10 شخصیت مهم سریال‌های کمدی تلویزیون دولتی ایران در دو دهه اخیر

زهتاب ِ‌در حاشيه، آدمي ملموس است. قابل لمس نه از اين منظر كه عين اين شمايل را هر روز مي‌بينيم بلكه مي‌توان رد پرنگش را در رفتار آدم هاي مثلاموجه جامعه پيدا كرد. او آدمي است كه بدون زحمت به مال و اموال رسيده و حالا خودش را محق مي‌داند در جزئي‌ترين مساله يك بيمارستان دخالت كند. در قسمت‌هاي اول، دوگانگي شخصيت، از زهتاب كاراكتري جذاب ساخته بود؛ جايي كه تظاهر مي‌كرد مايل به حفظ بيمارستان است و در عمل قصد فراري دادن دكترها و فروش آن را داشت

7فاز: خيلي وقت بود که تلويزيون از يک سريال کمدي روتين و تاثيرگذار خالي شده بود؛ سريالي که بعد از گذشت چند قسمت بتواند با شخصيت‌هايش مخاطبان را پاي تلويزيون نگه دارد  و کاري کند که ديالوگ‌ها و تکه کلام‌هايشان در کوچه و بازار فراگير شود. نقش «زهتاب» با بازي جواد رضويان، اين روزها يکي از محبوب‌ترين کاراکترهاي «درحاشيه» است. شيوه صحبت کردن او تقليد مي‌شود و تکه کلام‌هاي «واس ماس» يا «آقايون داداشا» و ... در هر کوچه و خياباني شنيده مي‌شود. به بهانه گل کردن نقش زهتاب، کاراکترهاي مهم مجموعه‌هاي روتين کمدي را جمع آوري کرديم؛ کاراکترهاي تاثيرگذاري که هنوز بعد از ساليان سال، در ذهن‌هايمان مانده‌اند. هنوز در مواقع مختلف، به يادشان مي‌افتيم، از حرکاتشان تقليد مي‌کنيم يا تکه کلامهايي را از قول آنها مي‌گوييم؛ کاراکترهايي که هنوز زنده‌اند و جان دارند. البته هنوز درباره آخر و عاقبت کاراکتر «زهتاب» و اينکه آيا مي‌تواند مثل نقش «داوود برره» رضويان گل کند يا خير نمي‌شود اظهارنظر کرد. در اين نوشته روي 10 شخصيت اصلي آثار کمدي که از ابتداي دهه هشتاد تا امسال در ذهن‌هايمان مانده‌اند دست گذاشته‌ايم؛ 10 کاراکتر بسيار محبوب. البته کاراکتر سريال‌هاي کمدي از جنس آثار رضا عطاران، سعيد آقاخاني يا ... هم مي‌توانستند در اين بخش حضور داشته باشند اما تصميم گرفتيم فقط روي کاراکترهايي دست بگذاريم که در سريال‌هايي فانتزي و روتين نقش داشتند و وارد حيطه آن سريال‌ها نشديم.


زهتاب / در حاشيه
بازيگر: جواد رضويان
ويژگي بارز کاراکتر: زهتاب ِ‌در حاشيه، آدمي ملموس است. قابل لمس نه از اين منظر که عين اين شمايل را هر روز مي‌بينيم بلکه مي‌توان رد پرنگش را در رفتار آدم هاي مثلاموجه جامعه پيدا کرد. او آدمي است که بدون زحمت به مال و اموال رسيده و حالا خودش را محق مي‌داند در جزئي‌ترين مساله يک بيمارستان دخالت کند. در قسمت‌هاي اول، دوگانگي شخصيت، از زهتاب کاراکتري جذاب ساخته بود؛ جايي که تظاهر مي‌کرد مايل به حفظ بيمارستان است و در عمل قصد فراري دادن دکترها و فروش آن را داشت. زهتاب در موقعيت جديد هم جذاب است.
تکه کلام: پيش از شروع در حاشيه ، خيلي ها منتظر جا افتادن تکه کلام‌هاي مهران مديري و حتي مهران غفوريان بودند. کمتر کسي فکر مي‌کرد جواد رضويان به يک باره همه تصورات منفي چند سال اخير را بشکند و ستاره سريال شود. خيلي زود اصطلاحاتي مثل « واس ماس، آقايون داداشام ، داداشاي گلم  و ... » سر زبان‌ها افتاد و کلمات شکسته‌اش مورد استقبال قرار گرفت:«اينجِي به جاي اينجا، رفتيتون به جاي رفتيد و ديگر اصطلاحات من در آوردي.» همچنان مي‌توان منتظر تکه کلام‌هاي جديد رضويان بود.
مدت زمان پخش سريال: از ششم فروردين تا الان.
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: در حاشيه بيش از همه به کام رضويان است و احتمالا بعد از يک دوره فترت با رضوياني متفاوت در آينده روبرو هستيم. او موفقيتش را مديون همکاري دوباره با مديري است که دو سال پيش از شوخي کردم شروع شد و حالا به اوج رسيده.   

بامشاد / نقطه چين
بازيگر: رضا شفيعي جم
ويژگي بارز کاراکتر: مديري «نقطه چين» را بعد از موفقيت «پاورچين» و در فضايي متفاوت آن کار را ساخت. حدود ده، پانزده قسمت از اين سريال روي آنتن رفت، اما مورد استقبال قرار نگرفت و مديري ناگزير به تغييراتي در ساختار شد و همين تغييرات پاي چند کاراکتر جديد را به مجموعه باز کرد . يکي از آن‌ها بامشاد با بازي رضا شفيعي جم بود. شکم برآمده بامشاد و نوع حرف زدنش از ويژگي‌هاي بارز کاراکتر شفيعي جم در اين سريال بود. لباس‌هاي رنگ و وارنگ و اجق وجق بامشاد هم يکي ديگر از ويژگي منحصر به فرد اين کاراکتر بود.
تکه کلام: بي وفايي بي فايي دل من از غصه داغون شده
مدت زمان پخش سريال: سريال 90 قسمت بود و حدود 3 ماه پخش آن از تلويزيون طول کشيد.
تکرار نقش: شفيعي جم به شکل بارز مثلا مثل فتحعلي اويسي که کاراکتر «کاووسي» را عينا در چند فيلم و سريال ديگر تکرار کرد، کاراکتر «بامشاد» را با وجود موفقيت زيادي که به دست آورده بود، تکرار نکرد، اما از برخي تکه کلام‌ها و ويژگي‌هاي شخصي او در خلق برخي ديگر از کاراکترهايش استفاده کرد.

بهروز پيرپکاجکي / زير آسمان شهر
بازيگر: مهران غفوريان  
ويژگي بارز کاراکتر: مهران غفوريان پيش از ساخت و بازي در سريال زير آسمان شهر، ميان مردم چهره‌اي شناخته شده بود . به ويژه آن که با هژير در اين چند نفر نامش بيش از پيش سر زبان‌ها افتاد. با نقش بهروز پيرپکاجکي اما شهرتش همه گير شد . به ويژه اين که کارگردان سريال هم بود و اين مجموعه جزو آثار پرمخاطب سال به شمار مي رفت. در اين سريال موفق، بهروز خيلي زود به چشم آمد. او جواني خالي بند بود که در هر موضوعي ادعاي تبحر و تجربه داشت. نمونه عيني چنين آدمي در جامعه فراوان است و شکل طنزگونه‌اش در قالب بهروز پيرپکاجکي نمود يافت.
تکه کلام: آن چه بهروز پيرپکاجي را سر زبان‌ها انداخت،‌خالي بندي‌هايش بود. بعد از مدتي اگر کسي در بيان واقعيت اغراق مي‌کرد يا ادعايي بي‌مورد به زبان مي‌آورد ، بهش مي‌گفتند بهروز پيرپکاجکي.
مدت زمان پخش سريال: 90 قسمت
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: همان طور که نوشتيم غفوريان با اين نقش جايگاه خود را به عنوان بازيگر تثبيت کرد و ميان مردم محبوب شد.
تکرار نقش: غفوريان سري دوم و سوم زير آسمان شهر را هم ساخت اما موفقيت قبل تکرار نشد. نقش بهروز هم جذابيت قبل را نداشت و شکستي تلخ براي او رقم زد. اين اتفاق تاثير مستقيم روي مسير حرفه‌اي غفوريان گذاشت و مدت‌ها طول کشيد تا به مسير اصلي بازگردد. دو سال پيش شوخي کردم و در حاشيه رمقي تازه به اين بازيگر بخشيده و در آينده مي‌توان شاهد موفقيت بيشترش بود.

داود برره / پاورچين
بازيگر: جواد رضويان
ويژگي بارز کاراکتر: داوود در ظاهر يک جوان شهرستاني ساده بود که به خاطر وضعيت نامناسب مالي به تهران آمده بود و دنبال کار مي‌گشت اما در واقعيت يکي از پيچيده‌ترين شخصيت‌هاي «پاورچين» را داشت. براي رسيدن به منافعش همه را دور مي‌زد، دروغ مي‌گفت، زيرآب مي‌زد و ... اما دست آخر به خاطر موفقيت‌اش در مظلوم نمايي، کسي او را مقصر نمي‌دانست. مهمترين ويژگي داود، تکه کلام‌ها و صحبت با لهجه برره‌اي بود. درواقع بعد از آمدن داوود بود که فرهنگي به نام برره در «پاورچين» شکل گرفت.
تکه کلام: من چيکاره بيدم، منِ ببر، نفس من بيده
مدت زمان پخش سريال: «پاورچين» قرار بود سريالي 90 قسمتي باشد اما نهايتا بالاي 100 قسمت روي آنتن رفت. البته رضويان از قسمت بيستم به بعد و تغيير ساختار سريال به عنوان يکي از شخصيت‌هاي جديد وارد شد و تا آخر ماند.
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: بازي در نقش داوود برره، بزرگترين اتفاق در زندگي جواد رضويان بود. با اينکه تا پيش از اين سريال حضور در تلويزيون را تجربه کرده بود اما هيچ وقت به اين اندازه نتوانسته بود مورد توجه قرار بگيرد. محبوبيت شخصيت داوود يا همان «داوِنه» باعث شد تا بلافاصله براي کارهاي کمدي بعدي پيشنهاد همکاري داشته باشد.  
تکرار نقش: رضويان بارها و بارها در نقش‌هاي مختلف کمدي ظاهر شد اما هيچ وقت مجددا کاراکتر داوود برره را تکرار نکرد.

خانم شيرزاد/ ساختمان پزشکان
بازيگر: شقايق دهقان
ويژگي بارز کاراکتر: در تعريف کلي مي‌شود خانم شيرزاد را يک منشي خنگ و اعصاب خرد کن معرفي کرد. منشي‌اي که آي‌کيوي به شدت پاييني داشت و کوچکترين مسائل را هم متوجه نمي‌شد. حماقت‌ها، سوالهاي ساده‌انگارانه، علاقه شديدش به ازدواج و توهم اينکه همه دلشان مي‌خواهد به او پيشنهاد ازدواج دهند و به طور کلي شيوه صحبت کردن و حرکات دست و سر و خلاصه تکه کلام‌هاي جالب‌اش باعث شد تا بعد از مدتها بتواند به عنوان يک بازيگر زن، مهر موفقيت يک سريال را به پيشاني بزند. درواقع اگر خانم شيرزاد را از سريال «ساختمان پزشکان» بگيريم، بخش مهمي ازجذابيتش را از دست مي‌دهد. همين الان هم شبکه‌هاي مختلف براي ميان برنامه‌هايشان سراغ سکانس‌هايي از اين سريال مي‌روند که حتما خانم شيرزاد در آنها بازي کرده باشد.
تکه کلام: واقعا؟
 مدت زمان پخش سريال: «ساختمان پزشکان» 57 قسمت روي آنتن رفت و قرار بود به فصل دوم برسد که امکان پذير نشد.
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: شقايق دهقان خيلي پيش‌تر از اينکه به خاطر بازي در نقش خانم شيرزاد مورد توجه قرار بگيرد به عنوان بازيگر مطرح کمدي شناخته مي‌شد. او در «پاورچين» با نقش ياسمن، بسيار مورد توجه قرار گرفت اما کاراکتر خانم شيرزاد براي او يک برچسب به همراه آورد. يعني از آن به بعد خيلي‌ها هنوز با اين لقب صدايش مي‌کنند.
تکرار نقش: با وجود بازي در موقعيت‌هاي مشابه، هيچ وقت آن را تکرار نکرد.

آقاي کاووسي/ بدون شرح
بازيگر: فتحعلي اويسي
ويژگي بارز کاراکتر: آقاي کاووسي از آن دسته مديراني بود که زياد از اتفاق‌هاي دور و برش سر در نمي‌اورد. بيشتر اطرافيان بودند که وضعيت را تحت کنترل داشتند و آنها هم آدم‌هاي چندان موجهي نبودند. غرغرهاي مداوم او در تحريريه، تهديدهايش درباره اينکه کشتي دارد به گل مي‌نشيند، خساست او در خريد وسايل ديجيتال، اطلاعات ناقصي که از شعرها، ضرب‌المثل‌ها و زبان‌هاي مختلف داشت و صحبت کردن نصفه و نيمه به زبان عربي، همگي از ويژگي‌هاي جذاب شخصيت او بود. با وجود شخصيت‌هاي جواني که در اين سريال حضور داشتند بيشتر از همه بازي خود کاووسي به چشم آمد.
تکه کلام: ديجيتالم کجا بود، نميدونم چي‌چي حافظا  و ...
مدت زمان پخش سريال: بيشتر از 100 قسمت
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: تجربه بازيگري فتحعلي اويسي به سال‌ها قبل از بازي در «بدون شرح» برمي‌گشت اما اهميت نقش کاووسي به قدري بود که خيلي‌ها بعد از آن فاميلي اصلي او را از ياد بردند و صرفا با اسم کاووسي معرفي‌اش مي‌کردند.
تکرار نقش: بعد از فصل اول و دوم «بدون شرح» و توجه فراوان مخاطبان به کاراکتر کاووسي، فتحعلي اويسي در سريال «کمربندها را ببنديم» هم همان کاراکتر را حفظ کرد. طرز صحبت کردن، خواندن شعرهاي نصفه و نيمه، صحبت کردن به زبان عربي و خلاصه بي‌اطلاعي‌اش از اتفاقاتي که در اداره تحت مديريتش مي‌افتاد همگي در اين سريال هم تکرار شدند. او از اين کاراکتر در سريال «بايرام» مسعود نوابي هم استفاده کرد.

خشايار مستوفي/ زير آسمان شهر
بازيگر: حميد لولايي
ويژگي بارز کاراکتر: رفتن حميد لولايي در قالب پيرمردي 80 ساله، شيوه راه رفتن، حرف زدن، لرزيدن دست و پا و خلاصه تمام ويژگي‌هاي رفتاري او از جمله جذابيت‌هاي نقش خشايار بود. سرايداري سمج که خودش را يک پا مالک ساختمان مي‌دانست و اجازه نمي‌داد کسي کاري را بدون اجازه او انجام دهد. مدام غر مي‌زد، رفتاري تهاجمي داشت، با جارو دنبال ساکنان خانه مي‌دويد و از همه مخصوصا پسر خودش گله و شکايت داشت.
تکه کلام: بزنم تو مخت؟ نه! غلام و ...
مدت زمان پخش سريال: «زير آسمان شهر» در سه فصل ادامه پيدا کرد و حميد لولايي با کاراکتر خشايار مستوفي بيشتر از 200 قسمت روي آنتن بود.
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: حميد لولايي با اينکه پيش از «زير آسمان شهر» در «ساعت خوش» و بسياري از آثار ديگر حضور پيدا کرده بود اما با نقش خشايار مستوفي، وارد مرحله‌ جديدي از زندگي‌اش شد. او توانست کاراکتري کاملا متفاوت با خودش خلق کند و او را به حدي بالاتر از محبوبيت خودش به عنوان بازيگر برساند. خشايار مستوفي حتي همين حالا هم فراتر از يک نقش، به عنوان يک اسم و فاميلي شناخته مي‌شود. خيلي‌ها هنوز حميد لولايي را فراتر از نقش خشايار نمي‌شناسند.
تکرار نقش: او بعد از موفقيت نقش خشايار در «زير‌آسمان شهر» همان کاراکتر را در سريال «زندگي به شرط خنده» هم عينا تکرار کرد.
 
دکتر نيما افشار/ ساختمان پزشکان
بازيگر: بهنام تشکر
ويژگي بارز کاراکتر: نيما  افشار، روانشناسي بسيار قانونمند و مبادي آداب بود که خيلي بيشتر از آنچه در واقعيت بود خودش را جدي مي‌گرفت. مدام احساس مي‌کرد که حقش را خورده‌اند اما حتي توانايي يک مشاوره دادن معمولي را هم نداشت. اتو کشيده بودن بيش از حد، سادگي و درستکاري او مقابل خانواده و همکاراني که همگي به فکر سو استفاده و کلاه‌برداري و بهره کشي از ديگران بودند، کاملا به چشم مي‌آمد. درواقع بيشتر از اينکه خود شخصيت نيما افشار به چشم بيايد، اين تضاد بود که مخاطب را به خنده وادار مي‌کرد.
تکه کلام: اساسا، من معتقدم
مدت زمان پخش سريال: 57 قسمت
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: بهنام تشکر تا پيش از بازي در اين نقش، بازيگر تئاتر بود. درواقع اولين مواجهه مخاطبان با او در همين نقش اتفاق افتاد. با اينکه در قسمت‌هاي اول به نظر مي‌رسيد نتواند توجه‌ها را به سمت خودش جلب کند اما خيلي زود توانست خودش را در قالب اين نقش ثابت کند و آمادگي اين را داشته باشد که مدام از اين و آن تو سري بخورد. بعد از بازي در اين سريال بود که مدام براي کارهاي مختلف دعوت به همکاري شد. در طول يکي دو سال در چند سريال بازي کرد.
تکرار نقش: او بعد از ساختمان پزشکان، هيچ وقت نقش نيما افشار را تکرار نکرد.

مسعود شصتچي / مرد هزارچهره
بازيگر: مهران مديري
ويژگي بارز کاراکتر: پيمان قاسمخاني از روي شخصيت داستان «پخمه» عزيز نسين، دست به طراحي يکي از شخصيت‌هاي جذاب تلويزيون زد و نامش را مسعود شصتچي گذاشت. اين کاراکتر، با فاصله بهترين نقش مهران مديري هم هست. مهمترين ويژگي آن،‌ باور پذير بودن شخصيت است که در عين بي دست و پايي،‌ مخاطب با کم شانسي و بدشانسي‌اش همراه مي‌شد و او را در موقعيت‌هاي مختلف مي‌پذيرفت.
تکه کلام: مهران مديري پيشتاز استفاده از تکه کلام‌هايي است که خيلي زود در جامعه رايج مي‌شوند. هنوز مي‌توان ردي از تکيه کلام‌هايش از جنگ 77 ( مي‌شه بسه؟) را در ادبيات شفاهي پيدا کرد. در مرد هزار چهره هم دو تکه کلام او خيلي زود جا افتاد : به به و خيلي ممنون که هر دو را با لحني موکد و با حرکت خاص دست بيان مي‌کرد. هنوز هم در جامعه اين نوع بيان شنيده مي‌شود. «من اشتباهي بودم» در قسمت آخر مورد استفاده قرار گرفت اما خيلي زود جايش را در جامعه پيدا کرد.
مدت زمان پخش سريال: 13 قسمت
تاثير موفقيت نقش روي بازيگر: مهران مديري پيش از اين نقش، هم به عنوان بازيگر و هم کارگردان خودش را تثبيت کرده بود و محوبيتي فراوان ميان مردم داشت. با مرد هزار چهره و مسعود شصتچي دامنه اين محبوبيت تداوم يافت و حتي منتقدان سخت گير هم او را ستودند.
تکرار نقش: در مرد دو هزارچهره اين شخصيت تکرار شد اما به موفقيت سري اول نرسيد و بعد از آن مديري دنبال خلق کاراکترهاي متفاوت براي خود رفت.

فريد / بدون شرح
بازيگر: امير جعفري
يکي از بازيگران مطرح تئاتري بود که سال 80 براي اولين بار با نقش فريد در سريال «بدون شرح» به تلويزيون آمد. بازي در همان يک اثر کافي بود تا براي همه شناخته شود و پشت سر هم در فيلم‌ها و سريالهاي مختلف بازي کند.  فريد سردبير هفته نامه شهرقشنگ بود اما عملا از خودش اختيار چنداني نداشت. مدام تلاش مي‌کرد، ايده‌هاي مختلف مي‌داد و دلش مي‌خواست از سواد ارتباطاتي‌اش براي بالا بردن سطح روزنامه استفاده کند اما نهايتا از همه تو سري مي‌خورد و کاري از پيش نمي‌برد. حتي خود شيريني‌هايش براي جلب توجه آقاي کاوسي هم جواب نمي‌داد و هميشه با تمسخر او روبه‌رو مي‌شد. او از طرف ديگر با خواهرزاده زن آقاي کاوسي هم ازدواج کرده بود و حتي در خانه هم چندان جدي گرفته نمي‌شد. امير جعفري چند وقت بعد از بازي در «بدون شرح» آن را تا حدي در «کمربندها را ببنديم» تکرار کرد اما بعد از آن به طور کلي از اين شخصيت دور شد.
.............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

مرجان فاطمي، احمد رنجبر
نظرات
مجتبي پنجشنبه 27 فروردين 1394 به نام خدا
سلام
اين اصطلاحاتي که جواد رضويان توي سريال در حاشيه استفاده مي کنه من درآوردي نيست بلکه گويش محلي قمي هاست که هنوز هم مي توان کامل تر و بهترتر از رضويان توي کوچه پس کوچه هاي قديمي شهر قم شنيد. رضويان متولد و بزرگ شده ي قمه.
12 1
پاسخ

دوست دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 سلام
برخي از اين طنزها خيلي لوس هستند. به نظر من بيشتر بايد اين نوع را لودگي ناميد مثلا طنز داخل هواپيماي اخراجي هاي 2 و حتي برخي صحنه هاي در حاشيه
طنز واقعي رو مي توان در اجاره نشين هاي اکبر عبدي ديد
3 9
پاسخ

بيژن يكشنبه 11 بهمن 1394 رضويان طناز خوبي نيست . نقشهايي که مديري به او داده به هر کي داده بود بهتر از اين هم اجرا ميکرد . غفوريان در هر حالي بهتر از رضويان است . رضويان از مديري هميشه سوء استفاده ميکنه ، پيش مديري يک شهرت و محبوبيت کسب ميکنه و وسط کار او را رها ميکنه و پي کارها و درآمد خودش ميره . کلا مثبت نيست .
2 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز