جاناتان دمی خالق «سكوت بره‌ها» در 73 سالگی از دنیا رفت

06ارديبهشت1396 0
جاناتان دمي فيلمساز امريكايي بعد از دوره‌اي طولاني مبارزه با بيماري سرطان، امروز (چهارشنبه) در سن 73 سالگي در نيويورك از دنيا رفت. دمي با كارگرداني تريلر ترسناك «سكوت بره‌ها» به شهرتي بي‌سابقه دست يافت و تحسين منتقدان سينما را برانگيخت. فيلم در سال 1991 روي پرده رفت و به دنبال استقبال گسترده سينماروها به يكي از پرفروش‌ترين‌هاي گيشه امريكا تبديل شد.

آي سينما: جاناتان دمي فيلمساز امريكايي بعد از دوره‌اي طولاني مبارزه با بيماري سرطان، امروز (چهارشنبه) در سن 73 سالگي در نيويورك از دنيا رفت. دمي با كارگرداني تريلر ترسناك «سكوت بره‌ها» به شهرتي بي‌سابقه دست يافت و تحسين منتقدان سينما را برانگيخت. فيلم در سال 1991 روي پرده رفت و به دنبال استقبال گسترده سينماروها به يكي از پرفروش‌ترين‌هاي گيشه امريكا تبديل شد.

به دنبال موفقيت «سكوت بره‌ها»، دمي فيلم «فيلادلفيا» يكي از اولين توليدات استوديوهاي هاليوود با محوريت بحران ايدز را مقابل دوربين برد؛ فيلمي كه اولين جايزه اسكار كارنامه بازيگري تام هنكس را برايش به ارمغان آورد.    

دمي اخيرا يكي از اپيزودهاي درام پليسي شبكه فاكس با عنوان «گلوله‌هايي كه شليك شد» را مقابل دوربين برده بود كه قرار بود در تاريخ 26 آوريل (امشب) روي آنتن برود – مصادف با روزي كه مدير برنامه‌هاي دمي خبر درگذشت فيلمساز 73 ساله را اعلام كرد. او همچنين فيلم كنسرت 2016 «جاستين تيمبرليك + تنسي كيدز» را كارگرداني كرد.

از آخرين آثار داستاني دمي مي‌توان به «ريكي و فلش» اشاره كرد كه در سال 2015 و با بازي مريل استريپ در نقش يك خواننده راك پا به سن گذاشته روي پرده رفت. فيلم در گيشه شكست خورد و نتوانست نظر مثبت منتقدان را به خود جلب كند.

دمي در سال 2004 بازسازي پرهزينه و پر سر و صداي فيلم «كانديداي منچوري» را روي پرده سينماها برد كه باز هم در جلب نظر منتقدان شكست خورد. اين بازسازي كه با بازي دنزل واشنگتن، مريل استريپ و ليو شرايبر مقابل دوربين رفته بود در بحبوحه انتخابات رياست جمهوري امريكا و رقابت نفسگير ميان جرج دابليو. بوش و جان كري روي پرده رفت اما به رغم حال و هواي سياسي حاكم بر آن روزها، نتوانست موج جريان‌سازي به راه بياندازد و با استقبالي سرد روبه‌رو شد.

كارگرداني «ريچل ازدواج مي‌كند» كه در سال 2008 روي پرده رفت، براي دمي در حكم بازگشتي موفق به دنياي سينما بود. آن هاتاوي براي بازي در اين فيلم، اولين نامزدي اسكار كارنامه بازيگري‌اش را دريافت كرد.

 

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبطعضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز