آیا هانكه امسال تاریخ‌ساز كن می‌شود؟

30فروردين1396 0
«ميشائيل هانكه» كه با فيلم جديدش امسال هم در جشنواره كن حضور دارد اين فرصت را خواهد داشت تا سومين نخل طلاي كن را به كارنامه سينمايي خود اضافه كند.

سلام سينما: فيلم «پايان خوش» جديدترين ساخته سينمايي «ميشائيل هانكه» كه امسال به عنوان يكي از فيلم‌هاي بخش رقابتي كن 2017 انتخاب شده است، اين فرصت را فراهم كرده تا اين كارگردان صاحب‌نام اتريشي براي سومين‌بار برنده نخل طلاي بهترين فيلم شود و ركورددار تمام ادوار اين جشنواره سينمايي نام گيرد.

«پايان خوش» كه تابستان سال گذشته در مناطق شمالي فرانسه مقابل دوربين رفت، اولين ساخته «هانكه» پس از فيلم «عشق» است كه در سال 2012 موفق به كسب جايزه نخل طلاي بهترين فيلم از جشنواره كن و اسكار بهترين فيلم خارجي‌ زبان شد و در گيشه جهاني نيز به فروش 34 ميليون دلار دست يافت. بخش هاي عمده فيلمبرداري اين اثر در كمپ مهاجران در فرانسه فيلمبرداري شده است.

در اين فيلم جديد بار ديگر «ايزابل هوپر» و «ژان-لويي ترنتينيان» بازيگران اصلي فيلم «عشق» مقابل دوربين «هانكه» رفته‌اند و فيلم نيز روايتگر داستان خانواده‌اي بورژوا است كه چشمان خود را به آنچه در جهان اطرافشان مي‌گذرد، بسته‌اند. هانكه اين بار به معضل مهاجرت مي‌پردازد.

امسال آثاري از «آندري زياگينتسف»، «سوفيا كاپولا»، «فاتح آكين»، «نائومي كاواسه»، «تاد هينس» و «ميشل آزاناويسيوس» از جمله مهم‌ترين رقباي فيلم «هانكه» براي تصاحب نخل طلاي كن هستند كه هيچ يك سابقه كسب اين جايزه ارزشمند را ندارند.

«آلف خوباريا» كارگردان تئاتر و سينماي اهل سوئد اولين كسي بود كه توانست ركورد كسب دو نخل طلاي كن را به نام خود ثبت كند و دو بار در سال‌هاي 1946 با فيلم «آيريس و ستوان» و 1951 «خانم جولي» جايزه بهترين فيلم جشنواره كن را به دست آورد كه البته در آن زمان هنوز جايزه نخل طلا ايجاد نشده بود و جايزه بزرگ جشنواره معادل نخل طلاي بهترين فيلم بود.

«فرانسيس فورد كاپولا» كارگردان صاحب‌نام آمريكايي در سال 1974 "جايزه بزرگ جشنواره" را با فيلم «مكالمه» كسب كرد و در سال 1979 نيز افتخار كسب جايزه نخل طلا را با فيلم «اينك آخرالزمان» تكرار كرد.

«بيل آگوست» كارگردان نامدار دانماركي نيز اولين بار درسال 1987 با فيلم معروف «پله فاتح» نخل طلا را به خانه برد و بار دوم با فيلم «بهترين نيات» در سال 1992 توانست اين جايزه را از آن خود كند.

«امير كاستاريكا» كارگردان صربستاني در سال‌ 1985 با «وقتي بابا رفته بود ماموريت» و در سال 1995 با «زيرزمين»؛ «شوهي ايمامارو» در سال 1983 با «ترانه‌هاي غمگين از ناراياما» و در سال 1997 با فيلم «مارماهي»؛ برادران «داردن» با دو فيلم «روزتا» و «كودك» در سال‌هاي 1995 و 2005 و «ميشائل هانكه» در فاصله سه سال از 2009 تا 2012 با دو فيلم «روبان سفيد» و «عشق» ديگر كارگردان دنياي سينما هستند كه دو نخل طلاي بهترين فيلم جشنواره كن را در كارنامه سينمايي خود مي‌بينند.

هفتادمين جشنواره فيلم كن از تاريخ 17 تا 28 مي (28 ارديبهشت تا 7 خرداد) در فرانسه برگزار مي‌شود و امسال «پدرو آلمادوار»، كارگردان مطرح اسپانيايي، رياست هيات داوران بخش رقابتي را بر عهده دارد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز