گزیده نظرات منتقدان درباره اکسودوس: خدایان و پادشاهان (ریدلی اسکات)

شيكاگو تريبون -  مايكل فيليپس: "دو و نيم ستاره. اسكات توانايي اين را دارد كه از همه ستارگانش بازي بگيرد و جلوي دوربين همه آنان را مشغول نگه دارد، انگار كه همگي بسيار مشتاقانه در پي يك هدف باشند. داستان طاعون خوب پرداخته شده و درست در فيلم جاگذاري شده‌ و به عنوان بازسازي حماسه‌اي در اوايل قرن 21ام موجه‌ و  باورپذير است.

7فاز: اکسودوس: خدايان و پادشاهان با بازي کريستين بيل در نقش حضرت موسي در کنار جوئل ادگرتون، جان تورتورو، بن مندولسون، آرون پاول در اقتباس ريدلي اسکات از حماسه کتاب مقدس، به نمايش سه بعدي سينماها درآمد.
اگرچه اکسودوس هنوز در مقدار بودجه خود به پاي ديگر حماسه‌هاي امسال مثل نوحِ دارن آرنوفسکي نمي‌رسد.

نظر منتقدان برجسته نشريات مختلف را بر فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - استيفن فاربر: "هيچ فيلمي با چنين پايان‌بندي متزلزلي نمي‌تواند کاملا در حد انتظار عمل کند، علاوه بر اينکه در اينجا شروع فيلم هم مي‌لنگد. اما تمام مدت زمان طولاني وسط فيلم هيجان‌انگيز و ضدخواب‌آور است. با اين حال شايد بتوان گفت نصف اول فيلم يک کپي برداري بي‌شرمانه‌ از گلادياتور است. به نظر من چهار نويسنده فيلمنامه آنطور که بايد نتوانستند داستان را از دل کتاب مقدس به شکلي برازنده و درست و حسابي بيرون بکشند. ديالوگ‌ها تقريبا چاپلوسانه فروتني مي کنند. و نتيجه‌اي که فيلم از ده فرمان موسي مي‌گيرد در اينجا بدترين نوع بيان قهقرايي را پيدا مي کند. بيل اگرچه شايد در لحن صحبت‌هايش مواقعي مغشوش و نامفهوم مي‌شود اما حضور فيزيکي بسيار باابهتي دارد. بالاخره اما اسکات در جايي از فيلم با چيزي به مراتب هيجان انگيزتر پيدايش مي‌شود، او در ترسيم چگونگي عبور بني اسرائيل از دريا پيش از آنکه طوفان شگفت‌انگيز مصري‌ها را غرق کند به خوبي عمل کرده. اين لحظات از نظر شکوه بصري خارق‌العاده اند."

نيويورک تايمز - اي.او اسکات: "اکسودوس ازدحامي‌ست از بازيگران شناخته شده. با اتفاقاتي عجيب و از نظر جغرافيايي و تاريخي نامعقول. اسکات فرهي و شکوه قابل اعتماد را با بزرگي بيش از حد و غيرضروري اشتباه گرفته است. اگرچه در فيلم او صحنه‌هاي نفس گير و باعظمتي هم با ريتم تند وجود دارد اما به سختي مي‌تواند در صحنه‌اي به آرامي شهر منف را از بالا نظاره کرد. با اين حال اسکات پردازنده‌اي قوي در خلق افکت‌هاي غول آسا و داستان‌گويي خبره است. او واقعه شيوع طاعون را به يک موقعيت آخرالزماني علمي-تخيلي تبديل مي‌کند. علاوه بر اين توانسته با دقتي مثال زدني تقابل بين يهوديان و سپاه مصر را شبيه به يک وسترن جان فوردي به تصوير بکشد."

شيکاگو تريبون -  مايکل فيليپس: "دو و نيم ستاره. اسکات توانايي اين را دارد که از همه ستارگانش بازي بگيرد و جلوي دوربين همه آنان را مشغول نگه دارد، انگار که همگي بسيار مشتاقانه در پي يک هدف باشند. داستان طاعون خوب پرداخته شده و درست در فيلم جاگذاري شده‌ و به عنوان بازسازي حماسه‌اي در اوايل قرن 21ام موجه‌ و  باورپذير است. بايد به اين نکته توجه داشت که در طول دوره‌هاي مختلف هرنوع بازگويي از داستان حضرت موسي و توقف درجايي که داستان او بايد تعريف مي‌شده وظيفه‌اي سخت و آزار دهنده تلقي شده است، اما اسکات موفق مي شود در طول مسير سرش را پايين نگه دارد و به سختي پيشروي کند، اگرچه درنهايت سرپرست جلوه‌هاي ويژه، پيتر چيانگ است که فيلم را به سرمنزل مقصودش مي‌رساند."

بوستون گلوب - تاي بور: " اکسودوس با اعتماد به نفس و پرعضله‌ است. فيلم عبوري شاهانه در بازگويي داستان بردگي قوم بني اسرائيل دارد و ستاره‌اي هم به نام کريستين بيل را با رويکردي پدرشاهي در اختيار گرفته. اما در مورد سي‌جي بکار رفته در شکافته شدن درياي سرخ مي‌توان گفت که اين شايد کاري باشد که بچه شما هم بتواند در خانه با يک سيستم مکينتاش انجام بدهد. چيزي که فيلم کم دارد آن خوش و آب رنگي و پرملاتي داستاني‌ست که به هر دليلي سه هزار سال است حرف‌اش از ميان نرفته."

لس‌انجلس تايمز - کنت توران: "اسکات منظره‌اي از مصر عهد باستان را به قابل پذيرش‌ترين دليل ساخت فيلم‌اش تبديل کرده. اگرچه شايد مدتي طول بکشد که به نمايش سه بعدي همچنين فيلمي عادت کنيد، اما اکسودوس پر است از نماهاي باشکوه فرعوني، تلاطم ازدحام مردم، ارابه‌ها، لشکرهاي آماده نبرد و باورهاي خداشاهي حاکم بر آنان. ور دراماتيک اکسودوس اما به نظر مي‌آيد تناوبا بين ابهتي سفت و سخت و بلاهتي غيرعمدي در حال حرکت باشد."

ويسنا فولادي
نظرات
me شنبه 29 فروردين 1394 مفت گرونه اين فيلم
1 3
پاسخ

حامدح شنبه 6 تير 1394 اين فيلم از داستان اصلى دوره...شبيه اسپارتاکوسه تا موسى پيامبر خدا
0 0
پاسخ

حامدح شنبه 6 تير 1394 اين فيلم از داستان اصلى دوره...شبيه اسپارتاکوسه تا موسى پيامبر خدا
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز