كتاب گفت‌وگو با عباس كیارستمی منتشر شد

11ارديبهشت1396 0
كتاب «گفت‌وگو با عباس كيارستمي» توسط مهدي مظفري ساوجي منتشر شد.

ايسنا: اين شاعر و پژوهشگر با اعلام خبر انتشار كتاب «گفت‌وگو با عباس كيارستمي» گفت: كتاب «گفت‌وگو با عباس كيارستمي» به تازگي از سوي انتشارات «كتاب آبان» منتشر شده است. اين كتاب با شمارگان 1000 نسخه، با طرح جلد علي خسروي و در 348 صفحه به چاپ رسيده است.

او درباره روند شكل‌گيري اين كتاب اظهار كرد:‌ شروع گفت‌وگوي من با كيارستمي از سال 1388 بود. دو، سه سال بود كه پيگير مصاحبه با استاد بودم كه سرانجام اين اتفاق مبارك در  سال 1388 رقم خورد و آقاي كيارستمي اجازه دادند كه من دكمهه ضبطم را فشار دهم و اولين پرسش را با ايشان در ميان بگذارم. راضي كردن آقاي كيارستمي براي اين گفت‌وگو كار آساني نبود. يكي از عواملي كه اين مسير را هموار كرد انتشار كتاب «گفت‌وگو با نجف دريابندري» در سال 1388 بود. كتابي كه امسال به چاپ سوم رسيده است. مطلب از اين قرار است كه آقاي كيارستمي به من گفت كه اين كتاب را مي‌خوانم و اگر مورد پسندم واقع شد با هم گفت‌وگو مي‌كنيم.
مظفري ساوجي ادامه داد: آقاي كيارستمي بعدها به من گفت از لحظه‌اي كه كتاب را گرفتم تا وقتي آن را تمام نكردم زمين نگذاشتم. گويا خواندن اين كتاب مقارن شده بود با سفري كه ايشان بايد به فرانسه مي‌رفتند و آن‌طور كه بعداً به من گفتند كتاب را با خودشان به پاريس برده بودند و يك نفس تا پايان خوانده بودند. خوشبختانه كتاب مورد رضايت استاد قرار گرفت و باب گفت‌وگو باز شد.

او افزود: نقطه آغاز كتاب، سال 1388 و نقطهه پايان هم سال 1392 بود كه به مسافرت‌ها و فيلمسازي ايشان برخورد و كار عقب افتاد، تا روزي كه متأسفانه از طريق يكي از خبرگزاري‌ها متوجه شدم ايشان در بستر بيماري است.

او در توضيح بيشتر درباره كتابش گفت: اين كتاب در سه فصل تدوين و تأليف شده. متن  با شعرهايي كه به كيارستمي تقديم شده آغاز مي‌شود. در بخش اول كتاب «گزارش» و چند مطلب ديگر آمده. «گزارش» در واقع يادآور عنواني است كه كيارستمي بر اولين فيلم بلند داستاني‌اش گذاشته است. گزارش ِ اين كتاب البته  نوعي گزارش زندگي و مرگ است: يادداشت‌هاي روزانه‌اي كه حاصل روابط و مراوداتي است كه من از حدود سال‌ 1384 تا همين اواخر با او و احوال و آثارش داشتم. به عبارتي در اين يادداشت‌ها به زندگي كيارستمي نزديك شده‌ام، همچنان كه نشان داده‌ام مرگ چگونه به شكل ناجوانمردانه‌اي به او نزديك شده است.


مظفري اظهار كرد: بخش ديگري از اين فصل به فيلم‌شناسي، كتاب‌شناسي، مروري بر آثار، بزرگداشت و جوايز و افتخارات او اختصاص دارد.  بخش دوم كتاب حاوي دو يادداشت از كيارستمي است كه البته اين يادداشت‌ها قبلاً يكي در نشريه «پوزوتيف»، با عنوان «تأثيرگذارترين فيلم زندگي‌ام» و ديگري با عنوان «در آغاز تصوير بود» در روزنامه «گاردين» منتشر شده است.


او همچنين بيان كرد: گفت‌وگوي من با استاد 150 صفحه از كتاب را دربرگرفته و در آن  به شكل مفصل و مبسوط به زندگي كيارستمي پرداخته‌ام. سير گفت‌وگو هم به شكلي است كه مدام در گذشته و حال و آينده در رفت و آمد است. از تولد او شروع مي‌شود و در نهايت به اصغر فرهادي و «جدايي نادر از سيمين» و در پايان به فدريكو فليني و «زندگي شيرين» مي‌رسد. پدر و مادر، وضعيت مذهبي خانواده، نخستين تجربه‌هاي كتاب‌خواني، دوران كودكي، مدرسه بهرام و دبيرستان جم، نخستين بارقه‌هاي آشنايي با  فيلمسازي، صادق هدايت، احمد كسروي، شعر و تجربه‌هاي شعرخواني او از جمله تجربه‌هايش در حفظ كردن شعرهاي حميدي شيرازي، مميزي فيلم در ايران و ديگر كشورها، نفت، وضعيت مذهب در ايران، مسعود كيميايي، ابراهيم گلستان، سينماي «مستقل» و «بدنه» از جمله مباحثي است كه باب گفت‌وگو پيرامون آن‌ها در اين اثر با استاد گشوده شده است.

«آفاق و اسرار عزيز شب» (سي گفت‌وگو درباره زندگي و شعر مهدي اخوان ثالث)، «غزل اجتماعي معاصر»، «زندگي چيزي كم دارد»، «سبز و بنفش و نارنجي» (گفت‌وگو با سيمين بهبهاني)، «گفت‌وگو با نجف دريابندري»، «يادداشت‌هاي روزانه» (صد و ده روز با سيمين بهبهاني)، «گفت‌وگو با اكبر رادي»، «شناخت‌نامه مسعود كيميايي»، «از بامداد» (درباره احمد شاملو) و «پنهان در آينه» (گفت‌وگو با ضياء موحد)، از ديگر كتاب‌هاي مظفري ساوجي است كه در سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران (13 تا 23 ارديبهشت در شهر آفتاب) عرضه مي‌شوند.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز