یادداشت نویسنده 7فاز بر اپیزود اول فصل پنجم «بازی تاج و تخت»

در پنتوس، جايي كه اولين بار فرزندان تارگرين را ديده بوديم، تيريون با تمام رنجي كه از پدركشي و معشوق‌كشي كشيده همراه با لرد واريس كه گويا تنها موجود زنده هفت اقليم است كه هيچ دغدغه‌اي جز مصالح وستروس ندارد، پناه گرفته‌اند. واريس ، تيريون را به پيوستن به دنريس فرا مي‌خواند. از نظر او ، دنريس تنها رجل سياسي دنياست كه هم شفقت و رحم و هم قدرت و سياست را داراست.

7فاز: وعده داده بودند که اين فصل، تاريک‌تر و مخوف‌تر خواهد بود. لحظات پاياني اپيزود اول، وفاي به عهد خالقين سريال بود. وقتي وحشت از سوزانده شدن، بر منس ريدر، پادشاه آنسوي ديوار، غالب شده بود و از هراس مرگ در ميانه آتشي که مليسنادرا از سوي استنيس باراتئون برايش فراهم کرده بود ناله مي‌کرد. فصل پنجم خيلي زودتر از آنچه تصور مي‌کرديم قدم در راه تاريکي گذاشت. جان اسنو، استنيس ، منس ريدر، داووس و مليساندرا مي‌توانستند گروه هيجان انگيزي در شمال تشکيل دهند اما منس ريدر مرموز و جذاب بر سر پرنسيپ‌هاي خويش باقي ماند تا چهار شخصيت باقيمانده که در يکي از نماهاي باشکوه اين قسمت همراه با هم در بالاي ديوار رو به سمت سرد و بکر شمال ايستاده بودند مسير اين جمع متناقض را ادامه دهند.
سازندگان سريال اما يکي از قوانين نانوشته خودشان را زيرپا گذاشتند. براي اولين بار در بازي تاج و تخت، از فلاش بک استفاده شده. براي ورود بيشتر به شخصيت پر از رمز و راز سرسي لنيستر و آگاهي از گذشته‌اي که باعث تپيدن چنين قلب سياهي شده. حالا که پسر بزرگش مرده و دخترش گروگان مارتل‌هاست و پسر کوچکش، پادشاهي اسير دست مارجريِ اغواگر. پدر قدرتمندش را از دست داده و برادر کوتوله‌اش که انتقام از او مي‌توانست روح وحشي‌اش را ارضا کند هم فرار کرده. سرسي ، سردتر و ترسناک‌تر و مهيب‌تر به نظر مي‌رسد. به سختي در ميان جمع قرار مي‌گيرد و چشمانش در کلوزآپ‌هاي طولاني که از صورتش نشان مي‌دهند بي‌روح و خالي به نظر مي‌رسد. با يک صحنه نمونه‌اي از لحظه‌اي که در گوشه‌اي از سرسراي مهيا براي عزاي تايوين، پيش از رسيدن لانسل لنيستر (قاتل رابرت و همخوابه پيشين سرسي) از پنجره بيرون را تماشا مي‌کند. در فلاش بک مربوط به کودکي او ديديم که جادوگري او را به از دست دادن هر چيزي که در زندگي‌اش کسب کرده وعده مي‌دهد. صبور باشيد و سرنوشت محتوم او را تماشا کنيد.
در پنتوس، جايي که اولين بار فرزندان تارگرين را ديده بوديم، تيريون با تمام رنجي که از پدرکشي و معشوق‌کشي کشيده همراه با لرد واريس که گويا تنها موجود زنده هفت اقليم است که هيچ دغدغه‌اي جز مصالح وستروس ندارد، پناه گرفته‌اند. واريس ، تيريون را به پيوستن به دنريس فرا مي‌خواند. از نظر او ، دنريس تنها رجل سياسي دنياست که هم شفقت و رحم و هم قدرت و سياست را داراست. مهربان‌تر از استنيس و قوي‌تر از تامن. دنريس اما هنوز در ميرين درگير چالش‌هاي سرزميني‌ست که کماکان نتوانسته خود را از مقام فاتح به حاکم برساند. سنت‌هاي ارتجاعي سربرآورده‌اند و انجمني نقاب بر صورت به نام پسران درنده‌خو ، آنساليدها را مي‌کشند. و مهمتر از همه اينکه، يک اژدهاي او (دروگون) رفته و دو اژدهاي به زنجير کشيده‌ شده‌ي او (ويسريون و ريگال) ديگر به فرمان او نيستند و به تعبير داريو ناهاريس ملکه بدون اژدها ديگر ملکه نيست. تقدير سه اژدهايي که بر اساس هر منطقي از درون داستان، سرنوشت دنيا را تغيير خواهندا داد، چه خواهد بود؟ پوستر فصل پنجم از سريال بازي تاج و تخت را ديده‎‌ايد؟ يکي از آنها را مي‌توانيد حدس بزنيد.

کاوه اسماعيلي
نظرات
حسين جواني سه شنبه 25 فروردين 1394 ناب‌ترين لحظه براي من تولد دوباره‌ي تيريون بود. به خصوص با تاکيد به سوراخ تنگي که از اون به دنياي روشن نگاه مي‌کرد: مردي که هميشه دنبال يک سوراخ تازه بود حالا پس از گذشتن از عشق/فاحشه‌اش دوباره به دنيا مي‌آد.
7 -2
پاسخ
کاوه سه شنبه 25 فروردين 1394 تعبيرت عالي بود

کينگ روبرت سه شنبه 25 فروردين 1394 اون قضيه زانو زدن از اول هم ترفند خوبي از طرف گردانندگان سريال نبود براي منس ريدر، اينکه نمي خوان هدف واقعي منس از جمع کردن وحشيا و حمله به سمت ديوار و خلاصه گذشته اش رو آشکار کنن رديفه ولي اينکه کينگ استنيس رو در حد يه آدم فتيشي نشون بدن که تو کف زانو زدن بقيه اس نه. انگار کسخوله اعليحضرت پادشاه ما که طرف رو که زنداني خودشه بياره جلوش وايسونه و بش بگه زانو بزن تا نسوزونمت؟؟ اوباما هم يه همچين کاري نمي کنه..
3 10
پاسخ
آراز شنبه 29 فروردين 1394 اوباما چي مي گه اين وسط ؟

عليرضا سه شنبه 25 فروردين 1394 خيلي کوتاه بود
-1 0
پاسخ

ايمان چهارشنبه 26 فروردين 1394 آقاي اسماعيلي هنوز گرم نشدن به نظر. قلمشون اون پرشور پارسالو نداره
3 1
پاسخ

جنسوار چهارشنبه 26 فروردين 1394 فقط سوفي ترنر
2 2
پاسخ

بهناز چهارشنبه 26 فروردين 1394 آريا کجا بود پس؟؟؟ دلمون براش تنگ شده ... دوستان قضاوت نکنيد تازه قسمت اول بود
3 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز