گوی بلورین كارلووی واری برای «كن لوچ»

05ارديبهشت1396 0
پنجاه‌و دومين جشنواره فيلم كارلووي واري از «كن لوچ» كارگردان انگليسي برنده دو جايزه نخل طلا با اعطاي جايزه افتخاري گوي بلوين اين رويداد سينمايي تقدير مي‌كند.

ايسنا: به نقل از اسكرين، اين كارگردان سرشناس جايزه گوي بلورين افتخاري جشنواره فيلم كارلووي واري را به سبب نقش قابل‌ ملاحظه در سينماي جهان دريافت مي‌كند.

همچنين «پل لاورتي» فيلمنامه‌نويس فيلم‌هاي «لوچ» كه در 12 فيلم بلند و دو فيلم كوتاه از جمله دو فيلم برنده نخل طلاي «بادي در مرغزار مي‌وزد» و «من، دنيل بليك» با وي همكاري داشته نيز به صورت مشترك با دريافت گوي بلورين افتخاري تقدير مي‌شود.

«لوچ» از ديرباز رابطه خوبي با جشنواره كارلووي واري داشته و در سال 1968 با اولين فيلم بلندش «گاو بيچاره» توانست جايزه ويژه هيات‌داوران جشنواره را از آن خود كند و سال بعد از آن نيز با فيلم دومش «قوش» جايزه اول جشنواره يعني گوي بلورين بهترين فيلم را از آن خود كرد و بارها نيز طي چند سال گذشته ميهمان اين رويداد سينمايي بوده است.

» لوچ» با 13 بار حضور در بخش رقابتي جشنواره كن، ركورددار و قهرمان معتبرترين رويداد سينمايي جهان است. وي اولين‌بار در سال 1979 با فيلم «جك سياه» به جشنواره‌ي‌ كن رفت كه جايزه‌ي فيپرشي را دريافت كرد و در سال 1981 با فيلم «نگاه‌ها و لبخندها»اولين‌بار نامزد نخل طلا شد كه دو جايزه‌ي كليساي جهاني و سينماي جوان را به‌ دست آورد.

اين كارگردان سرشناس در سال 1990 با فيلم سياسي «دستوركار پنهان» بار ديگر نامزد نخل طلاي كن شد و اين‌بار هم دو جايزه‌ي هيات‌داوران و كليساي جهاني را به خود اختصاص داد.

«كن لوچ» در سال 1991 با فيلم «Riff Raff» به جشنواره‌ي كن رفت و جايزه‌ي فدراسيون بين‌المللي منتقدين فيلم را گرفت. پس از آن با فيلم «بارش سنگ‌ها» در سال 1993 دوباره نامزد نخل طلا شد و اين‌بار نيز جايزه‌ي هيات‌داوران به وي اعطا شد.

كارگردان ضدجنگ انگليسي با فيلم «سرزمين و آزادي» در سال 1995 در آستانه‌ي كسب نخل طلا قرار گرفت، اما دو جايزه‌ي فيپرشي و كليساي جهاني نصيب او شد؛ فيلم‌هاي  «نام من جو است» (19988)، «نان و گل‌هاي رز» (2000) و «شانزده سالگي شيرين» (2002) نيز در ادامه در جشنواره كن نامزد نخل طلا شد.

وي در نهايت در سال 2006 با فيلم تحسين شده‌ي «بادي كه به مرغزار مي‌وزد» نخل طلاي كن را تصاحب كرد و در سال‌هاي 2009 با فيلم «در جست‌وجوي اريك» و در سال 2010 با فيلم «مسير ايرلندي» دوباره نامزد نخل طلا بود و در سال 2012 با فيلم «سهم فرشته» جايزه هيات داوران جشنواره كن را از آن خود كرد      و در سال 2014 نيز  فيلم «جيمي هال» را به كن برد

 وي در سال 2016 براي دومين‌بار با فيلم تحسين‌شده  «من، دنيل بليك» موفق به كسب جايزه نخل طلاي بهترين فيلم شد تا نام خود را در ميان چند كارگردان معدود سينماي جهان با دو نخل طلا ثبت كند.

از جمله ديگر افتخارات اين كارگردان 80 ساله مي‌توان به دريافت شير طلاي افتخاري ونيز در سال 1994، جايزه بهترين فيلم خارجي جوايز سينمايي سزاز با فيلم «سرزمين و آزادي» در سال 1996 و جايزه يك عمر دستاورد هنري از جوايز فيلم اروپا در سال 2009 اشاره كرد.

پنجاه‌ودومين جشنواره بين‌المللي فيلم كارلووي واري از تاريخ 30 ژوئن تا 8 جولاي (9 تا 17 تير) در كشور جمهوري چك برگزار مي‌شود.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبطعضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز