بازگشت رونق به گیشه سینما در چین همزمان با افول تابستانی امریكا

10شهريور1396 0
فيلم «جنگجويان گرگ 2» تابستان امسال به نمايش درآمد و پرفروش‌ترين فيلم تاريخ چين شد

در حالي كه صنعت سينماي امريكا روزهاي تيره و تاري را در زمينه جذب مخاطب و فروش بليت مي‌گذراند، گيشه سينماي چين بعد از ركود سال 2016 در تابستام امسال رشدي چشمگير نشان مي‌دهد.

درآمد گيشه پرجمعيت‌ترين كشور جهن از ماه ژوئن تا اوت امسال به 2.48 ميليارد دلار رسيده كه نسبت به تابستان گذشته 24 درصد رشد نشان مي‌دهد. بخش مهمي از اين موفقيت به فروش 836 ميليون دلاري فيلم چيني «جنگجويان گرگ 2» برمي‌گردد.

همزمان، وضعيت در گيشه امريكاي شمالي معكوس است و درآمد تابستاني 3.78 ميليارد دلار نسبت به تابستان سال 2016 كاهش 15.7 درصدي داشته است. اين اولين بار بعد از سال 2006 است كه درآمد گيشه تابستان در امريكا و كانادا به 4 ميليارد دلار نمي‌رسد.

هاليوود ريپورتر نوشته كه رشد دوباره گيشه چين باعث شده در پكن و هاليوود همه نفس راحتي بكشند. بعد از يك دهه كه گيشه سينما در اين كشور رشد متوسط 35 درصدي داشت، در سال 2016 اين رشد ناگهان به شدت سقوط كرد و به 3.7 درصد رسيد. حالا رشد 24 درصدي امسال مي‌تواند براي فيلم‌هاي بومي و هاليوودي مايه اميدواري باشد.

به جز «جنگجويان گرگ 2» كه حدود يك سوم كل فروش تابستان را به خود اختصاص داد و همه ركوردهاي گيشه در چين را شكست، «ترنسفورمرز: آخرين شواليه» موفق‌ترين فيلم هاليوود در گيشه تابستاني چين بود كه نزديك به 229 ميليون دلار فروخت. البته اين در قياس با قسمت قبلي همين مجموعه به كارگرداني مايكل بي نااميد كننده بود و «ترنسفورمرز: عصر انقراضي 330 ميليون دلار از بازار چين كسب درآمده كرده بود.

درآمد حاصل از فروش فيلم‌ها در چين از ابتداي سال 2017 تا به حال از مرز 6 ميليارد دلار گذشته كه نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از 16 درصد افزايش نشان مي‌دهد. از اين مقدار، 2.8 ميليارد دلار نصيب فيلم‌هاي خارجي و در راس آنها هاليوود شده كه 47.7 درصد از كل فروش بليت است.

پرفروش‌ترين فيلم امريكايي در چين طي هشت ماه اول سال جاري ميلادي «سرنوشت خشمگين‌ها» بود كه 392 ميليون دلار در گيشه چين فروخت و جاي فيلم قبلي اين مجموعه «خشمگين 7» را به عنوان موفق‌ترين فيلم خارجي در چين گرفت.

آي سينما

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز