيزي از تفاهمي که ايران و آمريکا بر سر آن به توافق رسيده‌اند باقي نگذارد. نمايندگان چنان مصرند که تلاش مي‌کنند با تصويب اين طرح با آراي بالا راه را بر وتوي باراک اوباما ببندند. در عين حال در سريال خانه پوشالي اتفاق ديگري هم روي مي‌دهد. روسيه که با طرح سفير آمريکا در سازمان ملل مخالف است اعلام مي‌کند که قصد دارد به ايران سلاح بفروشد و اين‌گونه آمريکا را تحت فشار قرار مي‌دهد تا طرح خود را پس بگيرد. به واقعيت برگرديم. روسيه در سال 2007 قراردادي با ايران امضا کرد که براساس آن متعهد شد سامانه موشکي اس ـ 300 به کشورمان بفروشد. روس‌ها البته در اين مورد اصلا خوش‌قول نبودند و حالا بعد از هشت سال، کرملين بار ديگر از لغو ممنوعيت فروش سامانه موشکي اس ـ 300 به ايران خبر داده است. هرچه اعلام خبر فروش سلاح به ايران در سريال باعث واکنش مقامات مي‌شود، اکنون و در واقعيت نيز باز مقامات کاخ سفيد از اين مسئله ابراز نگراني کرده‌اند. در واشنگتنِ آندروود، اوضاع چندان بر وفق مراد رئيس‌جمهور نيست. در واشنگتنِ اوباما چه اتفاقي رخ خواهد داد؟
..............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

ابوالفضل الله‌ دادي
نظرات
hemen جمعه 28 فروردين 1394 سريال خانه پوشاني يک شاهکار به تمام معناست.....
9 1
پاسخ

مهدي جمعه 25 ارديبهشت 1394 خيلي ممنون از نکته بيني اي که در اين پست ارائه شده موفق باشيد
2 0
پاسخ

صادق يكشنبه 8 شهريور 1394 چرا house of card ميشه خانه پوشالي؟
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز